*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 501976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1862 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 12:12:14 μμ »
Εγω αυτο που εχω να πω πως η διδασκαλια κ η μεταδοση γνωσεων ειναι λειτουργημα κ δε συνδεεται με τις χρηματικες απολαβες..ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΤΑΞΗ Κ ΝΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Κ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ..κ ναι αν ημουν μονιμη , θα δουλευα καθημερινα και 2 ωρες παραπανω ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ!!!!!

Και εμάς μας ευχαριστεί αυτό που κάνουμε και το έχουμε επιλέξει συνειδητά. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα καλύψουμε με ωραιοποιήσεις, ιδεολογήματα και... νεορομαντική διάθεση καταστάσεις που μας επιβάλλονται άνωθεν και έξωθεν, όχι για τη βελτίωση της εκπαίδευσης, αλλά για καθαρά οικονομικοτεχνικούς λόγους.  Αν ήταν έτσι, όλοι θα δούλευαν εθελοντικά και δωρεάν. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:39 »

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1863 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 12:57:52 μμ »
Εγω αυτο που εχω να πω πως η διδασκαλια κ η μεταδοση γνωσεων ειναι λειτουργημα κ δε συνδεεται με τις χρηματικες απολαβες..ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΤΑΞΗ Κ ΝΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Κ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ..κ ναι αν ημουν μονιμη , θα δουλευα καθημερινα και 2 ωρες παραπανω ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ!!!!!

Και εμάς μας ευχαριστεί αυτό που κάνουμε και το έχουμε επιλέξει συνειδητά. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα καλύψουμε με ωραιοποιήσεις, ιδεολογήματα και... νεορομαντική διάθεση καταστάσεις που μας επιβάλλονται άνωθεν και έξωθεν, όχι για τη βελτίωση της εκπαίδευσης, αλλά για καθαρά οικονομικοτεχνικούς λόγους.  Αν ήταν έτσι, όλοι θα δούλευαν εθελοντικά και δωρεάν. ;)

Αγαπητή Ιφιγένεια (απο Θεσσαλονίκη - για να το γραφεις , εισαι μάλλον περήφανη γιατι προφανώς δεν εχεις κατι αλλο να αισθάνεσαι περήφανη).

1. Κανένας δεν καίγεται αν θα δουλέψει 1,5 πραγματική ωρα την εβδομαδα

2. Αν σου έκοβε λίγο , θα αντιλαμβανόσουν την χιονοστιβάδα προβλημάτων (είναι ντόμινο) που δημιουργεί αυτη η (ελαχίστη) αύξηση του ωραρίου. Προσπάθησε να σκεφτείς λιγο - Δεν πονάει - πιστεψε με...

3. Μην κομπάζεις γράφοντας με κεφαλαία ποσο φοβερή και πιστή στο λειτούργημα σου είσαι... δεν πειθεις..

4. Κάποιοι ζούμε απο αυτό (ασχετα αν μας αρέσει αυτο που κανουμε ή οχι). Δεν το κάνουμε απο χόμπι. Μας αρεσει φυσικά αυτο που κανουμε , αλλα χορτάτοι το κάνουμε καλύτερα . Δεν θέλουμε να ψάχνουμε πως θα καλύψουμε τις βασικές μας αναγκες , αλλα πως να προσφέρουμε κατι καλύτερο . Τώρα αν εσυ τις εχεις καλύψει απο άλλους πορους  ;) , τι να πω ... μαγκιά σου , αλλα δεν μας αφορά.

Αυτα και καλή τυχη ... ελπίζω να εισαι μοναδική στο ειδος σου...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:12:20 μμ από pv »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1864 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:13:17 μμ »

Μετατάξεις, μεταθέσεις και αύξηση ωραρίου κατά 1-2 ώρες το νέο σχέδιο του υπουργείου Παιδείας για τους εκπαιδευτικούς

