*

Αποστολέας Θέμα: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!  (Αναγνώστηκε 16085 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 10:41:14 μμ »
Δυστυχώς το επάγγελμά μας είναι επάγγελμα που απαιτεί γερά νεύρα. Δεν προκειται ποτέ να ξεχάσω το εξής περιστατικό, όχι από σχολείο αλλά σε φροντιστήριο.
Πηγαίνω για μάθημα και βρίσκω μια έξαλλη συνάδερφο φιλόλογο. Τι έγινε; Ένας μαθητής στο τμήμα (γ΄ γυμνασίου) έκανε έντονη φασαρία. Τον παρατηρεί, τίποτα ξανασυνεχίζει. Κι άλλη παρατήρηση, ακάθεκτος ο μαθητής. Κάποια στιγμή του βάζει τις φωνές. Αντίδραση του μαθητή:"Άσε με ήσυχο μωρή παλιοπου..να!" Τον πέταξε έξω κι αφού ήρθα κι εγώ, παίρνουμε τηλ τον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου. Αυτός τηλεφωνεί στη μάνα του μαθητή, της λέει το γεγονός κι ότι μετά από αυτό δεν μπορεί να τον ξαναδεχτεί το φροντιστήριο. Και η απάντηση της μάνας: "Παιδί είναι, τι πειράζει  που την είπε πουτ..α; Και μένα έτσι με λέει."!!!
Μετά από αυτό πάρε και κατάλαβε..
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:52 »

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:04:18 μμ »
"Άσε με ήσυχο μωρή παλιοπου..να!"

Στο σχολείο θα σήμαινε αλλαγή περιβάλλοντος ?

Οταν ήμουν μαθήτρια ενας συμμαθητής μου είχε βρίσει έτσι καθηγήτρια και ο σύλλογος είχε αποφασίσει αλλαγή περιβάλλοντος ........
Αν και τότε εφταιγε κάπως και η καθηγήτρια ..... ετσι μας είχε φανεί τότε .........
ο μαθητής άτακτος , και η καθηγήτρια του έλεγε επανειλημμένα '' αυτά σου μάθανε οι γονείς σου ? '' ή κάτι τέτοιο ........ και ο μαθητής την είχε προειδοποιήσει πολλές φορές να μην πιάνει στο στόμα τους γονείς του ........... ώσπου κάποια μέρα την έβρισε για τα καλά !
Εσεις θεωρείτε οτι είχε ευθύνη η καθηγήτρια ? Τότε ήμουν στη θέση της μαθήτριας και θεώρησα οτι είχε ...........

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:08:59 μμ »
Για να αποφορτίσουμε λίγο το  βαρύ ... κλίμα :

Όταν συνάδελφοι έρχονται καμια φορά μετά από το μάθημα στο γραφείο  και τους βλέπω κουρασμένους ή νευριασμένους , τους θυμίζω χαμογελώντας το εξής για να τους χαλαρώσω :

''  Φίλοι μου , αν η δουλειά μας δεν ήταν δύσκολη , δε θα μας έδιναν 1300 ευρώ το μήνα επίδομα ανθυγιεινής εργασίας !

 Ούτε σε ρώτησε ποτέ κανένας τι διδάσκεις ή πώς το διδάσκεις , αν έχεις κάποιο πρόβλημα ή αν θέλεις κάτι να μάθεις ! Σου λένε μόνο : βάλτους μέσα στην τάξη , κάνε ό,τι νομίζεις για να περάσει η ώρα ΄και βάλε ένα βαθμό στο τρίμηνο..''
 Δυστυχώς φοβάμαι ότι μέχρι εκεί πάει η εκπαίδευση στη χώρα μας. Το παραπάνω έγκειται στο μεράκι  και το ζήλο του δασκάλου  που δε θέλει να παραδεχθεί ότι έχει χαθεί το παιγνίδι και προσπαθεί με ό,τι του απέμεινε να αντέξει και να προσφέρι κάτι στα παιδιά που δείχνουν να θέλουν κάτι περισσότερο.
 Αλλά ο δάσκαλος πάντα θα βρίσκει δύναμη και δε θα εγκαταλείπει στην τάξη τη μάχη, σε πείσμα όλων , όσων θέλουν να τον απελπίσουν και να τον μετατρέψουν  σε δεσμοφύλακα εβήφων.
Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:12:42 μμ »
Επίσης συνάδελφος μου είχε δείξει χαρτάκι που είχε πάρει απο μαθητή εν ώρα μαθήματος .........
Το χαρτάκι είχε προστυχόλογα με πρωταγωνιστές την καθηγήτρια και τον μαθητή !!!
Η καθηγήτρια δεν το πήγε στο σύλλογο για να μην δώσει έκταση και να μην μαθευτεί .........
Ποια η γνώμη σας ?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:52 »

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:21:43 μμ »
Τι ήταν αυτο που έλεγε και είχε δίκιο ?

