*

Αποστολέας Θέμα: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...  (Αναγνώστηκε 11785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 11:07:26 μμ »
Να υποθέσουμε οτι ήταν ο "κακός" της υπόθεσης; (δεν έχω δει την ταινία)

Μόνο κακός; Πιο κακός δεν υπάρχει. Ο γιος του Βελζεβούλη/ Εωσφόρου/ Εξαποδώ/ Αντίχριστου ήταν! 666, the number of the beast!! Yeah, baby!!!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:19 »

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 11:11:18 μμ »
Ας επανέλθουμε στο θέμα.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:16:34 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Ρωτάω ποια προηγείται στην ανάθεση μαθημάτων και εν τέλει ποια θα βγει υπεράριθμη εάν φτάσουμε τελικά σε αυτό.
Να ρωτήσω το εξής χαζό, το σχολικό έτος αρχίζει 1η Σεπτεμβρίου και τελειώνει στις 31 Αυγούστου του επόμενου έτους;

τέλος πάντων η πράξη του ΠΥΣΔΕ βάσει της οποίας πήρες οριστική τοποθέτηση το Σεπτέμβρη στο σχολείο, τι ημερομηνία έχει? (απέχει από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας στο σχολείο πάνω από 1 μήνα ή όχι?)

Την πράξη του ΠΥΣΔΕ πώς θα την βρω; Το πρακτικό του σχολείου γράφει ότι αναλάβαμε υπηρεσία τις ημερομηνίες που έγραψα στο πρώτο post (6 Σεπ για εμένα, 30 Ιουνίου του επόμενου έτους για τη συναδέλφισσα), η πράξη του ΠΥΣΔΕ είναι κάτι διαφορετικό;

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:28:00 μμ »
Όταν το ΠΥΣΔΕ σε τοποθετεί σε σχολείο εκδίδει αποφάσεις προσωπικές για κάθε καθηγητή. Αν δεν έχεις κρατήσει αντίγραφο, ζήτα να σου δώσει ο Δ/ντής του σχολείου που ανήκεις. Σίγουρα υπάρχει έγγραφο στο προσωπικό σου φάκελο. Αν όχι, τότε ζήτα το έγγραφο από το προσωπικό φάκελο που έχει η Δ/νση Εκπαίδευσης για σένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:19 »

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 03:09:04 μμ »
Στον φάκελλό μου βρίσκω μόνο φωτοτυπία από το πρακτικό του σχολείου, σύμφωνα με το οποίο ανέλαβα υπηρεσία στις 6 Σεπτεμβρίου. Θα πρέπει να ρωτήσω για την ημερομηνία απόφασης του ΠΥΣΔΕ τη Δευτέρα πια.
Πώς επηρεάζει αυτή η ημερομηνία όμως τη συγκεκριμένη ερώτηση που έκανα, είναι "ισχυρότερη" από την ημερομηνία του πρακτικού;  :o

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 04:01:52 μμ »

Να ρωτήσω το εξής χαζό, το σχολικό έτος αρχίζει 1η Σεπτεμβρίου και τελειώνει στις 31 Αυγούστου του επόμενου έτους;

Παράθεση
Το πρακτικό του σχολείου γράφει ότι αναλάβαμε υπηρεσία τις ημερομηνίες που έγραψα στο πρώτο post (6 Σεπ για εμένα, 30 Ιουνίου του επόμενου έτους για τη συναδέλφισσα), η πράξη του ΠΥΣΔΕ είναι κάτι διαφορετικό;

Θα πρέπει να ρωτήσω για την ημερομηνία απόφασης του ΠΥΣΔΕ τη Δευτέρα πια.
Πώς επηρεάζει αυτή η ημερομηνία όμως τη συγκεκριμένη ερώτηση που έκανα, είναι "ισχυρότερη" από την ημερομηνία του πρακτικού;  :o

