*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 729765 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1344 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:19:20 μμ »
τα πράγματα είναι απλά. σε πρώτη φάση να αξιολογηθούν τα παρακάτω:

τι ώρα μπαίνει στην τάξη για μάθημα ο καθηγητής
αν γκρινιάζει για το ωρολόγιο πρόγραμμα αν έχει κανένα κενό ανάμεσα στις διδασκαλίες του.
αν γκρινιάζει αν τον έχουν 2η ώρα μάθημα.

Αυτά μπορούν να αξιολογηθούν ανεξαρτήτως κόμματος που ψηφίζει κανείς!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:41 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1345 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:31:05 μμ »
Με το γκρινιαρόμετρο;

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1346 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:50:33 μμ »
Με το γκρινιαρόμετρο;

έγραψες...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1347 στις: Μάρτιος 14, 2013, 06:24:20 μμ »
Με το γκρινιαρόμετρο;

έγραψες...
Δεν ήτανε δα και δύσκολο ;)
Ο killbill ανήκει κι αυτός στην συμπαθή κατηγορία των συναδέλφων που απλά έχουν τον "πόνο" τους και νομίζουν ότι η αξιολόγηση έρχεται για να τους τον γιατρέψει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:41 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1348 στις: Μάρτιος 14, 2013, 06:41:44 μμ »

αυτός που γκρινιάζει γιατί οι άλλοι γκρινιάζουν πως αξιολογείτε ;  ( :P ε killbill  :D ;D :o ::) )

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1349 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:29:08 μμ »
Και αν το κόμμα ΔΕΝ είναι κυβερνητικό ;Γιατί ....υπάρχουν και άλλες απόψεις  :o

Τότε, ο,τι και να κάνεις την έβαψες.  Πέρα απο την πλάκα, νομίζω οτι το θέμα είναι σοβαρό. Υπηρετώ ως αναπληρωτής ή μονιμος 12 σχολικές χρονιές, τις 9 σε σχολείο και τις 3 αποσπασμένος σε διοικητική θέση. Φαντάζομαι πως δεν είμαι ο μόνος, ο οποίος έχει διαπιστώσει κόντρες, προσωπικές και κομματικές που κρατάνε χρόνια μεταξύ συναδέλφων και ανάλογα με το ποιο κόμμα είναι στα πάνω του ο ένας προσπαθεί να ρίξει τον άλλο και να τον "χώσει" υπηρεασιακά.  Έχω καταλάβει το να στήνεται παγίδα σε συνάδελφο από άλλους συναδέλφους πολιτικά αντίπαλους για να σπιλωθεί το όνομά του και να μην μπορεί να διεκδικήσει θέση, γιατί είχε πολλά προσόντα και αλλιώς δεν μπορούσαν να τον βγάλουν εκτός παιχνιδιού. θέσεων ευθύνης. Γινόμενος μάρτυρας όλων αυτών, λέω ευχαριστώ που μέχρι τώρα το χειρότερο που μπορούσε να σου συμβεί είναι μία κακή τοποθέτηση, μια άρνηση εξυπηρέτησης ή στις ακραίες περιπτώσεις κάποια ελαφριά ποινή. Δεν θέλω, ούτε να σκέφτομαι τι μπορεί να συμβαίνει, όταν η κακή αξιολόγηση από κάποιον προϊστάμενο θα σου στερεί τη μισθολογική σου εξέλιξη ή ακόμα θα θέτει και σε κίνδυνο τη θέση σου. Όλα αυτά με φοβίζουν πολύ περισσότερο από το αν ένας συνάδελφος γκρινιάζει για τα κενά του ή για το αν έχει μάθημα την πρώτη ώρα.

Ο μίζερος συνάδελφος που κοιτάει το πρόγραμμα και το σκανάρει κανένα μήνα για να ελέγξει αν υπάρχει κάποιος άλλος στο σχολείο που έχει πιο βολικό πρόγραμμα για να γκρινιάξει, με αφήνει παγερά αδιάφορο. Στο κάτω κάτω δεν μπορεί να καταστρέψει τη ζωή κανενός, μάλλον το συκώτι του καταστρέφει ασχολούμενος με γελοία πράγματα.  Αυτές οι υπερεξουσίες όμως που θα δώσει η αξιολόγηση σε συμβούλους, διευθυντές και εξωτερικούς αξιολογητές σε ένα σύστημα σχεδόν πλήρως αναξιοκρατικό, με ένα πολιτικό κλίμα "ψάχνουμε να βρούμε ποιος περισσεύει στο καράβι για να τον ρίξουμε στη θάλασσα"   και με μια κοινωνία που δεν ενδιαφέρεται για τη μόρφωση πραγματικά, είναι δολοφονικό

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1350 στις: Μάρτιος 16, 2013, 05:08:18 μμ »
πρωτοπορος οπως παντα ο Σκαι στο πρωτο του θεμα... :)

"Λουφαδόρους εκπαιδευτικούς σε έντεκα Γυμνάσια και Λύκεια της Ανατολικής Αττικής, την περίοδο 2008 - 2012, εντόπισαν οι έλεγχοι των Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης.

