*

Αποστολέας Θέμα: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;  (Αναγνώστηκε 30255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σαφώς και τα περί θρησκευτικής πίστης είναι άσχετα με το topic αλλά μιας και θίχτηκε το θέμα θα ήθελα να καταθέσω και τη δική μου άποψη.
Προσωπικά με ενοχλεί αφάνταστα ένας "φασισμός της πίστης" που παρατηρώ χρόνια τώρα ότι υπάρχει...
Μόλις πάει κάποιος να πει ότι η τάδε θρησκευτική πίστη φαντάζει τουλάχιστον παράλογη ( για να μην πω επικίνδυνη...) πέφτουν όλοι πάνω του να τον φάνε με την καραμέλα περί σεβασμού στο θρησκευτικό αίσθημα του άλλου.
Συμφωνώ ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει σε ό,τι θέλει - αλλά το ίδιο δικαίωμα έχω κι εγώ να μην πιστεύω σε κάποια ανώτερη δύναμη.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται ότι θίγεται το θρησκευτικό αίσθημα κάποιου αν κάποιος άλλος δηλώσει ότι ο ίδιος δεν πιστεύει σε κάποια ανώτερη δύναμη!
... Κι εγώ μπορεί να νιώθω ότι προσβάλλεται η νοημοσύνη μου και το αίσθημα της...κοινής λογικής όταν κάποιος δηλώνει πως πιστεύει ότι ο Θεός τον βοηθάει να περάσει στις όποιες εξετάσεις, αλλά δεν το κάνω θέμα!

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Πάντως το θέμα για μένα δεν ήταν off topic, καθώς ξεκάθαρα παρουσιάστηκε ως συμβουλή επιτυχίας  :o!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όλα σχεδόν υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου
http://www.pi-schools.gr
-Το αναλυτικό πρόγραμμα του Γυμνασίου:
http://www.pi-schools.gr/programs/depps/
-Βιβλία καθηγητή Γυμνασίου:
http://pi-schools.sch.gr/gymnasio
-Οδηγίες διδασκαλίας Γυμνασίου-Λυκείου και κάποια βιβλία καθηγητή Λυκείου (τα βιβλία για το Γυμνάσιο σε αυτές τις σελίδες είναι παλιά):
http://www.pi-schools.gr/lessons/hellenic
http://www.pi-schools.gr/lessons/history


Επίσης εδώ υπάρχουν συγκεντρωμένα όλα τα βιβλία καθηγητή και οι οδηγίες:
www.4shared.com/dir/3864065/e7b4838d/biblia_kathigiti.html
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Πάντως παιδιά εγώ τα βιβλία του καθηγητή τα προμηθεύτηκα από το σχολείο της γειτονιάς μου. Τα είχα κατεβάσει κι εγώ, αλλά θα έπρεπε να σκάσω ένα σωρό λεφτά για φωτοτυπίες και έτσι σκέφτηκα τη λύση του σχολείου. Πήγα ένα πρωί και ρώτησα αν μπορούν να μου τα δώσουν, ή έστω να τα δανείζομαι από τη σχολική βιβλιοθήκη. Ο Διευθυντής του σχολείου αποδείχτηκε ευγενέστατος και πολύ εξυπηρετικός και μμέσα σε μία εβδομάδα περίπου μου τα είχε συγκεντρώσει όλα (Γυμνασίου-Λυκείου). Προθυμοποιήθηκε μάλιστα να μου δανείσει και βιβλία από την  προσωπική του βιβλιοθήκη αν ήθελα.
Και για να σας προλάβω, ούτε που τον ήξερα τον άνθρωπο (πρώτη φορά τον έβλεπα) και ούτε πήγα "συστημένη"

Οπότε φαντάζομαι πως δε χάνετε να κάνετε και καμιά ερώτηση στα σχολεία.

