*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμος vs αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 6476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:55:51 μμ »
δεν ξέρω μήπως το μεταπτυχιακό ή το πτυχίο προσπερνούν την προϋπηρεσία ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις.....
Αν είναι έτσι, καλώς και πήγε αναπληρωτής.
Αν όμως δεν παίζει ρόλο αυτό, αλλά ο μόνιμος πάντα προηγείται αναξάρτητα των προσόντων του αναπληρωτή..... ένσταση
η συγκεκριμένη δεν έχει ούτε πτυχίο ούτε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής όσο για την ένσταση το ΠΥΣΔΕ υπήρξε κατηγορηματικό ότι δεν μπορώ να κάνω τπτ επειδή  εγώ είμαι μόνιμη και μπορώ να δουλέψω και στην γενική παιδεία ενώ αυτή επειδή την πήρανε απο τον πίνακα Β της ειδικής αγωγής (μπήκε εκεί λόγω του σεμιναρίου των 400 ωρών)δεν μπορεί να δουλέψει στην γενική

Έχει όμως σεμινάριο (προσόν διορισμού πιο πάνω από την προϋπηερσία). Μήπως αυτό έπιαξε ρόλο;

Δεν πάιρνω το μέρος κανενός, απλά για να δούμε καλύτερα τα πράγματα.
Στην τελική, αν έχεις αμφιβολίες για το νόμιμο του πράγματος, κάνε ένα γραπτό ερώτημα στη διεύθυνση. Είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν γραπτώς γιατί δεν πήραν εσένα και πήραν αναπληρωτή, και σε ποιά διάταξη βασίστηκαν.

Ναι,λογικά όμως όταν κάποιος ζητάει ένα κενό που το έχουν βγάλει,δεν πρέπει να το πάρει; Αυτό που προτείνει η emmaki κάνε.
Εσύ τι ακριβώς προΥπηρεσία έχεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:03:59 »

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:09:08 μμ »
δεν ξέρω μήπως το μεταπτυχιακό ή το πτυχίο προσπερνούν την προϋπηρεσία ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις.....
Αν είναι έτσι, καλώς και πήγε αναπληρωτής.
Αν όμως δεν παίζει ρόλο αυτό, αλλά ο μόνιμος πάντα προηγείται αναξάρτητα των προσόντων του αναπληρωτή..... ένσταση
η συγκεκριμένη δεν έχει ούτε πτυχίο ούτε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής όσο για την ένσταση το ΠΥΣΔΕ υπήρξε κατηγορηματικό ότι δεν μπορώ να κάνω τπτ επειδή  εγώ είμαι μόνιμη και μπορώ να δουλέψω και στην γενική παιδεία ενώ αυτή επειδή την πήρανε απο τον πίνακα Β της ειδικής αγωγής (μπήκε εκεί λόγω του σεμιναρίου των 400 ωρών)δεν μπορεί να δουλέψει στην γενική

Έχει όμως σεμινάριο (προσόν διορισμού πιο πάνω από την προϋπηερσία). Μήπως αυτό έπιαξε ρόλο;

Δεν πάιρνω το μέρος κανενός, απλά για να δούμε καλύτερα τα πράγματα.
Στην τελική, αν έχεις αμφιβολίες για το νόμιμο του πράγματος, κάνε ένα γραπτό ερώτημα στη διεύθυνση. Είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν γραπτώς γιατί δεν πήραν εσένα και πήραν αναπληρωτή, και σε ποιά διάταξη βασίστηκαν.

Ναι,λογικά όμως όταν κάποιος ζητάει ένα κενό που το έχουν βγάλει,δεν πρέπει να το πάρει; Αυτό που προτείνει η emmaki κάνε.
Εσύ τι ακριβώς προΥπηρεσία έχεις;
ένα χρόνο έχω,οι τύποι όμως είναι απίστευτοι,πέρσι βρέθηκα απο σπόντα στο ειδικό.Ήμουνα με απόσπαση,είχανε χάσει την αίτηση τόποθέτησης μου και όταν πια είχα βαρεθεί να περιμένω να τοποθετηθώ,πάω στο γραφείο να δω τι θα γίνει.Εκεί αφού με ψάχνανε κανά μισάωρο μου είπανε ότι δεν βρίσκουνε την αίτηση μου,κοινώς την χάσανε και δεν έχουν σχολείο να με βάλουν.Το μόνο που είχε μείνει κενό ήταν το ειδικό κι έτσι με "πετάξανε"για να βουλώσουν την τρύπα.
Το πως ανταπεξήλθα και τι δουλειά και διάβασμα έριξα το ξέρω εγώ γιάυτό κι επέλεξα να συνεχίσω και φέτος αλλά κανόνιζα χωρίς τον ξενοδόχο!!!!!!!!!!!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:29:32 μμ »
δεν ξέρω μήπως το μεταπτυχιακό ή το πτυχίο προσπερνούν την προϋπηρεσία ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις.....
Αν είναι έτσι, καλώς και πήγε αναπληρωτής.
Αν όμως δεν παίζει ρόλο αυτό, αλλά ο μόνιμος πάντα προηγείται αναξάρτητα των προσόντων του αναπληρωτή..... ένσταση
η συγκεκριμένη δεν έχει ούτε πτυχίο ούτε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής όσο για την ένσταση το ΠΥΣΔΕ υπήρξε κατηγορηματικό ότι δεν μπορώ να κάνω τπτ επειδή  εγώ είμαι μόνιμη και μπορώ να δουλέψω και στην γενική παιδεία ενώ αυτή επειδή την πήρανε απο τον πίνακα Β της ειδικής αγωγής (μπήκε εκεί λόγω του σεμιναρίου των 400 ωρών)δεν μπορεί να δουλέψει στην γενική

