*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 517333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
ξερει κανεις αν οι οαδιτες θα μπουν με ολα τα μορια τους η με τα μισα(ετσι δεν ειχαν πει η ακυρο);;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
E,μα σταθειτε τωρα, εδω δεν ξερουν αυτοι ακομα θα ξερουμε εμεις?!!

παντως η σειρα  "εμφανισης " θα ειναι αυτη  που ειπα,....


Δε μπορεί να γίνει όπως λες γιατί έτσι καταστρατηγείται το 60%-40%. Πρέπει σε κάθε κύμα προσλήψεων κανονικά να τηρείται το ποσοστό, αλλιώς το υπουργείο θα είναι εκτός νόμου.
Τ 24μηνο δεν είναι βάσει νόμου,είναι μια ρύθμιση του Υπουργείου την οποία όποτε θέλει το Υπουργεό την καταργεί και αυτός είναι και ο σκοπός του απ'όσο φαίνεται...Επίσης επίσης αυτό που λέει ο Μάρκος έχσει ανακοινωθεί με ΦΕΚ ήδη...άρα τα δικά μας τα "νομίζω" για το αν θα διατηρηθεί φέτος το 60-40 ή όχι νομίζω πως είναι περιττά...δείτε το ΦΕΚ μπας και συνεννοηθούμε: http://www.alfavita.gr/ank_b/ank16_3_10_01110.php

Αυτό είναι το φεκ με τα πρόσφατα μέτρα που εξήγγειλε η κυβέρνηση. Ήδη στην αρχή λέει ότι εξαιρούνται οι τομείς υγείας και παιδείας. Στη συνέχεια , συγκεκριμένα για τους διοριστέους ασέπ του ευρύτερου δημόσιου τομέα λέει πως οι προσλήψεις τους θα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι 31/12/12.
Αυτό που λέμε για 60-40 είναι ρύθμιση που αφορά στο υπουργείο παιδείας ειδικά και δε φαίνεται να αίρεται με βάση το παραπάνω φεκ.  Όσο για το 24μηνο, όντως δεν καθορίζεται το ποσοστό που πρέπει να προσλαμβάνεται αλλά λογικά προηγείται του 40% αλλιώς δε θα είχε νόημα και η ύπαρξη του πίνακα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2010, 08:35:43 μμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ναι αλλά δεν είχαν εξασφαλιστεί χρήματα για το διαγωνισμό ασεπ2009 και άρα αυτά που λένε για τους διοριστεόυς του ασεπ είναι απλά μπαρούφες.....
εννοώ δηλαδή οτι είναι δεδομένος ο διορισμός τους......

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Ειμαι αποφοιτη του τμηματος "ιστορια αρχαιολογια και κοινωνικη ανθρωπολογια" του πανεπιστημιου θεσσαλιας και θελω να κανω τα χαρτια μου για αναπληρωτρια και ωρομισθια..δεν εχω καθολου προυπηρεσια καθως το πανεπιστημιο το τελειωσα τωρα τον φεβρουαριο..εχω καποιες επλιδες ωστε να με προσλαβουν εστω και καπου μακρυα;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Ειμαι αποφοιτη του τμηματος "ιστορια αρχαιολογια και κοινωνικη ανθρωπολογια" του πανεπιστημιου θεσσαλιας και θελω να κανω τα χαρτια μου για αναπληρωτρια και ωρομισθια..δεν εχω καθολου προυπηρεσια καθως το πανεπιστημιο το τελειωσα τωρα τον φεβρουαριο..εχω καποιες επλιδες ωστε να με προσλαβουν εστω και καπου μακρυα;;;;;;;;;

Όχι, δεν έχεις δυστυχώς. Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 10+ μόρια για να σε πάρουν ακόμη και ωρομίσθια.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Ειμαι αποφοιτη του τμηματος "ιστορια αρχαιολογια και κοινωνικη ανθρωπολογια" του πανεπιστημιου θεσσαλιας και θελω να κανω τα χαρτια μου για αναπληρωτρια και ωρομισθια..δεν εχω καθολου προυπηρεσια καθως το πανεπιστημιο το τελειωσα τωρα τον φεβρουαριο..εχω καποιες επλιδες ωστε να με προσλαβουν εστω και καπου μακρυα;;;;;;;;;

Όχι, δεν έχεις δυστυχώς. Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 10+ μόρια για να σε πάρουν ακόμη και ωρομίσθια.

πρεπει να δωσεις Ασεπ για να πάρεις τα μόρια, αλλα η ελπίδα σου ποτε δε θα πεθανει......

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειμαι αποφοιτη του τμηματος "ιστορια αρχαιολογια και κοινωνικη ανθρωπολογια" του πανεπιστημιου θεσσαλιας και θελω να κανω τα χαρτια μου για αναπληρωτρια και ωρομισθια..δεν εχω καθολου προυπηρεσια καθως το πανεπιστημιο το τελειωσα τωρα τον φεβρουαριο..εχω καποιες επλιδες ωστε να με προσλαβουν εστω και καπου μακρυα;;;;;;;;;

Θα αστειεύεσαι, φαντάζομαι!!!

