*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 961954 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2170 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 11:27:06 πμ »
Ο ορισμός του Τραμπισμού! Οι εκλογές δεν είναι παιχνίδι κανενός. Είναι δικαίωμά μας. Δεν εξηγώ παραπάνω. Η επιβολή κάποιων είναι καλή και την δέχεστε; Άλλων όχι; Δεν νομίζω να ενδιαφέρεται η υπουργός για το ποιος ψήφισε. Τα συμβούλια λειτουργούν και χωρίς αιρετούς και αν ο κλάδος δεν τους θέλει, δεν θα ψηφίσει ή αυτοί θα παραιτηθούν. Το ότι χαρακτηρίζετε ανθρώπους και αναλύετε τις προθέσεις τους όπως θέλετε, επειδή άσκησαν το εκλογικό τους δικαίωμα είναι απάνθρωπο και αντικοινωνικό τουλάχιστον.
Λειτουργώ αυτόνομα και δεν δέχομαι υποδείξεις για τα δημοκρατικά μου δικαιώματα. Με όσους μίλησα, ξέχασαν απλά να ψηφίσουν. Το βρίσκω ανθρώπινο, αλλά αντιδημοκρατικό.
Συγγνώμη για το εκτός θέματος μήνυμα. Άλλα είναι τώρα αυτά που μας καίνε!

Ο ορισμός της διαστρέβλωσης! Όταν αυτοί, που πάτησες το κουμπάκι να ψηφίσεις, σου λένε ΜΗ ΜΑΣ ΨΗΦΙΖΕΙΣ, και εσύ πας και τους ψηφίζεις παρά τη θέλησή τους, τότε μιλάμε για τι; Αθλιότητα; Αλητεία; Αντισυναδελφικότητα; Ο καθένας διαλέγει και παίρνει ό,τι του ταιριάζει.

Το θέμα, που άνοιξε άλλος περί εκλογών, δεν είναι τελείως εκτός θέματος, μιας και η αυταρχική απόφαση της υπουργού έγινε με πρόσχημα την επιδημία.

ΥΓ Μας μιλάνε και οι φιλο-τραμπ για τραμπισμό τώρα. Αίσχος!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:57 »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2171 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 11:55:29 πμ »
Με όσους μίλησα, ξέχασαν απλά να ψηφίσουν.
Τι άλλο θα σκαρφιστείτε, βρε αποτυχημένοι άριστοι?????
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2172 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:09:47 μμ »
Μόνο κάποιος σαν τον Τράμπ θα χαρακτήριζε  τις ψήφους των πολιτών. Λυπάμαι! Επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς. Δεν υποτάσσομαι σε κανέναν. Αυτή είναι προφανώς η διαφορά μας. Δεν θέλω να έχω καμμία σχέση με τέτοιου είδους "συναδέλφους". Η δική σας ερμηνεία, θεωρείται η μοναδική ερμηνεία. Πώς να χαρακτηρίσεις αυτό τον τρόπο σκέψης; Κάθε νοήμων άνθρωπος καταλαβαίνει. Μπορείτε να δείξετε ανεκτικότητα, τουλάχιστον, 'συνάδελφοι", στην διαφορετική σκέψη, γνώμη από εσάς;

Κανένας εμένα προσωπικά δεν μου είπε μη με ψηφίζεις...μπορούν ωστόσο να παραιτηθούν όσοι εξελέγησαν. Η διαδικασία ήταν αδιάβλητη. Και είναι μια πρόοδος. Ελπίζω να αξιοποιηθεί για τις εκλογές της ΟΛΜΕ. Αν και έχω αποχωρήσει από το σωματείο, θα ήθελα να τους δω στέκονται στο ύψος των περιστάσεων.

Άλλοι διαστρεβλώνουν. Σάββατο και δια ζώσης να ήταν, λίγοι θα ψήφιζαν. Αυτό είναι η πραγματική "ξεφτίλα", για να χρησιμοποιήσω τη λέξη του κυρίου real.  Κάντε ένα γκάλοπ αν θέλετε, θα διαπιστώσετε ότι ελάχιστοι γνωρίζουν ποια είναι η δουλειά των υπηρεσιακών συμβουλίων και μέχρι τώρα είχαν άδεια σε εργάσιμη μέρα και πήγαιναν αναγκαστικά για την ψήφο. Σάββατο, πρώτη μέρα καραντίνας ο εκπαιδευτικός κόσμος είχε πολύ πιο σημαντικά να κάνει. Μόνο στο μυαλό κάποιων υπάρχει κόντρα και παιχνίδι δυνάμεων.
Ευχαριστώ για το άριστος! Σημαίνει ενάρετος. Καθόλου άσχημα. Ευγενέστατος κύριος, real!