Αλλα και δίκιο να είχε , ήταν τρόπος αυτός ?

Εσύ τι θα πρότεινες ?


Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:30:05 μμ »
Και εγω γίνομαι αυταρχική μερικές φορές γιατί κάποια παιδιά μόνο αυτό καταλαβαίνουν ...........

και μετά αναρρωτιεμαι μήπως έχω ξεπεράσει τα όρια .........

Δεν θέλω να προσβάλλω .............. αλλα κάποιες ειρωνίες μου έχουν ξεφύγει ...........

όποτε στο μυαλό κάποιων μαθητών , θα έχω φάει βρισίδι ...........

Γενικά ο αυταρχισμός φέρνει τέτοια αντίδραση ........... αλλα έλα που κάποιοι μαθητές δεν παίρνουν απο λόγια ..........

Τι προτείνετε σε τέτοιες περιπτώσεις ?

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:46:44 μμ »
Επίσης συνάδελφος μου είχε δείξει χαρτάκι που είχε πάρει απο μαθητή εν ώρα μαθήματος .........
Το χαρτάκι είχε προστυχόλογα με πρωταγωνιστές την καθηγήτρια και τον μαθητή !!!
Η καθηγήτρια δεν το πήγε στο σύλλογο για να μην δώσει έκταση και να μην μαθευτεί .........
Ποια η γνώμη σας ?



Το ίδιο περιστατικό είχε συμβεί και σε ένα από τα σχολεία που δούλευα: καθηγήτρια, πρώτη φορά αναπληρώτρια και με μιας βδομάδας θητεία στο σχολείο, "πιάνει" χαρτάκι με πρόστυχο σχέδιο που αφορούσε την ίδια και κάποιο μέλος του προσωπικού του σχολείου. Το κατήγγειλε στη διεύθυνση, και οι εμπλεκόμενοι μαθητές πήραν πολυήμερες αποβολές. Το τμήμα στο οποίο ανήκαν οι συγκεκριμένοι μαθητές μάζεψε υπογραφές για να τη διώξουν (σαν τη Χέλμη! έλεος!) και για το υπόλοιπο της χρονιάς έκανε τη ζωή μαύρη σε όποια καθηγήτρια περνούσε την πόρτα της τάξης.
Το πρόβλημα δεν ήταν η καταγγελία, ήταν ότι δόθηκε μια γερή "καμπάνα" που δεν είχε συνέχεια, με αποτέλεσμα να χάσουμε την αξιοπιστία μας.

Η αντίδραση της συναδέλφου σου εξαρτάται από πολλά, από την πολιτική του σχολείου, από το αν θα βρει ανθρώπους να την υποστηρίξουν έτσι και το καταγγείλει (για να μην βρεθεί μπροστά σε γελοίους που θα κρυφογελάνε με το σκιτσάκι), κι από την εν γένει συμπεριφορά του μαθητή. Αν πιστεύει ότι ο σύλλογος θα την υποστηρίξει και αν ο μαθητής έχει δώσει επανειλημμένες αφορμές, δώστε του δρόμο και καρφιτσώστε το χαρτάκι στην καρτέλα που θα στείλετε στο νέο του σχολείο. Αν θέλετε να του δώσετε μια ευκαιρία ακόμα, καλέστε τους γονείς και δώστε του τουλάχιστον δυο μέρες αποβολή, γιατί πρόσβαλε την αξιοπρέπεια ενός ανθρώπου και γιατί αυτή η καθηγήτρια θα δυσκολευτεί να τον ξανααντικρίσει στην τάξη. Αν το σχολείο σας αποφεύγει τις αυστηρές ποινές, ας κρατήσει η καθηγήτρια το χαρτάκι και με την πρώτη ευκαιρία που θα της δώσει ο μαθητής, ας τον πάει στο διευθυντή και ας εμφανίσει και το χαρτάκι. Οπωσδήποτε, μια τέτοια συμπεριφορά δεν πρέπει να περάσει έτσι. Ας πάρουν χαμπάρι ορισμένοι ότι το σχολείο δεν είναι οίκος ανακούφισης (καταλαβαίνετε, σεμνοτυφία) για να αποκαλούν τις καθηγήτριες π...νες και να εξευτελίζουν την αξιοπρέπειά τους.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 11:32:29 πμ »
Επίσης συνάδελφος μου είχε δείξει χαρτάκι που είχε πάρει απο μαθητή εν ώρα μαθήματος .........
Το χαρτάκι είχε προστυχόλογα με πρωταγωνιστές την καθηγήτρια και τον μαθητή !!!
Η καθηγήτρια δεν το πήγε στο σύλλογο για να μην δώσει έκταση και να μην μαθευτεί .........
Ποια η γνώμη σας ?

