*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 216593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:39:35 μμ »
O νόμος είναι σαφής, σαφέστατος και λέει ότι για την απόδοση της 2ης ειδικότητας θα εκδοθεί σχετική υπουργική απόφαση η οποία θα ορίζει τις προϋποθέσεις απόδοσης (π.χ. μπορεί να ορίζει ότι θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να έχει καταστεί μόνιμος δημόσιος υπάλληλος).
Ολα τ' άλλα (περί άμεσης αναγνώρισης 2ης ειδικότητας, κλπ) συνιστούν (κακής ποιότητας) παραπληροφόρηση.

Επειδή προφανώς αναφέρεσαι σε μένα, εγώ απλά ενημέρωσα εδώ στο forum ότι καλού κακού υπέβαλα και μια αίτηση. Δεν είχα να χάσω τίποτα εξάλλου. Το πολύ να μου απαντήσουν ότι δεν έχει εκδοθεί σχετική υπουργική απόφαση και ότι θα πρέπει να περιμένω. Εγώ έκρινα σκόπιμο να καταθέσω την αίτηση αυτή ώστε να ασχοληθεί κάποιος με το θέμα γιατί μην ξεχνάς στην Ελλάδα βρισκόμαστε, και όταν δεν "τσιγγλάς" για κάτι δεν βγαίνει τίποτα, και ξεχνιέται... Ίσως αν αρχίσουμε αρκετοί να καταθέτουμε αιτήσεις να ξυπνήσει το Υπουργείο και να κάνει κάτι για αυτό. Αν περιμένουμε με σταυρωμένα τα χέρια να εκδοθεί υπουργική απόφαση για αυτό το θέμα (που είναι ψιλά γράμματα, υποπαράγραφος της υποπαραγράφου) τότε ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων και παραπληροφόρησης, σε καμία περίπτωση δεν είπα "παιδιά μην τα πιστεύετε αυτά πηγαίνετε να κάνετε αίτηση, δεν υπάρχει πρόβλημα θα σας αναγνωρίσουν άμεσα την 2η ειδικότητα!" . Είπα απλά τι έκανα εγώ και ότι δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα στο να δεχθούν την αίτησή μου. Το είδα και ως μέσο πίεσης προς αυτό το θέμα και τίποτα παραπάνω. Απλά για να συζητιέται στους χώρους του ΠΥΣΔΕ ότι πρέπει να κάνουν κάτι με αυτό το θέμα και να "ενοχλήσουν" το Υπουργείο σχετικά. Τι είχαμε τι χάσαμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:49 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 29, 2010, 02:31:27 μμ »
Αν δεν υπάρχει κίνητρο, δε νομίζω ότι θα πάει κανείς μας να καταθέσει το δεύτερο πτυχίο (όποτε το πάρουμε  :-[ :-[)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 29, 2010, 08:15:40 μμ »
Και όμως ξέρω μερικούς που θα το κάνουν ή που το έχουν κάνει ήδη. Γνωρίζω οικονομολόγο που τον τρέχουν σε 3 σχολεία να καλύψει ωράριο μιας και το μάθημά του έχει πολύ λίγες ώρες στην εκπαίδευση. Αυτός έδωσε κατατακτήριες και τελείωσε και μαθηματικό και αποφοίτησε μόλις τον Ιούνιο του 2010. Τα Μαθηματικά είναι βαρύ μάθημα με πληθώρα ωρών σε κάθε τάξη από 1η Γυμνασίου μέχρι 3η Λυκείου.
Έτρεξε από την πρώτη στιγμή να αναγνωρίσει 2η ειδικότητα. Αντί στο σχολείο του να πάρουν αναπληρωτή μαθηματικό που παίρνουν κάθε χρόνο, θα καλύψει αυτός το ωράριό του. Άσχημα είναι;  :P Εμένα δεν θα με χάλαγε καθόλου!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 29, 2010, 08:47:21 μμ »
Και όμως ξέρω μερικούς που θα το κάνουν ή που το έχουν κάνει ήδη. Γνωρίζω οικονομολόγο που τον τρέχουν σε 3 σχολεία να καλύψει ωράριο μιας και το μάθημά του έχει πολύ λίγες ώρες στην εκπαίδευση. Αυτός έδωσε κατατακτήριες και τελείωσε και μαθηματικό και αποφοίτησε μόλις τον Ιούνιο του 2010. Τα Μαθηματικά είναι βαρύ μάθημα με πληθώρα ωρών σε κάθε τάξη από 1η Γυμνασίου μέχρι 3η Λυκείου.
Έτρεξε από την πρώτη στιγμή να αναγνωρίσει 2η ειδικότητα. Αντί στο σχολείο του να πάρουν αναπληρωτή μαθηματικό που παίρνουν κάθε χρόνο, θα καλύψει αυτός το ωράριό του. Άσχημα είναι;  :P Εμένα δεν θα με χάλαγε καθόλου!

