*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 776818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2828 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 06:21:23 μμ »
με 650 ευρω μισθο; ; ; να ξενιτευθω; ; ; ; και χωρις να μετριωνται τα μορια για διορισμό; ; ; ; ; ;
 δε ξερω εαν θα πάω


Δε μετρούν όμως ως προύπηρεσία για τον ΑΣΕΠ όποτε γίνει αυτός;;;
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=47440
Διορισμό είπατε;Όποιος πρόλαβε τον Κύριον οίδε,είτε με ασεπ,είτε ως η σιωπηλή πλειοψηφία του 40% και βάλε Χ 1000.
Από του χρόνου,ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.Αυτό που με λυπεί είναι ότι δεν υπήρξα αρκετά κατεργάρης για να μπορώ κι εγώ στωικά,φιλοσοφημένα να λέω " ε,τι να κάνω,τουλάχιστον πρόλαβα και διορίστηκα,ας ζήσω και με λιγότερα,εγώ είχα την προνοητικότητα να διοριστώ με κάποιον τρόπο και θα ζήσω".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:24 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2829 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 06:37:38 μμ »
με 650 ευρω μισθο; ; ; να ξενιτευθω; ; ; ; και χωρις να μετριωνται τα μορια για διορισμό; ; ; ; ; ;
 δε ξερω εαν θα πάω


Δε μετρούν όμως ως προύπηρεσία για τον ΑΣΕΠ όποτε γίνει αυτός;;;
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=47440
Διορισμό είπατε;Όποιος πρόλαβε τον Κύριον οίδε,είτε με ασεπ,είτε ως η σιωπηλή πλειοψηφία του 40% και βάλε Χ 1000.
Από του χρόνου,ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.Αυτό που με λυπεί είναι ότι δεν υπήρξα αρκετά κατεργάρης για να μπορώ κι εγώ στωικά,φιλοσοφημένα να λέω " ε,τι να κάνω,τουλάχιστον πρόλαβα και διορίστηκα,ας ζήσω και με λιγότερα,εγώ είχα την προνοητικότητα να διοριστώ με κάποιον τρόπο και θα ζήσω".

Είναι στιγμές που θέλω να πω χιλιάδες, μα δε βρίσκω λέξη ...
Είναι μια τέτοια στιγμή.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2830 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 06:43:45 μμ »
ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ!!! Θα τα καταφέρουμε. :-*

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2831 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 06:49:07 μμ »
εννοείται ότι όλοι θα ζήσουμε.
θα έρθει η β φάση και για φέτος μάλλον θα δουλέψουμε οι περισσότεροι,το πιστεύω, αν και ήμουν πιο αισιόδοξος ως την προηγούμενη εβδομάδα.Το μέλλον φοβάμαι,γιατί δεν είμαι σε ηλικία που να το νιώθω όλο δικό μου πια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:24 »

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2832 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:04:05 μμ »
 "στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:49:52 πμ »

Νιώθω πάντα άβολα όταν παρακολουθώ συναδέλφους να ερίζουν για το πως πρέπει να "σταθούμε" απέναντι στα οξύτατα προβλήματα που μας έχουν προκαλέσει οι πολιτικοί με την τακτική τους.
Απο τη μία οι αγανακτισμένοι κι απελπισμένοι για  κι απο την άλλοι οι αισιόδοξοι.
Στη μεση όμως βρίσκονται τα δεδομένα σχετικά με τους διορισμούς στο δημόσιο σχολείο τα οποία καθε άλλο παρά αισιόδοξα είναι. Ηδη εχουμε πάρει μια πρώτη γεύση με τη μείωση των διορισμών(  παρόλη την καταιγίδα συνταξιοδοτήσεων ) , την επινόηση των  ΑΜΩ και άλλα που θα τα διαπιστώσουμε οπου νάναι.

