*

Αποστολέας Θέμα: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 175744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #462 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 02:20:30 μμ »
Αν κρίνουμε από τους διορισμούς αναπληρωτών ειδικής αγωγής και μάλιστα μειωμένου ωραρίου, τα πράγματα όντως είναι πολύ δύσκολα, θα έλεγα χάλια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:27:30 »

Αποσυνδεδεμένος vasia1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #463 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 02:57:18 μμ »
Συναδελφοι,χτες μιλωντας με εκπαιδευτικο μητερα μαθητη μου, ανεφερε οτι στο γυμνασιο που δουλευει τοποθετησαν Γαλλικου η οποια δεν εχει ουτε μια ωρα γαλλικων..εχει αναλαβει ολες τις ιστοριες..Μαλιστα στο ιδιο σχολειο  λειπει φιλολογος κ την ωρα της λογοτεχνιας τα απασχολει η Γαλλικου καθως αρνηθηκε ν αναλαβει κ λογοτεχνια.Προκειται για το πρωτο γυμνασιο πατρων.Η ιδια επισης μου ανεφερε οτι  τα κενα στην περιοχη  ειναι τουλαχιστον 20.Απευθυνθηκαν στο διευθυντη δευτεροβαθμιας κ τονισε οτι δν υπαρχουν λεφτα για προσληψεις κ να βολευτουν οπως μπορουν σε καθε σχολικη μοναδα, γτ η κατασταση ειναι τραγικη!!Τα συμπερασματα δικα σας!!

Αποσυνδεδεμένος vasia1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #464 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 02:59:49 μμ »
Οι ελλειψεις παρατηρουνται κυριως στα γυμνασια.

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #465 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 03:05:34 μμ »
Οι ελλειψεις παρατηρουνται κυριως στα γυμνασια.
[/qu
και κυριως στις τσεπες μας... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:27:30 »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #466 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 03:29:37 μμ »
Συνάδελφοι πήρα τον προιστάμενο Αιτωλοακαρνανίας , του διάβασα την απόφαση για το όριο των 7 ωρών και μου απάντησε πως αυτή αφορά σ' αυτούς που έχουν δύο πτυχία.Είχαμε 5 λεπτά διαφωνίας για το ποιος απ΄τους δυο μας έχει δίκαιο και παίρνω στο υπουργείο ,όπου με παρέπεμψαν στο γνωστό κυριούλη(τον γνώρισα απ' τη φωνή).Του είπα το θέμα και μου απάντησε πως ναι μεν έχω δίκαιο,αλλά οι διδε και τα πυσδε έχουν εντολή απ' τη διαμάντω να καλύπτουν το ωράριο των μονίμων και όχι να καλούν αναπληρωτές.Αυτά για φέτος,του χρόνου θα εφαρμοστεί το όριο των 7 ωρών. :PΜου είπε επίσης ότι η αννιώ δεν έχει πιστώσεις πολλές για αναπληρωτές, γιατί ακόμη είναι απλήρωτοι οι κληθέντες της α' φάσης. :(Αυτά τα νέα δυστυχώς.Εγώ δεν ξαναπαίρνω κανέναν.Όποιος θέλει ας πάρει.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #467 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 03:31:03 μμ »
Συνάδελφοι πήρα τον προιστάμενο Αιτωλοακαρνανίας , του διάβασα την απόφαση για το όριο των 7 ωρών και μου απάντησε πως αυτή αφορά σ' αυτούς που έχουν δύο πτυχία.Είχαμε 5 λεπτά διαφωνίας για το ποιος απ΄τους δυο μας έχει δίκαιο και παίρνω στο υπουργείο ,όπου με παρέπεμψαν στο γνωστό κυριούλη(τον γνώρισα απ' τη φωνή).Του είπα το θέμα και μου απάντησε πως ναι μεν έχω δίκαιο,αλλά οι διδε και τα πυσδε έχουν εντολή απ' τη διαμάντω να καλύπτουν το ωράριο των μονίμων και όχι να καλούν αναπληρωτές.Αυτά για φέτος,του χρόνου θα εφαρμοστεί το όριο των 7 ωρών. :PΜου είπε επίσης ότι η αννιώ δεν έχει πιστώσεις πολλές για αναπληρωτές, γιατί ακόμη είναι απλήρωτοι οι κληθέντες της α' φάσης. :(Αυτά τα νέα δυστυχώς.Εγώ δεν ξαναπαίρνω κανέναν.Όποιος θέλει ας πάρει.
και οι 16000++πιστωσεις που ειχε τι εγιναν????

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #468 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 03:42:05 μμ »
Συνάδελφοι πήρα τον προιστάμενο Αιτωλοακαρνανίας , του διάβασα την απόφαση για το όριο των 7 ωρών και μου απάντησε πως αυτή αφορά σ' αυτούς που έχουν δύο πτυχία.Είχαμε 5 λεπτά διαφωνίας για το ποιος απ΄τους δυο μας έχει δίκαιο και παίρνω στο υπουργείο ,όπου με παρέπεμψαν στο γνωστό κυριούλη(τον γνώρισα απ' τη φωνή).Του είπα το θέμα και μου απάντησε πως ναι μεν έχω δίκαιο,αλλά οι διδε και τα πυσδε έχουν εντολή απ' τη διαμάντω να καλύπτουν το ωράριο των μονίμων και όχι να καλούν αναπληρωτές.Αυτά για φέτος,του χρόνου θα εφαρμοστεί το όριο των 7 ωρών. :PΜου είπε επίσης ότι η αννιώ δεν έχει πιστώσεις πολλές για αναπληρωτές, γιατί ακόμη είναι απλήρωτοι οι κληθέντες της α' φάσης. :(Αυτά τα νέα δυστυχώς.Εγώ δεν ξαναπαίρνω κανέναν.Όποιος θέλει ας πάρει.
και οι 16000++πιστωσεις που ειχε τι εγιναν????