Το μόνο που εύχομαι είναι να είχα περισσότερο χρόνο να τα διαβάσω κιόλας, αλλά τουλάχιστον θα είμαι εξοπλισμένη για τον επόμενο διαγωνισμό ;)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Eίδα ότι σας τα ανέβασαν άλλοι συνάδελφοι τα βιβλία του καθηγητή, οπότε δε με χρειάζεστε.
Gringa, είδα ότι ρωτάς πόσο πρέπει να διαβάσετε. Αυτό δεν μπορεί κανείς να σου το απαντήσει, γιατί όλοι έχουμε διαφορετικές ανάγκες. Εγώ ξεκίνησα από το Σεπτέμβρη, αλλά αυτό δε λέει τίποτα. Δε σημαίνει ότι ο ενδεδειγμένος χρόνος διαβάσματος είναι 5 μήνες. Πάντως, εγώ θα έλεγα για όποιον σκοπεύει ν' αρχίσει από τώρα, να μην αρχίσει με ιστορία, γιατί εκεί η ύλη ενδέχεται ν' αλλάξει. Ας αρχίσει με όσα πράγματα είναι δεδομένα.


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
διορίζομαι με την τεταρτη φορά διαβασματος για ασεπ κ η εμπειρια μου λεει τα εξής: ΥΠΟΜΟΝΗ ,ΕΠΙΜΟΝΗ Κ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΑΣ!!πολλες φορες ηθελα να τα παρατησω αλλα στο τελος νικησε η αγαπη για το επαγγελμα μας..συμφωνω με τους προλαλήσαντες για τα βιβλια κ σας συμβουλευω οσοι εχετε δυναμεις να ξεκινησετε σιγα σιγα διαβασμα,ωστε μεχρι τον επομενο ασεπ να ειστε παρα πολυ καλα προετοιμασμενοι.
Εγω ξεκινησα περσι τον ιουνιο για τον φετινο διαγωνισμό κ μεσα στη χρονιά κρατησα επιλεκτικά καποιες ωρες φροντιστηρίου κ ιδιαιτερα ,για να μην παρεκλίνω απο το στοχο. Και ειλικρινά ολοι οι κοποι,οι θυσίες και η ψυχική ταλαιπωρία αξιζαν!!οσοι το πιστεψουν κ δεν απογοητευτούν απο τις αποτυχιες ,καποια στιγμή θα δικαιωθούν!










"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
κι εγω διοριζομαι με τη δευτερη φορα που δινω. χρειαζεται σιγουρα επιμονη, υπομονη και εμπιστσυνη στον εαυτο μας.. ειναι απαραιτητα.. εγω ειχα πεισμωσει πολυ την προηγουμενη φορα και με βοηθησε πολυ. ομως πανω απ ολα χρειαζεται τυχη... πολυ τυχη!!
δεν θα επιμεινω σ αυτα που ανεφεραν οι συναδελφοι γιατι συμφωνω. απλα θελω να προσθεσω τη δικη μου εμπειρια. τετοια εποχη το 2007 ξεκινησα να διαβαζω το θεμα " συμβουλες προτασεις για το επομενο ασεπ " ξεκινηστε απο τις πρωτες σελιδες εχει πολυ χρησιμα πραγματα.
το πρωτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να βασιζομαστε στο τι επεσε την επομενη φορα και με βαση αυτο να διαβαζουμε. εχει αποδειχθει οτι δεν ισχυει παντα στο ασεπ. βλ τα νεα φετος.
δευτερον, κακα τα ψεμματα η διδακτικη σε διοριζει... και εμενα με εσωσε  το 88 στη διδακτικη αρχαιων. ξεκινησα απο πολυ νωρις να διαβαζω βιβλια γενικης διδακτικης και μετα τα αναλυτικα. στο τελος τα βιβλια καθηγητη. πανω κατω για καθε ενοτητα ειχα ενα σχεδιο στο μυαλο μου. επισης προετοιμαστειτε για πανω απο μια διδακτικες.. μη σας πω και για τις τρεις. συνηθως ενα θεμα εχει περιεργη διατυπωση ετσι δεν μπορεις να ρισκαρεις να διαβασεις μονο μια. φετος πχ η ιστορια ηταν δυσκολουτσικη μπορει καποιος να μην προλαβαινε να την κανει ενω μπορει να ηξερε καλα το γυισμο και να εγραφε καλυτερα νεα. εμενα με βοηθησε παρα πολυ αυτο.. επισης ΓΡΑΨΤΕ!!!! ειναι πολυ σημαντικο να κανετε πολλα σχεδια πριν πατε να γραψετε!! πας με αλλη ψυχολογια, μπορεις να διαχειριστεις καλυτερα τα λαθη σου και κακα τα ψεμματα κερδιζεις χρονο..
πρεπει να εχετε πολυ καλη γνωση των σχολικων, τι προηγειται, τι επεται, τι εικονες υπαρχουν κτλ.. εμενα με βοηθησε πολυ..

