*

Αποστολέας Θέμα: Παράταση διδακτικού έτους  (Αναγνώστηκε 36121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 27, 2014, 01:30:10 μμ »
Το ίδιο ομως δεν γίνεται και με τις αιτησεις αναπληρωτων (και εδω δεν μιλαμε για 18χρονα) ή με τις αιτησεις για την συμμετοχη σε διαγωνισμο ΑΣΕΠ ? και γενικα  καθε διεκπεραίωση με το δημόσιο (- πλην των φορολογικων δηλωσεων)
Θα συμωνήσω πως θα μπορουσαν ολα αυτα να γινουν απο το σπιτι. Ομως, για λογους "ασφαλειας" επειδη θα πρεπει να μπει και υπογραφή του ενδιαφερόμενου, δεν το κανουν.
Επισης, υπαρχει η περιπτωση μη διασφαλισης του κωδικου του υποψηφιου απο αλλο ατομο με τροπο κοκόβουλο ή και αστείου  ::)

Στις φορολογικές δηλώσεις γιατί εξαίρεση; Και μάλιστα για "παππούδες και γιαγιάδες" που δεν κατέουν γρι!!
Το καταλαβαίνουμε όλοι.

Όλα μπορούσαν να γίνουν ηλεκτρονικά.
Και η " η περιπτωση μη διασφαλισης του κωδικου του υποψηφιου απο αλλο ατομο με τροπο κοκόβουλο ή και αστείου" μπορεί να διασφαλιστεί από την υπηρεσία.
Εδώ οι τράπεζες έχουν token που για να "μπεις" (δεις τον κωδικό) πρέπει να βάλεις άλλον κωδικό πιο πριν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:27:05 »

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 27, 2014, 01:33:57 μμ »
1. Το ίδιο ομως δεν γίνεται και με τις αιτησεις αναπληρωτων (και εδω δεν μιλαμε για 18χρονα) ή με τις αιτησεις για την συμμετοχη σε διαγωνισμο ΑΣΕΠ ? και γενικα  καθε διεκπεραίωση με το δημόσιο (- πλην των φορολογικων δηλωσεων)
Θα συμωνήσω πως θα μπορουσαν ολα αυτα να γινουν απο το σπιτι.
2. Ομως, για λογους "ασφαλειας" επειδη θα πρεπει να μπει και υπογραφή του ενδιαφερόμενου, δεν το κανουν.
3. Επισης, υπαρχει η περιπτωση μη διασφαλισης του κωδικου του υποψηφιου απο αλλο ατομο με τροπο κοκόβουλο ή και αστείου  ::)
1. Δεν γίνεται, όμως το ίδιο και με τις φορολογικές δηλώσεις.
2. Στις φορολογικές δηλώσεις γιατί δεν χρειάζεται υπογραφή;
3. Ομοίως για τις φορολογικές δηλώσεις! Χακερισμός κ.λπ. Και αφορούν ευαίσθητα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ και όχι μόνο προσωπικά δεδομένα.
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 27, 2014, 01:45:21 μμ »
Υπαρχει η εξηγηση του πιο "συμφέρουσα" (οσο αφορα τις φορολογικες)
Τί να πω βρε παιδια?... ας ερωτηθει το υπουργειο.....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Yellow-black3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 27, 2014, 01:49:27 μμ »
Το υπουργείο και η κοινωνία αν η παιδοφύλλαξη (μέχρι και των 18χρονων) δε φτάσει να διαρκεί μέχρι 30/7 δε θα ηρεμήσουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:27:05 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 27, 2014, 01:59:45 μμ »
Για εκείνους που λέτε να βγουν τα αποτελέσματα 1/7 και πάπαλα υπάρχει και αυτό....

για ΓΕΛ

Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την παρ. 2 του αρ. 24 του Π.Δ. 60/2006: «Μέσα σε τρεις (3) εργάσιμες ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων οι κηδεμόνες των μαθητών ή οι ίδιοι, εφόσον είναι ενήλικοι, μπορούν να υποβάλουν αίτηση στο σχολείο, όπου φοιτούν, με την οποία ζητούν την αναβαθμολόγηση ενός ή περισσότερων γραπτών δοκιμίων. Η αίτηση συνοδεύεται με το προβλεπόμενο παράβολο για κάθε γραπτό δοκίμιο.»