Κακώς, θα έπρεπε να πάει. Με τον τρόπο αυτό ο μαθητής θα νομίζει ότι "του περνάει" και μπορεί να επανέλθει "δριμύτερος"...
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 12:19:50 μμ »
Παιδιά έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα! Δεν είναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτά τα πράγματα! μπροστά σε αυτά τα δικά μου είναι αγγελούδια!
Πάντως θέλω να πω ότι δυστυχώς (κατά τη γνώμη μου) μόνο η αυστηρότητα πιάνει, εφόσον ισχύουν τα παρακάτω:
α. πολυάριθμα τμήματα (εγώ έχω 23 και 28 ατόμων)
β. έλλειψη βοήθειας από ειδικούς (δε μπορούμε -ανάμεσα σε όλα και στον δοθέντα χρόνο- να προσφέρουμε με ικανοποιητικό και επαρκή τρόπο ψυχολογική στήριξη)
Το χειρότερο πάντως από όσα συζητιούνται κατά τη γνώμη μου είναι η απάθεια από τους παλιότερους καθηγητές. Είναι πράγματι παροιμειώδης η αναισθησία μερικών. Και μάλιστα κάνουν και επικριτικά σχολιάκια, αν τους ζητήσεις τα φώτα τους (οι περισσότεροι) είτε σε θέματα συμπεριφοράς είτε σε θέματα διδασκαλίας. Μου έτυχε να μου την πουν για τον υπερβάλλοντα ζήλο που δείχνω..  :P :P

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 01:02:07 μμ »
Και σε μενα καποτε μια Λυκειαρχης που εκανα ΠΔΣ επειδη ζητουσα καποιες φωτοτυπιες μου ειπε:
Εδω δεν ειναι φροντιστηριο. Οχι οπως τα εμαθες, οπως τα βρηκες...
Θελουν να μαθουν? Ας μαθουν... Δε θελουν... Να (με μια χειρονομια που ολοι καταλαβατε) :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 02:44:14 μμ »
Δύσκολο θέμα ανοίξαμε....

Πάντως, νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε μια σημαντική διάκριση. Υπάρχουν προβλήματα συμπεριφοράς που αφορούν σωματική ακεραιότητα, όπως αυτό που αναφέρθηκε για το παιδί που χτυπάει τα κεφάλια άλλων παιδιών στον τοίχο. Εκεί παρεμβαίνουμε, εξηγώντας πάντα γιατί το κάνουμε. Θέλουμε τους μαθητές μας -και τους εαυτούς μας- σώους και αβλαβείς!