Εχεις οργανικη εδω και 5 χρονια, που σημαινει οτι εισαι τουλαχιστον 5 χρονια μονιμη, και δε γνωριζεις τα βασικα; Εχεις υπηρετησει καν την οργανικη σου; Δεν απεκτησες την οριστικη τοποθετηση στο συγκεκριμενο σχολειο απο μονη σου, ηταν το ΠΥΣΔΕ που αποφασισε να σε τοποθετησει οριστικα εκει. Στη φωτοτυπια του πρακτικου που εχεις (πραξη αναληψης υπηρεσιας) γραφει οτι ανελαβες υπηρεσια στη συγκεκριμενη σχολικη μοναδα βασει εκεινης της αποφασης! Αλλιως ο οποιοσδηποτε θα μπορουσε να παει να γραψει τ'ονομα του στο πρακτικο οποιου σχολειου ηθελε και να ισχυριστει οτι εκει εχει οριστικη τοποθετηση.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 04:26:29 μμ »
Στον φάκελλό μου βρίσκω μόνο φωτοτυπία από το πρακτικό του σχολείου, σύμφωνα με το οποίο ανέλαβα υπηρεσία στις 6 Σεπτεμβρίου. Θα πρέπει να ρωτήσω για την ημερομηνία απόφασης του ΠΥΣΔΕ τη Δευτέρα πια.
Πώς επηρεάζει αυτή η ημερομηνία όμως τη συγκεκριμένη ερώτηση που έκανα, είναι "ισχυρότερη" από την ημερομηνία του πρακτικού;  :o

xrysa81, στο πρακτικό ανάληψης υπηρεσίας αναγράφεται πάντοτε και η πράξη του πυσδε βάσει της οποίας τοποθετήθηκε ο εκπαιδευτικός.Επομένως η ημερομηνία της πράξης πυσδε που σε τοποθέτησε στο σχολείο αυτό, αναγράφεται στο αντίγραφο της πράξης ανάληψης που έχεις στα χέρια σου.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 04:45:43 μμ »
Συγχωρήστε με που δε γνωρίζω κάποια θέματα...
Έχετε δίκιο, η φωτοτυπία αναγράφει την πράξη η οποία έχει ημερομηνία 5 Σεπτεμβρίου. Άρα η πράξη και η τοποθέτηση έχουν μία ημέρα διαφορά. Τοποθετήθηκα στην οργανική μου, στην οποία υπηρετώ από την ημερομηνία που διορίστηκα.
Το αρχικό μου ερώτημα παραμένει  :(

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 05:09:15 μμ »
Συγχωρήστε με που δε γνωρίζω κάποια θέματα...
Έχετε δίκιο, η φωτοτυπία αναγράφει την πράξη η οποία έχει ημερομηνία 5 Σεπτεμβρίου. Άρα η πράξη και η τοποθέτηση έχουν μία ημέρα διαφορά. Τοποθετήθηκα στην οργανική μου, στην οποία υπηρετώ από την ημερομηνία που διορίστηκα.
Το αρχικό μου ερώτημα παραμένει  :(

