*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 518702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

[/quote]

Τα κενά από τις συνταξιοδοτήσεις, παιδιά, δεν τα καλύπτουν μόνο αναπληρωτές, αλλά και μόνιμοι από μετάθεση που δεν έχουν οργανική και βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, καλή ώρα όπως εγώ. Πρώτα πρέπει να τοποθετηθούν οι μόνιμοι, οι πρωτοδιόριστοι μόνιμοι, να κάνουν και αυτοί με τη σειρά τους τις αιτήσεις τους για απόσπαση και μετά να δουν τι κενά έχουν για να πάνε οι αναπληρωτές. Αν ισχύσει και αυτό που λένε ότι θα μας φορτώσουν υπερωρίες, τότε είναι που θα υπάρχει καθυστέρηση. Πώς το υπουργείο μπορεί και κάνει υπολογισμούς από τώρα δεν μπορώ να το καταλάβω; Μάλλον, μας δουλεύει!!!!!!!!!!

[/quote]



..οι" καλοί μάγειρες" ξέρουν και τις δοσολογίες πολύ καλά!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απλά τα κενά των συνταξιοδοτήσεων θα φανούν μετά το 1ο 10ημερο του Οκτωβρίου γι' αυτό ακιρβώς το λόγο ξαφνικά αύξησαν τους αναπληρωτές απο 4000 σε 11000

Διορισμοί μονίμων θα είναι φέτος περιορισμένοι κάπως γιατί οι συνταξιοδοτήσεις δε θα φανούν...

σκεφτείτε όμως ότι πέρσυ είχαμε 6000 συνταξιοδοτήσεις και πήρε 11000 αναπληρωτές

φέτος κέρδισαν 5000 εκπαιδευτικούς απο τις αποσπάσεις και σου λέει 4000 αναπληρωτές φθάνουμε στους 9000 θα δώσουμε και μερικές υπερωρίες, αυξάνουμε λίγο και τους μαθητές και κερδίζουμε άλλες 2000 θέσεις....

όμως λογάριασαν χωρίς να υπολογίζουν τις συντάξεις....+ 5000-7000 φέτος εξού και η αύξηση κατα 7000 των αναπληρωτών....μάλλον θα είναι ΑΚΩ και θα πάρει πολλούς σε κλάδους όπως δάσκαλοι, νηπιαγωγοί, φιλόλογοι, φυσικοί, μαθηματικοί

Ας έχουμε ελπίδα...

Τελικά φιλε arist μόνο 5000 εκπαιδευτικοί ήταν το κέρδος της Αννούλας από τους αποσπασμένους. Κρίμα γαμώτο γιατί ο αρχικός στόχος ήταν 18000 απόσπασμένοι. Τα ρεμάλια..... πάλι τη γλιτώσαν.....

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Λοιπόν, επιτρέψτε μου να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας:

