*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 634988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:06:55 μμ »
Με το να λέω την πάτησαν πολλά άτομα αυτό ακριβώς εννοώ. Το υπουργείο φέτος έδειξε το αυταρχικό του πρόσωπο και για επικοινωνιακούς λόγους κάλεσε όπως είδαμε την πρώτη φάση. Και εντάξει αν δεν κάνει άλλες προσλήψεις. Πάω πάσο και το ανακαλώ. Αλλά εδώ θα είμαστε και θα δείτε και άλλες πολλές προσλήψεις και σε κεντρικότερες περιοχές...

Δεν θα πρεπε τότε να δηλώσεις τις κυκλάδες!

Μαλλον δεν εχω γινει κατανοητη,οσον αφορα την αρνηση μου.Το θεμα δεν ειναι η οποια περιοχη με στειλανε μοναχα,εκτος της περιοχης μου.

Το θεμα ειναι η οποια σαπια διαδικασια ακολουθειται πλεον...
Και εμεις τη δεχομαστε.

Ειναι παραλογο ή μαλλον ανησυχητικο να μην αντιδραμε,ο φοβος μας οδηγει σε λαθη,σε κινησεις σπασμωδικες.Ειμαστε δυστυχισμενοι και δεν κανουμε τιποτα για αυτο,περιμενουμε απο τους αλλους και κλαιγομαστε,παραπονουμαστε...

Τι θα βγει ετσι;
Πώς θα ζησουν τα παιδια σας;Με το φαι μοναχα;Τι ανθρωποι θα γινουν;Πώς τα καθοδηγουμε εμεις;;;Τι τους διδασκουμε;Σκυψε το κεφαλι και μη μιλας...;
Εγω αντεδρασα ηδη,ολοι εσεις;Τι κανετε;Αυτη ειναι η παιδεια που εχουμε;Τι μορφωση πηραμε,μοναχα πτυχιο και χαρτι;Εγω δε σπουδασα για να λεω μοναχα 1+1,αλλα να ξυπναω συνειδησεις στα παιδια!Να τα κανω υπευθυνους ανθρωπους,οσο μπορω,απο τη δικη μου πλευρα.
Πού ειναι η σκεψη μας,η φιλοσοφια μας;
Ποσο πιονια πια;;;;;;;;;  :-X

Τι διδασκουμε στα παιδια μας;Μοναχα το 1+1=2;
Η ζωη δεν ειναι μοναχα αυτο,ειδικα οπως φτασαμε,θελει τολμη,παιδια,ΞΕΒΟΛΕΜΑ...Θυσια...

Αν ΟΛΟΙ τολμουσαμε να μην παρουσιαστουμε πουθενα,εμεις,οι πολλοι,τι λετε να κανανε;Αν παρελυε η οικονομια,με απεργιες διαρκειας ολων των τομεων(εκτος της υγειας),τι θα γινοτανε;;Θα κανανε "εξυπναδες" στους εξοργισμενους;;;;Δε θα τους συνεφερε....
Τα ιδια;;;Εχουμε μεγαλη δυναμη,αλλα την εχουμε θαψει μεσα μας,συνεχιζουμε να το κανουμε.Οι πολλοι εχουν τη δυναμη,οχι τα τσιρακια που περιμενουμε να μας σωσουν!!
Οσο κι αν βραζει ενα καζανι,καποια στιγμη θα εκραγει...
Το δικο μας καζανι,οχι απλα εχει βρασει,κοντευει να εξατμιστει...

Αυτα ειχα να πω....

Μην περιμενετε προκοπη απο αλλους,αν δεν αλλαξει ο καθενας μας,ατομικα πρωτα,δεν αλλαζει τιποτα.Ας αναλαβουμε επιτελους τις ευθυνες μας!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:14:40 μμ από Tasoula Fazzoula »
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:55:36 »

Αποσυνδεδεμένος tokasa13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:12:42 μμ »
Πολύ σωστά!

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:36:01 μμ »
Πόσο δίκιο έχεις..Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα σε παρόμοια περίπτωση.Πραγματικά..Αλλά ξέρεις τι θα βγαιναν να πουν αν δεν αναλάμβανε κανείς υπηρεσία ε;;Τους προσφέρουμε δουλειά τους αχάριστους και δεν την θέλουν...Τι είδηση για τα κανάλια.......

