*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 501979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2604 στις: Απρίλιος 29, 2013, 09:14:56 μμ »
@perastikos_kav

Συμφωνώ απόλυτα με όλα που λες. Οπως είπα και αλλού ο κόσμος έχει μια φοβία. Φοβάται ότι θα χάσει κάποια πράγματα και τον αγχώνει το μέλλον. Κακά τα ψέμματα δεν έχει παρουσιαστεί και κάτι αξιόπιστο να πεις ναι ρε παιδί μου με εμπνέει.
Ολα είναι αποτέλεσμα ότι τόσα χρόνια δεν μας έμαθαν να επιλέγουμε το καλύτερο αλλά το λιγότερα χειρότερο.
Με λίγα λόγια ο κόσμος είναι παγωμένος γιατί δεν έχει ελπίδα για κάτι καλύτερο.
Και δυστυχώς σε ένα κράτος που γερναει επικρατούν και συντηρητικά αντανακλαστικά. Φοβάται τις αλλαγές. Μην ξεχνάς ότι κοντά στη σύνταξη βρίσκεται η γενιά που η κάθε οικογένεια είχε 3-4 παιδιά (η λέγομενη και ως baby boom) Αλλά και στο επικοινωνιακό παιχνίδι η Κυβέρνηση και τα ΜΜΕ οφείλω να πω αν και λυπάμαι που το παραδέχομαι ότι έχουν πάρει διδακτορικό. Και ξέρουν δυστυχώς για εμάς πια γενιά προσφέρει τους περισσότερους ψήφους και τις χαιδεύουν τα αφτιά.
Για να πούμε όμως και το σωστό αυτή η γενιά κάπου ύψωσε και την φωνή της μετά το Πολυτεχνείο ποια γενιά αναδείχτηκε μαζικά. Είμαστε όσοι είναι κάτω των 50 μια γενιά που μέχρι πρόσφατα ήταν πολύ καλόμαθημένη και πολύ ατομιστές. Και έχει καταχωρηθεί αυτό στο DNA μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 09:23:45 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:58 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2605 στις: Απρίλιος 29, 2013, 09:21:31 μμ »
Κοίταξε το καινούριο εμείς θα το δημιουργήσουμε. Δεν υπάρχουν επαγγελματίες διαμορφωτές κοινωνιών. Όλες οι μεγάλλες αλαλγές στην ανθρώπινη ιστορία γίνονται με την ενεργητική συμμετοχή της μάζας. Πρέπει να αρχίσουμε να συζητάμε, να ανταλλάσσουμε απόψεις, να διαμορφώνουμε θέσεις, να μην φοβόμαστε να πάμε και σε πολιτικές εκδηλώσεις. Εδώ βλέπω τους συναδέλφους έρχονται πχ συνδικαλιστές, οποιοιδήποε δεν με νοιάζει παράταξη, το φυλλάδιο το πιάνουν λες και έχει λέπρα. Μιλάει ο συνδικαλιστής και εμείς κοιτάμε το ρολόι "ωραία γλίτωσα από τα θηρία του Γ2". Αντί να δούμε επιχειρήματα να απαντήσουμε και εμείς, να του την πούμε αν αυτά που λέει έρχονται σε αντίθεση με αυτά που κάνει, αλλά δεν θέλουμε να κοντραριστούμε μαζί του, γιατί αύριο μπορεί να τον χρειαστούμε.  Πρέπει να ζωντανέψουμε.

Πέρασε η εποχή που είχαμε την πολυτέλεια να αφιερώνουμε όλες τις δυνάμεις μας μόνο για την οικογένεια μας, τους φίλους μας, τον εαυτό μας. Όταν η κοινωνία έξασφαλίζει τουλάχιστον τα στοιχειώδη στη συντριπτική πλειοψηφία έχεις την πολυτέλεια να ασχολείσαι με την ατομική βελτίωση. Έτσι ζούσαμε τις προηγούμενες δεκαετίες και είναι λογικό. Τίποτα το κακό. Σήμερα όμως που οι εποχές άλλαξαν πρέπει να αλλάξουμε και εμείς, αλλιώς θα τρώμε τη μια σφαλιάρα μετά την άλλη. Τέλος πάντων, είπα ήδη περισσότερα από όσα πρέπει.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2606 στις: Απρίλιος 29, 2013, 09:25:55 μμ »
Και εγώ θα κλείσω λέγοντας ότι δυστυχώς ακόμα και η γενιά που είναι τώρα στο Λύκειο έχει γαλουχηθεί με την ιδέα της ευμάρειας και του ατομισμού.
Λυπάμαι που το λέω δεν περιμένω θεαματικές αλλαγές όσο η Κυβέρνηση κάνει παιχνίδι λίγο από εδώ και λίγο από εκεί.
Πάντα θα λέμε ευτυχώς είμαι καλύτερα από τον διπλανό μου. Και εκεί είναι που το χάνουμε!