http://esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/metataxeis_metatheseis_ayxisi_orarioy_neo_sxedio_ypoyrgeioy_paideias
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1865 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:17:16 μμ »
Εγω αυτο που εχω να πω πως η διδασκαλια κ η μεταδοση γνωσεων ειναι λειτουργημα κ δε συνδεεται με τις χρηματικες απολαβες..ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΤΑΞΗ Κ ΝΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Κ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ..κ ναι αν ημουν μονιμη , θα δουλευα καθημερινα και 2 ωρες παραπανω ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ!!!!!
IFIGENEIA_THESS αν έβρισκες 10 ιδιαίτερα να ασχοληθείς θα τους έκανες δωρεάν αν και εφόσον δεν είχες κάποιους άλλους οικονομικούς πόρους;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:39 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1866 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:33:40 μμ »
Kι εγω δουλευω τοσα χρονια κ πληρωνομαι μετα απο μηνες, κ εγω εχω εξοδα που ξερεις μπορει να ειμαι κ παντρεμενη...οποτε μη φωναζετε τη στιγμη που αλλοι δεν εχουν τις ευκαιριες που εχετε εσεις..
ΚΑΙ ΝΑΙ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΩ, για ποιο λογο να φοβαμαι αφου θα ημουν καθηγητρια με εμπειρια οπως εσεις ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΟΥΝ Να δουλεψω κ 2 ωρες παραπανω κ 3 αν χρειαστει..Εσεις ολοι εχετε μισθο κ μιλατε εκ του ασφαλους..ρωτηστε ομως οσους ειναι κατω απο 27 χρονων  κατα ποσο συμφωνουν μαζι σας..κ αν θα εχουν ΠΟΤΕ ΜΕΛΛΟΝ εστω αυτο που καποιοι ουτε καν ευγνωμονουν που βρισκονται στη θεση αυτη!!!!!!!!Η αποψη που εκφερω ειναι προσωπικη για να μην παρεξηθηγηθω.
και ναι @κωνσταντινε εκανα ιδιαιτερα σε παιδια που οι γονεις τους καθυστερουσαν να με πληρωσουν λογω οικονομικων αλλα δεν τους ελεγα στη μια ωρα just θα φυγω επειδη δε με πληρωσατε εγκαιρως...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1867 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:37:31 μμ »
Δεν είπα αυτό! Όλοι μας έχουμε καθήσει παραπάνω χωρίς επιπλέον χρήματα!
Αλλά δε θέλουμε να δουλέψουμε τσάμπα όσο κι αν αγαπάμε το επάγγελμά μας!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1868 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:39:55 μμ »
Ιφιγένεια, έχεις φυσικά το δικαίωμα να πιστεύεις ό,τι θέλεις και να ενεργείς όπως θέλεις. Όμως μη προσπαθείς να μας επιβάλεις την προσωπική σου άποψη ως σωστή. Είναι σωστή για σένα, για τους υπόλοιπους όμως είναι λάθος. Για να δουλέψουμε περισσότερο φυσικά και θα πρέπει να πληρωθούμε γι' αυτό. Το ότι το επάγγελμά μας θεωρείται λειτούργημα, δεν λέει τίποτα. Και ο γιατρός λειτούργημα εξασκεί. Θα πρέπει να δουλεύει υπερωριακά τζάμπα;

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1869 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:40:39 μμ »
Αγαπητή Ιφιγένεια, ένας από τους βασικούς λόγους που οι διορισμένοι εκπαιδευτικοί είναι κατά της αύξησης του ωραρίου είναι το γεγονός ότι με την αύξηση του ωραρίου θα παγώσουν οι διορισμοί τόσο των μονίμων όσο και των αναπληρωτών .... πράγμα που σημαίνει ότι αν κι εσύ επιθυμείς να διοριστείς, τότε με την αύξηση του ωραρίου μπορεί να μην διοριστείς ποτέ .... Σημαίνει περισσότερη ανεργία, σημαίνει χειρότερη ποιότητα εκπαίδευσης, σημαίνει πολλά. Κανείς δεν σου επιτίθεται. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν τη δική σου επιθετικότητα

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1870 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:48:25 μμ »
Ιφιγενεια συγχαρητηρια για τις αποψεις σου..μακαρι να ειχαμε περισσοτερους συναδελφους με αυτη την νοοτροπια..μαλλον ομως  σε λαθος forum διαλεξες να τις εκφρασεις ;)

Υ.Γ το "αν σου εκοβε" που αναφερθηκε παραπανω μην το εκλαβεις σαν επιθεση..κολακεια ειναι ;)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1871 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 01:53:29 μμ »

Μετατάξεις, μεταθέσεις και αύξηση ωραρίου κατά 1-2 ώρες το νέο σχέδιο του υπουργείου Παιδείας για τους εκπαιδευτικούς

http://esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/metataxeis_metatheseis_ayxisi_orarioy_neo_sxedio_ypoyrgeioy_paideias
Μετατάξεις, μεταθέσεις και αύξηση ωραρίου κατά 1-2 ώρες το νέο σχέδιο του υπουργείου Παιδείας για τους εκπαιδευτικούς
Υλοποιείται πριν το καλοκαίρι
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Έτοιμο σχέδιο για την άμεση υλοποίηση του πριν την έναρξη του επόμενου σχολικού έτους έχει στο γραφείο του ο υπουργός Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλος, με στόχο  την 1η Σεπτεμβρίου όλα τα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια να έχουν τον απαιτούμενο αριθμό εκπαιδευτικών , ώστε να σταματήσει το φαινόμενο κάθε χρόνο να χάνονται χιλιάδας διδακτικές ώρες.
  Το σχέδιο του υπουργού Παιδείας, δήλωσε στο esos στενός συνεργάτης  του, περιλαμβάνει:
Α. Μετατάξεις από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και αντίστροφα
Β. Εθελούσιες μεταθέσεις
Γ. Τα παραπάνω δύο  μέτρα εάν χρειαστεί θα γίνουν και υποχρεωτικά
Δ. Το ωράριο των εκπαιδευτικών θα αυξηθεί κατά μία έως δύο ώρες  εβδομαδιαίως μόνον εάν δεν αποδώσουν οι μετατάξεις και οι μεταθέσεις , ώστε να καλυφθούν όλες οι ανάγκες σε εκπαιδευτικό προσωπικό.
 Τα παρπάνω μέτρα θα τεθούν σε εφαρμογή όταν πλέον το υπουργείο θα έχει τον τελικό  «χάρτη» των σχολείων , μετά τις συγχωνεύσεις –καταργήσεις που θα  γίνουν και αφού πρώτα  στην Κεντρική Υπηρεσία του υπουργείου Παιδείας ο Ηλεκτρονικός Κόμβος  καταγράψει :
Α. Όλα τα κενά των σχολικών μονάδων, και,
Β. Τους εκπαιδευτικούς που περισσεύουν.
Στόχος του υπουργού Παιδείας είναι
Α. Η νέα σχολική χρονιά να ξεκινήσει  με τους μόνιμους εκπαιδευτικούς και να υπάρχει ένας μικρός αριθμός πιστώσεων για την  πρόσληψη αναπληρωτών κάτω από αυστηρές διαδικασίες.
Β. Να μη λείπει ούτε ένα  βιβλίο από τους μαθητές . Στόχος η παράδοση των σχολικών βιβλίων πριν το κλείσιμο των σχολείων τον Ιούνιο του 2013.
   
