*

Αποστολέας Θέμα: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1  (Αναγνώστηκε 6212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 12:48:15 πμ »
Πριν από λίγο τελείωσα να βλέπω το "κουτί της πανδώρας" σχετικά με τις φαρμακοβιομηχανίες. Η εκπομπή αρχίζει με μία αναφορά στον Η1Ν1. Οι πληροφορίες που δίνει είναι ενδιαφέρουσες. Ειδικά αυτές σχετικά με την ποσοστιαία επί του πλυθησμού σύγκριση του αριθμού των εμβολίων που προμηθεύτηκε η Γερμανία, η Ιταλία και κάποιες άλλες χώρες, και η Ελλάδα και το ... προφανές γεγονός (που όμως εγώ δεν είχα σκεφτεί μέχρι εκείνη την στιγμή) ότι πέρισυ, το νότιο ημισφαίριο πέρασε τον χειμώνα του (το δικό μας προπέρσινο καλοκαίρι) ΜΕ τον ιό, ΧΩΡΙΣ εμβόλιο (δεν είχε βγει ακόμα), με αριθμό θανάτων που δεν ήταν πολύ διαφορετικός από αυτόν της κοινής γρίπης και ΠΟΛΥ μακριά από τις καταστροφικές προβλέψεις.


Όπως και να χει όμως με αυτή την ιστορία, ακόμα και αν κάποιος πιστέυει στην σοβαρότητα και στην αυξημένη επικυνδινότητα αυτού του ιού, φαντάζομαι ότι πλέον θα έχει αντιληφθεί ότι ο "ντόρος" ήταν δυσανάλογος των αποτελεσμάτων αλλά ΚΑΙ των ενδείξεων για το τι θα γινόταν (για να μην κάνουμε τους έξυπνους μόνο μετά εορτής). Έχει κάτσει κανένας από τους συμπολίτες μας που πείστηκαν πέρισυ από τον "ντόρο" να προβληματιστεί σχετικά με το γεγονός ότι τελικά πείστηκε για κάτι αναληθές; Ότι πίστεψε ... ψέματα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:36:04 »

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 02:36:15 πμ »
Πέρυσι φωνάζαν(μ)ε όλοι επειδή δεν είχαν αγοραστεί εγκαίρως τα εμβόλια για να εμβολιαστούμε ! Στη συνέχεια όταν αγοράστηκαν εμβόλια με το κιλό και φάνηκε ότι το όλο σκηνικό ήταν απάτη για να πλουτίσουν οι φαρμακοβιομηχανίες (γιατί αυτό ήταν όσο και αν μερικοί δεν θέλουν να το αποδεχτούν) βγήκαν και κράζαν την κυβέρνηση επειδή τα αγόρασε λες και αυτοί (εμείς) δεν είχανε κανένα μερίδιο ευθύνης. Ας σοβαρευτούμε επιτέλους και ας αναπτύξουμε κριτική σκέψη γιατί οι καιροί παραείναι πονηροί για να έχουμε την πολυτέλεια της αφέλειας. Ας πάψουμε επιτέλους να είμαστε έρμαια των ξεπουλημένων to the highest bidder μ.μ.ε. Το μεγαλύτερο μέρος ευθύνης το έχουν οι "γονείς" που για το "καλό" των παιδιών τους κάθονται και πιστεύουν την κάθε ηλιθιότητα που τους πασάρουν κανάλια και γνωστοί ως την υπέρτατη αλήθεια. Επιτέλους, και μεις παιδιά είμασταν κάποτε και μεγαλώσαμε μια χαρά χωρίς οι γονείς μας να μας "προσέχουν" από το παραμικρό.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 03:37:13 μμ »
Και επειδή "φώναζαν" τα ΜΜΕ και η αφελής μάζα ακολουθούσε.. το υπουργείο έπρεπε να συρθεί από πίσω; Από πότε μια σοβαρή κυβέρνηση παρασύρεται πίσω από φήμες και τρομολαγνείες; Α ναι.. σοβαρή κυβέρνηση  ::)
Κι επίσης, ποιος είπε ότι δεν πίεσαν (με τον τρόπο τους, και μέσω του Π.Ο.Υ., όπως αποδείχτηκε τελικά) και οι φαρμακοβιομηχανίες; Μην ρίχνουμε την ευθύνη στον κόσμο. 100% ευθύνη της κυβέρνησης ήταν.
Φυσικά υπήρχαν οι φωνές (και μεταξύ επιστημόνων) που έλεγαν ότι δεν τρέχει τίποτα με τον νέο ιό και αντιστέκονταν στην τρομολαγνεία. Αλλά ήταν πολλά τα λεφτά.. και όταν διατάζει ο Π.Ο.Υ., οι μικρές χωρούλες σαν την Ελλαδίτσα, δεν τολμάνε να αντισταθούν. Ακόμα θυμάμαι τον προβοκάτορα που έμπαινε στο φόρουμ και βοηθούσε στην τρομολαγνεία.. μου είχε δώσει και τίτλο "δημόσιος κίνδυνος για την υγεία"  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3651
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 06:07:39 μμ »
Ακόμα θυμάμαι τον προβοκάτορα που έμπαινε στο φόρουμ και βοηθούσε στην τρομολαγνεία.. μου είχε δώσει και τίτλο "δημόσιος κίνδυνος για την υγεία"  ;D