Είναι πλέον ξεκάθαρο ότι το υπουργείο δεν μπορεί να μείνει μέσα στον προγραμματισμό που είχε ανακοινώσει!Οι συνταξιοδοτήσεις και οι αποσπάσειις θα ανατρέψουν τα σχέδια του για μειωμένες προσλήψεις!Αλλά και αν ακόμα υποθέσουμε πως λόγω δντ δε θα προβούν σε προσλήψεις μονίμων, δεν είναι λογικό πως ο αριθμός των ακω/αμω θα είναι πολύ μεγάλος,δεδομένου πως "καταργούνται" οι ωρομίσθιοι;Σήμερα κοίταζα τις περιφέρειες των ωρομισθίων και διαπίστωσα πως είναι 13...Αν υποθέσουμε πως πέρσι σε κάθεμία κάλεσαν χοντρικά 100 άτομα καταλήγουμε στα 1300 άτομα +1200 περίπου αναπληρωτές μας κάνουν 2500 φιλολόγους!Αυτό όμως σημαίνει πως και φέτος θα χρειαστούν αντίστοιχο αριθμό!;Κάνω κάπου λάθος στη σκέψη μου;Δεν έχω καμιά πληροφορία, αλλά η λογική μου μου λέει να είμαστε αισιόδοξοι και πως και φέτος θα κληθούν πολλοί συνάδελφοι παρά τις εξαγγελίες περί του αντιθέτου! ;D
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Μάλλον καλά τα λες. :D
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Έτσι είναι. Αλλιώς τα περίμεναν κι αλλιώς τους ήρθαν. Με τις συνταξιοδοτήσεις έχουν χάσει το μπούσουλα. Οι "φοβερές" δηλώσεις του χειμώνα για στρατιές αποσπασμένων ήταν φούμαρα. Επέστρεψαν οι αποσπασμένοι και τι κατάφεραν? Άδειασαν τα γραφεία και οι υπηρεσίες κι άντε πάλι απ' την αρχή αποσπάσεις (πράσινες αυτή τη φορά). Σήμερα βγήκαν νέες αποσπάσεις για το υπουργείο. Αν δεν πάρουν κόσμο τα σχολεία θα είναι χωρίς καθηγητές. Αυτή είναι η πραγματικότητα και το ξέρουν.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Έτσι είναι. Αλλιώς τα περίμεναν κι αλλιώς τους ήρθαν. Με τις συνταξιοδοτήσεις έχουν χάσει το μπούσουλα. Οι "φοβερές" δηλώσεις του χειμώνα για στρατιές αποσπασμένων ήταν φούμαρα. Επέστρεψαν οι αποσπασμένοι και τι κατάφεραν? Άδειασαν τα γραφεία και οι υπηρεσίες κι άντε πάλι απ' την αρχή αποσπάσεις (πράσινες αυτή τη φορά). Σήμερα βγήκαν νέες αποσπάσεις για το υπουργείο. Αν δεν πάρουν κόσμο τα σχολεία θα είναι χωρίς καθηγητές. Αυτή είναι η πραγματικότητα και το ξέρουν.
ακριβως... κι αν δεις τον αριστο, πες του σε παρακαλω : 120+80+174 = 374 ( το λιγοτερο ) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
 ;D
Να το πω του αριστου αλλά κρυφακούω κι εγώ  ;D
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
200+132+85=417!!
αν ο διαγωνισμος ειναι πλειοδοτικος κερδιζω ;)
μη γινει μειοδοτικος μονο

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
200+132+85=417!!
αν ο διαγωνισμος ειναι πλειοδοτικος κερδιζω ;)
μη γινει μειοδοτικος μονο

Αχ βρε Φυσικέ, τα νούμερα αυτά καλύπτουν εμένα αλλά αφήνουν απ' έξω φίλους καλούς και συνοδοιπόρους και δε μπορώ να το χαρώ.

Θα γράψω 240+ 160+ 347  έτσι μόνο και μόνο για να την ξορκίσουμε την καντεμιά τη φετινή >:(
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
200+132+85=417!!
αν ο διαγωνισμος ειναι πλειοδοτικος κερδιζω ;)
μη γινει μειοδοτικος μονο

Αχ βρε Φυσικέ, τα νούμερα αυτά καλύπτουν εμένα αλλά αφήνουν απ' έξω φίλους καλούς και συνοδοιπόρους και δε μπορώ να το χαρώ.

Θα γράψω 240+ 160+ 347  έτσι μόνο και μόνο για να την ξορκίσουμε την καντεμιά τη φετινή >:(
πλειοδοτησες αρα κερδισες...τουλαχιστον την αγαπη μας :)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
200+132+85=417!!
αν ο διαγωνισμος ειναι πλειοδοτικος κερδιζω ;)
μη γινει μειοδοτικος μονο

Αχ βρε Φυσικέ, τα νούμερα αυτά καλύπτουν εμένα αλλά αφήνουν απ' έξω φίλους καλούς και συνοδοιπόρους και δε μπορώ να το χαρώ.