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2173 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:12:00 μμ »
Και τι σε κάνει να νομίζεις ότι εμείς σε θεωρούμε συνάδελφο? Τα έχουμε λύσει καιρό αυτά, ενάρετε.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:57 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2174 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:50:12 μμ »
Κικίλιας στον ΣΚΑΙ

Σε συνέντευξή του σήμερα στον ΣΚΑΪ, ο Β. Κικίλιας είπε ειδικά για τη Θεσσαλονίκη ότι στα τεστ που κάνουν οι κινητές ομάδες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας και του Υπουργείου Υγείας η θετικότητα ξεπέρασε το 20%. «Άρα, 2 στους 10 είναι θετικοί αυτή τη στιγμή στη Θεσσαλονίκη, ενδεχομένως στη Βόρεια Ελλάδα, είναι τεράστιο το ποσοστό» επισήμανε ο υπουργός.

https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/267655_kikilias-sti-thessaloniki-i-thetikotita-ston-koronoio-einai-20

Και με αυτές τις συνθήκες παραμένουν ανοιχτά τα δημοτικά και τα ειδικά σχολεία με μηδενικά πρωτόκολλα ασφαλείας! Ούτε καν μικρότερες τάξεις έστω και τώρα ή εκ περιτροπής διδασκαλία! Ούτε μια προσπάθεια! Μηδενικά μέτρα! Με τον γενικό πληθυσμό να είναι 2 στους 10 θετικοί. Και δεν ντρέπονται κιόλας. :(

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2175 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 03:16:22 μμ »
Κικίλιας στον ΣΚΑΙ

Σε συνέντευξή του σήμερα στον ΣΚΑΪ, ο Β. Κικίλιας είπε ειδικά για τη Θεσσαλονίκη ότι στα τεστ που κάνουν οι κινητές ομάδες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας και του Υπουργείου Υγείας η θετικότητα ξεπέρασε το 20%. «Άρα, 2 στους 10 είναι θετικοί αυτή τη στιγμή στη Θεσσαλονίκη, ενδεχομένως στη Βόρεια Ελλάδα, είναι τεράστιο το ποσοστό» επισήμανε ο υπουργός.

https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/267655_kikilias-sti-thessaloniki-i-thetikotita-ston-koronoio-einai-20

Και με αυτές τις συνθήκες παραμένουν ανοιχτά τα δημοτικά και τα ειδικά σχολεία με μηδενικά πρωτόκολλα ασφαλείας! Ούτε καν μικρότερες τάξεις έστω και τώρα ή εκ περιτροπής διδασκαλία! Ούτε μια προσπάθεια! Μηδενικά μέτρα! Με τον γενικό πληθυσμό να είναι 2 στους 10 θετικοί. Και δεν ντρέπονται κιόλας. :(


  μηπως το τεστ ανιχνεύει και τον ιο της γρίπης μαζί γι αυτο ανεβαινουν τα ποσοστα;

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2176 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 03:33:57 μμ »

  μηπως το τεστ ανιχνεύει και τον ιο της γρίπης μαζί γι αυτο ανεβαινουν τα ποσοστα;

Ναι και τις εγκυμοσυνες ανιχνευει.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2177 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 03:37:41 μμ »
Στα δημοτικα σχολεια δεν κολλάει, κολυμπάει....

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2178 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 04:09:18 μμ »
Οι οδηγίες που διάβασα στη ΚΥΑ είναι ιδιαίτερα αυστηρές για τις δημόσιες υπηρεσίες. Γιατί άραγε δεν ισχύουν όλα αυτά στην πρωτοβάθμια; Ποιοι αποτελούν την Επιτροπή των ειδικών ; Αν ένας εκπαιδευτικός ή μαθητής νοσησει σε περιοχή που δεν υπάρχει ΜΕΘ ή νοσοκομείο αναφοράς ποιος θα αναλάβει την ευθυνη; μάλλον μας εκθέτουν σε κίνδυνο και σίγουρα μετά από χρόνια θα βγουν και διδακτορικό για τον covid στα σχολεία το 2020...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2179 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 05:57:00 μμ »
Μόνο κάποιος σαν τον Τράμπ θα χαρακτήριζε  τις ψήφους των πολιτών. Λυπάμαι! Επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς. Δεν υποτάσσομαι σε κανέναν. Αυτή είναι προφανώς η διαφορά μας. Δεν θέλω να έχω καμμία σχέση με τέτοιου είδους "συναδέλφους". Η δική σας ερμηνεία, θεωρείται η μοναδική ερμηνεία. Πώς να χαρακτηρίσεις αυτό τον τρόπο σκέψης; Κάθε νοήμων άνθρωπος καταλαβαίνει. Μπορείτε να δείξετε ανεκτικότητα, τουλάχιστον, 'συνάδελφοι", στην διαφορετική σκέψη, γνώμη από εσάς;

Κανένας εμένα προσωπικά δεν μου είπε μη με ψηφίζεις...μπορούν ωστόσο να παραιτηθούν όσοι εξελέγησαν. Η διαδικασία ήταν αδιάβλητη. Και είναι μια πρόοδος. Ελπίζω να αξιοποιηθεί για τις εκλογές της ΟΛΜΕ. Αν και έχω αποχωρήσει από το σωματείο, θα ήθελα να τους δω στέκονται στο ύψος των περιστάσεων.