Σκόνη και θρύψαλα!  :( >:(
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #469 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 03:48:13 μμ »
Αυτό ακριβώς που είπε στην Ινώ ο προϊστάμενος Αιτωλοακαρνανίας έχουν πει και σε εμάς αιρετοί ΠΥΣΔΕ της Θεσσαλονίκης. Προφανώς κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν, είχαν πει κατά λέξη: "εμείς έτσι την ερμηνεύουμε!" (την εγκύκλιο για το πλαφόν, μόνο δηλαδή για β΄πτυχίο), θαρρείς και είναι υποκειμενική η ερμηνεία των εγκυκλίων ή δέχεται και παραλλαγές! Είμαι εξοργισμένη με την υποκρισία τους, ας πουν ξεκάθαρα "έτσι διατάζει η φράου, έτσι σφυρίζει και εμείς χορεύουμε".
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος άρης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #470 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 04:03:24 μμ »
Μετά απ' όλα αυτά και τον εν ψυχρώ εμπαιγμό μας (εννοώ την απάντηση από το υπουργείο σε συνάδελφο για το θέμα του πλαφόν των 7 ωρών - βλ. θέμα "Γ φάση αναπληρωτών") είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι γλυκανάλατες -αν και θέλω να πιστεύω καλοπροαίρετες- επιστολές σαν αυτή που προηγήθηκε θα δώσουν λύση στο πρόβλημα;  Σε καμιά περίπτωση. Ως μόνη λύση βλέπω -και δεοντολογικά σωστή- τη σύνταξη και αποστολή επιστολής τόσο προς τις διευθύνσεις όσο και προς το υπουργείο, επιστολής όχι "ανθρώπινης", αλλά συλλογικής με "πολιτικά" επιχειρήματα (μην παρεξηγηθεί ο όρος) και φυσικά ευκταίο να υπογράφεται απ' το σύλλογο.. Σ' αυτή τη μορφή διαμαρτυρίας όχι μόνο χωράνε αλλά και επιβάλλονται οι καταγγελίες, και εδώ δε χωράει κανένας ενδοιασμός ούτε μπαίνουν ηθικά ζητήματα στην τήρηση του νόμου.. Στο κάτω κάτω δε ζητάμε να χάσουν τη δουλειά τους οι άνθρωποι, ζητάμε να κάνουν τη δουλειά τους!.. (Ενώ το να διστάζει κανείς σαν μονάδα να προχωρήσει σε προσωπική καταγγελία, είναι κατανοητό..)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2011, 10:04:03 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #471 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 04:08:58 μμ »
Ολες οι αλλες ειδικοτητες ομως μια χαρα κληθηκαν.Οι μαθηματικοι μαλιστα περισσοτεροι απο περισυ..Και για να μην αναφερω τα 500 περιπου ατομα καλλιτεχνικων που πηρε προ μηνος στα δημοτικα και μαλιστα ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ και οχι μεσω ΕΣΠΑ οπως ηταν περισυ.Το ξερω απο μια ξαδερφη μου και το παραθετω.Εγω παντως θεωρω οτι πρεπει συντονισμενα να διαμαρτυρομαστε μεσω του συλλογου,ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.αυτος ο θυμος πρεπει να εχει αποδεκτες και οχι να γυριζει πανω μας.

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #472 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 04:12:18 μμ »
Μετά απ' όλα αυτά (εν ψυχρώ εμπαιγμός μας) είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι επιστολές σαν αυτή που προηγήθηκε θα δώσουν λύση στο πρόβλημα; Σε καμιά περίπτωση. Ως μόνη λύση βλέπω -και δεοντολογικά σωστή- τη σύνταξη και αποστολή επιστολής τόσο προς τις διευθύνσεις όσο και προς το υπουργείο, επιστολής όχι "ανθρώπινης", αλλά συλλογικής με "πολιτικά" επιχειρήματα (μην παρεξηγηθεί ο όρος) και φυσικά ευκταίο να υπογράφεται απ' το σύλλογο.. Σ' αυτή τη μορφή διαμαρτυρίας όχι μόνο χωράνε αλλά και επιβάλλονται οι καταγγελίες, και εδώ δε χωράει κανένας ενδοιασμός ούτε μπαίνουν ηθικά ζητήματα στην τήρηση του νόμου.. Στο κάτω κάτω δε ζητάμε να χάσουν τη δουλειά τους οι άνθρωποι, ζητάμε να κάνουν τη δουλειά τους!.. (Ενώ το να διστάζει κανείς σαν μονάδα να προχωρήσει σε προσωπική καταγγελία, είναι κατανοητό..)
Συμφωνω και θα σε παρακαλουσα να ποσταρεις το μν και στο θεμα που αφορα το συλλογο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2011, 10:56:57 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #473 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 04:27:46 μμ »
η συζήτηση εκτρέπεται-με την καλή έννοια- στα του συλλόγου,όπου έχω καταθέσει κάποιες σκέψεις και σας ζητώ να τις μοιραστούμε.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #474 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 04:47:29 μμ »
Οι ελλειψεις παρατηρουνται κυριως στα γυμνασια.

κρύβουν κενα............ >:(
 μαθηματα δε διδασκονται στα σχολεία και τα παιδια σχολανε νωρις........... >:(
το μαγαζακι το κλεινουν και εμεις καθομαστε

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #475 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 05:38:11 μμ »
Στα τελευταία νέα λέει για ανανέωση πινάκων. Δεν έχουν όμως ανανέωση με σημερινή ημερομηνία οι πίνακες...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 642
Σύνολο: 644

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.