*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 517337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Όταν λέμε με το ισχύον σύστημα τι εννοούμε; Όπως προσλαμβάνονταν μέχρι τώρα.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος artemisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
εγω καταλαβαινω οτι οι διορισμοι φετος θα συνεχισουν με τον ιδιο τροπο,απλα θα φροντισουν να μειωσουν τον αριθμο αναπληρωτων με εξτρα αναθεση ωραριου στους μονιμους και δευτερη αναθεση.
Αρα,προυπηρεσια και μορια επιτυχιων ως συνηθως και φετος.Επομενως και το 24μηνο απο κει.
Οταν με το κακο γινει ο νεος διαγωνισμος δε θα προσμετρηθει ο παλιοτερος και ο πριν αυτον κατα 50%.Ο,τι γραψεις συν τις προσαυξησεις.
Εχω την αισθηση οτι τα φετινα τα καταλαβαινουμε πανω-κατω.Τα μελλουμενα μας διαφευγουν.

Αυτό δε θα ισχύσει σίγουρα. Είπε ότι ο πίνακας θα δημιουργηθεί με βάση τα αποτελέσματα των εκάστοτε διαγωνισμών ή σε 2 προηγούμενους. Βέβαια και πάλι αφήνει πολλά ερωτηματικά, αλλά τουλάχιστον πιστεύω ότι είναι σίγουρο ότι δεν πρέπει να δίνεις σε κάθε ΑΣΕΠ. Εννοεί 3 διαγωνισμούς συνολικά? Εννοεί 2 οποιουσδήποτε? Τους 2 τελευταίους? Ο Θεός και η ψυχή μας!!

Και να συμπληρωσω οτι θα δινουμε ασεπ στα τυφλα,χωρις να ξερουμε για ποσες θεσεις διαγωνιζομαστε.
Αυτο το θεωρω ως ενα απ τα πιο τραγικα σημεια του νομοσχεδιου!!

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Aυτο που με τρελλαινει εμενα ειναι οτι ενω απο την αρχη προβαλε τον ασεπ ως μοναδικο κριτηριο προσληψης, που μαλιστα στην αρχη ακουστηκε πως θα ισχυσει ακομα κι απο το 2010,τελικα αυτο θα ισχυσει απο το 12-13 και μαλιστα βασει νεας μορφης ασεπ!Δηλαδη οι επιτυχοντες του 07 ή του 09 παλι φτου κι απο την αρχη,εστω κι αν βρισκονταν κοντα στη βαση διορισμου ή ειχαν μικρη προυπηρεσια και οσοι ειχαν προυπηρεσια απο οπουδηποτε και με καθε τροπο δε φαινεται να χανουν τιποτα!Αυτο αποτην μερια της δειχνει υπαναχωρηση και τελικα δεν μπορει παρα να ικανοποιουνται πολλοι για τους οποιους ξεκινησε ο "ντορος" σε πρωτη φαση...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Για τους αναπληρωτές ακόμη δεν έχει καθορίσει ποια θα είναι τα κριτήρια διορισμού. Ακόμη δεν έχει διευκρινιστεί πώς θα μοριοδοτούνται για τον πίνακα αναπληρωτών. Αναμένουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση, ηλίθια μάλλον, παρακαλώ μη με πετροβολήσετε, γιατί το νέο νομοσχέδιο πρόσθεσε κι άλλα καμμένα κύτταρα στον ήδη ψιλοκαμμένο από 2 συνεχομενους ΑΣΕΠ εγκέφαλό μου....
Αναρωτιέμαι, αν κλειδωθούν οι πίνακες στις 30/6/2010 που λέει, και στα δύο επόμενα χρόνια γίνουν οι προσλήψεις μονίμων με 60% ΑΣΕΠ και 40% από τους κλειδωμένους πίνακες κι επειδή όπως καταλαβαίνω μάλλον δεν πρόκειται να προκηρυχθεί νέος ΑΣΕΠ, λέω... μήπως στο 60% τελικά προσληφθούν περισσότεροι φιλόλογοι από τους 400 του πίνακα ΑΣΕΠ; Ή μειώνει τόσο τις προσλήψεις μονίμων που οι εναπομείναντες 200 της β' φουρνιάς θα μοιραστούν στα μεταβατικά έτη; Αλλά τι στο καλό; είναι δυνατόν να μην προσλάβει τουλάχιστον 500 φιλολογους μόνιμους το χρόνο;

ΥΓ: τυχερούλα-ατυχούλα σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ με 2 επιτυχιες στους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ και μόνο 5-5,5 μόρια προϋπηρεσίας από ωρομισθία. Τελικά οι εχοντες προϋπηρεσία με τους γνωστούς τρόπους και οι ΟΑΕΔίτες δε χάνουν τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2010, 02:02:45 πμ από olgalia »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Μακαρι olgalia να εξελιχθει ετσι ευοιωνα η κατασταση και για μας τους επιτυχοντες...Ομως η πολιτικη που πρεπει να ακιλουθηθει ειναι πολυ σφιχτη κι εμεις οι φιλολογοι-ζωη να 'χουμε- παρα πολλοι!Ο αντρας μου καπου διαβασε πως και με το 60-40 μπορει να μην διοριστουν ολοι οι φιλολογοι κατα τη μεταβατικη.Ευχαριστω παντως για την ηθικη συμπαρασταση και ανταποδιδω!Τωρα μενει ισως μια ελπιδα σχετικα με την αναπληρωση συμφωνα με germanos.Ευπροσδεκτη αλλα παλι μιλανε για "ισχυον συστημα" :-\

"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΔΕ νομίζω να αλλάξει κατι στους αναπληρωτες-ωρομίσθιους...