θα πω ξανα οτι πανω απ ολα χρειαζεται τυχη!!! σκεφτομαι παιδια απο το φορουμ που γνωριζω ποσο διαβασαν και προσπαθησαν και δεν αισθανομαι καλα να γραφω στο θεμα "συνταγη της επιτυχιας" γιατι ξερω οτι δεν ειμαι καλυτερη απ αυτους. γι αυτο μη το βαζετε κατω ολοι - οσο δυσκολο κι αν ειναι. εγω απλα κατεθεσα δυο τρεις συμβουλες που μου φανηκαν χρησιμες... καλο κουραγιο παιδια και οτι χρειαζεστε εδω ειμαστε..

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Σας μεταφέρω την εμπειρία μου.
Μέχρι και την ημέρα των αποτελεσμάτων πίστευα ότι χωρίς : βιβλία σχολικά, καθηγητών, πανεπιστημιακά, προτεινόμενες από sites βιβλιογραφίες, σημειώσεις φροντιστηρίων, παρακολούθηση σε φροντιστήριο, εγκατάλειψη κάθε άλλης ασχολίας ή έστω περιορισμό στο έπακρο κλπ για τουλάχιστον ένα εξάμηνο με οκτάμηνο διορισμός μέσω ΑΣΕΠ δεν παίζει και πάλι δεν το χεις και σίγουρο! Μάλιστα όταν βγήκαν των Μαθηματικών και πέρασε ένας γνωστός μου έλεγα καλά μας δουλευε ότι διαβασε ελάχιστα και το παίζει έκπληκτος!
Μετά λοιπόν από 2 ΑΣΕΠ έρχονται τα φετινά αποτελέσματα και με βλέπω στους διοριστέους β΄φουρνιάς με 75 (προσαύξηση μόνο πτυχίου)!!! Διάβασα 1 μήνα φουλ μπορεί και 12ωρα κάθε μέρα. Δεν τα πήγα καλά στο γνωστικό 61 περίπου αλλά πήγε άψογα η β' μέρα. Στο γνωστικό διάβασα Γραμματολογίες του Γυμνασίου (μια χαρά και με το παραπάνω καλύπτουν αν τις διαβάσεις πραγματικά), Ιστορία ανεπιφύλακτα προτείνω Οστρογοτσκι (Βυζαντινά) και Βίλκεν(Αρχαία)που κάποιoς είχε ανεβάσει και την περίληψη του εδώ και με έσωσε, καθόλου δεν κοίταξα τα σχολικά παρά μόνο στη Νεώτερη Ιστορία γιατί δεν προλάβαινα.Περιείχαν τα πάντα, όλες τις ερωτήσεις, άλλο που δεν τα πολυθυμόμουν, δεν τα συγκρατείς σε 1 μήνα, θυμόμουν όμως ότι όλα υπήρχαν μέσα. Ενας μήνας στάνταρ δεν αρκεί, αλλά εμένα φάνηκε πως με ήθελε και η τύχη που θεωρούσα πως δεν υπάρχει σε τέτοιες περιπτώσεις.
Διδακτική αποκλειστικά και μόνο τα βιβλία των καθηγητών από το Π.Ι ή στο google ψάξτε και κατεβάστε τα δεν χρειάζεται τίποτε παραπάνω. Τα σχέδια που έχουν ενδεικτικά για το κάθε μάθημα είναι εγγύηση! Παιδαγωγικά παλιότερα θέματα, απλά για να μπεις στο πνεύμα των ερωτήσεων και σημειώσεις που βγαίνουν εδώ και σε άλλα sites εκπαιδευτικά π.χ alfavita. Θέλει μια καλή οργάνωση, όχι 300βιβλία για το κάθε μάθημα και όλα μπορεί να συμβούν!
Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Nepheli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Eίδα ότι σας τα ανέβασαν άλλοι συνάδελφοι τα βιβλία του καθηγητή, οπότε δε με χρειάζεστε.