Για όσους παρακολουθούν τα πράγματα ολα αυτά δεν είναι "έκτακτα μέτρα" ούτε "διάθεση της υπουργού να εξορθολογίσει τα πράγματα" .  Πρόκειται για την εφαρμογή σχεδίου το οποίο αναλύει θαυμάσια ο Κάτσικας στα άρθρα του ( βλέπε ευρωπαικες συμφωνίες για την παιδεία κ.α) και το οποίο αποσκοπεί στη μείωση του κόστους για την  παιδεία και τη δημιουργία του σχολείου της αγοράς.
Καλά είναι να το έχουμε αυτό υπόψη μας για να μετατρέπουμε την αγανάκτηση σε αγώνα και αντίσταση ( spasiklaki σε κατανοώ απόλυτα) και έτσι να χτίσουμε την ελπίδα για κάτι καλύτερο .

«Ο άνθρωπος που δεν ελπίζει τίποτα, είναι ένας τρομερός αισιόδοξος.» Έλεγε ο Κλοντέλ για να δείξει φαντάζομαι πως το μέλλον δεν χαρίζεται με ύποπτες υπουργικές αποφάσεις αλλά κατακτάται με συλλογική και ατομική προσπάθεια.
Κατα τα άλλα ........πολύ φοβάμαι πως με τα 10 μορια που δινει στους πολύτεκνους και τα 5 στους τρίτεκνους ο νέος νόμος, την  κατάργηση σχολείων , τις υποχρεωτικές υπερωρίες,τα 25 αρια το λιγότερο τμήματα,τη φρενίτιδα των ματαπτυχιακών αλλά και με τον ανταγωνισμό που θα κορυφωθεί ο διορισμός κάποιου με 75,76,78,μόρια δεν θα είναι και τόσο εξασφαλισμένος .
Αλλά ακόμη κι άν αυτός έχει την αγαθή τύχη και διοριστεί , τι προκειται να γίνει με τους τόσους άλλους που θα δουν την πόρτα για μια ακόμη φορά να κλείνει μπροστά τους ?
Και δυστυχώς σ αυτούς τους άλλους επιφυλάσσεται δύσκολο μέλλον......

Κλείνω εκφράζοντας την εκτίμηση και την κατανόησή μου στους συναδέλφους που καταθέτουν τον προβληματισμό τους ( αλλωστε κι εγώ με τα 18 και κατι καθαρά μορια και τις 3 επιτυχίες ΑΣΕΠ δε βρίσκομαι σε πλεονεκτικότερη θέση) και ζητώ απο όλους μας να κινητοποιηθούμε συλλογικά .
Ελπίδα, ναι ,μονο να μη καταλήξουμε να βαυκαλιζόμαστε  .....................γιατί τότε θα αρχίσουμε να λυπόμαστε τον εαυτό μας "

Αγαπητοί φίλοι παραθέτω το σχόλιο που είχα κάνει πριν απο ένα και κάτι χρόνο σχετικά με τις προθέσεις του υπουργείου.Δε σκοπεύω να παραστήσω τον  "πολύξερο προφήτη"ούτε τον απαισιόδοξο .
 Η αγωνία μου είναι σχετικά με το αν ο εκπαιδευτικός κόσμος θα αποκτήσει συνείδηση της κατάστασης που διαμορφώνεται  . Δυστυχώς πρίν ενα χρόνο δεν υπήρχε σε σημαντικό βαθμό συναίσθηση της κατάστασης .............

Ελπίζω να σπεύσουμε πριν καταλήξουμε να γίνουμε σκιές του εαυτού μας 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 07:08:01 μμ από che »
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2833 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:16:39 μμ »




http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&list=PL7FCA505F53B2C336&v=yICg2QcUxAA



Συγγνώμη για τη "σφήνα" , αλλά ένιωσα ότι ήθελα να το κάνω :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2834 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:21:05 μμ »
Αλληγορικό ....... επομένως και επίκαιρο !!! :)
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2835 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:36:01 μμ »
Αγαπητοί φίλοι παραθέτω το σχόλιο που είχα κάνει πριν απο ένα και κάτι χρόνο σχετικά με τις προθέσεις του υπουργείου.Δε σκοπεύω να παραστήσω τον  "πολύξερο προφήτη"ούτε τον απαισιόδοξο .
 Η αγωνία μου είναι σχετικά με το αν ο εκπαιδευτικός κόσμος θα αποκτήσει συνείδηση της κατάστασης που διαμορφώνεται  . Δυστυχώς πρίν ενα χρόνο δεν υπήρχε σε σημαντικό βαθμό συναίσθηση της κατάστασης .............