για να αλλάξει πρέπει να γίνει νεος ΑΣΕΠ...γιατί θα σου πει αυτος με 20 μήνες προϋπηρεσια χωρις ΑΣΕΠ...δε μου δίνεις την ευκαιρία να διαγωνιστω!!!!!!...

και απο μια αποψη δίκιο θα εχει...γιατι σου λέει πιο πριν ο ΑΣΕΠ δεν ηταν απαραιτητος κ δεν εδινα....τωρα όμως που ειναι πρεπει να εχω την ευκαιρια να δώσω

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση, ηλίθια μάλλον, παρακαλώ μη με πετροβολήσετε, γιατί το νέο νομοσχέδιο πρόσθεσε κι άλλα καμμένα κύτταρα στον ήδη ψιλοκαμμένο από 2 συνεχομενους ΑΣΕΠ εγκέφαλό μου....
Αναρωτιέμαι, αν κλειδωθούν οι πίνακες στις 30/6/2010 που λέει, και στα δύο επόμενα χρόνια γίνουν οι προσλήψεις μονίμων με 60% ΑΣΕΠ και 40% από τους κλειδωμένους πίνακες κι επειδή όπως καταλαβαίνω μάλλον δεν πρόκειται να προκηρυχθεί νέος ΑΣΕΠ, λέω... μήπως στο 60% τελικά προσληφθούν περισσότεροι φιλόλογοι από τους 400 του πίνακα ΑΣΕΠ; Ή μειώνει τόσο τις προσλήψεις μονίμων που οι εναπομείναντες 200 της β' φουρνιάς θα μοιραστούν στα μεταβατικά έτη; Αλλά τι στο καλό; είναι δυνατόν να μην προσλάβει τουλάχιστον 500 φιλολογους μόνιμους το χρόνο;

ΥΓ: τυχερούλα-ατυχούλα σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ με 2 επιτυχιες στους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ και μόνο 5-5,5 μόρια προϋπηρεσίας από ωρομισθία. Τελικά οι εχοντες προϋπηρεσία με τους γνωστούς τρόπους και οι ΟΑΕΔίτες δε χάνουν τίποτα.

και εγώ έχω αυτή την ελπίδα... ;)

ας μη ξεχνάμε ότι οι διορισμοί θα μειωθούν συνολικά και όχι σε κάθε ειδικότητα. δηλ μπορεί σε κάποιες ειδικότητες να υπάρξουν πολλές συνταξιοδοτήσεις και άρα πολλά κενά, ενώ σε άλλες να μην υπάρξουν κενά.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Ό,τι έχω καταλάβει:

Το 2010 και 2011 οι διορισμοί με το καθεστώς 60%-40% (υποθέτω όσοι θα διορίζονταν φέτος σε 2 δόσεις)
Από το 2012 και μετά από νέο ΑΣΕΠ, οι διορισμοί και οι κλήσεις αν/τών από πίνακα όπου θα μπαίνεις με επιτυχία στο νέο ΑΣΕΠ ή σε 1 από τους 2 προηγούμενους. Κατ΄εξαίρεση, οι έχοντες 24 μήνες προϋπηρεσία θα πριμοδοτούνται με χαμηλότερη βάση (50-54) στο νέο ΑΣΕΠ.

Αυτά, με το φτωχό μου νου ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Φέτος οι διορισμοί θα γίνουν με το ισχύον σύστημα. Αυτό συνεπάγεται ότι θα πάρει εκτός από το 60-40% (200 άτομα) και άτομα από 24μηνο και 30μηνο, νομίζω ότι έχουν μείνει 5 όλοι και όλοι. Πώς θα καλύψει τα κενά από αυτούς που θα συνταξιοδοτηθούν φέτος, μόνο με 200 άτομα;


Αυτό πιστεύω κ εγώ...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα άλλο . Οι τρίτεκνοι θα πάνε ξανά αναπληρωτές με το 20 %;Ή θα πάρει αναπληρωτές με κριτήριο τη σειρά τους ; Οι ΟΑΕΔίτες δεν αναφέρονται πουθενά μήπως τελικά δεν τους απορροφήσει ;Και εγώ με τη σειρά μου ,εκτιμώ ότι γύρω στους 400 φιλολόγους θα διορίσει. Δε μπορεί να κάνει αλλιώς . 

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα άλλο . Οι τρίτεκνοι θα πάνε ξανά αναπληρωτές με το 20 %;Ή θα πάρει αναπληρωτές με κριτήριο τη σειρά τους ; Οι ΟΑΕΔίτες δεν αναφέρονται πουθενά μήπως τελικά δεν τους απορροφήσει ;Και εγώ με τη σειρά μου ,εκτιμώ ότι γύρω στους 400 φιλολόγους θα διορίσει. Δε μπορεί να κάνει αλλιώς . 

Για την πρόσληψη των αναπληρωτών δεν αναφέρεται τίποτε.
Επίσης, για τους ΟΑΕΔίτες δεν αναφέρεται τίποτε, γιατί είναι τετελεσμένο ότι μπαίνουν φέτος στον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
το πρωι στον Καμπουράκη είπε ότι στη μεταβατική θα απορροφηθούν όλοι όσοι εχουν 24 μηνες+ασεπ ως βασική προυπόθεση......

τί εννοεί ο ποιητής στον προφορικό λόγο του και τί στον γραπτό ???

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Tελικά καμία ρύθμιση για όσους έχουν πετύχει σε πολλούς διαγωνισμούς ασεπ, πάλι η ενίσχυση σε όσους έχουν μεγάλη προυπηρεσία, που στις περισσότερες περιπτώσεις αποκτήθηκε με πλάγιους τρόπους..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.