LK, για την ιστορία του λυκείου είχες κάποιο άλλο βιβλίο του καθηγητή εκτός από το γενικής της γ΄ τάξης και τις οδηγίες;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
καλησπερα σας! ας παραθεσω κ εγω τη δικη μου εμπειρια. διοριστηκα με την πρωτη φορα κ οταν μου το εγραψε σε προσωπικο μηνυμα η ελενη το κοιτουσα τουλαχιστον 10 λεπτα μεχρι να καταλαβω τι εννοει γιατι πολυ απλα δεν το πιστευα. καλο κουραγιο σε ολα τα παιδια που θα ξεκινησετε προετοιμασια. η δικη μου προετοιμασια ηταν η εξης αν κ απο ο,τι διαβασα η προετοιμασια του καθενος διαφερει κατα πολυ
καταρχην πηγα φροντιστηριο. με βοηθησε πολυ στην ιστορια που ημουν τελειως ασχετη. στα υπολοιπα μαθηματα απλα μου οργανωσε καπως την υλη στο μυαλο μου. τιποτα παραπανω.
αρχαια διαβασα παααρα πολυ γιατι ειναι κ το αγαπημενο μου μαθημα. αντιγονη πχ διαβαζα 1 μηνα. για καθε μαθημα διαβαζα 2-3 βιβλια. απο γραμματολογια αρχαιων ειχα διαβασει τις εισαγωγες των σχολικων. αρνιομουν κατηγορηματικα να διαβασω την οποιαδηποτε γραμματολογια. κατα τον σεπτεμβρη εκανα μια αναγνωση τη δραματικη ποιηση κ την παρασκευη πριν δωσουμε εκανα μια αναγνωση λυρικη κ δραματικη ποιηση μεσα σε 2 ωρες. το αποτελεσμα? να γραψω το χαμηλοτερο μου βαθμο στα αρχαια κ να κλαιω με μαυρο δακρυ....τις ερωτησεις γραμματολογιας δε, παρολο που δεν ειχα διαβασει απαντησα 7 στις 10. γιατι τα λεω ολα αυτα? γιατι τελικα δε μπορουμε να πονταρουμε πουθενα. τελικα πηρα 54,25
νεα διαβασα μονο τη σχολικη γραμματολογια, τα βιβλια γλωσσας και εκθεσης τα εβγαλα σε 5 μερες. διαβασα βεβαια κ πολυ καλα τις αναλυσεις των κειμενων γιατι πηγαινα για ειδικη νεων επειδη ολοι μου ελεγαν να μη γραψω με τιποτα αρχαια γιατι οι διορθωτες δε βαζουν βαθμους στην ειδικη αρχαιων. τελικα πηρα 72,5. θα μπορουσα να ειχα γραψει τουλαχιστον 80 αλλα εχασα 3 ερωτησεις απο καθαρη βλακεια
ιστορια αρχαια ιστορια διαβασα απο βιλκεν, βυζαντινη απο καραγιαννοπουλο κ νεοτερη απο το σχολικο γενικης παιδειας κ μια αναγνωση το σχολικο της κατευθυνσης. με βοηθησε ομως τρομερα το φροντιστηριο γιατι μας εδινε σημειωσεις με ολες τις λεπτομερειες. πηρα 62,5 που για μενα ο βαθμος αυτος ηταν αριστος
 ειδικη διδακτικη εγραψα τελικα αρχαια. εκανα σχεδιο διδασκαλιας 9 σελιδων το τελειως αντιθετο απο αυτο που μας ειχαν πει στο φρονιστηριο. πηρα 83 κ αυτο ηταν που τελικα με διορισε.
παιδαγωγικα εγραψα 80,44. ειχα διαβασει τις θεωριες μαθησης του κασσωτακη-φλουρη που τελικα δε με βοηθησε παρα σε μια μονο ερωτηση. απαντησα συμφωνα με τη λογικη
οσο για τις ωρες προετοιμασιας ειναι τελειως υποκειμενικο. εγω τα ειχα αφησει ολα κ ειχα αφιερωθει εξολοκληρου στον ασεπ. απο τον ιουλιο αν εξαιρεσουμε 1 μηνα συνολικα διακοπες τον αυγουστο κ το δεκεμβρη διαβασα συστηματικα σα να δουλευω. ελεγα το καλοκαιρι οτι θα καιω 2 μερες της βδομαδας κ τις υπολοιπες 5 θα διαβαζω. το δεκεμβρη που ηταν να δωσουμε ετρεχα κ δεν εφτανα. επρεπε μεσα σε 3 βδομαδες να βγαλω ολες τις αναλυσεις των νεων, παδαγωγικα κ βυζαντινη ιστορια. διαβαζα τουλαχιστον 12 ωρες καθαρες τη μερα.
στο αποτελεσμα ομως συνεβαλε πολυ ο θεος κ η τυχη. δεν ειμαι καλυτερη απο καποιους αλλους απλα σταθηκα πιο τυχερη. η ειδικη με διορισε κ η ειδικη ειναι τζοκερ. βγηκα ευχαριστημενη απο το εξεταστικο αλλα ποτε δε μπορουσα να ξερω τι ειχα παρει.
κ μια συμβουλη προς τα νεα παιδια: περα απο καποια καλη βιβλιογραφια μην ακουτε συμβουλες. εσεις θα καθορισετε τι πρεπει να κανετε κ πώς πρεπει να διαβασετε. ο καθενας μας εχει το δικο του τροπο διαβασματος
κ για ο,τιδηποτε χρειαστειτε εδω ειμαστε  ;)