Έχει όμως σεμινάριο (προσόν διορισμού πιο πάνω από την προϋπηερσία). Μήπως αυτό έπιαξε ρόλο;

Δεν πάιρνω το μέρος κανενός, απλά για να δούμε καλύτερα τα πράγματα.
Στην τελική, αν έχεις αμφιβολίες για το νόμιμο του πράγματος, κάνε ένα γραπτό ερώτημα στη διεύθυνση. Είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν γραπτώς γιατί δεν πήραν εσένα και πήραν αναπληρωτή, και σε ποιά διάταξη βασίστηκαν.

Ναι,λογικά όμως όταν κάποιος ζητάει ένα κενό που το έχουν βγάλει,δεν πρέπει να το πάρει; Αυτό που προτείνει η emmaki κάνε.
Εσύ τι ακριβώς προΥπηρεσία έχεις;
ένα χρόνο έχω,οι τύποι όμως είναι απίστευτοι,πέρσι βρέθηκα απο σπόντα στο ειδικό.Ήμουνα με απόσπαση,είχανε χάσει την αίτηση τόποθέτησης μου και όταν πια είχα βαρεθεί να περιμένω να τοποθετηθώ,πάω στο γραφείο να δω τι θα γίνει.Εκεί αφού με ψάχνανε κανά μισάωρο μου είπανε ότι δεν βρίσκουνε την αίτηση μου,κοινώς την χάσανε και δεν έχουν σχολείο να με βάλουν.Το μόνο που είχε μείνει κενό ήταν το ειδικό κι έτσι με "πετάξανε"για να βουλώσουν την τρύπα.
Το πως ανταπεξήλθα και τι δουλειά και διάβασμα έριξα το ξέρω εγώ γιάυτό κι επέλεξα να συνεχίσω και φέτος αλλά κανόνιζα χωρίς τον ξενοδόχο!!!!!!!!!!!

Το σεμινάριο βρίσκεται πιο πάνω απο την προυπηρεσία 1 έτους ως προσόν κατάταξης.
Κατα 2ον δεν θα εκδιωχθεί αναπληρωτής ειδικός παιδαγωγός απο τη στιγμή που ο μόνιμος μπορεί να τοποθετηθεί άνετα σε σχολείο γενικής παιδείας της διπλανής πόρτας.

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:35:59 μμ »


Το σεμινάριο βρίσκεται πιο πάνω απο την προυπηρεσία 1 έτους ως προσόν κατάταξης.
Κατα 2ον δεν θα εκδιωχθεί αναπληρωτής ειδικός παιδαγωγός απο τη στιγμή που ο μόνιμος μπορεί να τοποθετηθεί άνετα σε σχολείο γενικής παιδείας της διπλανής πόρτας.
[/quote]
στο υπουργείο μου είπανε επι λέξη ότι σεμινάριο και προϋπηρεσία είναι το ίδιο και εμένα δεν με νοιάζει ούτε εξετάζω αν θα εκδιωχθεί ο αναπληρωτής ή όχι αλλά απο που και ως που ενώ έχουν δώσει τα κενά τα κρατάνε για να βάλουν αναπληρωτή ενώ έχω ήδη κάνει αίτηση
ας μην τα δίνανε και να βάζανε τον αναπληρωτή κατευθείαν κι όχι να μου λένε ότι είμαι η μόνη που έχει ζητήσει το σχολείο και να κάνω υπομονή μέχρι να εξετάσουν αν ισχύουν πραγματικά τα κενά

