*

Ψηφοφορία

Σε ποια ειδικότητα ανήκετε όσοι κάνετε μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή;

ΠΕ.60
ΠΕ.70
ΠΕ.02
ΠΕ.03
ΠΕ.04.01
ΠΕ.04.02
ΠΕ.04.04
ΠΕ.04.05
ΠΕ.06
Τεχνικές ειδικότητες

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής  (Αναγνώστηκε 41362 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 19, 2013, 01:07:47 μμ »
Γνωριζει κανεις απο ποια μεταπτυχιακα αναμενεται να καταθεσουν χαρτια φετος;(τις αιτησεις αναπληρωτων εννοω) Γνωριζουμε σιγουρα για την πρωτη φουρνια της Βουλγαριας. Καποιο αλλο? Τορινο, Ρωμη, Κυπρος? Τελειωνει καποια φουρνια φετος?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2013, 01:30:04 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:32:21 »

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 19, 2013, 02:38:47 μμ »
Λογικα θα βγαινουν και από το μεταπτυχιακο της ειδικής αγωγης του βόλου, της πάτρας και ισως απο καπποδιστριακο...
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 19, 2013, 10:03:36 μμ »
Αυτοι ειναι σχετικα λιγοι, 20 - 25 ατομα η καθε φουρνια και καθε 2 χρονια...

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 20, 2013, 11:21:04 μμ »
Τον Ιανουάριο του 2014 θα βγουν, λίγοι πιστεύω, απο της Κύπρου. Αν προλάβουν μέχρι τον Ιούνιο την αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:32:21 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 21, 2013, 01:01:20 πμ »
Εισαι σιγουρη οτι θα ειναι λιγοι? Ακουγεται πως ειναι καμια 500αρια ατομα... Για φετος περιμενουμε τιποτα αλλο εκτος απο την πρωτη φουρνια της Βουλγαριας?

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 21, 2013, 12:03:03 μμ »
Της Κυπρου ειναι ως τωρα γυρω στα 1000 ατομα, μου το ειπε ατομο που κανει ηδη το μεταπτυχιακο αυτο, 500 ηταν προτου μπει η φουρνια του Φεβρουαριου. Οι περισσοτεροι ειναι μαθηματικοι, νηπιαγωγοι και δασκαλοι, ακολουθουν οι φιλολογοι και οι υπολοιπες ειδικοτητες (ετσι μου ειπε επι λεξει το ιδιο ατομο). Οποτε καταλαβαινετε τι θα γινει απο του χρονου (οσοι το αρχισαν Νοεμβριο και τελειωνουν τον Γεναρη προλαβαινουν να το αναγνωρισουν και να καταθεσουν τα χαρτια τους).

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 21, 2013, 12:28:17 μμ »
Οντως θα γινει χαμος, θα βγουν και οι υπολοιποι της Βουλγαριας (2η, 3η φουρνια).. Μαλλον οποιος προλαβε προλαβε μεχρι και τις φετινες αιτησεις...

Αποσυνδεδεμένος polis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 21, 2013, 12:44:18 μμ »
Ο αριθμός 1000 μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλος για να ειναι αληθινός

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 21, 2013, 12:56:16 μμ »
Ναι ισως, αλλα Τορινο, Ρωμη, Κυπρος και Βουλγαρια + τα ελληνικα μαλλον θα τον προσεγγισουν στο συνολο...

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 21, 2013, 10:46:00 μμ »
Τι να σας πω παιδια, κι εμενα μου φανηκε υπερβολικος ο αριθμος οταν το ακουσα, αλλα τι να πω επειδη ειναι εξ αποστασεως (οκ ειναι πολλα τα χρηματα) ισως προτιμησαν να το κανουν παρα πολλοι, περισσοτεροι απο αυτους που θα δηλωναν για ενα μεταπτυχιακο με κανονικη παρακολουθηση, εξετασεις εισαγωγης κτλ. Βεβαια τους προεκυψε ολιγον τι παλουκι,  γιατι ειναι παρα πολυ απαιτητικο, αλλα σιγουρα θα το τελειωσουν αργα η γρηγορα. Το πραγμα θα δειξει του χρονου που θα βγουν οι πινακες καταταξης αναπληρωτων σε ολους τους κλαδους.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 22, 2013, 12:46:21 πμ »
Πολύ μεγαλός αριθμός φοιτητών!1.000 φοιτητές μόνον στα 2 πρώτα τετράμηνα? :oΕχει και τωρα τον Ιουνιο τετράμηνο!Και αν υπολογίσει κανείς και τους αποφοίτους των ελληνικών αει ειδικής αγωγής ή εκπαίδευσης, καθώς επίσης και τους αποφοιτους των πανεπιστημιών του εξωτερικού μιλάμε για εξωφρενικά μεγάλο αριθμό εκπαιδευτικών με μαστερ στην ειδικη αγωγή ή την εκπαίδευση..Μου φαίνεται θα ξεκινησει το εμποριο των διδακτορικών στο προσεχές διάστημα...