Ελπίζω να σπεύσουμε πριν καταλήξουμε να γίνουμε σκιές του εαυτού μας 


Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί ακόμα που αρνούνται να δουν την πραγματικότητα. Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο και σεβόμενη την αγωνία του καθενός απέφευγα κατά καιρούς να εκφράσω τους φόβους μου (απόδειξη τα λίγα μηνύματά μου, αν και μέλος από το 2008) και απλώς παρακολουθούσα τις απεγνωσμένες προσπάθειες μερικών να πείσουν πρώτα τον εαυτό τους και μετά τους άλλους ότι τα πράγματα βαίνουν ομαλώς. Μέχρι φέτος αυτό κάπως έπιανε. Από το φετινό Σεπτέμβρη όμως και εξής νομίζω ότι η τραγική κατάληξη για όλους μας έχει διαφανεί και μάλλον μας φωνάζει ότι το όνειρο του δημόσιου σχολείου χάνεται. Ποια αξία έχει όμως να τα λέμε όλ'αυτά αν δεν οδηγούν σε κάποιου είδους ανατροπή της παρούσης; Όσο πιο γρήγορα αντιληφθούμε την αλήθεια τόσο περισσότερο μεγαλώνει η ελπίδα αντίδρασης

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2836 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:40:33 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 08:11:10 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2837 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:47:48 μμ »
Προς επίρρωση των προηγουμένων και συγγνώμη για τα εκτός (ίσως) θέματος:

Πώς μεθοδεύεται από το Υπουργείο η εργασιακή εφεδρεία χιλιάδων εκπαιδευτικών,

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=47440

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2838 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 08:00:10 μμ »
Την πραγματικότητα, αυτό που έρχεται ή το σωστό, ο καθένας τα προσεγγίζει με βάση την οπτική, τα βιώματα, το δρόμο που οδεύει, ...

Πέραν αυτών, υπάρχουν και τ' αυτονόητα: κανείς μας δεν ξεκίνησε τον αγώνα του - ανεξάρτητα μέσων που μετήλθε - για να γεράσει, ως αναλώσιμα εργαζόμενος, κανείς μας δεν ονειρεύτηκε - διεκδίκησε μια θέση με αποδοχές και συνθήκες που τον ταπεινώνουν ...

Ανεξάρτητα αν μοιάζουμε - πράγμα αδύνατο - ή αν συμφωνούμε με τα μέσα που ο καθένας μεταχειρίστηκε - αν ήταν έτσι, θα τα είχαμε μεταχειριστεί όλοι - βρισκόμαστε σ' ένα σταυροδρόμι, κι εμείς, οι  αδιόριστοι εκπαιδευτικοί και η μισθωτή - και όχι - μόνο κοινωνία στην πλειοψηφία της: αγώνας με όποιο τίμημα για το αυτονόητο και, κυρίως, την αξιοπρέπεια ή συμβιβασμός και μοιρολατρία ...
Οι αγώνες μόνο αν είναι συνολικοί και δεν υπολογίζουν το κόστος έχουν ελπίδα να κερδηθούν ...
Αναρωτιέμαι, δυστυχώς, αν υπάρχει ελπίδα για έναν τέτοιον αγώνα ...
Θα ένοιωθα, πάντως,  καλά να κληθώ στη Β' φάση, για να έχω δικαίωμα συμμετοχής σε μια απεργία διαρκείας, με όποιο προσωπικό και οικογενειακό κόστος, δικαίωμα συμμετοχής στην αξιοπρέπεια ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2839 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 08:27:33 μμ »
Θα ένοιωθα, πάντως,  καλά να κληθώ στη Β' φάση, για να έχω δικαίωμα συμμετοχής σε μια απεργία διαρκείας, με όποιο προσωπικό και οικογενειακό κόστος, δικαίωμα συμμετοχής στην αξιοπρέπεια ...
δεν υπάρχει πια κόστος για μας,μόνο κέρδος,έστω ηθικό.