επίσης το "διπλανής πόρτας"δεν κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:03:59 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:38:35 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Την περυσινή χρονιά που σε βάλανε σε ειδικό σχολέιο, αυτό γράφτηκε πουθενά; Υπάρχει δη΄λαδή χαρτί ότι έχεις ένα χρόνο προϋπηρεσία ή σε τοποθέτησαν προφορικά για να καλύψουν το δικό τους λάθος;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:43:40 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Την περυσινή χρονιά που σε βάλανε σε ειδικό σχολέιο, αυτό γράφτηκε πουθενά; Υπάρχει δη΄λαδή χαρτί ότι έχεις ένα χρόνο προϋπηρεσία ή σε τοποθέτησαν προφορικά για να καλύψουν το δικό τους λάθος;
υπάρχει το πρακτικό της πράξης ανάληψης υπηρεσίας και η συστατική επιστολή του διευθυντή

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:45:44 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Την περυσινή χρονιά που σε βάλανε σε ειδικό σχολέιο, αυτό γράφτηκε πουθενά; Υπάρχει δη΄λαδή χαρτί ότι έχεις ένα χρόνο προϋπηρεσία ή σε τοποθέτησαν προφορικά για να καλύψουν το δικό τους λάθος;
υπάρχει το πρακτικό της πράξης ανάληψης υπηρεσίας και η συστατική επιστολή του διευθυντή

Αν ζητήσεις βεβαίωση προϋπηρεσίας, πού θα λέει ότι δούλεψες;
Θα αναφέερι το ειδικό ή θα αναφέρει κάποιο άλλο σχολείο, όπου ίσως να φαινόσουν ενώ δούλευες στο ειδικό; Στο λέω, γιατί μάι χρονιά που δούλευα σε ειδικό σχολείο φαινόμουν ως παράλληλη στήριξη σε άλλο σχολέιο (ειδική αγωγή, βέβαια και τα 2 οπότε δεν με πείραζε)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 04:54:23 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Την περυσινή χρονιά που σε βάλανε σε ειδικό σχολέιο, αυτό γράφτηκε πουθενά; Υπάρχει δη΄λαδή χαρτί ότι έχεις ένα χρόνο προϋπηρεσία ή σε τοποθέτησαν προφορικά για να καλύψουν το δικό τους λάθος;
υπάρχει το πρακτικό της πράξης ανάληψης υπηρεσίας και η συστατική επιστολή του διευθυντή

Αν ζητήσεις βεβαίωση προϋπηρεσίας, πού θα λέει ότι δούλεψες;
Θα αναφέερι το ειδικό ή θα αναφέρει κάποιο άλλο σχολείο, όπου ίσως να φαινόσουν ενώ δούλευες στο ειδικό; Στο λέω, γιατί μάι χρονιά που δούλευα σε ειδικό σχολείο φαινόμουν ως παράλληλη στήριξη σε άλλο σχολέιο (ειδική αγωγή, βέβαια και τα 2 οπότε δεν με πείραζε)
όχι καλέ,θα λέει ότι την τάδε χρονιά δούλεψα στο συγκεκριμένο ειδικό σχολείο,τελικά θα κάνω ένσταση και θα απαιτήσω να μου απαντήσουν εγγράφως κι αναλόγως την απάντησή τους  θα πράξω

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:12:11 μμ »
Σε ζαλίσαμε ,βρε reg13,με τις ερωτήσεις! Κάτι ακόμα όμως,γιατί έχει συμβεί στο δικό μας σχολείο σχεδόν κάτι παρόμοιο,θα σου πω..
Έπαιρνες  το επίδομα της ειδικής;

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:31:03 μμ »
Σε ζαλίσαμε ,βρε reg13,με τις ερωτήσεις! Κάτι ακόμα όμως,γιατί έχει συμβεί στο δικό μας σχολείο σχεδόν κάτι παρόμοιο,θα σου πω..
Έπαιρνες  το επίδομα της ειδικής;
δεν υπάρχει πρόβλημα ρώτα ό,τι θες,το επίδομα το έπαιρνα ναι

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:37:10 μμ »
Άρα ήσουν δηλωμένη ως ειδική αγωγή.
Κοιτά, αν δεν συμβαίνει αυτό που σου είπα (το σεμινάριο να ξεπερνα την προϋπηρεσία ακόμα και σετέτοιεσ περιπτώσεις), δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει. Κάνε αίτησ και ζήτα γραπτή απάντηση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 07:09:37 μμ »
Άρα ήσουν δηλωμένη ως ειδική αγωγή.
Κοιτά, αν δεν συμβαίνει αυτό που σου είπα (το σεμινάριο να ξεπερνα την προϋπηρεσία ακόμα και σετέτοιεσ περιπτώσεις), δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει. Κάνε αίτησ και ζήτα γραπτή απάντηση
απ΄ότι μου είπε τηλεφωνικά στο υπουργείο αυτή δεν την ξεπερνά,αλλά ακόμα και να την ξεπερνάει το θέμα είναι γιατί ενώ δώσανε τα κενά μετά δεν μας τοποθέτησαν και κράτησαν τις θέσεις μέχρι να προσληφθούν οι αναπληρωτές

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160484
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 623
Σύνολο: 638

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.