*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2015  (Αναγνώστηκε 396509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #952 στις: Ιούνιος 17, 2015, 10:08:11 πμ »
Λογικά όπως έχει η κατάσταση αυτή τη στιγμή οι μεταταγμένοι δεν επηρεάζουν τις μεταθέσεις της Δευτεροβάθμιας.
Τώρα για το 2ο σκέλος της ερώτησης σου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:04 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #953 στις: Ιούνιος 17, 2015, 10:21:58 πμ »
Α μάλιστα. Θα γινω συγκεκριμένος. Αν κάνουν με εκτιμηση πυσδε στους πε04, ειναι αρκετά πιθανόν να γινουν ΠΑΛΙ κλοπές κενών άλλης ειδικότητας. Πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα ειναι το πυσδε ιωαννίνων, που ανακοινωσε οτι από +19 στους φυσικούς τελικά θέλει κιόλας -4.. Αντίθετααπό -16 βιολογους θέλει -8 και από -7 γεωλόγους δεν θέλει κανένα 0.  Δεν καταλαβαινετε τι έγινε? εντάξει να καλυφθει το πλεόνασμα που δημιουργήθηκε με τον ιδιο τρόπο,δεν εχω αντίρρηση, αλλά να κλέβει τις θέσεις των άλλων, στις οποίες θα επρεπε να γινουν διορισμοι πριν πολλά χρονια και προσληψεις αναπληρωτων στις άλλες ειδικότητες για να φέρουν και άλλους στο πλεόνασμα....! Ειναι ψεμα!
Τελικά διαπιστώνω ότι η Διευθυντρια έλλειπε σε άδεια και την αναπλήρωνε στο πυσδε ο αναπληρωτής που έτυχε να είναι.... μαντεψτε..... φυσικός!
Όταν θα πάνε και άλλοι φυσικοί και θα τοποθετηθούν σε οργανικά κενά ΜΟΝΟ βιολογίας και γεωγραφίας, όπως και οι άλλοι 19., πείτε μου ειλικρινά οι υπόλοιποι.. Πρέπει να χαλαρώσω και να το απολάυσω. Αν αντιδράσω θα με πονέσουν?
Αντιθετα οι μετατιθέμενοι ( που μπορει να μην γνωρίζουν τι συμβαίνει και δεν ζητώ καμιά ευθυνη απο αυτούς) πιθανότατα αφηνουν πραγματικα κενα φυσικής πίσω τους για τους οποίους θα χρειαστούν και άλλοι φυσικοί ..... Και οχι φυσικά οι ειδικότητες που τους έκλεψαν τα κενά. Είναι κάποιος που δεν το καταλαβαίνει αυτό?
Επίσης τυχαινει ο κος πεππες του κυσδε να ειναι φυσικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2015, 10:24:11 πμ από gvasilis »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #954 στις: Ιούνιος 17, 2015, 10:29:39 πμ »
Μάλλον θα πρέπει σε λίγο καιρό να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε πολλά πράγματα.
Οπως το ότι το επάγγελμα μας έχει γίνει η θητεία των φαντάρων και σε λίγο μπορεί και το χόμπι του εραστιτέχνη.

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #955 στις: Ιούνιος 17, 2015, 10:49:53 πμ »
τι  ωρα λετε  θα  ανακοινωθουν; οχι  τίποτε  άλλο, αλλά  για  προλάβω  να  παραγγείλω  για  την  οικογένεια  στον  συμπαθή  καφετζή  τα  καφεδάκια  της  παρηγοριάς  κ  τα  ανάλογα  συνοδευτικά... ;D ;D   (καθότι  με  58-60  μόρια  ως  πε02  δεν  βλέπω  να  πατάω  αττική...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2015, 10:52:36 πμ από rataplan »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:04 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #956 στις: Ιούνιος 17, 2015, 10:50:15 πμ »
Κοιτα από την μιά κλέβουν τις θέσεις και το μάθημα άλλοι, όταν μου λένε οτι τωρα θα το πάρουν και οι φαντάροι δεν μου κάνει εντύπωση. Η περιοχη άλλωστε από την πολύ τριβή εχει αναισθητοποιηθεί και δεν πονάω. Να σου πω οι φαντάροι δεν θα πάρουν τίποτα από μένα. Γιατι δεν εχω τίποτα. Αλλά θα διαμαρτυρηθώ όταν θα χάσουν αυτό που δικαιούνται οι υπόλοιποι.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #957 στις: Ιούνιος 17, 2015, 10:55:00 πμ »
Κοιτα από την μιά κλέβουν τις θέσεις και το μάθημα άλλοι, όταν μου λένε οτι τωρα θα το πάρουν και οι φαντάροι δεν μου κάνει εντύπωση. Η περιοχη άλλωστε από την πολύ τριβή εχει αναισθητοποιηθεί και δεν πονάω. Να σου πω οι φαντάροι δεν θα πάρουν τίποτα από μένα. Γιατι δεν εχω τίποτα. Αλλά θα διαμαρτυρηθώ όταν θα χάσουν αυτό που δικαιούνται οι υπόλοιποι.