και για ΕΠΑΛ

Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την παρ. 2 του αρ. 17 του Π.Δ. 50/2008: «Μέσα σε τρεις εργάσιμες ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων της εξεταστικής περιόδου, οι κηδεμόνες των μαθητών ή οι ίδιοι, εφόσον είναι ενήλικοι, μπορούν να υποβάλουν αίτηση στο ΕΠΑ.Λ. όπου φοιτούν, με την οποία ζητούν την αναβαθμολόγηση ενός ή περισσότερων γραπτών δοκιμίων. Η αίτηση συνοδεύεται με το προβλεπόμενο παράβολο για κάθε γραπτό δοκίμιο».

Αρα δεν είναι τελειώνουν οι εξετάσεις βγάζω αποτελέσματα και την κάνω με ελαφρά... και επειδή θα μου πείτε που το βρήκα αυτό το ξαναβάζω όπως και στην 1η σελίδα και καλη ανάγνωση...και δείτε πότε έχει εκδοθεί αυτή η ανακοίνωση... (13/05/2014) τότε που πολλοί ασχολιόντουσταν ποιος την έχει μεγαλύτερη.... την εκλογική επιρροή....

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/to-programma-ejetasevn-gymnasivn-lykeivn-kai-epal-epas-sxolikoy-etoys-2013-2014


Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 27, 2014, 02:16:21 μμ »
Βλέπω μάχες στους αναπληρωτές κυρίως ειδικής αγωγής που θα έχουν 4 μέρες παραπάνω.....

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 27, 2014, 02:18:44 μμ »
Υπάρχει, όμως (αφού αναφέρεσαι Π.Δ.), και αυτό:
 Π.Δ. 104/1979 http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/47-p.d.104-1979_B-THMIA.htm άρθρο 1 παράγραφος 2
και παράγραφος 3
"2. Το διδακτικό έτος για τα ίδια σχολεία αρχίζει την 1η Σεπτεμβρίου κάθε έτους και
λήγει την 30η Ιουνίου του επόμενου έτους.
3. Κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους διεξάγεται η διδασκαλία των μαθημάτων
και γίνονται οι κάθε είδους εξετάσεις."

Μπορεί μια Υ.Α. να καταργεί ένα Π.Δ.,
όταν στο Νόμο 1566/1985 αναφέρεται:
Άρθρο 5 παράγραφος 11:
"11. Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ρυθμίζονται θέματα σχετικά με:
...
δ) την έναρξη και λήξη του διδακτικού και σχολικού έτους, τις αργίες και τις διακοπές,"

Οι άνθρωποι λάστιχο (πέρα από κάθε Νόμο).

Επιτέλους,
ας πάψουν κάποιοι εδώ μέσα να γίνονται τιμητές του συστήματος.
Ότι φταίμε κι εμείς είναι γεγονός, αλλά.....

Βλέπω μάχες στους αναπληρωτές κυρίως ειδικής αγωγής που θα έχουν 4 μέρες παραπάνω.....

Ακριβώς.
Ειδικά για αυτούς που δουλεύουν "αποκλειστικά" στην Ε.Α.
Πχ τί προϋπηρεσία θα "γράψουν" όσοι είναι σε Τ.Ε. Λυκείων;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 02:20:23 μμ από sapore »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 27, 2014, 02:23:37 μμ »
εξετάστε πρώτα αν αυτοί οι άνθρωποι επηρεάζονται, αν είναι από μακριά, και μετά να τους κατηγορείται ότι είναι τιμητές του συστήματος...
Το ότι το Υπουργείο παρατείνει το διδακτικό έτος μέχρι τότε αφού έχει συμβουλευτεί τους Νομικούς του το θεωρούμε ότι δεν ισχύει?
Ωραία λοιπόν βγείτε αύριο με τα ονόματα σας και πείτε επώνυμα ότι εγώ λέω να σηκωθείτε να φύγετε από τα σχολεία στις 30/6 και αναλαμβάνω ότι δεν θα έχετε καμία επίπτωση.
Το κάνετε?