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Όμως όλοι από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσουν...τα πρώτα μόρια δηλαδή μπορώ να τα πάρω μόνο από το ΑΣΕΠ;;;;

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Όμως όλοι από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσουν...τα πρώτα μόρια δηλαδή μπορώ να τα πάρω μόνο από το ΑΣΕΠ;;;;

ναι, μόνο από ΑΣΕΠ.
Αν ωστόσο συνεχίσουν να υπάρχουν δύο αδιαφανείς θεσμοί όπως η πρόσθετη διδασκαλία και τα εκκλησιαστικά σχολεία, τότε αν έχεις βίσμα μπορείς να πάρεις μόρια έτσι. Με την πρόσθετη δεν θα πάρεις πάνω από 3 μόρια το χρόνο. Με τα εκκλησιαστικά αν βρεις κανά παπά μητροπολίτη κλπ να σε χώσει τότε μπορείς να πάρεις μέχρι και 18 μόρια σε ένα χρόνο (αναπληρωση πχ εκκλησιαστικό Πάτμου). Στην Ελλάδα όλα γίνονται!

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ..απλά είμαι καινούργια και όπως καταλαβαίνεις δεν τα γνωρίζω καλά όλα αυτά..

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Όμως όλοι από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσουν...τα πρώτα μόρια δηλαδή μπορώ να τα πάρω μόνο από το ΑΣΕΠ;;;;

ναι, μόνο από ΑΣΕΠ.
Αν ωστόσο συνεχίσουν να υπάρχουν δύο αδιαφανείς θεσμοί όπως η πρόσθετη διδασκαλία και τα εκκλησιαστικά σχολεία, τότε αν έχεις βίσμα μπορείς να πάρεις μόρια έτσι. Με την πρόσθετη δεν θα πάρεις πάνω από 3 μόρια το χρόνο. Με τα εκκλησιαστικά αν βρεις κανά παπά μητροπολίτη κλπ να σε χώσει τότε μπορείς να πάρεις μέχρι και 18 μόρια σε ένα χρόνο (αναπληρωση πχ εκκλησιαστικό Πάτμου). Στην Ελλάδα όλα γίνονται!
απο φετος η προσθετη ειναι με βαση το ετος κτήσεως πτυχίου, άρα εαν πήρες πτυχιο χθες ειναι λίγο δύσκολο, επισης για τα εκκλησιαστικά άκουσα οτι πρεπει να έχεις και επιτυχια στον Ασεπ και μεταπτυχιακο, αρα μενει μόνο ο Ασεπ

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Αν θελήσω να μπω στην πρόσθετη διδασκαλία τι ενέργειες πρέπει να κάνω;Μήπως μπορείς να με διαφωτήσεις πόσο πρέπει να γράψω στον ΑΣΕΠ για να πάρω ικανοποιητικά μόρια;;;

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Αν θελήσω να μπω στην πρόσθετη διδασκαλία τι ενέργειες πρέπει να κάνω;Μήπως μπορείς να με διαφωτήσεις πόσο πρέπει να γράψω στον ΑΣΕΠ για να πάρω ικανοποιητικά μόρια;;;

¨οταν θα γίνουν οι αιτήσεις προς το καλοκαίρι θα κάνεις τα χαρτιά σου στη δευτεροβάθμια για πρόσθετη. Αν ισχύσει αυτό με το έτος πτυχίου τότε δεν μπορείς να πας ούτε πρόσθετη. Άρα ΑΣΕΠ. Για το πόσα μόρια πρέπει να μαζέψεις είναι μια τελείως θεωρητική συζήτηση γιατί τα πράγματα είναι πολύ ρευστά. Οι διορισμοί παγώνουν και μειώνονται οι αναπληρωτές. Για να είμαι ειλικρινής θα σου πρότεινα να ψάξεις για φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Αν γίνει κάποια στιγμή ΑΣΕΠ (γιατί και αυτό είναι ακόμη ρευστό), η μόνη σου ελπίδα θα είναι να είσαι στους διοριστέους γιατί το σύστημα θα αλλάξει και δεν ξέρω καν αν θα υπάρχει μοριοδότηση των επιτυχόντων και μη διοριστέων. Κοινώς υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Καλα εγω ηδη το φυσαω και δεν κρυωνει με τιποτα .Με 27 και κατι μορια ειχα θεση 120 και κατι στο 40% σε περιπτωση που δεν με παιρναν με το 24 μηνο και τωρα με στελνουν οι οαεδιτες στο πυρ το εξωτερο.ΕΛΕΟΣ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ.ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 611
Σύνολο: 620

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.