Ναι, αλλά αν έχεις πρώτη ειδικότητα σαν τη δικιά μου, ΠΕ02, γιατί να φορτωθείς, ενδεχομένως και ως υπερωρία, τις ώρες της Οικιακής Οικονομίας. Εγώ δεν πρόκειται να το καταθέσω το δεύτερο πτυχίο. Αν μπορούμε να κάνουμε αίτηση μετάθεσης με βάση και τις δύο ειδικότητες, πάει καλά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:49 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 29, 2010, 09:29:04 μμ »
Εντάξει υπάρχουν πολλές περιπτώσεις το πως κάποιος θα χρησιμοποιήσει το δεύτερο πτυχίο και φυσικά μπορεί να μην είναι όλες συμφέρουσες. Άλλος το χρησιμοποιεί για κάλυψη ωρών, άλλος για μετάθεση άλλος για απόσπαση. Εξαρτάται σε ποιό ταμπλό το παίζεις.. τα ζυγίζεις και βλέπεις.
Εγώ απλά ανέφερα μια περίπτωση όπου συμφέρει.

Φυσικά μπορεί να και να μην συμφέρει να το καταθέσεις.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 30, 2010, 12:40:26 πμ »
@xaan

Εγώ θα κάνω την αίτηση με αναφορά στο νόμο και θα δω τι θα μου απαντήσουν.

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να ασχοληθεί η διοίκηση με το θέμα.

Ας κάνουν ερώτημα στο Υπουργείο για τα περαιτέρω.

Πολύ σωστή κίνηση!

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 30, 2010, 12:45:34 πμ »
Και όμως ξέρω μερικούς που θα το κάνουν ή που το έχουν κάνει ήδη. Γνωρίζω οικονομολόγο που τον τρέχουν σε 3 σχολεία να καλύψει ωράριο μιας και το μάθημά του έχει πολύ λίγες ώρες στην εκπαίδευση. Αυτός έδωσε κατατακτήριες και τελείωσε και μαθηματικό και αποφοίτησε μόλις τον Ιούνιο του 2010. Τα Μαθηματικά είναι βαρύ μάθημα με πληθώρα ωρών σε κάθε τάξη από 1η Γυμνασίου μέχρι 3η Λυκείου.
Έτρεξε από την πρώτη στιγμή να αναγνωρίσει 2η ειδικότητα. Αντί στο σχολείο του να πάρουν αναπληρωτή μαθηματικό που παίρνουν κάθε χρόνο, θα καλύψει αυτός το ωράριό του. Άσχημα είναι;  :P Εμένα δεν θα με χάλαγε καθόλου!

Ναι, αλλά αν έχεις πρώτη ειδικότητα σαν τη δικιά μου, ΠΕ02, γιατί να φορτωθείς, ενδεχομένως και ως υπερωρία, τις ώρες της Οικιακής Οικονομίας. Εγώ δεν πρόκειται να το καταθέσω το δεύτερο πτυχίο. Αν μπορούμε να κάνουμε αίτηση μετάθεσης με βάση και τις δύο ειδικότητες, πάει καλά.

