*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 517333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
φυσικα θα γινουν διορισμοι...Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια... :o

Μακαρι να γινουν διορισμοι , εγω μαζι σου ειμαι!!! Αλλα εχω το κακο συνηθειο να παρακολουθει ειδησεις καθε βραδυ και η τροικα απαιτει οχι μονο παγωμα προσληψεων αλλα και απολυσεις... Καλη η αισιοδοξια κι εγω το προσπαθω αλλα τι να κανεις οταν η πραγματικοτητα συντριβει καθε θετικη σκεψη;;;;  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
το μόνο "νέο" είναι η τοποθέτηση του Σαμαρά στο Ζάππειο 2:

«Το ‘‘ένας προσλαμβάνεται για κάθε 5 που συνταξιοδοτούνται’’, είναι σωστό αλλά δεν αρκεί. Πρέπει για την πρώτη τριετία να δεσμευτούμε σε καμία πρόσληψη! Με εξαίρεση τις υπερεπείγουσες ανάγκες όπου χρειάζεται. Στη συνέχεια, θα εφαρμοστεί το ‘‘ένας προσλαμβάνεται για κάθε πέντε που συνταξιοδοτούνται’’ Έτσι, την πρώτη τριετία, το Δημόσιο θα έχει μειωθεί κατά 75.000 προσωπικό. Και στη συνέχεια, στα δέκα χρόνια, η μείωση θα πλησιάζει τις 215.000. »

...

Αυτος θελει να κερδισει τις επομενες εκλογες και τα λεει αυτα;; Δε μας παρατανε ολοι λεω εγω , φαγανε οτι φαγανε και ιδου τα αποτελεσματα

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10811
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
φυσικα θα γινουν διορισμοι...Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια... :o

Μακαρι να γινουν διορισμοι , εγω μαζι σου ειμαι!!! Αλλα εχω το κακο συνηθειο να παρακολουθει ειδησεις καθε βραδυ και η τροικα απαιτει οχι μονο παγωμα προσληψεων αλλα και απολυσεις... Καλη η αισιοδοξια κι εγω το προσπαθω αλλα τι να κανεις οταν η πραγματικοτητα συντριβει καθε θετικη σκεψη;;;;  :-\
Αν θα φτάσουν στο σημείο να κάνουν απολύσεις δε νομίζω ότι θα ξεκινήσουν από το χώρο της παιδείας και της υγείας. Εξάλλου αυτοί που θα αρχίσουν να απολύονται αν αυτό γίνει πραγματικότητα θα είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι αορίστου χρόνου κι όχι οι μόνιμοι. Στην εκπαίδευση δεν έχουμε αορίστου χρόνου, εκτός από τους ΙΔΑΧ όπως αναφέρθηκε κάπου παραπάνω. Μήπως ανησυχούμε περισσότερο από όσο πρέπει;

Το πρόβλημα βρίσκεται στις υπηρεσίες που είναι βολεμένοι πολλοί βυσματίες και κυρίως στις ΔΕΚΟ, που παίρνουν πάνω από 3000 το μήνα κι όχι στους εκπαιδευτικούς που είναι από τους πιο χαμηλόμισθους.

nickitol

  • Επισκέπτης
το μόνο "νέο" είναι η τοποθέτηση του Σαμαρά στο Ζάππειο 2:

«Το ‘‘ένας προσλαμβάνεται για κάθε 5 που συνταξιοδοτούνται’’, είναι σωστό αλλά δεν αρκεί. Πρέπει για την πρώτη τριετία να δεσμευτούμε σε καμία πρόσληψη! Με εξαίρεση τις υπερεπείγουσες ανάγκες όπου χρειάζεται. Στη συνέχεια, θα εφαρμοστεί το ‘‘ένας προσλαμβάνεται για κάθε πέντε που συνταξιοδοτούνται’’ Έτσι, την πρώτη τριετία, το Δημόσιο θα έχει μειωθεί κατά 75.000 προσωπικό. Και στη συνέχεια, στα δέκα χρόνια, η μείωση θα πλησιάζει τις 215.000. »

...
Το να μην διορίζεται κανένας τα τρία χρόνια είναι σαν να μας ζητά  να του δώσουμε συγχωροχάρτι για τα ρουσφέτια που τόσα χρόνια ανέχθηκε ή διεκπεραίωσε με την σοβαροφάνεια του καθήκοντος προς την ιδιαίτερη πατρίδα ή την πατρίδα γενικότερα :P :P :P

Μου ερχεται να "τρελλαθω". Ποσο απιστευτα μακακας μπορει να ειναι ο ελληνας!!!!!
Με ποση ευκολια πειθεται και δινει συγχωροχαρτι σε αυτους που  καταντησαν τον τοπο μπουρδελο !!!!!!!