Δες το σφαιρικά. Οταν το επάγγελμα σου το κάνει ο οποιοσδήποτε και δωρεάν τότε ηχούν καμπανάκια μην πω καμπάνες.

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #958 στις: Ιούνιος 17, 2015, 11:01:08 πμ »
Α μάλιστα. Θα γινω συγκεκριμένος. Αν κάνουν με εκτιμηση πυσδε στους πε04, ειναι αρκετά πιθανόν να γινουν ΠΑΛΙ κλοπές κενών άλλης ειδικότητας. Πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα ειναι το πυσδε ιωαννίνων, που ανακοινωσε οτι από +19 στους φυσικούς τελικά θέλει κιόλας -4.. Αντίθετααπό -16 βιολογους θέλει -8 και από -7 γεωλόγους δεν θέλει κανένα 0.  Δεν καταλαβαινετε τι έγινε? εντάξει να καλυφθει το πλεόνασμα που δημιουργήθηκε με τον ιδιο τρόπο,δεν εχω αντίρρηση, αλλά να κλέβει τις θέσεις των άλλων, στις οποίες θα επρεπε να γινουν διορισμοι πριν πολλά χρονια και προσληψεις αναπληρωτων στις άλλες ειδικότητες για να φέρουν και άλλους στο πλεόνασμα....! Ειναι ψεμα!
Τελικά διαπιστώνω ότι η Διευθυντρια έλλειπε σε άδεια και την αναπλήρωνε στο πυσδε ο αναπληρωτής που έτυχε να είναι.... μαντεψτε..... φυσικός!
Όταν θα πάνε και άλλοι φυσικοί και θα τοποθετηθούν σε οργανικά κενά ΜΟΝΟ βιολογίας και γεωγραφίας, όπως και οι άλ
λοι 19., πείτε μου ειλικρινά οι υπόλοιποι.. Πρέπει να χαλαρώσω και να το απολάυσω. Αν αντιδράσω θα με πονέσουν?
Αντιθετα οι μετατιθέμενοι ( που μπορει να μην γνωρίζουν τι συμβαίνει και δεν ζητώ καμιά ευθυνη απο αυτούς) πιθανότατα αφηνουν πραγματικα κενα φυσικής πίσω τους για τους οποίους θα χρειαστούν και άλλοι φυσικοί ..... Και οχι φυσικά οι ειδικότητες που τους έκλεψαν τα κενά. Είναι κάποιος που δεν το καταλαβαίνει αυτό?
Επίσης τυχαινει ο κος πεππες του κυσδε να ειναι φυσικός.
οι φυσικοί μόνο τους φυσικούς δεν υποστηρίζουν να το ξέρεις αυτό. Παραδείγματα πολλά : δεν διόρισαν τους 9 τελευταίους  24μηνητες,  στο νομό  που είμαι μαθηματικοί και βιολογοι κάνουν φυσική για να συμπληρώσουν ωριτσες και διάφορα  άλλα γιατί έτσι λειτουργεί το σύστημα βάση πελατείας