Εχεις απόλυτο δίκιο. Οταν μιλάμε για απόδοση - αναγνώριση 2ης ειδικότητας θα πρέπει να την εννοούμε ως απολύτως ισότιμη με την 1η ειδικότητα (διορισμού). Μια 2η "παρακατιανή" ειδικότητα δεν έχει κανένα ουσιαστικό νόημα. Ενώ μια ισότιμη με την 1η, 2η ειδικότητα και για το υπουργείο και τα σχολεία είναι συμφέρουσα, αλλά και για τους ίδιους τους καθηγητές διπλής ειδικότητας.   

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 30, 2010, 12:59:43 πμ »
Και όμως ξέρω μερικούς που θα το κάνουν ή που το έχουν κάνει ήδη. Γνωρίζω οικονομολόγο που τον τρέχουν σε 3 σχολεία να καλύψει ωράριο μιας και το μάθημά του έχει πολύ λίγες ώρες στην εκπαίδευση. Αυτός έδωσε κατατακτήριες και τελείωσε και μαθηματικό και αποφοίτησε μόλις τον Ιούνιο του 2010. Τα Μαθηματικά είναι βαρύ μάθημα με πληθώρα ωρών σε κάθε τάξη από 1η Γυμνασίου μέχρι 3η Λυκείου.
Έτρεξε από την πρώτη στιγμή να αναγνωρίσει 2η ειδικότητα. Αντί στο σχολείο του να πάρουν αναπληρωτή μαθηματικό που παίρνουν κάθε χρόνο, θα καλύψει αυτός το ωράριό του. Άσχημα είναι;  :P Εμένα δεν θα με χάλαγε καθόλου!

Κάνεις λάθος! Με βάση τα ισχύοντα, υο σχολείο στο οποίο αναφέρεσαι θα δηλώσει την ύπαρξη κενού ΠΕ03 (αποτελεί υποχρέωση του διευθυντή) και η Δ/νση Β/θμιας θα μεριμνήσει να καλύψει το κενό είτε με μετακίνηση εκπαιδευτικού που έχει άνεση ωραρίου από άλλο σχολείο, είτε με τη πρόσληψη αναπληρωτή. Εαν, όμως, αναγνωρίζονταν στον οικονομολόγο του σχολείου η 2η ειδικότητα του μαθηματικού, τότε, ναί θα κάλυπτε αυτός τις ώρες των μαθηματικών.

Σήμερα για να δοθεί ανάθεση σε δεύτερο πτυχίο, θα πρέπει να τελειώσουν όλες οι Β' αναθέσεις των πτυχίων διορισμού (π.χ. για το παράδειγμά μας, των υπηρετούντων στο ίδιο σχολείο φυσικών, των χημικών, κλπ.), να εξαντληθούν οι δυνατότητες εξεύρευσης μαθηματικών με άνεση στα σχολεία της ίδιας περιοχής, και μόνο τότε, να δοθεί ανάθεση διδασκαλίας στα μαθηματικά στον οικονομολόγο που διαθέτει δεύτερο πτυχίο μαθηματικού.

* Νομίζω ότι είναι διακριτή η διαφορά ανάμεσα στο σήμερα και το (υποτιθέμενο - ουδείς γνωρίζει τι θα πράξει τελικώς το υπουργείο, ακόμη είμαστε στα λόγια...) αύριο...