Μεταγγίζουν «ημετέρους» στο Σώμα Επιθεωρητών

Οι ελεγκτές της Δημόσιας Διοίκησης επιλέχθηκαν από τα πολιτικά γραφεία και το περιβάλλον υπουργών, βουλευτών, κομματαρχών και των τριών κυβερνητικών εταίρων

http://www.enet.gr/?i=news.el.8emata&id=351018

(Για να παιρνουμε και μια προγευση απο τα μελλουμενα της αξιολογησης.)
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1351 στις: Μάρτιος 16, 2013, 08:02:03 μμ »
Η αξιολόγηση δε θα είναι αντικειμενική;;;;;;;;;!!!!!!!!!! :o :o :o :o :o
Δεν το περίμενα αυτό! ::) :P
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1352 στις: Μάρτιος 16, 2013, 08:47:17 μμ »
Η αξιολόγηση θα γίνει γιατί το προβλέπει το Σύνταγμα και ο Νόμος.Το έγραψα και θα το ξαναγράψω,όσοι εκπαιδευτικοί έκαναν συνήθεια την παράβαση του νόμου,τώρα θα υποστούν και τις συνέπειες!Η αξιολόγηση θα προχωρήσει με όλα τα προβλήματα που υπάρχουν στην κρατική μηχανή.Τα προβλήματα στην λειτουργία του κράτους δεν τα δημιούργησε η τρόικα, τα δημιουργήσε η πελατοκρατεία με την παραβίαση των διαδικασιών του ΑΣΕΠ,στην οποία οι εκπαιδευτικοί είναι πρωταθλητές!Μας αρέσει να διορίζομαστε απο το παράθυρο οι εκπαιδευτικοί απο λίστες αναπληρωτών χωρίς ΑΣΕΠ,αλλά δεν μας αρέσει να μας αξιολογούν οι άλλοι διορισμένοι του δημοσίου απο τα παράθυρα;Εσείς το δημιουργήσατε αυτό το "κράτος",γιατί διαμαρτύρεστε;;;;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1353 στις: Μάρτιος 16, 2013, 09:02:32 μμ »
Την αξιολόγηση την απαιτουν μαθητες, γονεις και η κοινωνια ολοκληρη. Θα πρεπει να τη ζητουν και οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι.
Καθε αξιολογηση είναι υποκειμενική παντου και παντα. Ακομα και η αξιολογηση των μαθητων υποκειμενικη ειναι σε ενα μερος της. Υπαρχει ομως και το μετρησιμο κομματι και σε αυτο θα ειναι αντικειμενική και θα ισχυει καθολικα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1354 στις: Μάρτιος 16, 2013, 09:25:02 μμ »

Τώρα τι σχέση έχει ο τρόπος διορισμού με την αξιολόγηση μόνο ένας αδιόριστος με το κόμπλεξ που του δημιουργήθηκε μπορεί να μας εξηγήσει.

Εγώ έχω ψηφίσει υπέρ της αξιολόγησης επί της αρχής. Αλλά όσοι δουλεύουμε χρόνια στο Ελληνικό δημόσιο ξέρουμε ότι η αρχή δεν έχει καμία σχέση με την εφαρμογή. Τελεία και παύλα.

Ο Damien έδωσε ένα άρθρο που είναι όλα τα λεφτά, οι ρομαντικοί όπως εγώ καλό είναι να προσγειωνόμαστε γιατί αλλιώς θα κατηγορηθούμε για φαντασιοπληξία.

Αλήθεια μπορώ να πάρω πίσω την ψήφο μου;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1355 στις: Μάρτιος 16, 2013, 09:39:28 μμ »

υπέρ της αξιολόγησης επί της αρχής. Αλλά όσοι δουλεύουμε χρόνια στο Ελληνικό δημόσιο ξέρουμε ότι η αρχή δεν έχει καμία σχέση με την εφαρμογή. Τελεία και παύλα.


+++

Όπως συχνά έλεγε και ένας φίλος μου, που δυστυχώς έφυγε νωρίς: "Τον λύκο τον βλέπεις, τον ντορό γυρεύεις;"
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2013, 09:44:46 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1356 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:06:15 μμ »

Τώρα τι σχέση έχει ο τρόπος διορισμού με την αξιολόγηση μόνο ένας αδιόριστος με το κόμπλεξ που του δημιουργήθηκε μπορεί να μας εξηγήσει.