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 27, 2014, 02:29:30 μμ »
εξετάστε πρώτα αν αυτοί οι άνθρωποι επηρεάζονται, αν είναι από μακριά, και μετά να τους κατηγορείται ότι είναι τιμητές του συστήματος...
Το ότι το Υπουργείο παρατείνει το διδακτικό έτος μέχρι τότε αφού έχει συμβουλευτεί τους Νομικούς του το θεωρούμε ότι δεν ισχύει?
Ωραία λοιπόν βγείτε αύριο με τα ονόματα σας και πείτε επώνυμα ότι εγώ λέω να σηκωθείτε να φύγετε από τα σχολεία στις 30/6 και αναλαμβάνω ότι δεν θα έχετε καμία επίπτωση.
Το κάνετε?

Σα πολλά δε δε ζητάτε;
 Δεν είπα για όλα τα μνμ σου (τα περισσότερα είναι καταπληκτικά),
αλλά το τελευταίο σου ήταν προκλητικό. Ότι θες να πεις (ουσιαστικά) ότι "φταίμε κι εμείς" το καταλαβαίνω.

Το "οι άνθρωποι - λάστιχο" το καταλαβαίνεις;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 27, 2014, 02:33:36 μμ »
Στο θέμα μας τώρα...

1) Για αναπληρωτές : παραιτείσαι όποτς σου καπνίσει. Πλην όμως επειδή θεωρώ ότι ένας αναπληρωτής κάποια στιγμή θα διοριστεί αυτές οι 4 μέρες παραπάνω μπορεί να επηρεάσουν την πορεία του και σαν μόνιμος και σαν μελλοντικός συνταξιούχος (αν θέλει να κατοχυρώνει δικαιώματα στο μέλλον).

2) Για τους αποσπασμένους... σημασία έχει πότε τελειώνει η απόσπαση δηλαδή αν γράφει στο τέλος του διδακτικού έτους ή 30/6. Σε κάθε περίπτωση μετά τις 30/6 πρέπει να εξεταστεί σε ποιο σχολείο έχει τοποθετηθεί προσωρινά (σχολείο μισθοδοσίας΄ή σχολείο του ΠΥΣΔΕ που φαίνεται να ανήκει). Σε κάθε περίπτωση τηλεφωνούμε οπωσδήποτε στο ΠΥΣΔΕ που ανήκουμε.

3) Για μη χρήση θερινής άδειας. Συμβουλευόμαστε πολύ καλά πότε θεωρείται θερινή άδεια. Δηλαδή αν ξεκινάει από την 1/7 μέχρι 31/8 ή από την λήξη του προηγούμενου διδακτικού έτους μέχρι την έναρξη του επόμενου.

4) Σε κάθε περίπτωση διεκδικούμε την διόρθωση της τοποθέτησης στις υπηρετήσεις. Δηλαδή αν η απόσπαση παραταθεί τότε θα πρέπει να γραφεί μέχρι 4/7 ... το λέω γιατί με τα 15νθήμερα κάποιος μπορεί να πάρει κάτι παραπάνω στα μόρια τουλάχιστον για τις επόμενες μεταθέσεις.

ΥΓ. @sapore

Για το τελευταίο μήνυμα αφορά κάποιους που είπα δεν θα ασχοληθώ μαζί τους... ανήκεις σε αυτούς; Λάστιχο είμαι από τότε που διορίστηκα αλλά και σαν αναπληρωτής και ωρομίσθιος... λες ναμην σε καταλαβαίνω; αλλά τι να κάνω; να πω σε όλους αντιδράστε όπως μας έλεγαν κάποιοι στην επιστράτευση και ήταν οι πρώτοι που πήγαν να εργαστούν μην χάσουν την δουλειά και βγουν στη σέντρα??? Το θέμα λοιπόν είναι ότιδεν συμφωνώ με το Υπουργείο αλλά όταν μιλάω δημόσια και ανώνυμα δεν παίρνω ανθρώπους στο λαιμό μου (δεν λέω ότι τους παίρνεις εσύ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 02:38:12 μμ από guestteacher »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 27, 2014, 02:38:42 μμ »