Και το χειροτερο!!!!: αντι να στειλει στο διαολο ολους αυτους που απετυχαν σε ολα , ολα αυτα τα χρονια, αντί να ζητησει να εξαφανιστουν απο την ελλαδα, καθεται και πειθεται ο πανιβλακας ..
Πειθεται απο αυτα που λενε για χιλιοστη φορα οτι ΘΑ κανουν, στο μελλον, ο ξεφτιλας.
Δεχεται και πληρωνει κιολας τα σπασμενα για να μεινουν οι ιδιοι και οι ιδιοι στηνεξουσια!!!!Να μεινουν αυτοι που απετυχαν, αυτοι που τον καταντησαν φτωχο, ανεργο, αυτοι που του αρπαξαν την ελπιδα και του λενε εσυ φταις τωρα μακακα , πληρωσε κιολας εσυ και τα παιδια των παιδιων σου..
Ποσους τονους επικινδυνα βλακας ειναι!!!! Τοσα χρονια με τους ιδιους αχρηστους στρατηγους εχει χασει ολες τις "μαχες" σε ολα τα μετωπα. Γιατι  επειμενει σε νεες μαχες με τους ιδιους αχρηστους που  μεχρι τωρα μονο να χανουν ξερουν??? Τοσο παραμυθι πια!!!! Και η πιο ηλιθια γκομενα , δεν νομιζω να συνεχιζε στο ιδιο παραμυθι...
 Δεν μπορει να καταλαβει ο τέραβλάκας οτι οι πολιτικες κρινονται απο τα πεπραγμενα και οχι απο τις υποσχεσεις??

Αυτων των 300κρατορων το ους δεν ιδρωνει, παση θυσια να κρατηθουν στην εξουσια επιθυμουν και μονο.

Αν εχει απομεινει ιχνος αξιοπρεπειας απο τον "γνησιο" απογονο του Πλατωνα, θεωρω σαν ελαχιστη υποχρεωση που υπεχει εναντι των προγονων αλλα και των επιγενομενων του, να αποπεμψει ολη την 30ετη πολυαριθμη ανικανοτητα που παρελασε απο τα εδρανα του κοινοβουλιου.
Μας πηρε ο διαολος που μας πηρε, τα χειροτερα επονται, ε....λιγη δικαιοσυνη ειναι παντα επικαιρη....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2011, 04:01:43 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Eίμαστε πράγματι πανίβλακες. Που ανεχόμαστε αυτή την κατάσταση..Το τραγικότερο? Δεν μιλάει κανείς..Ακόμη πιο τραγικό είναι κάποιοι να ζορίζονται για διορισμό ενώ η χώρα καταρρέει. Κι αν διοριστείτε τι??? Επειδή θα φέρετε τον τίτλο "διορισμένος"? Ξέρω ότι είναι άδικο. Πολύ άδικο για αυτούς που μόχθησαν και τράβηξαν ζόρι με την αξία τους. Όμως ας πάμε στο δια ταύτα. Ας είμαστε περιχαρείς αν μας πάρουν αναπληρωτές.. :-\  :-[ Και θέλω να πιστεύω ότι θα πάρουν αρκετούς ΄για να καλυφθούν οι ανάγκες των σχολείων..Τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Ψυχραιμία ,παίδες ! Είναι αδύνατο να μην προσληφθεί κανένας εκπαιδευτικός του χρόνου. Θεωρώ ότι τουλάχιστον οι εναπομείναντες διοριστέοι του ΑΣΕΠ ,για λόγους καθαρά νομικούς, θα διοριστούν κανονικά. Μπορεί να είναι οι τελευταίοι, αλλά θα διοριστούν. Μακάρι, βέβαια, να διοριστούν όλοι όσοι το δικαιούνται και όλοι όσους πραγματικά χρειάζεται η εκπαίδευση και είναι πολλές χιλιάδες !