*   *   *   *   *  *   *   *  *  *

Καταλήγοντας πιστεύω ότι η ουσία του θέματος εστιάζεται στο τι θα σημαίνει κατά το υπουργείο η καθιερούμενη "δεύτερη ειδικότητα":

* μια ειδικότητα η οποία, απλώς, θα αποτελεί "συμπλήρωμα" στην ειδικότητα του πτυχίου διορισμού για να καλύπτονται ανάγκες στο ωράριο διδασκαλίας (κάτι που ισχύει και σήμερα, στο πλαίσιο της απόφασης περί αναθέσεων των μαθημάτων, χωρίς να προβλέπεται η τυπική "απόδοση" δεύτερης ειδικότητας),

* ή θ' αποτελεί ισότιμη ειδικότητα που θα προσδίδει στο κάτοχό της τα δικαιώματα που του δίδει η πρώτη (πτυχίο διορισμού) ειδικότητα; Π.χ. ένας καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ 19), που κατέχει και (δεύτερο) πτυχίο  Φυσικού (ΠΕ 04.01) και το καταθέτει προς αναγνώριση δεύτερης ειδικότητας (ΠΕ 04.01), θα μπορεί να διεκδικήσει π.χ. μετάθεση, τοποθέτηση,  ή απόσπαση σε θέση της νέας ειδικότητας (ΠΕ04.01);

Προσωπικά εύχομαι να ισχύει το δεύτερο - ειδάλλως θα πρόκειται για μια ανούσια ρύθμιση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2010, 01:06:18 πμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 30, 2010, 08:54:08 πμ »
@xaan

Εγώ θα κάνω την αίτηση με αναφορά στο νόμο και θα δω τι θα μου απαντήσουν.

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να ασχοληθεί η διοίκηση με το θέμα.

Ας κάνουν ερώτημα στο Υπουργείο για τα περαιτέρω.

Πολύ σωστή κίνηση!

Ακριβώς έτσι σκέφτηκα και εγώ!!!




Αντί στο σχολείο του να πάρουν αναπληρωτή μαθηματικό που παίρνουν κάθε χρόνο, θα καλύψει αυτός το ωράριό του. Άσχημα είναι;  :P Εμένα δεν θα με χάλαγε καθόλου!

Κάνεις λάθος! ...... Εαν, όμως, αναγνωρίζονταν στον οικονομολόγο του σχολείου η2η ειδικότητα του μαθηματικού, τότε, ναί θα κάλυπτε αυτός τις ώρες των μαθηματικών.
Πού κάνω λάθος; Το ίδιο πράγμα δεν λέμε;

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 30, 2010, 10:22:25 πμ »
Killbill σήμερα τα πράγματα έχουν ως εξής:
Αν στο σχολείο που υπηρετεί ο οικονομολόγος αυτός υπάρχουν μαθήματα 2ης ανάθεσης (έχουν την ιστορία αν δεν κάνω λάθος) και έχουν μείνει αδιάθετες ώρες των μαθημάτων της 2ης ανάθεσης, τότε πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΆ να πάρει αυτές τις ώρες. Τις παίρνει λοιπόν ο άνθρωπος κι από κει και πέρα, έχει να κάνει με την διεύθυνση ή το γραφείο δευτεροβάθμιας. Υπάρχουν διευθύνσεις που ερμηνεύοντας -στρεβλά κατά την άποψή μου- τον νόμο, λένε “αφού πήρες μαθήματα 2ης ανάθεσης, δεν μπορείς να κάνεις χρήση του 2ου πτυχίου” και υπάρχουν και διευθύνσεις που λένε “ωραία, πήρες ό,τι ήταν να πάρεις από 2η ανάθεση, συμπλήρωσε τώρα με μαθήματα 2ου πτυχίου”.
Αυτό που λέει ο νόμος είναι απλά και μόνο πως “δεν μπορεί κανείς να κάνει χρήση του 2ου πτυχίου, αν υπάρχουν μαθήματα 2ης ανάθεσης αδιάθετα”, αλλά δυστυχώς ο κάθε αρμόδιος το ερμηνεύει όπως το καταλαβαίνει...Εμένα για να καταλάβεις, μου έχει συμβεί το πρώτο και ξέρω φίλο που σε άλλη διεύθυνση του έχει συμβεί το δεύτερο.