Επομένως, με τη συνάδελφο τοποθετηθήκατε το ίδιο σχολικό έτος. Δεν ξέρω για τις αναθέσεις μαθημάτων, αλλά σε περίπτωση υπεραριθμίας θα συγκριθείτε βάσει των μορίων μετάθεσής σας.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 08:08:16 μμ »
Συγχωρήστε με που δε γνωρίζω κάποια θέματα...
Έχετε δίκιο, η φωτοτυπία αναγράφει την πράξη η οποία έχει ημερομηνία 5 Σεπτεμβρίου. Άρα η πράξη και η τοποθέτηση έχουν μία ημέρα διαφορά. Τοποθετήθηκα στην οργανική μου, στην οποία υπηρετώ από την ημερομηνία που διορίστηκα.
Το αρχικό μου ερώτημα παραμένει  :(
τοποθετηθήκατε το ίδιο σχολικό έτος (το σχολικό έτος αρχίζει 1/9 και τελειώνει 31/8 του επόμενου έτους), αυτό θεωρείται ταυτόχρονη τοποθέτηση, σε περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης θα μετακινηθεί για συμπλήρωση ωραρίου αυτή που έχει τα λιγότερα σταθερά μόρια (μόρια μετάθεσης), άρα στη συμπλήρωση ωραρίου μέσω των προβλεπόμενων αναθέσεων θα προηγηθεί αυτή που έχει τα περισσότερα μόρια,
αν στο τέλος της χρονιάς προκύψει οργανική υπεραριθμία στην ειδικότητά σας και  καμιά δεν επιθυμεί να βγεί υπεράριθμη το ΠΥΣΔΕ θα χαρακτηρίσει υπεράριθμη αυτή που έχει τα λιγότερα μόρια.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:14:05 πμ »
τέλος πάντων η πράξη του ΠΥΣΔΕ βάσει της οποίας πήρες οριστική τοποθέτηση το Σεπτέμβρη στο σχολείο, τι ημερομηνία έχει? (απέχει από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας στο σχολείο πάνω από 1 μήνα ή όχι?)

Ευχαριστώ πολύ, είστε πολύ διαφωτιστικοί.
silkcut, εάν η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας απείχε πάνω από 1 μήνα από την πράξη του ΠΥΣΔΕ, θα υπήρχε κάποια διαφορά; Γιατί το ρωτάς αυτό;
Επίσης, χρησιμοποιείς τον όρο "οριστική τοποθέτηση". Τα πρώτα 2 χρόνια του διορισμού η τοποθέτηση είναι προσωρινή και μετά έρχεται η οριστική. Υπάρχει κάποια διαφορά σε αυτό;
Ζητώ την κατανόηση εάν ρωτώ πράγματα που θα όφειλα να γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος kotzak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:11:28 πμ »
Από όσα γνωρίζω εσύ είσαι πρώτη κι εσύ πρέπει να επιλέξεις πρώτη μαθήματα...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:14:42 πμ »
εάν η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας απείχε πάνω από 1 μήνα από την πράξη του ΠΥΣΔΕ ίσως υπήρχε κάποια διαφορά, και στο υπουργείο που ρώτησα κάποτε γιατί μου χρειάστηκε δε μου απάντησαν,
αν η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας όταν διοριζόμαστε απέχει πάνω από ένα μήνα από το φεκ διορισμού, τότε ο χρόνος υπολογισμού ξεκινάει από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας,
γι αυτό έχω αναρωτηθεί αν ισχύει κάτι ανάλογο και με την ημερομηνία οργανικής (οριστικής) τοποθέτησης σε σχολείο,
η οριστική τοποθέτηση είναι αυτό που λέμε έχω οργανική θέση σε σχολείο,
για κάποιους μπορεί να περάσουν πολλά χρόνια από τη μονομοποίησή τους και να παραμένουν σε διάθεση ΠΥΣΔΕ (χωρίς οριστική τοποθέτηση),
τώρα όσον αφορά τη 2ετία που λες ήταν ο χρόνος που ως νεοδιόριστος δε μπορούσες να διεκδικήσεις οριστική τοποθέτηση (οργανική θέση σε σχολείο), και αν δεν κάνω λάθος αυτή η 2ετία έχει γίνει 1 έτος όπως παλιά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται; Βοήθεια...
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 10:11:14 πμ »
Απολύτως ξεκάθαρο, ευχαριστώ! Οπότε, στην περίπτωσή μου, εάν η ημερομηνία πράξης του ΠΥΣΔΕ ήταν π.χ. στις 31 Αυγούστου, τότε θα είχε θεωρηθεί ότι είχα τοποθετηθεί την προηγούμενη σχολική χρονιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 732
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.