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Πόσο αισιόδοξο είναι αυτό;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
τερμα οι διορισμοι  για τα επομενα 4 χρονια!!!
αναπληρωτες θα παρουν αραγε????
συμφερει να βαλουμε ναι στο αποδεχομαι παντου??????

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
τερμα οι διορισμοι  για τα επομενα 4 χρονια!!!
αναπληρωτες θα παρουν αραγε????
συμφερει να βαλουμε ναι στο αποδεχομαι παντου??????

...τι να πει κανεις...ολο και πιο συχνα διαβαζω τετοιες "διαπιστωσεις", ολο και πιο πολυ πειθομαι για τη δυναμη των παπαγαλιζοντων εδω μεσα... εχουν καταφερει να τρελανουν τον κοσμο και να παιζουν με την απελπισια του...

Αποσυνδεδεμένος Aritina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι: Στον πίνακα διορισμού, όπως διαμορφώθηκε μετά τους περσινούς διορισμούς, η σειρά μας θα είναι η ίδια φέτος; Υπάρχει περίπτωση να μπουν άτομα ''σφήνα'' και να μας προσπεράσουν; Και αν ναι, πώς μπορεί να γίνει αυτό; :o Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι: Στον πίνακα διορισμού, όπως διαμορφώθηκε μετά τους περσινούς διορισμούς, η σειρά μας θα είναι η ίδια φέτος; Υπάρχει περίπτωση να μπουν άτομα ''σφήνα'' και να μας προσπεράσουν; Και αν ναι, πώς μπορεί να γίνει αυτό; :o Σας ευχαριστώ!
Oι πίνακες είναι κλειδωμένοι απο το Ιουνιο του 2010. Σε αυτον τον πίνακα θα Θα αλλάξει η σειρά γιατί θα βγάλουν τους διοριστεους που διοριστηκαν το σεπτέμβρη.. Οπότε οι υπόλοιποι θα ανέβουν. Δεν υπάρχει καμια περιπτωση κάποιος-α να σε προσπεράσει γιατί η φετινή προυπηρεσία είναι προσαυξηση του ΑΣΕΠ για τον νεο πίνακα που θα βγεί όταν γίνει και εαν γίνει ο ΑΣΕΠ του 2012... 

Αποσυνδεδεμένος Aritina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι: Στον πίνακα διορισμού, όπως διαμορφώθηκε μετά τους περσινούς διορισμούς, η σειρά μας θα είναι η ίδια φέτος; Υπάρχει περίπτωση να μπουν άτομα ''σφήνα'' και να μας προσπεράσουν; Και αν ναι, πώς μπορεί να γίνει αυτό; :o Σας ευχαριστώ!
Oι πίνακες είναι κλειδωμένοι απο το Ιουνιο του 2010. Σε αυτον τον πίνακα θα Θα αλλάξει η σειρά γιατί θα βγάλουν τους διοριστεους που διοριστηκαν το σεπτέμβρη.. Οπότε οι υπόλοιποι θα ανέβουν. Δεν υπάρχει καμια περιπτωση κάποιος-α να σε προσπεράσει γιατί η φετινή προυπηρεσία είναι προσαυξηση του ΑΣΕΠ για τον νεο πίνακα που θα βγεί όταν γίνει και εαν γίνει ο ΑΣΕΠ του 2012... 

Eπομένως λογικά οι μέχρι το 1000 στον πίνακα αναπληρωτών έχουν ελπίδες για δουλειά από Σεπτέμβρη...λογικά....

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
τερμα οι διορισμοι  για τα επομενα 4 χρονια!!!
αναπληρωτες θα παρουν αραγε????
συμφερει να βαλουμε ναι στο αποδεχομαι παντου??????

...τι να πει κανεις...ολο και πιο συχνα διαβαζω τετοιες "διαπιστωσεις", ολο και πιο πολυ πειθομαι για τη δυναμη των παπαγαλιζοντων εδω μεσα... εχουν καταφερει να τρελανουν τον κοσμο και να παιζουν με την απελπισια του...
Παλιέ μου, διαδικτυακέ φίλε και μέγα Παοκτσή, έχεις και πάλι δίκιο. Με τέτοια πλύση εγκεφάλου ,είναι αναμενόνες τέτοιες απόψεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 597
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.