@trekto

Σε διάβασα. Επειδή εσύ ούτε και κανένας άλλος εδώ μέσα δεν είναι το θέμα μου (έχω πολύ σοβαρότερα στον πραγματικό κόσμο) και επειδή πιστεύω ότι και οι δύο μας όπως και ο PA μπορεί να προσφέρει σε δημιουργικές συζητήσεις εγώ το έχω κλείσει το θέμα της αντιπαράθεσης από το άλλο topic που προσωπικά ξέφυγα.Εσύ κάνε όπως αγαπάς...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 09:28:50 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος dero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2607 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:31:07 μμ »
Αυτό που λέγατε σε προηγούμενες σελίδες ισχύει? Να πάρουμε δηλ. τηλέφωνο τους διευθυντάδες μας για να επιβεβαιώσουμε το πόσες ώρες θα πρέπει να έχουμε μέχρι 31/12 ? (εάν αλλάζει κάποιος ώρες μέχρι τότε, λόγω ωρίμανσης) Αλλιώς γιατί χρειάζεται να πάρουμε τηλέφωνο? Θα βρούμε τέτοιες μέρες τους διευθυντάδες στα σχολεία?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:58 »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2608 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:32:59 μμ »
Λάθη υπάρχουν.
απο κει και πέρα θέλω να πιστεύω ότι προτού φύγουν τα στοιχεία από τις Δ/νσεις θα διασταυρωθούν πρώτα.
Τηλέφωνο που να πάρεις και ποιον να βρεις;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2609 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:40:49 μμ »
Λάθη υπάρχουν.
απο κει και πέρα θέλω να πιστεύω ότι προτού φύγουν τα στοιχεία από τις Δ/νσεις θα διασταυρωθούν πρώτα.
Τηλέφωνο που να πάρεις και ποιον να βρεις;

οι διευθυντές έχουν κινητά ξέρετε. Πέραν τούτου,οι διευθυντές επιβεβαιώνουν μονο τα στοιχεια όσων ανήκουν οργανικά σεαυτούς. τους σε διάθεση ΠΥΣΔΕ τους επιβεβαιώνουν οι διευθύνσεις.
Απο την πέμπτη και μετά μαλιστα, οι διευθύνσεις πρέπει να επιβεβαιώσουν και τα στοιχεία που υπέβαλαν οι διευθυντές. Επομένως εναλλακτικά μπορείτε να τηλεφωνήσετε στις ΔΔΕ σας και να επικαιροποιήσουν εκείνες τα στοιχεία σας.
Υπόψη ότι για μείωση ωραρίου ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται τυχόν προυπηρεσία σε
ΙΕΚ
ΤΕΙ
ΑΕΙ
ΝΕΛΕ
ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ ( αναγνώριση χρόνου φοίτησης για τους ΠΕ17)
οποιαδήποτε ΔΗΜΟΣΙΑ προϋπηρεσία ΕΚΤΟΣ εκπ/σης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2610 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:48:10 μμ »
bitch πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάναμε χωρίς εσένα... ;)

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2611 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:49:37 μμ »
@bitch

καλά έκανες και το εμπλούτισες, το ποιον θα πάρουν αφορούσε δ/ντες που δεν έχουμε όλοι τα κινητά. αναφερόμουν για τηλεφ, σε σχολείο.
Προφανώς στη Δ/νση καλό είναι να πάρουν τηλεφ. για επιβεβαίωση.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2612 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:52:14 μμ »
bitch πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάναμε χωρίς εσένα... ;)

 :-* :-* :-*  ευχαριστώωωωω ( αλλά νομίζω όκ, θα επιβιώνατε ούτως ή άλλως ).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitris9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2613 στις: Απρίλιος 30, 2013, 12:31:55 πμ »
2 ερωτήσεις έχω κυρίως προς την bitch, αλλά και όποιον άλλον γνωρίζει...
1. Στους ΠΕ 17 οι οποίοι έχουν τελειώσει ΑΣΠΑΙΤΕ / ΣΕΛΕΤΕ δεν τους αναγνωρίζεται ο χρόνος σπουδών για μείωση ωραρίου, ενώ τους αναγνωρίστηκε για την κατάταξη στο νέο μισθολόγιο - βαθμολόγιο ;
2. Με την ίδια λογική, δεν μετράει για μείωση ωραρίου και η κατοχή μεταπτυχιακού/διδακτορικού ; 
Που υπάρχουν διευκρινήσεις για τα παραπάνω σε νομοθεσία ή ερμηνευτικές εγκυκλίους ;

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2614 στις: Απρίλιος 30, 2013, 12:48:18 πμ »
1) Δ2/27197/21-12-1999

http://www.weebly.com/uploads/7/4/2/5/7425135/_____.doc

2) Δεν μετράει.

Αποσυνδεδεμένος dimitris9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2615 στις: Απρίλιος 30, 2013, 01:10:22 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση...

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2616 στις: Απρίλιος 30, 2013, 12:44:25 μμ »
Mετραει μόνο μισθολογικά εγω παντως που εχω κάποιες ωρες σε ΙΕΚ κτλ πριν 10-12χρονια ούτε καν ζήτησα να αναγνωριστούν αν και συνολικά μπορεί να έβγαιναν κανα 6μηνο. Παντως εμένα ο διευθυντής που ανήκω οργανικά με πήρε απο την Παρασκευή να επιβεβαιώσει το ωράριο μιας και φέτος τον Φεβρουάριο έπεφτα στις 19. Και μια σημαντικη λεπτομερεια. Δεν θα επρεπε οι υποχρεωτικα μετατιθεντες του χρονου να μετατιθενται κατα προτερεαιοτητα πριν τις κανονικες μεταθεσεις? αλλιως θα πανε οπου περισσέψει. Βεβαια για να κριθεί κάποιος υπεραριθμος θα πρεπει να συμπληρωθούν οι εγγραφές στα σχολεια οι οποίες τελειώνουν μέχρι  και τις 20+Σεπτεμβρίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2013, 12:51:03 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2617 στις: Απρίλιος 30, 2013, 01:40:22 μμ »
Ποια θα είναι η αντίδραση του κλάδου αν υπάρξει την επόμενη χρονιά έστω κι ένας αποσπασμένος εκτός σχολικής αίθουσας; Μεγάλο μέρος της ευθύνης για την αύξηση του ωραρίου το έχουν αυτοί. Στην υγεία των κορόιδων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.