Άλλοι διαστρεβλώνουν. Σάββατο και δια ζώσης να ήταν, λίγοι θα ψήφιζαν. Αυτό είναι η πραγματική "ξεφτίλα", για να χρησιμοποιήσω τη λέξη του κυρίου real.  Κάντε ένα γκάλοπ αν θέλετε, θα διαπιστώσετε ότι ελάχιστοι γνωρίζουν ποια είναι η δουλειά των υπηρεσιακών συμβουλίων και μέχρι τώρα είχαν άδεια σε εργάσιμη μέρα και πήγαιναν αναγκαστικά για την ψήφο. Σάββατο, πρώτη μέρα καραντίνας ο εκπαιδευτικός κόσμος είχε πολύ πιο σημαντικά να κάνει. Μόνο στο μυαλό κάποιων υπάρχει κόντρα και παιχνίδι δυνάμεων.
Ευχαριστώ για το άριστος! Σημαίνει ενάρετος. Καθόλου άσχημα. Ευγενέστατος κύριος, real!

Συνάδελφε, έχεις το απαραβίαστο δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης: να αποφασίζεις ο ίδιος για τις επιλογές σου. Δεν υπάρχει λόγος να απολογεισαι σε κανέναν για αυτές.
Το πολίτευμα της Ελλάδας είναι η δημοκρατία, η οποία βασίζεται στα άρθρα του συντάγματος.

Υ.Γ Το νήμα δεν αναφέρεται στις εκλογές των αιρετών, αλλά ένιωσα την ανάγκη να παραθέσω την άποψη μου, αφού ετέθη αυτό το ζήτημα.
Ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές και τους υπόλοιπους συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2181 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 09:12:02 μμ »
Γνώμη μου είναι σε απάντηση σε ένα άλλο ποστ, η ύλη στην τρίτη λυκείου προχωράει μέσω τηλεκπαίδευσης αλλά δεν θεωρείτε διδαχθείσα. Δηλαδή όταν ανοίξουν τα σχολεία θα επαναληφθεί και γι αυτό θα έχουμε περικοπή ύλης. Όσο για τις υπόλοιπες τάξεις δεν νομίζω να τους νοιάζει στο υπουργείο

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2182 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:02:24 μμ »
Πάντως, σύμφωνα με την εγκύκλιο της 7/11/2020: "Οι σχολικές μονάδες της B/θμιας εκπαίδευσης, λόγω της αναστολής λειτουργίας τους, υποχρεούνται να παρέχουν σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση καλύπτοντας τη διδακτέα ύλη"

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2183 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:23:45 μμ »
Ο ορισμός του Τραμπισμού! Οι εκλογές δεν είναι παιχνίδι κανενός. Είναι δικαίωμά μας. Δεν εξηγώ παραπάνω. Η επιβολή κάποιων είναι καλή και την δέχεστε; Άλλων όχι; Δεν νομίζω να ενδιαφέρεται η υπουργός για το ποιος ψήφισε. Τα συμβούλια λειτουργούν και χωρίς αιρετούς και αν ο κλάδος δεν τους θέλει, δεν θα ψηφίσει ή αυτοί θα παραιτηθούν. Το ότι χαρακτηρίζετε ανθρώπους και αναλύετε τις προθέσεις τους όπως θέλετε, επειδή άσκησαν το εκλογικό τους δικαίωμα είναι απάνθρωπο και αντικοινωνικό τουλάχιστον.
Λειτουργώ αυτόνομα και δεν δέχομαι υποδείξεις για τα δημοκρατικά μου δικαιώματα. Με όσους μίλησα, ξέχασαν απλά να ψηφίσουν. Το βρίσκω ανθρώπινο, αλλά αντιδημοκρατικό.
Συγγνώμη για το εκτός θέματος μήνυμα. Άλλα είναι τώρα αυτά που μας καίνε!
Τραμπισμος είναι να αποφασίζει το 5% των εκπαιδευτικών δηλαδή η αυλή της υπουργού που συνέδεσε τη θητεία της με το παγούρι ο και τις μάσκες αλεξίπτωτα.
Μαθήματα δημοκρατίας από θλιβερές μειοψηφίες είναι τουλάχιστον άσκοπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2020, 10:25:55 μμ από maximaria »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160281
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 709
Σύνολο: 737

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.