Εγώ έχω ψηφίσει υπέρ της αξιολόγησης επί της αρχής. Αλλά όσοι δουλεύουμε χρόνια στο Ελληνικό δημόσιο ξέρουμε ότι η αρχή δεν έχει καμία σχέση με την εφαρμογή. Τελεία και παύλα.

Ο Damien έδωσε ένα άρθρο που είναι όλα τα λεφτά, οι ρομαντικοί όπως εγώ καλό είναι να προσγειωνόμαστε γιατί αλλιώς θα κατηγορηθούμε για φαντασιοπληξία.

Αλήθεια μπορώ να πάρω πίσω την ψήφο μου;
Προφανώς,δεν με διαβάζεις,γιατί θα ήξερες πως διορισμένος είμαι και μάλιστα με ΑΣΕΠ,το οποίο εσύ δεν έχεις καταφέρει να πετύχει.Αφού ξέρεις το Δημόσιο,θα ξέρεις πως το πρόβλημα είναι οι πελατειακοί διορισμοί.Αυτοί όμως θα σε αξιολογήσουν,αυτοί που δεν έχουν αξιολογηθεί,δηλαδή αυτοί που είναι διορισμένοι όπως εσύ.Σ αυτούς δεν έχεις εμπιστοσύνη πως θα κάνουν αντικειμενική αξιολόγηση!Προσπαθώ να αποφύγω να μιλάω σε προσωπικό επίπεδο,αλλά όταν προκαλούμαι,θα απαντάω!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1357 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:26:18 μμ »

Τώρα τι σχέση έχει ο τρόπος διορισμού με την αξιολόγηση μόνο ένας αδιόριστος με το κόμπλεξ που του δημιουργήθηκε μπορεί να μας εξηγήσει.

Εγώ έχω ψηφίσει υπέρ της αξιολόγησης επί της αρχής. Αλλά όσοι δουλεύουμε χρόνια στο Ελληνικό δημόσιο ξέρουμε ότι η αρχή δεν έχει καμία σχέση με την εφαρμογή. Τελεία και παύλα.

Ο Damien έδωσε ένα άρθρο που είναι όλα τα λεφτά, οι ρομαντικοί όπως εγώ καλό είναι να προσγειωνόμαστε γιατί αλλιώς θα κατηγορηθούμε για φαντασιοπληξία.

Αλήθεια μπορώ να πάρω πίσω την ψήφο μου;
Προφανώς,δεν με διαβάζεις,γιατί θα ήξερες πως διορισμένος είμαι και μάλιστα με ΑΣΕΠ,το οποίο εσύ δεν έχεις καταφέρει να πετύχει.Αφού ξέρεις το Δημόσιο,θα ξέρεις πως το πρόβλημα είναι οι πελατειακοί διορισμοί.Αυτοί όμως θα σε αξιολογήσουν,αυτοί που δεν έχουν αξιολογηθεί,δηλαδή αυτοί που είναι διορισμένοι όπως εσύ.Σ αυτούς δεν έχεις εμπιστοσύνη πως θα κάνουν αντικειμενική αξιολόγηση!Προσπαθώ να αποφύγω να μιλάω σε προσωπικό επίπεδο,αλλά όταν προκαλούμαι,θα απαντάω!!!

Ακόμα χειρότερα αν είσαι διορισμένος αφού δεν φαίνεται να έχεις καταλάβει τίποτα και θεωρείς ότι ανήκεις σε μια ελίτ που σε κάνει να ξεχωρίζεις απέναντι σε συναδέλφους σου που τους καταστάσεις συλλήβδην σε "πελάτες".
Μία λέξη "ξεκαβάλα"
Από επιτυχίες σε ΑΣΕΠ άλλο τίποτα, έχουμε πήξει. Νομίζεις ότι σημαίνει τίποτα; Ξέρω κομματόσκυλα με ΑΣΕΠ και χωρίς ΑΣΕΠ αν εσύ ζεις σε κάποιο άλλο κόσμο να μου πεις.
Ο ΑΣΕΠ δεν είναι αξιολόγηση για το αν κάνεις καλά την δουλειά σου, είναι ένας τρόπος διορισμού, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε αναλυτικότερα, όσοι δουλεύουν την τελευταία 10ετία ξέρουν ότι ο ακατάλληλος εκπαιδευτικός μπορεί να είναι διορισμένος με οποιοδήποτε σύστημα.

Για να καταλήξουμε, ο ΑΣΕΠ δεν είναι κριτήριο ότι ο αξιολογητής σου θα είναι αμερόληπτος. Φυσικά μπορείς εσύ να το πιστεύεις αλλά εδώ πιστεύεις ότι ανήκεις σε μια ευγενή κάστα, λογικό είναι να το πιστεύεις γιατί αλλιώς θα κατέρρεε η κοσμοθεωρία σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2013, 10:34:29 μμ από kinegiros »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160779
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.