Ελπίζω και φαντάζομαι ότι αν η αναγνώριση της 2ης ειδικότητας είναι πλήρης και σωστή, ο οικονομολόγος που λέγαμε θα πάρει μαθήματα οικονομικά κατ΄αρχήν (γιατί ως τέτοιον τον προσέλαβε το Υπουργείο), μαθηματικά σε δεύτερη φάση κι αν και πάλι έχει ελλιπές ωράριο, ΤΟΤΕ θα πάρει μαθήματα 2ων αναθέσεων, όπως οι υπόλοιποι οικονομικοί και μαθηματικοί.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 30, 2010, 10:55:10 πμ »
Υπάρχουν διευθύνσεις που ερμηνεύοντας -στρεβλά κατά την άποψή μου- τον νόμο, λένε “αφού πήρες μαθήματα 2ης ανάθεσης, δεν μπορείς να κάνεις χρήση του 2ου πτυχίου” και υπάρχουν και διευθύνσεις που λένε “ωραία, πήρες ό,τι ήταν να πάρεις από 2η ανάθεση, συμπλήρωσε τώρα με μαθήματα 2ου πτυχίου”.
Αφού ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί τίποτα όσον αφορά την απονομή δεύτερης ειδικότητας. ότι και να λέμε είναι στον αέρα.
Εγώ απλά λέω ότι ο οικονομολόγος τι είχε τι έχασε! άρα καλό είναι να την αναγνωρίσει την δεύτερη ειδικότητα. Στην χειρότερη να μείνει όπως έχει η κατάσταση!

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 30, 2010, 12:16:45 μμ »

Το κύριο και κεντρικό αίτημα θα πρέπει να είναι η 2η ειδικότητα να είναι απολύτως ισότιμη (σε δικαιώματα και υποχρεώσεις) με τη πρώτη.

Ολα τ' άλλα διευθετούνται με βάση τη κείμενη νομοθεσία. 

* <a href="http://Μακάρι το υπουργείο να κατανοήσει ότι η ισότιμη αυτή αναγνώριση είναι όχι μόνο απλώς και μόνο υπέρ των κατεχόντων δεύτερο πτυχίο, αλλά - και κυρίως - υπέρ της ίδιας της εκπαιδευτικής διαδικασίας και της επι το πλέον εύρυθμης λειτουργίας της." target="_blank" class="new_win">http://Μακάρι το υπουργείο να κατανοήσει ότι η ισότιμη αυτή αναγνώριση είναι όχι μόνο απλώς και μόνο υπέρ των κατεχόντων δεύτερο πτυχίο, αλλά - και κυρίως - υπέρ της ίδιας της εκπαιδευτικής διαδικασίας και της επι το πλέον εύρυθμης λειτουργίας της.</a>

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 30, 2010, 08:40:57 μμ »
Εννοείται ότι ο οικονομολόγος κέρδος θα έχει!
Αυτά που σου έγραψα ισχύουν σήμερα. Σήμερα που απλά ενημερώνεις την δευτεροβάθμια ότι είσαι κάτοχος 2ου πτυχίου και πως αυτή το διαχειρίζεται. Άλλες δηλαδή δευτεροβάθμιες κοιτάνε να εξαντλήσουν τις δυνατότητές σου σε μαθήματα 2ης ανάθεσης πρώτα και άλλες κοιτάνε να σου δώσουν μαθήματα 2ου πτυχίου πρώτα. Σε κάθε περίπτωση όμως, αν είναι να τρέχεις σε 2-3 σχολεία, μπορεί να είσαι μόνο σε 2 ή ακόμα καλύτερα μόνο σε 1! Οπότε σαφέστατα ο οικονομολόγος που λες καλά έκανε και μπράβο του, γιατί ένα πτυχίο και μάλιστα στα μαθηματικά μόνο εύκολο πράμα δεν είναι να αποκτήσεις!

Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 18, 2010, 11:57:34 πμ »
Μήπως έχουμε κανένα νέο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.