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:42:41 μμ »
Πόσο δίκιο έχεις..Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα σε παρόμοια περίπτωση.Πραγματικά..Αλλά ξέρεις τι θα βγαιναν να πουν αν δεν αναλάμβανε κανείς υπηρεσία ε;;Τους προσφέρουμε δουλειά τους αχάριστους και δεν την θέλουν...Τι είδηση για τα κανάλια.......

Αμα το αποφασιζες ηρεμα και απολυτως συνειδητα,θα το εκανες κι εσυ.

Πραγματικα,εδω και μερικα χρονακια,δε με ενδιαφερει καθολου τι θα πει ο κοσμος...Εμεις καθοριζουμε τη ζωη μας,οχι τα λογια των αλλων...
Και να ξερεις...Ειδικα αυτοι που κραζουν αλλους,αυτοι κι αν ειναι οι δειλοι...Σκυλι που γαβγιζει....

Κατα βαθος ξερουν οτι ποτε δε θα το τολμουσαν ;)

Ξερεις,σκεφτηκα ολα τα ενδεχομενα.Θα στερηθω πολλα,καθως κι ο αδερφος μου ανεργος ειναι 9 μηνες,βοηθος λογιστη.
Ευτυχως εχω το επιδομα και καποια λιγα χρηματα στην ακρη.
Θα κοιταξω,ομως,να κανω μαθηματα σε παιδια,εστω και εκτος σχολειου.Του χρονου και σε ιδιωτικο ακομα.

Να ξερεις,οταν δινουμε στους αλλους,ο Θεος ξερει και παντα μας δινει...
Κι οσο πιστευω στο Θεο,ξερω οτι θα με βοηθησει...  :)
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:55:36 »

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:04:01 πμ »
Ούτε ηρεμία, ούτε ψυχραιμία έχει απομείνει..Μόνο θυμός και αγανάκτηση..Αποφασίζουν και διατάζουν γιατί έτσι..δεν έχει γιατί..Εύχομαι όλα να είναι για καλό ;)

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:07:14 πμ »
Ούτε ηρεμία, ούτε ψυχραιμία έχει απομείνει..Μόνο θυμός και αγανάκτηση..Αποφασίζουν και διατάζουν γιατί έτσι..δεν έχει γιατί..Εύχομαι όλα να είναι για καλό ;)

Εμ,πού να μεινει ηρεμια,απο τη στιγμη που,σαν ανθρωποι,δε μπορουμε να κανουμε ολα οσα επιθυμουμε...;
Μονοι μας;
Οταν μας καθοδηγουν ακομα και τη σκεψη(το χειροτερο ολων);;;;;

Εγω αγανακτησα και εσκασα,δεν παει αλλο με την ανοχη....
Σ'ευχαριστω...!Για καλο θα ειναι,δε φοβαμαι,γιατι δεν ειμαι μονη...Και πιστευω στον εαυτο μου :)

Βαλερια,σου ευχομαι να εισαι παντα καλα κι εσυ και καλη δυναμη σε ο,τι κανεις!
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:10:30 πμ »
Καθοδηγούν τη σκέψη μας...Τα είπες όλα...
 :-X

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:13:53 πμ »
Καθοδηγούν τη σκέψη μας...Τα είπες όλα...
 :-X

Αν χασουμε κι αυτη την ελευθερια,που ειναι η πιο σημαντικη,τελειωσαμε!!!!!
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:22:58 πμ »
 
Καθοδηγούν τη σκέψη μας...Τα είπες όλα...
 :-X

Αν χασουμε κι αυτη την ελευθερια,που ειναι η πιο σημαντικη,τελειωσαμε!!!!!
Μπράβο κοριτσάκι μου για τις απόψεις σου. Έχω πάρει ανάλογες αποφάσεις βάζοντας πάνω από όλα τα παιδιά μου και δεν μου έχει βγει σε κακό, χωρίς να σου προτείνω το ίδιο. Θα σου έλεγα όμως ότι αυτό το αγωνιστικό πνεύμα είναι κρίμα να μην το μεταδίδεις σε μία σχολική αίθουσα στους μαθητές σου.