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Μετά τις πρώτες μέρες του απρόσμενα ευχάριστου γεγονότος του διορισμού μου,θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου...Καταρχάς χίλια ευχαριστώ στα παιδιά του φόρουμ που χωρίς να τα γνωρίζω προσωπικά βοηθάνε πάρα πολύ κόσμο ...Ας ξεκινήσω από λίγο πιο πίσω...Διαγωνισμός 2006,επιτυχούσα,μη διοριστέα,πίκρα μεγάλη τότε,καθώς είχα διαβάσει και δεν ήξερα τι έφταιξε...Έψαχνα εναγωνίως ακόμα και στο ίντερνετ, όπου λίγο καιρό μετά ανακάλυψα το φόρουμ...Πολύ χρήσιμη η σελίδα για τις συμβουλές προτάσεις,διάβασα από κει για ιστορία wilcken(αρχαία) πολύ καλό και Ostrogorsky για βυζαντινή,για νεότερη μη ρωτάτε απάντησα μόλις 3... στις 10 ερωτήσεις,αν και είχα δει πολύ τα σχολικά και Richard Clogg (Συνοπτική ιστορία της Ελλάδας-καλό,αλλά όντως πολύ... συνοπτικό).
'Οπως θα καταλάβατε δεν κατάφερα τίποτα ιδιαίτερο την πρώτη μέρα αλλά εγώ παιδιά οφείλω να πω ότι κέρδισα το εισιτήριο καθαρά τη δεύτερη μέρα...Σχεδόν 90 στα παιδαγωγικά (είχα δει παλιότερα θέματα,δούλεψα πολλά κριτήρια,διάβασα και εγώ Κασσωτάκη ,Ματσαγγούρα και ό,τι προανέφεραν τα παιδιά και νομίζω είχα μπει πολύ καλά στο πνεύμα...)
Όσο για την διδακτική,έγραψα αρχαία,εφάρμοσα και εγώ στο σχέδιο ομαδοσυνεργατική,μάλιστα χώριζα τα παιδιά σε ομάδες και σε κάθε ομάδα ανέθετα διαφορετική εργασία,στο τέλος συγκεντρώναμε τα πορίσματα κάθε ομάδας και τα καταγράφαμε στον πίνακα...Δεν ξέρω αν βοήθησα με αυτά πάντως αισθανόμουνα ότι φέτος έκανα σχέδιο με περισσότερα χειροπιαστά παραδείγματα...
καλό διάβασμα σε όσους συνεχίσουν και μη χάνεται το κουράγιο σας,κάποια πράγματα μερικές φορές  για κάποιο λόγο αργούν να γίνουν αλλά το σίγουρο είναι ότι με το πλήρωμα του χρόνου σίγουρα θα έρθουν...
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και πόσο πήρες στην ειδική διδακτική;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Ναι,ξέχασα να αναφέρω...80
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος nan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Odi et amo...
    • Προφίλ
Λοιπόν κι εγω διοριστέα στην πρώτη φουρνιά με τη δεύτερη φορά  .Για να διοριστείτε όμως με την πρώτη :  κυρίως καλή προετοιμασία στην ειδική διδακτική. Καλύτερα να επιλέξετε ειδική διδακτική ιστορίας. Την πρώτη φορά εδωσα ε.δ. αρχαίων(ως απόφοιτος του κλασικού) και πήρα 50, αν και γνώριζα άριστα  το θέμα από γνωστικής πλευράς(γνωστικό αρχ. είχα γράψει 71,5). Στη συνέχεια συνειδητοποίησα ότι υπήρχαν διοριστέοι με χειρότερους βαθμούς στο γνωστικό αλλά καλύτερους βαθμού στην ε.δ., και κυρίως στο μάθημα της ιστορίας . Έτσι αποφάσισα να δώσω ε.δ ιστορίας, αν και δεν κάναμε στο πανεπιστήμιο, και έγραψα  80.
  Φυσικά απαιτείται πολύ διαβασμα , υπομονή , γερά νεύρα και να μην εγκαταλείπεις ποτέ,ακόμα και αν σε εγκαταλείπουν οι δυνάμεις σου, έχεις απογοητευτεί και νομίζεις ότι δεν τα θυμάσαι, γιατί ποτέ δεν ξέρεις!
    Εύχομαι καλό διορισμό σε όσους είναι διοριστέοι και καλό κουράγιο σε όσους θα δώσουν στον επόμενο ασεπ ! Μακάρι κανείς   να μη χρειαζόταν να περνάει αυτό το βασανιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι,ξέχασα να αναφέρω...80