ΥΓ. @sapore

Για το τελευταίο μήνυμα αφορά κάποιους που είπα δεν θα ασχοληθώ μαζί τους... ανήκεις σε αυτούς; Λάστιχο είμαι από τότε που διορίστηκα αλλά και σαν αναπληρωτής και ωρομίσθιος... λες ναμην σε καταλαβαίνω; αλλά τι να κάνω; να πω σε όλους αντιδράστε όπως μας έλεγαν κάποιοι στην επιστράτευση και ήταν οι πρώτοι που πήγαν να εργαστούν μην χάσουν την δουλειά και βγουν στη σέντρα??? Το θέμα λοιπόν είναι ότιδεν συμφωνώ με το Υπουργείο αλλά όταν μιλάω δημόσια και ανώνυμα δεν παίρνω ανθρώπους στο λαιμό μου (δεν λέω ότι τους παίρνεις εσύ).
Συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 27, 2014, 02:40:35 μμ »
Γιατι εχω μια αισθηση, οτι σε ενα ποσοστο, αυτη η παραταση ειναι και εκ του πονηρου....

Σου λεει, αυτοι θα αντιδρασουν, θα το κανουν θεμα, θα τους κραξουν τα καναλια (ως γνωστον)..... ευκαιρια να παγιοποιησω ληξη διδακτικου 10/7 για να μην υπαρχουν τετοια φαινομενα....εχοντας και την κοινωνια (3 μηνες διακοπες) μαζι μου......

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 27, 2014, 02:44:15 μμ »
Γιατι εχω μια αισθηση, οτι σε ενα ποσοστο, αυτη η παραταση ειναι και εκ του πονηρου....

Σου λεει, αυτοι θα αντιδρασουν, θα το κανουν θεμα, θα τους κραξουν τα καναλια (ως γνωστον)..... ευκαιρια να παγιοποιησω ληξη διδακτικου 10/7 για να μην υπαρχουν τετοια φαινομενα....εχοντας και την κοινωνια (3 μηνες διακοπες) μαζι μου......

Αν δούμε ποιος το έχει στοιχειώσει το φετινό διδακτικό έτος δεν είναι αίσθηση αυτό που λες... είναι βεβαιότητα.
Τον τωρινό πάλι τον περιμένω με ανοικτές αγκάλες να κάνει τις μ...ς του.... ήδη τον έχω στην μπούκα γιατί έγινε το σκλαβάκι του Γκλάβα...
Τώρα το για αυτοί θα αντιδράσουν... αν εννοείς αυτούς που δεν ασχολούμαι ακόμα περιμένω την σούπερ ντούπερ αντίδραση τους... εγώ έθιξα 4 σημεία παραπάνω με τις λίγες γνώσεις που έχω και χωρίς πληροφορία εκ των έσω... αυτοί ούτε μια ανακοινωση να πουν τι θα κάνουμε... κατά τα άλλα ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ... και το κλείνω εδώ...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 27, 2014, 02:49:19 μμ »
Αν δούμε ποιος το έχει στοιχειώσει το φετινό διδακτικό έτος δεν είναι αίσθηση αυτό που λες... είναι βεβαιότητα.
Τον τωρινό πάλι τον περιμένω με ανοικτές αγκάλες να κάνει τις μ...ς του.... ήδη τον έχω στην μπούκα γιατί έγινε το σκλαβάκι του Γκλάβα...
Τώρα το για αυτοί θα αντιδράσουν... αν εννοείς αυτούς που δεν ασχολούμαι ακόμα περιμένω την σούπερ ντούπερ αντίδραση τους... εγώ έθιξα 4 σημεία παραπάνω με τις λίγες γνώσεις που έχω και χωρίς πληροφορία εκ των έσω... αυτοί ούτε μια ανακοινωση να πουν τι θα κάνουμε... κατά τα άλλα ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ... και το κλείνω εδώ...
Θα σου φανει παραδοξο.... αλλα το περιεχομενο της ανακοινωσης ειναι που φοβαμαι περισσοτερο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160464
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 609
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.