Στο Μαξίμου ο υπουργός Παιδείας

Την «πύλη» του Μαξίμου θα περάσει αύριο Πέμπτη στη 1 το μεσημέρι ο υπουργός Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουκλο9ς, προκειμένου να συναντηθεί με τον πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά.
 Τα θέματα που θα συζητηθούν είναι ο κυβερνητικός προγραμματισμός για θέματα παιδείας και η απορρόφηση κονδυλίων από το ΕΣΠΑ



Aυτο με τις αυστηρες διαδικασιες το πιασατε ;  :o :P :-X ;)



Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1872 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:00:07 μμ »
Κρίμα που όλα τα χρόνια γυρνούσαμε ανα την Ελλάδα και καλύπταμε κενά!!
Τώρα εισπράττουμε την "αμοιβή" μας.... μία κλωτσιά από το υπουργείο!!

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1873 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:02:33 μμ »
Ελπιζω τωρα να καταλαβαμε !!! :-*  :-* , οτι κανεις δεν ενοχληθηκε για το αν θα εργαστει παραπάνω , κατα μεσο ορο 18 λεπτα την ημέρα ...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Αλλου ειναι το νόημα....
Δεν εγινα ναυτικος για να μπορω να εχω οικογενεια   , αλλα αντί αυτού ειμαι μακρια απο την οικογενεια μου 3 χρονια , και ενας θεος ξερει για ποσο ακομα  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
ΧΕΣΤΗΚΑ αν θα δουλεψω 18' παραπάνω την μερα .... και 5 ωρες την ημερα δουλευω παραπανω , αρκει να ειμαι με την οικογενεια μου .... και το κανω για να εξασφαλιζω τα εισητηρια μου να τους βλέπω ...
Και μαζί με εμενα τον ιδιο γολγοθα τον τραβανε εκατονταδες !!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1874 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:03:47 μμ »
Ποια είναι αυτή η νοοτροπία Steven που είναι αξιοθαύμαστη και πρέπει να υιοθετήσουν και οι υπόλοιποι; Αυτά τα έχουν πει αρκετοί, αλλά όλοι το προσωπικό τους συμφέρον θέλουν να εξυπηρετήσουν. Είναι ξεκάθαρο πως οι αναπληρωτές θέλουν να γίνουν μόνιμοι και οι εντελώς εκτός της εκπαίδευσης να γίνουν αναπληρωτές. Αυτό είναι κάτι θεμιτό. Εκείνο που δεν είναι θεμιτό, είναι να εξαπολύονται διάφορα ιδεολογήματα για να πειστούμε πως για όλα φταίνε οι κακοί -και βολεμένοι- μόνιμοι που δεν αφηνουν τους... παθιασμένους με την εκπαίδευση και την τάξη υποψήφιους μόνιμους να γίνουν μόνιμοι. 'Εχουμε πήξει στο Νεορομαντισμό και τον Αλτρουισμό ορισμένων εδώ μέσα. Ήμαρτον πια με αυτήν την υποκρισία. Λες και μας έβαλαν από το παράθυρο, χωρίς προσόντα, χωρίς ΑΣΕΠ, χωρίς διάθεση. Ποιος φταίει άραγε που δεν διορίζονται εκπαιδευτικοί, οι μόνιμοι ή αυτοί που έκοψαν μαχαίρι τα κονδύλια και τις θέσεις και των μονίμων και των αναπληρωτών;   ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:12:23 μμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1875 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:04:22 μμ »
Ti θα πει ''αδιοριστος εκπαιδευτικος'' βρε Κωνσταντινε;(παλια ηγεσια).Και ποσο θελεις να δουλευεις ως αναπληρωτης βρε Κωνσταντινε;(νεα ηγεσια) ;D ;D ;D ;D ;D ;D :-X :-X :-X :-X :-X :( :( :( :( :( :( :( ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια... :o :o :o :o :o :P :P :P :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:06:31 μμ από anixia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160745
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.