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:30:34 πμ »
Παντα το κανω,εχουν να το λενε και με κοιτανε στην αρχη σαν εξωγηινο...Δεν τα εχουνε ξανακουσει συχνα αυτα,βλεπεις...Αλλα,καταλαβαινουν!! :D

Με ολα αυτα,δε μπορω να μπω σε ταξη,με ποσα βλεμματακια πανω μου να με κοιτανε και να περιμενουν απο μενα να τα διδαξω...Τι;Οτι δεχτηκα να τα υποθαλψω ξανα;Γιατι,αμεσα ή εμμεσα συμβαλλουμε σε αυτο, κι εμεις και οι γονεις τους,εμεις αλλαζουμε τη μοιρα τους,αν θελουμε,οχι μονο ομως ως δασκαλοι,αλλα και ως ανθρωποι εκτος σχολειου.

Αν το εχεις ξανακανει και εισαι και μανα,τοτε εγω θα σου βγαλω το καπελο....... (δεν εχει αναλογο εμοτικον,φτου!)  ;D
Σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου!
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:47:12 πμ »
Παίδες καλησπέρα κι από μένα.. Έχω αρκετό καιρό να συνδεθώ όμως βλέποντας όλο αυτό το πράγμα που επικρατεί φέτος δε μπορούσα να μη μετέχω (δες το και σαν παρηγοριά ο ένας στον άλλον  :) ). Θέλω να πω απλά πως δεν έχω δει πουθενά κανένα επίσημο έγγραφο από το κράτος για τα κονδύλια των 2.000 πιστώσεων (που πριν ένα μήνα ο υπουργός τα ανέβαζε σε 2.500). Μόνο φήμες που εξαπλώθηκαν από αιρετούς κι από τα ΜΜΕ. Και πάλι ποιος λέει πως σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης δε μπορεί να διαθέσει το κράτος περισσότερα κονδύλια;
Λίγη τροφή για σκέψη γιατί το "Κενά υπάρχουν, λεφτά δεν υπάρχουν" θέλει και μια επίσημη επεξήγηση με χαρτιά και αριθμούς.

 Σχετικά με την Α' φάση θα πω πως ήταν πέρα για πέρα απογοητευτική.. Κανείς δεν περίμενε ούτε τέτοιο αριθμό ούτε τέτοιες περιοχές. Αλλά και πάλι, με τις φήμες για ανύπαρκτη Β' φάση θα γίνω ο (παράλογα;) αισιόδοξος λέγοντας πως και κονδύλια να μην υπάρχουν από κρατικό, πόσο λογικό ακούγεται να διαθέσουν μέσω ΕΣΠΑ 10.000 πιστώσεις σε σχολεία για πλήρη επάνδρωση όταν αυτά υπολειτουργούν από δασκάλους; Σε καμία περίπτωση δεν υποβιβάζω τις ειδικότητες ή την ειδική αγωγή αλλά ο κορμός της α'θμιας εκπαίδευσης είναι οι ΠΕ60 και οι ΠΕ70 καλώς ή κακώς και το βλέπουμε κάθε χρόνο όταν το ίδιο το κράτος βγάζει προσλήψεις ειδικοτήτων αργά! Όλα είναι ένα παιχνίδι εντυπώσεων κι εκτιμώ πως αυτή η εβδομάδα θα είναι καθοριστική για πολλά...

Σχετικά με τη συνάδελφο και την επιλογή της να μην παρουσιαστεί εκεί που προσλήφθηκε εκτιμώ την κίνηση ιδεολογικά και χαίρομαι που ακόμα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που ζουν με ήθος αλλά νομίζω πως κάτι τέτοια θέλουν.Το ανήθικο δεν το χτυπάς με ηθική γιατί είναι παιχνίδι με εκ προοιμίου ήττα. Αναπληρωτές που αρνούνται και μόνιμοι που θα πάρουν άνευ αποδοχών είναι ο επιδιωκόμενος στόχος.  Η επανάσταση μας πρέπει να γίνεται τόσο στους δρόμους όσο και στις τάξεις. Οι μαθητές σου θα είναι οι καινοτόμοι της ιδεολογίας σου!

(Πάλι με έπιασε η πάρλα  ;D )
Ainsi Soit-Je...