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2840 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 08:28:26 μμ »
Την πραγματικότητα, αυτό που έρχεται ή το σωστό, ο καθένας τα προσεγγίζει με βάση την οπτική, τα βιώματα, το δρόμο που οδεύει, ...

Πέραν αυτών, υπάρχουν και τ' αυτονόητα: κανείς μας δεν ξεκίνησε τον αγώνα του - ανεξάρτητα μέσων που μετήλθε - για να γεράσει, ως αναλώσιμα εργαζόμενος, κανείς μας δεν ονειρεύτηκε - διεκδίκησε μια θέση με αποδοχές και συνθήκες που τον ταπεινώνουν ...

Ανεξάρτητα αν μοιάζουμε - πράγμα αδύνατο - ή αν συμφωνούμε με τα μέσα που ο καθένας μεταχειρίστηκε - αν ήταν έτσι, θα τα είχαμε μεταχειριστεί όλοι - βρισκόμαστε σ' ένα σταυροδρόμι, κι εμείς, οι  αδιόριστοι εκπαιδευτικοί και η μισθωτή - και όχι - μόνο κοινωνία στην πλειοψηφία της: αγώνας με όποιο τίμημα για το αυτονόητο και, κυρίως, την αξιοπρέπεια ή συμβιβασμός και μοιρολατρία ...
Οι αγώνες μόνο αν είναι συνολικοί και δεν υπολογίζουν το κόστος έχουν ελπίδα να κερδηθούν ...
Αναρωτιέμαι, δυστυχώς, αν υπάρχει ελπίδα για έναν τέτοιον αγώνα ...
Θα ένοιωθα, πάντως,  καλά να κληθώ στη Β' φάση, για να έχω δικαίωμα συμμετοχής σε μια απεργία διαρκείας, με όποιο προσωπικό και οικογενειακό κόστος, δικαίωμα συμμετοχής στην αξιοπρέπεια ...
εμείς οι αδιόριστοι ούτε σε μια απεργία δεν μπορούμε να πάρουμε μέρος....μου θυμίζει τη Μάρω Κοντού που έλεγε στον Αντωνάκη της κλαίγοντας....χωρίς στεφάνι ούτε σε μια κηδεία δεν μπορώ να έρθω μαζί σου,ούτε σε μια κηδεία...έτσι κι εμείς...ούτε σε μια απεργία δεν μπορούμε να μετέχουμε,ούτε σε μια απεργία...
ασε που αυτοί πλέον θα παρακαλούν να απεργούμε για να κερδίζουν χρήματα...η αγανάκτηση του κόσμου τους αφηνει αδιάφορους...κατάντια

Αποσυνδεδεμένος papa/laou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #2841 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 08:44:10 μμ »
"στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:49:52 πμ »

Νιώθω πάντα άβολα όταν παρακολουθώ συναδέλφους να ερίζουν για το πως πρέπει να "σταθούμε" απέναντι στα οξύτατα προβλήματα που μας έχουν προκαλέσει οι πολιτικοί με την τακτική τους.
Απο τη μία οι αγανακτισμένοι κι απελπισμένοι για  κι απο την άλλοι οι αισιόδοξοι.
Στη μεση όμως βρίσκονται τα δεδομένα σχετικά με τους διορισμούς στο δημόσιο σχολείο τα οποία καθε άλλο παρά αισιόδοξα είναι. Ηδη εχουμε πάρει μια πρώτη γεύση με τη μείωση των διορισμών(  παρόλη την καταιγίδα συνταξιοδοτήσεων ) , την επινόηση των  ΑΜΩ και άλλα που θα τα διαπιστώσουμε οπου νάναι.

