*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικές Κατηγορίες  (Αναγνώστηκε 29214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος invader

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές περιπτώσεις
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:11:00 πμ »
τα άτομα με 67% αναπηρία μπορούν να το διεκδικήσουν αυτό. μεγάλη συζήτηση τι είναι δίκαιο και τι όχι. πάντως σίγουρα είναι λάθος να τα βλέπουμε μέσα από το πρίσμα του δημοσίου και όχι της ζωής

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικές περιπτώσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:13 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές περιπτώσεις
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:00:19 πμ »
'Ετσι είναι. Φανταστείτε τί γολγοθά ανεβαίνουν καθημερινά όλοι αυτοί οι άνθρωποι που πραγματικά ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες με πρόβλημα υγείας.  :-\ Ξέρετε πολλούς που θα άλλαζαν την υγεία τους με μια θάση στον πίνακα? Καλώς υπάρχουν οι πίνακες. Ωστόσο μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ θα βοηθούσε να αμβλυνθούν οι διαφορές, μια και έχουμε την τάση να φαγωνόμαστε μεταξύ μας. :'( :'(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 13, 2011, 06:36:59 μμ »
Εγώ πάντως σας δίνω την θέση μου στον πίνακα(12) με αντάλαγμα όμως...Και μάλιστα επειδή ξέρω τί είναι να έχεις ΣΚΠ θα σας δίοριζα χώρίς ΑΣΕΠ.Ετσι απλά γιατί ξαφνικά στα 29 σου ήσουν λίγο άτυχη.

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 13, 2011, 08:28:29 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα . Απο τους πίνακες των ειδικών κατηγοριών στο e-aitisi ποιος αφορά αυτούς που έχουν τέκνα με αναπηρία ?
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:13 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 13, 2011, 09:00:35 μμ »
Χωρίς να είμαι σίγουρη, δεν νομίζω ότι η αναπηρία των τέκων είναι κάτι που προσμετράει στους δικούς μας πίνακες.
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι στον πίνακα Α της ειδικής αγωγής ανήκουν οι εκπαιδευτικοί που οι ίδιοι έχουν αναπηρία.
Αν γνωρίζει κάποιος 'αλλος κάτι παραπάνω ας μας πει.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 13, 2011, 09:07:43 μμ »
Χωρίς να είμαι σίγουρη, δεν νομίζω ότι η αναπηρία των τέκων είναι κάτι που προσμετράει στους δικούς μας πίνακες.
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι στον πίνακα Α της ειδικής αγωγής ανήκουν οι εκπαιδευτικοί που οι ίδιοι έχουν αναπηρία.
Αν γνωρίζει κάποιος 'αλλος κάτι παραπάνω ας μας πει.

Η αναπηρία των τέκων (τουλάχιστον 67%) μέχρι πέρυσι θεωρούνταν τρόπς ένταξης στους πίνακες ειδικής αγωγής. Δεν προτασσόταν όμως, αλλά πήγαινε πίσω από τα διδακτορικά, μεταπτυχιακά, πτυχία, σεμινάρια και προϋπηρεσία.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος isovitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • ισόβια εξεταζόμενος....
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 23, 2011, 10:56:27 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα . Απο τους πίνακες των ειδικών κατηγοριών στο e-aitisi ποιος αφορά αυτούς που έχουν τέκνα με αναπηρία ?

Πίνακας Γ
Με τον καιρό να ΄ναι κόντρα έχει τιμή σα πετάς...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές περιπτώσεις
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 24, 2011, 05:18:30 μμ »
Δεν μπορώ να εννοήσω για ποιο λόγο οι ειδικές κατηγορίες να εξαιρούνται του νόμου. Ας μοριοδοτούνται επιπλέον, αλλά όχι να μην περνούν από Ασέπ και να μπορούν να διορίζονται.

Βρε συνάδελφε, ΕΛΕΟΣ! Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια. Βεβαίως και να διορίζονται αμέσως και χωρίς ΑΣΕΠ. Ας ερίζομεν περί όνου σκιάς και για το αν η φιλολογία ή το ΦΠΨ είναι καλύτερη σχολή, όχι όμως και για τέτοια και τόσο σοβαρά θέματα! Για όνομα του Θεού δηλαδή! :o

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές περιπτώσεις
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 24, 2011, 05:32:02 μμ »
Δεν μπορώ να εννοήσω για ποιο λόγο οι ειδικές κατηγορίες να εξαιρούνται του νόμου. Ας μοριοδοτούνται επιπλέον, αλλά όχι να μην περνούν από Ασέπ και να μπορούν να διορίζονται.