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #959 στις: Ιούνιος 17, 2015, 11:29:16 πμ »
...............στο νομό  που είμαι μαθηματικοί και βιολογοι κάνουν φυσική για να συμπληρώσουν ωριτσες και διάφορα  άλλα γιατί έτσι λειτουργεί το σύστημα βάση πελατείας
A! Για πές τα αυτά και στο Υπουργείο (ότι περισσεύουν Μαθηματικοί) γιατί η δικαιολογία για την μη αμοιβαία περσινή  β΄ανάθεση των Μαθηματικών στο Γυμνάσιο στους ΠΕ19-20 (την είχαν ήδη οι Φυσικοί, αλλά ήταν αμοιβαία) ήταν ότι δεν φτάνουν οι μαθηματικοί να καλύψουν τα κενά, και δεν φτάνουν οι πιστώσεις για αναπληρωτές μαθηματικούς!!
Να μιλήσω και για το ΠΥΣΔΕ μου, που ενώ υπάρχουν μαθηματικοί σε διάθεση, ενώ υπάρχει ο μαθηματικός Α του Γυμνασίου Χ που θέλει να συμπληρώσει ωράριο στο Γυμνάσιο Y, θα πάρει τις ώρες των Μαθηματικών του Γυμνασίου Y ο συνάδελφος της Πληροφορικής (με οργανική στο Y) τη στιγμή που περισσεύουν ώρες πληροφορικής στο Λύκειο Z ;;
(Σημείωση: σχολικές μονάδες Χ, Y και Z  σε μέση απόσταση 300m μεταξύ τους.)
Υ.Γ.  Δεν έχω τίποτα με τους συναδέλφους της Πληροφορικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2015, 11:33:37 πμ από anyname »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #960 στις: Ιούνιος 17, 2015, 11:35:16 πμ »
Να συμπληρώσω ότι προϊστάμενος στο νομό είναι φυσικός

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #961 στις: Ιούνιος 17, 2015, 11:38:29 πμ »
ΕΥΧΗ ΟΛΩΝ
ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΛΕΩ :  Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΕΡΩΤΗΜΑ  Εαν οι 75 μαθηματικοί που πήραν πέρυσι μετάθεση γίνουν ΦΈΤΟΣ 80 - 90  είναι αύξηση ; Προφανώς και ΟΧΙ

Αν όμως είναι 300+ ;