Για όσους παρακολουθούν τα πράγματα ολα αυτά δεν είναι "έκτακτα μέτρα" ούτε "διάθεση της υπουργού να εξορθολογίσει τα πράγματα" .  Πρόκειται για την εφαρμογή σχεδίου το οποίο αναλύει θαυμάσια ο Κάτσικας στα άρθρα του ( βλέπε ευρωπαικες συμφωνίες για την παιδεία κ.α) και το οποίο αποσκοπεί στη μείωση του κόστους για την  παιδεία και τη δημιουργία του σχολείου της αγοράς.
Καλά είναι να το έχουμε αυτό υπόψη μας για να μετατρέπουμε την αγανάκτηση σε αγώνα και αντίσταση ( spasiklaki σε κατανοώ απόλυτα) και έτσι να χτίσουμε την ελπίδα για κάτι καλύτερο .

«Ο άνθρωπος που δεν ελπίζει τίποτα, είναι ένας τρομερός αισιόδοξος.» Έλεγε ο Κλοντέλ για να δείξει φαντάζομαι πως το μέλλον δεν χαρίζεται με ύποπτες υπουργικές αποφάσεις αλλά κατακτάται με συλλογική και ατομική προσπάθεια.
Κατα τα άλλα ........πολύ φοβάμαι πως με τα 10 μορια που δινει στους πολύτεκνους και τα 5 στους τρίτεκνους ο νέος νόμος, την  κατάργηση σχολείων , τις υποχρεωτικές υπερωρίες,τα 25 αρια το λιγότερο τμήματα,τη φρενίτιδα των ματαπτυχιακών αλλά και με τον ανταγωνισμό που θα κορυφωθεί ο διορισμός κάποιου με 75,76,78,μόρια δεν θα είναι και τόσο εξασφαλισμένος .
Αλλά ακόμη κι άν αυτός έχει την αγαθή τύχη και διοριστεί , τι προκειται να γίνει με τους τόσους άλλους που θα δουν την πόρτα για μια ακόμη φορά να κλείνει μπροστά τους ?
Και δυστυχώς σ αυτούς τους άλλους επιφυλάσσεται δύσκολο μέλλον......

Κλείνω εκφράζοντας την εκτίμηση και την κατανόησή μου στους συναδέλφους που καταθέτουν τον προβληματισμό τους ( αλλωστε κι εγώ με τα 18 και κατι καθαρά μορια και τις 3 επιτυχίες ΑΣΕΠ δε βρίσκομαι σε πλεονεκτικότερη θέση) και ζητώ απο όλους μας να κινητοποιηθούμε συλλογικά .
Ελπίδα, ναι ,μονο να μη καταλήξουμε να βαυκαλιζόμαστε  .....................γιατί τότε θα αρχίσουμε να λυπόμαστε τον εαυτό μας "

Αγαπητοί φίλοι παραθέτω το σχόλιο που είχα κάνει πριν απο ένα και κάτι χρόνο σχετικά με τις προθέσεις του υπουργείου.Δε σκοπεύω να παραστήσω τον  "πολύξερο προφήτη"ούτε τον απαισιόδοξο .
 Η αγωνία μου είναι σχετικά με το αν ο εκπαιδευτικός κόσμος θα αποκτήσει συνείδηση της κατάστασης που διαμορφώνεται  . Δυστυχώς πρίν ενα χρόνο δεν υπήρχε σε σημαντικό βαθμό συναίσθηση της κατάστασης .............

Ελπίζω να σπεύσουμε πριν καταλήξουμε να γίνουμε σκιές του εαυτού μας 

ποσο μα ποσο συμφωνω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160242
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 614
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.