Βρε συνάδελφε, ΕΛΕΟΣ! Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια. Βεβαίως και να διορίζονται αμέσως και χωρίς ΑΣΕΠ. Ας ερίζομεν περί όνου σκιάς και για το αν η φιλολογία ή το ΦΠΨ είναι καλύτερη σχολή, όχι όμως και για τέτοια και τόσο σοβαρά θέματα! Για όνομα του Θεού δηλαδή! :o

Να σου πω την αλήθεια, δεν προσπάθησα να τσακωθώ με κανέναν. Απλώς κατέθεσα την άποψή μου με την οποία δεν είναι απαραίτητο να συμφωνείς. Και φυσικά είμαι υπέρ της μοριοδότησης τόσο των συγκεκριμένων κατηγοριών όσο και των τριτέκνων. Απλά άποψή μου παραμένει ότι όλοι, μηδενός εξαιρουμένου θα πρέπει να έχουμε έστω μια επιτυχία στο διαγωνισμό για να μπορέσουμε να διοριστούμε. Ίσως η άποψή μου να είναι κατάπτυστη για μερικούς, αλλά παραμένει αυτή.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 24, 2011, 05:41:05 μμ »
Μην μπερδεύεις τους ανθρώπους που έχουν πρόβλημα υγείας με τους... καρπερούς. Εδώ μιλάμε για πρόβλημα υγείας και θεωρώ ότι όλοι έπρεπε να συμφωνούμε στο ότι το υπουργείο οφείλει να τους διορίζει ΑΜΕΣΩΣ.
Οι 3τεκνοι και οι πολύτεκνοι είναι... αλλουνού παπά ευαγγέλιο και, αν θες να τους ρίξουμε στο πυρ το εξώτερον, μαζί σου!

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 24, 2011, 08:47:53 μμ »
Συναδελφοι διαβασα το θεμα κ ειδα που λετε για αδικια κτλ... Ενα θα σας πω: Ειμαι ΠΕ 02 και πασχω απο τετραπληγια εκ γεννητης κ σας το λεω για να το ξερετε στην εγκυκλιο της γενικης κανω τα χαρτια μου καθε χρονο σαν υγιης και γιατι; Γιατι δεν αναφερει την παθηση μου η εγκυκλιος... Αυτο δεν ειναι αδικια; Γι αυτο μην μου μιλατε για αδικιες.... Για να μην μιλησω για τις μαϊμου ειδικες κατηγοριες...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 24, 2011, 08:50:34 μμ »
Noμίζω οτι και τα αισθητηριακά δεν εμπίπτουν σε κάποια ειδική κατηγορία  >:(

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 25, 2011, 11:23:25 πμ »
καλημέρα......
Γνωρίζει κανείς οτιδήποτε για την εγκύκλιο ένταξης στις ειδικές κατηγορίες ? Δεν πρέπει να κοινοποιηθεί για να ακολουθήσουν οι αιτήσεις κατάταξης?
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές Κατηγορίες
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 25, 2011, 12:40:05 μμ »
Εγώ πάντως σας δίνω την θέση μου στον πίνακα(12) με αντάλαγμα όμως...Και μάλιστα επειδή ξέρω τί είναι να έχεις ΣΚΠ θα σας δίοριζα χώρίς ΑΣΕΠ.Ετσι απλά γιατί ξαφνικά στα 29 σου ήσουν λίγο άτυχη.
τα όσα έγραψες με έβαλαν να σκεφτώ πολύ αν και δεν άλλαξαν τη γνώμη μου για το θέμα.Λυπάμαι και πράγματι αδυνατώ να φανταστώ πώς είναι να καταβαραθρώνεται η ζωή σου ξαφνικά και χωρίς να μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον για την αδικία,πχ το κάπνισμα,το ποτό,τα γονίδια κτλ.Έχω στο περιβάλλον μου άτομο με σοβαρή αναπηρία που δε θέλει να αποδεχτεί.Αν το κάνει,το κράτος θα του δώσει αναπηρική σύνταξη.Και πολύ καλά θα κάνει,κατά τη γνώμη μου να τη δώσει και αυξημένη.
Από κει και πέρα όμως,διαφωνώ με την πρακτική να μπερδεύουμε τα αβγά με τα πασχάλια.Άλλο πράγμα η αδυναμία προς εργασία και άλλο η τιμητική απόδοση εργασιακής θέσης.Αν κάποιος δεν μπορεί να μπει σε τάξη,δεν μπορείς να τον βάζεις.Η τακτική που ακολουθούν τράπεζες και δεκο είναι να διορίζουν τα αμεα σε θέσεις τηλεφωνητών,κλητήρων κτλ.Έτσι,η αίσθηση της προσφοράς αποκτάται χωρίς να υπάρχει η αντίφαση ¨ανήμπορος αλλά σε θέση ευθύνης¨

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160224
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 704
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.