Πολύ καλά, μπράβο!
Πάντως νομίζω ότι, τουλάχιστον στα αρχαία, δεν έχει σημασία αν θα βαλεις μέσα ομάδες ή όχι. Εγώ πήρα 70.5 και ξέρω γιατί. Έγραψα το πρώτο θέμα με τον Όμηρο παρα πολύ καλά πιστεύω, στο πρότυπο ακριβώς των βιβλίων καθηγητή, το οποίο είναι εντελώς δασκαλοκεντρικό. Το μόνο που έκανα "μαθητοκεντρικό" ήταν ότι έβαλα μαθητές να διαβάσουν το κείμενο με την αιτιολόγηση ότι μια και το μάθημα είναι στη ραψωδία... ωχ ποια ήταν... το ξέχασα :o.... τελοσπαντων την τάδε, είναι ήδη εξασκημένοι και σημείωσα στην αρχή ότι όλες οι δραστηριότητες που τίθενται από τον καθηγητή, οι μαθητές τις κάνουν σε συνεργασία με το διπλανό τους!
Δεν έγραψα όμως καθόλου καλά το 2ο ερώτημα, όχι γιατί δεν το ήξερα, αλλά γιατί δεν προλάβαινα, εμένα πάντα αυτό ήταν το προβλημά μου, ο χρόνος, καθυστερώ πολύ, τελευταία έφυγα από το εξεταστικό.
Υπολογίζω δηλ ότι πρέπει να έγραψα περίπου 43/50 στο 1ο και 27/50 στο δεύτερο. ήταν 2 θέματα έτσι; μην το ξεχνάμε... με ισάξια βαθμολογία.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160391
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.