Για τα προβλήματα με τα χαρτάκια και τα προστυχόλογα, έχω την εντύπωση ότι μάλλον είμαστε λίγο υπερβολικοί. Ας θυμηθούμε τι κάναμε όταν εμείς είμασταν μαθητές. Δεν νομίζω ότι είμασταν και ακριβώς αγγελούδια! Τουλάχιστον εγώ δεν ήμουνα. Κάποιες συμπεριφορές, όσο προσβλητικές και να είναι, είναι μέσα στα όρια του φυσιολογικού, ή μάλλον του αναμενόμενου από εφήβους. Ας είμαστε και λίγο ειλικρινείς! Μια νέα καθηγήτρια, ειδικά όταν μπαίνει σε λύκειο, είναι η χαρά όλων των αγοριών. Και ένας νέος καθηγητής η χαρά των κοριτσιών. Θα ήταν παράλογο να μην συνέβαινε αυτό. Το πώς θα το χειριστούμε, είναι άλλο ζήτημα. Αλλά σίγουρα δεν τίθεται θέμα τιμωρίας για ένα χαρτάκι τέτοιου τύπου! Και μεταξύ μας, δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα ακριβώς. Στο γεγονός ότι το τα παιδιά σκέφτονται έτσι ή στο γεγονός ότι το έγραψαν σε χαρτάκι μέσα στην τάξη; Αν δεν το έγραφαν σε χαρτάκι μέσα στην τάξη, και το συζητούσαν στο διάλειμμα ή όταν ήταν έξω για καφέ, θα είχε διαφορά ή όχι; Δεν νομίζω ότι είναι ο ρόλος μας να επιβάλλουμε τέτοιου τύπου λογοκρισία στα παιδιά. Αν θέλουν να χαρακτηρίσουν μια καθηγήτρια, θα το κάνουν είτε το γράψουν σε χαρτάκι είτε όχι. Ας θυμηθούμε λίγο τι σχόλια κάναμε εμείς για τους καθηγητές μας! Είμαστε άραγε τόσο διαφορετικοί από τους μαθητές μας ή έχουμε ξεχάσει ότι υπήρξαμε και εμείς κάποτε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 04:29:20 μμ »
Βρε παιδιά να σας πω τι έγινε σήμερα με το μαθητή που περπατάει με τα χέρια στο πατωμα και χτυπαει τα παιδια στον τοίχο.Την πρώτη ώρα είχε μάθημα και ο συνάδελφος τον έβγαλε από την τάξη.Αυτός θύμωσε και έφυγε από το σχολείο χωρίς να το ξέρει κανείς.Από τότε κανείς δεν τον είδε.Αρχίζω να φοβάμαι μήπως με τη στάση μας τον οδηγήσουμε σε πράξεις που δεν θέλω  ούτε να τις σκεφτώ.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 04:53:59 μμ »
Πήρατε τηλ. στο σπίτι του; Τουλάχιστον είναι εκεί;

Όσο για την φίλη erlanna δεν συμφωνώ απόλυτα. Είναι διαφορετικό να πεις "πολύ βλαμμένη η τάδε" καθηγήτρια ή καθηγητής γιατί θεωρούσαμε πως μας αδίκησαν ή ήταν απαράδεκτη σε συμπεριφορά και άλλο να λες πουτ@ν@ μια καθηγήτρια ή μάλλον τον οποιονδήποτε έτσι επειδή σε αρέσει. Αυτό είναι θέμα συμπεριφοράς και τι διαπαιδαγώγηση έχεις πάρει από το σπίτι σου. Όπως διάβασα παραπάνω όταν επικοινώνησαν με την μητέρα του παιδιού αυτή τους είπε "και τι έγινε και εμένα έτσι με αποκαλεί".  :'( Από κει και πέρα τι να περιμένεις;  :-\

Μπορεί να είμαι ίσως λίγο μεγαλύτερη erleanna αλλά δεν θυμάμαι τέτοιες συμπεριφορές εκτός από άτομα που ήταν τότε και συνέχισαν να είναι μέχρι σήμερα προβληματικά.
Ούτε η μητέρα σου είναι το φιλαράκι σου ούτε ο/η καθηγήτρια/της. Με το φιλαράκι σου μπορείς να μιλάς όπως θες.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά!
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 04:57:21 μμ »
Και σε μενα καποτε μια Λυκειαρχης που εκανα ΠΔΣ επειδη ζητουσα καποιες φωτοτυπιες μου ειπε:
Εδω δεν ειναι φροντιστηριο. Οχι οπως τα εμαθες, οπως τα βρηκες...
Θελουν να μαθουν? Ας μαθουν... Δε θελουν... Να (με μια χειρονομια που ολοι καταλαβατε) :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[



Μήπως πρέπει να το καταγγείλεις στο ΥΠΕΠΘ; Δεν γνωρίζω αν γίνεται αλλά δεν πρέπει αυτά να εκλείψουν; και ποιος είναι αυτός ο τρόπος δεν ξέρω αλλά κάπου δεν πρέπει να καταγγείλεις την συμπεριφορά της συγκεκριμένης "εκπαιδευτικού" "λυκειάρχισσας";
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 725

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.