Θα γράψω 240+ 160+ 347  έτσι μόνο και μόνο για να την ξορκίσουμε την καντεμιά τη φετινή >:(
πλειοδοτησες αρα κερδισες...τουλαχιστον την αγαπη μας :)

tihea σ' αγάπησα ...   http://www.youtube.com/watch?v=WllStg5GITA  !!!  :D
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
200+132+85=417!!
αν ο διαγωνισμος ειναι πλειοδοτικος κερδιζω ;)
μη γινει μειοδοτικος μονο

Αχ βρε Φυσικέ, τα νούμερα αυτά καλύπτουν εμένα αλλά αφήνουν απ' έξω φίλους καλούς και συνοδοιπόρους και δε μπορώ να το χαρώ.

Θα γράψω 240+ 160+ 347  έτσι μόνο και μόνο για να την ξορκίσουμε την καντεμιά τη φετινή >:(

αχ βαχ tihea μου ....πες οτι ειναι πληροφορια απο συμβουλο της Διαμαντοπουλου .....ας ειναι και ψεματα....ετσι....για να γελασει λιγο το χειλακι μας..... ;)

Αποσυνδεδεμένος antigoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μακάρι να έβγαινε αληθινό το όνειρο το απατηλό, αλλά κάποιος πάει να μας προσγειώσει.
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=6232
Τι φταις εσύ που σε λένε Ισμήνη;

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Μακάρι να έβγαινε αληθινό το όνειρο το απατηλό, αλλά κάποιος πάει να μας προσγειώσει.
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=6232

alfavita.gr: Τελευταίο 10ήμερο του Αυγούστου οι προσλήψεις της πρώτης «φουρνιάς» αναπληρωτών – Πρώτο 10ήμερο του Σεπτεμβρίου η δεύτερη «φουρνιά»

28/07/2010 - 21:35


11.000 ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΧΕΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Τελευταίο 10ήμερο του Αυγούστου οι προσλήψεις της πρώτης «φουρνιάς» αναπληρωτών – Πρώτο 10ήμερο του Σεπτεμβρίου η δεύτερη «φουρνιά»

Την επόμενη εβδομάδα το Υπουργείο Παιδείας αναμένεται, σύμφωνα με πληροφορίες της alfavita.gr, να καλέσει τους αδιόριστους εκπαιδευτικούς να υποβάλλουν αίτηση για πρόσληψη σε θέση αναπληρωτή, αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου και ωρομισθίου. Οι ενστάσεις για τους προσωρινούς πίνακες ολοκληρώθηκαν και ήδη έχει αρχίσει η επεξεργασία για τη συγκρότηση των οριστικών πινάκων.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες οι προσλήψεις της πρώτης «φουρνιάς» αναπληρωτών θα γίνουν το τελευταίο 10ήμερο του Αυγούστου και εντός του πρώτου 10ημέρου του Σεπτεμβρίου θα γίνουν οι προσλήψεις της δεύτερης «φουρνιάς». Ο αριθμός αλλά και οι ειδικότητες που θα προσληφθούν  στην πρώτη «φουρνιά» δεν έχει οριστικοποιηθεί καθώς αναμένεται να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τις αποχωρήσεις εκπαιδευτικών λόγω συνταξιοδότησης. Ήδη το Υπουργείο Παιδείας ενημερώνεται ηλεκτρονικά σε καθημερινή βάση για τις παραιτήσεις εκπαιδευτικών (πόσοι, που, ποιες ειδικότητες) και θεωρεί ότι στο διάστημα 10 – 20/8 θα έχει πλήρη εικόνα τόσο για τον αριθμό αναπληρωτών που θα προσλάβει σε πρώτη φάση όσο βεβαίως και για τις περιοχές και τις ειδικότητες.

Έχουν εξασφαλιστεί πιστώσεις για 11.000 περίπου αναπληρωτές από το Υπουργείο Οικονομικών.

Η alfavita.gr θα επανέλθει σύντομα στο θέμα αυτό.

alfavita.gr
hasta la victoria siempre

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.