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 22, 2013, 08:37:54 πμ »
Παιδιά ας σταματήσουν πια οι υπερβολές περι 1000 ατόμων στο μεταπτυχιακό ειδικής. Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. 1000 άτομα μπορεί να είναι για όλα. Εκπαιδευτική ηγεσία, MBA και άλλα που κάνει το πανεπιστήμιο. Εγώ στα μαθήματα που έχω επιλέξει είμαστε γύρω στα 25 άτομα μέσο όρο στο καθένα και τα έχω κοινά με αρκετούς. Αν ήταν 1000 άτομα θα ήμασταν 150 σε κάθε μάθημα και παραπάνω. Κ πολύ καλά κάνει το μεταπτυχιακό και είναι απαιτητικό. Προσωπικά έχω αποκομίσει πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες γνώσεις και ας δυσκολεύομαι με τις εργασίες. Άλλωστε ποιο μεταπτυχιακό δεν είναι απαιτητικό???

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 22, 2013, 01:05:30 μμ »
Πολύ μεγαλός αριθμός φοιτητών!1.000 φοιτητές μόνον στα 2 πρώτα τετράμηνα? :oΕχει και τωρα τον Ιουνιο τετράμηνο!Και αν υπολογίσει κανείς και τους αποφοίτους των ελληνικών αει ειδικής αγωγής ή εκπαίδευσης, καθώς επίσης και τους αποφοιτους των πανεπιστημιών του εξωτερικού μιλάμε για εξωφρενικά μεγάλο αριθμό εκπαιδευτικών με μαστερ στην ειδικη αγωγή ή την εκπαίδευση..Μου φαίνεται θα ξεκινησει το εμποριο των διδακτορικών στο προσεχές διάστημα...
Η βιομηχανια διδακτορικων μαλλον θα πρεπει να αρχισει να ζεσταινει μηχανες! Τα μεταπτυχιακα οδευουν προς το φιασκο των σεμιναριων. Τα εκανε ολος ο κοσμος αλλα κι εκει μονο οι πρωτοι δουλεψαν....

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τα Μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 22, 2013, 03:35:23 μμ »
Παιδιά ας σταματήσουν πια οι υπερβολές περι 1000 ατόμων στο μεταπτυχιακό ειδικής. Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. 1000 άτομα μπορεί να είναι για όλα. Εκπαιδευτική ηγεσία, MBA και άλλα που κάνει το πανεπιστήμιο. Εγώ στα μαθήματα που έχω επιλέξει είμαστε γύρω στα 25 άτομα μέσο όρο στο καθένα και τα έχω κοινά με αρκετούς. Αν ήταν 1000 άτομα θα ήμασταν 150 σε κάθε μάθημα και παραπάνω. Κ πολύ καλά κάνει το μεταπτυχιακό και είναι απαιτητικό. Προσωπικά έχω αποκομίσει πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες γνώσεις και ας δυσκολεύομαι με τις εργασίες. Άλλωστε ποιο μεταπτυχιακό δεν είναι απαιτητικό???
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα τμήματα είναι 25ρια γιατί έχουν κάνει ομαδοποίηση και έχουν αναθέσει σε έναν διαφορετικό διδάσκοντα από ένα τμήμα. Δηλαδή παράλληλα λειτουργούν κάμποσα τμήματα του ίδιου μαθήματος με διαφορετικό διδάσκοντα, αλλά με ίδια ύλη και εργασίες εννοείται, και έναν υπεύθυνο μαθήματος που είναι πάνω από τους διδάσκοντες. Πόσα τμήματα είναι συνολικά σε κάθε μάθημα δεν έχω ιδέα ..... εμείς μπορούμε να δούμε μόνο τους συμφοιτητές που είναι στο ίδιο τμήμα και το δικό μας διδάσκοντα. Αν παρατηρήσεις π.χ. τους participants του 591 δεν θα με βρεις μέσα, γιατί είμαστε σε διαφορετικό τμήμα! Αυτό συμβαίνει στα δύο από τα τρία μαθήματα που έχω πάρει, το 623 όμως νομίζω ότι είναι ενιαίο, εκεί σε βλέπω κιόλας!

Εφόσον δε επηρεάζεται το "επίπεδο" σπουδών, δεν νομίζω ότι μπορεί να πει κανείς οτιδήποτε, και 10000 εισακτέους να έχει.... δεν ξέρω για εσάς, εμένα όμως μου έχει φύγει ο πάτος  :-\

Τι θα κάνουμε μετά, άγνωστο λες και αλλιώς ξέραμε τι να κάνουμε έτσι όπως είναι η κατάσταση! Ένα μεταπτυχιακό πιστεύω δεν πάει χαμένο.

Η βιομηχανια διδακτορικων μαλλον θα πρεπει να αρχισει να ζεσταινει μηχανες! Τα μεταπτυχιακα οδευουν προς το φιασκο των σεμιναριων. Τα εκανε ολος ο κοσμος αλλα κι εκει μονο οι πρωτοι δουλεψαν....
Τέλεια, πάνω που άρχισα να σκέφτομαι να ακολουθήσω ακαδημαϊκή καριέρα   :P
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2013, 06:52:55 μμ από elia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160440
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.