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #962 στις: Ιούνιος 17, 2015, 11:46:54 πμ »
Α μάλιστα. Θα γινω συγκεκριμένος. Αν κάνουν με εκτιμηση πυσδε στους πε04, ειναι αρκετά πιθανόν να γινουν ΠΑΛΙ κλοπές κενών άλλης ειδικότητας. Πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα ειναι το πυσδε ιωαννίνων, που ανακοινωσε οτι από +19 στους φυσικούς τελικά θέλει κιόλας -4.. Αντίθετααπό -16 βιολογους θέλει -8 και από -7 γεωλόγους δεν θέλει κανένα 0.  Δεν καταλαβαινετε τι έγινε? εντάξει να καλυφθει το πλεόνασμα που δημιουργήθηκε με τον ιδιο τρόπο,δεν εχω αντίρρηση, αλλά να κλέβει τις θέσεις των άλλων, στις οποίες θα επρεπε να γινουν διορισμοι πριν πολλά χρονια και προσληψεις αναπληρωτων στις άλλες ειδικότητες για να φέρουν και άλλους στο πλεόνασμα....! Ειναι ψεμα!
Τελικά διαπιστώνω ότι η Διευθυντρια έλλειπε σε άδεια και την αναπλήρωνε στο πυσδε ο αναπληρωτής που έτυχε να είναι.... μαντεψτε..... φυσικός!
Όταν θα πάνε και άλλοι φυσικοί και θα τοποθετηθούν σε οργανικά κενά ΜΟΝΟ βιολογίας και γεωγραφίας, όπως και οι άλλοι 19., πείτε μου ειλικρινά οι υπόλοιποι.. Πρέπει να χαλαρώσω και να το απολάυσω. Αν αντιδράσω θα με πονέσουν?
Αντιθετα οι μετατιθέμενοι ( που μπορει να μην γνωρίζουν τι συμβαίνει και δεν ζητώ καμιά ευθυνη απο αυτούς) πιθανότατα αφηνουν πραγματικα κενα φυσικής πίσω τους για τους οποίους θα χρειαστούν και άλλοι φυσικοί ..... Και οχι φυσικά οι ειδικότητες που τους έκλεψαν τα κενά. Είναι κάποιος που δεν το καταλαβαίνει αυτό?
Επίσης τυχαινει ο κος πεππες του κυσδε να ειναι φυσικός.
Δεν χρειάζεται να είναι κανείς Βιολόγος για να κατανοήσει αυτα που λες.
Δυστυχώς, όλοι οι 'πλεονάζοντες' συνάδελφοι εκπαιδευτικοί (κάποιες ειδικότητες που διορίστηκαν αβέρτα κάποτε σε δυσαναλογία με άλλες, χάριν των οποίων γίνονται οι διάφορες τροποποιήσεις στις β΄αναθέσεις) θα μπορούσαν μια χαρά να καλύψουν τα τεράστια διοικητικά κενά σε (τότε) Γραφεία και Διευθύνσεις κ.τ.λ., (όσοι/αν ήθελαν, φυσικά), αλλά τούς πρόλαβαν οι... 'απόλυτα σχετικοί με την διοίκηση και με την εκπαίδευση' απολυμένοι της Ολυμπιακής.
Και όσα κενά (διδακτικά-οργανικά, λειτουργικά- και διοικητικά) εξακολουθούν να υπάρχουν (γιατί ...κενά υπάρχουν ;D), μια χαρά θα αξιοποιηθούν για ποικίλες τακτοποιήσεις, όχι κατ'ανάγκη πελατειακές (δούναι-λαβείν), αλλά σε επίπεδο γνωριμιών με συνδικαλιστική ηγεσία/ή με υψηλόβαθμα στελέχη. Δεν έχω πρόβλημα με την εξυπηρέτηση συναδέλφων σε δυσχέρεια ή μη, αρκεί 1.να μην γίνεται σε βάρος άλλων, 2. να έχουν όλοι ίσες ευκαιρίες βάσει του Νόμου, και όχι βάσει καλών σχέσεων.

Α! Παρεπιπτόντως (ή παρεμπιπτόντως;) η τακτοποίηση κενών με τη β΄ανάθεση μαθήματος ειδικότητας Χ σε ειδικότητα Y μειώνει πλασματικά τα λειτουργικά κενά της ειδικότητας Χ. Σωστά; Αν αυτό μπορεί να επηρεάσει (έστω και άτυπα) τις μεταθέσεις (και τους διορισμούς) της ειδικότητας Χ, τότε υπάρχει αδικίας εις βάρος (των συναδέλφων διορισμένων και αδιόριστων) της ειδικότητας X, και τότε, ναι, υπάρχει θέμα.   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2015, 11:56:01 πμ από anyname »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #963 στις: Ιούνιος 17, 2015, 11:56:14 πμ »
Γύρω στις 1700+ θα είναι. Σε ποσοστό δεν φτάνουν της Πρωτοβάθμιας, αλλά σαφώς καλύτερα από άλλες χρονιές. Οι ευνοημένες περιοχές όπως είχαμε πει.

Κάποιες Διευθύνσεις της Περιφέρειας ερημώνουν και θα έχουν σοβαρό πρόβλημα από Σεπτέμβριο.

Προβλέπω αποσπάσεις σε Αττική και Θεσσαλονίκη μόνο για Ειδικές Κατηγορίες.

Οι δε συνάδελφοι αναπληρωτές δύσκολα στα αστικά κέντρα (μιλάμε πάντα για Γενική Παιδεία, όχι Ειδική Αγωγή).

Αποσυνδεδεμένος Ametathetos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την Μετάθεση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #964 στις: Ιούνιος 17, 2015, 12:02:30 μμ »
Patreas καμμία εκτίμηση για οικονομολογους κεντρική μακεδονία??

Αποσυνδεδεμένος kostass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε ελεύθερα! ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #965 στις: Ιούνιος 17, 2015, 12:12:21 μμ »
Patreas, ποιες είναι οι ευνοημένες περιοχές;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.