Καλέ μου,
εγώ τον τίτλο αυτόν τον πήρα εις διπλούν. Μία με τον τυπάκο εδώ στο φόρουμ και άλλη μία στο νοσοκομείο όπου μου έγινε η διάγνωση, επειδή αρνήθηκα να καθίσω μέσα......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:36:04 »

Αποσυνδεδεμένος valia_r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 10, 2011, 04:49:48 μμ »
Απαράδεκτα τα δικαιολογητικά από γιατρούς για να "διαγράψουν" τις απουσίες μαθητών,όσες και αν είναι αυτές με την αφορμή εγγράφου του υπουργείο πριν το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Έλεος πια!!!
η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...αφηστε μας να ελπίζουμε λοιπόν!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 10, 2011, 04:56:36 μμ »
Απαράδεκτα τα δικαιολογητικά από γιατρούς για να "διαγράψουν" τις απουσίες μαθητών,όσες και αν είναι αυτές με την αφορμή εγγράφου του υπουργείο πριν το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Έλεος πια!!!
Εμείς δεν κολλάμε εκεί. Οι απουσίες σβήνονται από τη διεύθυνση, χωρίς δικαιολογητικό, χωρίς τίποτα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Eπιδημικό κύμα του Η1Ν1
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 10, 2011, 05:44:06 μμ »
Τελικά θεωρείτε σωστό να σβήνονται οι απουσίες λόγω γρίπης ή όχι?
Να προσθέσω ότι δεν συμφωνώ με τον πανικό αλλά λόγω γρίπης πέρσι έχασα 2 μήνες από την ζωή μου. Πρώτη φορά έπαθα πνευμονία με συνέπεια με κάθε ιωσούλα τώρα να χρειάζομαι αντιαλλεργικά για να αποφύγω το χρόνιο άσθμα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα υγείας. Και ΔΕΝ θα έκανα το εμβόλιο. Αλλά αν έχω μαθητή άρρωστο στη τάξη μου προτιμώ να στείλω σπίτι. ΄Για την δική μου υγεία πρωτα και των υπολοίπων μαθητών αλλά νομίζω ότι όλοι έχουμε δικαίωμα στην "πολυτέλεια" της ανάρρωσης στο σπίτι μας κάτω από μια κουβέρτα μαζί με τσάι και ... ό,τι άλλο συνεπάγεται. Ειδικά όταν αυτή η γρίπη μπορεί να αφήσει στους μαθητές μας κουσούρια για μια ζωή. Δεν θέλω αυτήν την ευθύνη ακόμη και αν το παρακάνω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 936
Σύνολο: 937

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.608 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.