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:49:25 πμ »
Πάλεψέ το από μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Tasoula Fazzoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά,τα ζώα,τα ταξίδια,τη μουσική!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:00:58 πμ »
Παίδες καλησπέρα κι από μένα.. Έχω αρκετό καιρό να συνδεθώ όμως βλέποντας όλο αυτό το πράγμα που επικρατεί φέτος δε μπορούσα να μη μετέχω (δες το και σαν παρηγοριά ο ένας στον άλλον  :) ). Θέλω να πω απλά πως δεν έχω δει πουθενά κανένα επίσημο έγγραφο από το κράτος για τα κονδύλια των 2.000 πιστώσεων (που πριν ένα μήνα ο υπουργός τα ανέβαζε σε 2.500). Μόνο φήμες που εξαπλώθηκαν από αιρετούς κι από τα ΜΜΕ. Και πάλι ποιος λέει πως σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης δε μπορεί να διαθέσει το κράτος περισσότερα κονδύλια;
Λίγη τροφή για σκέψη γιατί το "Κενά υπάρχουν, λεφτά δεν υπάρχουν" θέλει και μια επίσημη επεξήγηση με χαρτιά και αριθμούς.

 Σχετικά με την Α' φάση θα πω πως ήταν πέρα για πέρα απογοητευτική.. Κανείς δεν περίμενε ούτε τέτοιο αριθμό ούτε τέτοιες περιοχές. Αλλά και πάλι, με τις φήμες για ανύπαρκτη Β' φάση θα γίνω ο (παράλογα;) αισιόδοξος λέγοντας πως και κονδύλια να μην υπάρχουν από κρατικό, πόσο λογικό ακούγεται να διαθέσουν μέσω ΕΣΠΑ 10.000 πιστώσεις σε σχολεία για πλήρη επάνδρωση όταν αυτά υπολειτουργούν από δασκάλους; Σε καμία περίπτωση δεν υποβιβάζω τις ειδικότητες ή την ειδική αγωγή αλλά ο κορμός της α'θμιας εκπαίδευσης είναι οι ΠΕ60 και οι ΠΕ70 καλώς ή κακώς και το βλέπουμε κάθε χρόνο όταν το ίδιο το κράτος βγάζει προσλήψεις ειδικοτήτων αργά! Όλα είναι ένα παιχνίδι εντυπώσεων κι εκτιμώ πως αυτή η εβδομάδα θα είναι καθοριστική για πολλά...

Σχετικά με τη συνάδελφο και την επιλογή της να μην παρουσιαστεί εκεί που προσλήφθηκε εκτιμώ την κίνηση ιδεολογικά και χαίρομαι που ακόμα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που ζουν με ήθος αλλά νομίζω πως κάτι τέτοια θέλουν.Το ανήθικο δεν το χτυπάς με ηθική γιατί είναι παιχνίδι με εκ προοιμίου ήττα. Αναπληρωτές που αρνούνται και μόνιμοι που θα πάρουν άνευ αποδοχών είναι ο επιδιωκόμενος στόχος.  Η επανάσταση μας πρέπει να γίνεται τόσο στους δρόμους όσο και στις τάξεις. Οι μαθητές σου θα είναι οι καινοτόμοι της ιδεολογίας σου!

(Πάλι με έπιασε η πάρλα  ;D )
Αλιμονο,αν γινομαστε ολοι ανηθικοι,για να παλεψουμε το ανηθικο...!!!!!!!!!

Εγω πιστευω στο νομο της Φυσικης...ΔΡΑΣΗ-ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ..Κακα τα ψεματα,οταν δρας,υπαρχει αντιδραση.

Δεν πιστευω οτι εκανα το χατιρι τους,φιλε συναδελφε,ισα-ισα...

Απλα δεν υπεκυψα στα σχεδια τους,μπορει να ακουγεται καπως,αλλα,αν το σκεφτεις,ετσι ειναι.Αν ολοι το κανανε αυτο,εσυ τι λες;Θα λεγαμε "εγινε το χατιρι τους";;;
Δε νομιζω.
Απλα μας βολευει να λεμε ετσι.

Δεν ειναι το ηθος μου ή το οποιο ηθος μου,αλλα υγιης αντιδραση....
Και οχι φοβος.Ο,τι χειροτερο...!!


Γεσθημανη μου,τι εννοεις "απο μεσα";;
Ποτέ μην αφήνεις για αύριο αυτό που μπορείς να κάνεις σήμερα...Η ζωή είναι μικρή!

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:13:02 πμ »
Εννοώ να είσαι ενεργό και δυναμικό μέλος σε όλες τις διαδικασίες που αφορούν τα δικαιώματά σου, να νιώθουν ότι ελέγχονται, αλλά το κυριότερο να είσαι πρότυπο για τους μαθητές σου με τη δράση σου. Αν αποσυρθείς τους αφήνεις το πεδίο ελεύθερο και αυτό είναι που θέλουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.