*

Αποστολέας Θέμα: ΙΔΕΚΕ  (Αναγνώστηκε 42357 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 12:50:32 μμ »
Έχω περάσει απο διάφορες συνεντεύξεις του ιδεκε για (ΣΔΕ,ΚΕΕ,ΗΣΙΟΔΟΣ),  αυτό που εχω να πω είναι ότι κοιτάνε το βίογραφικό σου σε ρωτάνε πανω σε αυτό και γιατί θελεις να δουλέψεις με ενήλικες. Εγώ αντιμετώπισα μια αρνητικότητα για τους ΠΕ20 ότι και καλά δεν είναι ισάξιοι των ΠΕ19. Μάλιστα κάποιος με ρώτησε αν εχω ECDL. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ!!!!!!!!! και μάλιστα μου είπε σε περίπτωση που ειχα θα μου εβαζε επιπλεον μορια.......Αφου έγινε χαμός για να μην τα πολυλογώ σηκωθηκα και εφυγα. Οταν μου εδειξαν μετα την βαθμόλογια στο ΚΕΕ δεν με είχε "αδικήσει" αλλά μου έτυχε σε συνεντευξη για ΣΔΕ η ιδια επιτροπη (εννοω οτι θα με βαθμολογουσαν αυτοι για ολες τις περιοχες προτιμησης μου)να μου έχει βάλει 3 διαφορετικες βαθμολογιες για 3 διαφορετικα ΣΔΕ. Αυτά... Ελπιζω να μη σας μπερδεψα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:44:06 »

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 06:26:38 μμ »
να απαντούσε και κάποιος για την προυπηρεσία θα το εκτιμούσα δεόντως! ;D
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 11:15:55 μμ »
Τώρα όσον αφορά τις ώρες συνήθως σε εμάς ήταν Δευτέρα-Παρασκευή από τις 4 - 9:30 τα τμήματα...


Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά.....4-9.30.....???????!!!!!!!!!!!! :o :o :o

Αυτό είναι το ωράριο των ΚΕΕ φαντάζομαι, και όχι το ωράριο των εκπαιδευτών...έτσι? Καλή θα ήταν μια διευκρίνηση....
Κάποιος δηλαδή που είχε πάρει 50 ώρες πόσες ώρες την εβδομάδα έκανε, και για πόσο καιρό?
Γιατί έχω δει προγράμματα με 50 αλλά και 250 ώρες....τι συμβαίνει τότε?
Γίνονται όλες οι ώρες απο τον ίδιο εκπαιδευτή ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 24, 2006, 09:34:17 πμ »
Τώρα όσον αφορά τις ώρες συνήθως σε εμάς ήταν Δευτέρα-Παρασκευή από τις 4 - 9:30 τα τμήματα...


Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά.....4-9.30.....???????!!!!!!!!!!!! :o :o :o

Αυτό είναι το ωράριο των ΚΕΕ φαντάζομαι, και όχι το ωράριο των εκπαιδευτών...έτσι? Καλή θα ήταν μια διευκρίνηση....
Κάποιος δηλαδή που είχε πάρει 50 ώρες πόσες ώρες την εβδομάδα έκανε, και για πόσο καιρό?
Γιατί έχω δει προγράμματα με 50 αλλά και 250 ώρες....τι συμβαίνει τότε?
Γίνονται όλες οι ώρες απο τον ίδιο εκπαιδευτή ή όχι?
Καλημερα, ενα προγραμμα 50 ωρων διαρκει περιπου 2,5 μηνες. Διδασκεις 5 ωρες/ εβδομαδα απο 2,5ωρες/2 φορες την εβδομαδα.
ενα προγραμμα 250 ωρων διαρκει περιπου 4,5μηνες. Διδασκεις 9ωρες/εβδομαδα απο 3ωρες/3 φορες την εβδομαδα. τα μαθηματα γινονται απογευμα γιατι δανειζονται αιθουσες απο σχολεια και εξυπηρετει τους μαθητευομενους που κατα την πλειοψηφια τους ειναι εργαζομενοι.
Μπορουν να παρουν τον ιδιο εκπαιδευτη εαν δεν υπαρχει συμμετοχη αιτησεων απο αλλους.
η γραμματεια των κεε απλα ενδιαφερεται να βγουν αυτα τα προγραμματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:44:06 »

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 24, 2006, 12:24:03 μμ »
Τώρα όσον αφορά τις ώρες συνήθως σε εμάς ήταν Δευτέρα-Παρασκευή από τις 4 - 9:30 τα τμήματα...


Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά.....4-9.30.....???????!!!!!!!!!!!! :o :o :o

Αυτό είναι το ωράριο των ΚΕΕ φαντάζομαι, και όχι το ωράριο των εκπαιδευτών...έτσι? Καλή θα ήταν μια διευκρίνηση....
Κάποιος δηλαδή που είχε πάρει 50 ώρες πόσες ώρες την εβδομάδα έκανε, και για πόσο καιρό?
Γιατί έχω δει προγράμματα με 50 αλλά και 250 ώρες....τι συμβαίνει τότε?
Γίνονται όλες οι ώρες απο τον ίδιο εκπαιδευτή ή όχι?
Καλημερα, ενα προγραμμα 50 ωρων διαρκει περιπου 2,5 μηνες. Διδασκεις 5 ωρες/ εβδομαδα απο 2,5ωρες/2 φορες την εβδομαδα.
ενα προγραμμα 250 ωρων διαρκει περιπου 4,5μηνες. Διδασκεις 9ωρες/εβδομαδα απο 3ωρες/3 φορες την εβδομαδα. τα μαθηματα γινονται απογευμα γιατι δανειζονται αιθουσες απο σχολεια και εξυπηρετει τους μαθητευομενους που κατα την πλειοψηφια τους ειναι εργαζομενοι.
Μπορουν να παρουν τον ιδιο εκπαιδευτη εαν δεν υπαρχει συμμετοχη αιτησεων απο αλλους.
η γραμματεια των κεε απλα ενδιαφερεται να βγουν αυτα τα προγραμματα...

Σ' ευχαριστώ heren....
Κατατοπιστικότατη.....!!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2006, 12:34:03 πμ από kokalo »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 24, 2006, 07:58:30 μμ »
Εγώ έκανα προγράμματα των 50 ωρών,είχα τα ίδια άτομα από το Νοέμβρη μέχρι και τον Ιούνιο..Όταν τελείωναν οι πρώτες 50 ώρες και αν ήθελαν προχωρούσαν στο επόμενο επίπεδο,δηλαδή στις επόμενες 50 ώρες...Στο κάθε τμήμα έκανα από 2 φορές την εβδομάδα...στο ένα έκανα τρίωρα και στο άλλο δίωρα...μερικοί συνλαδελφοι έκαναν και 3 φορές την εβδομάδα...εξαρτάται από το πόσες ώρες έχει ο καθένας ελεύθερες και τι θέλει και το τμήμα...σε μας τουλάχιστον είχες και την ευχαίρεια να επιλέξεις μέρες και ώρες που σε βολεύουν...π.χ. στο τέλος για να τελείωσουν νωρίτερα έκανα και στα 2 τμήματα τρίωρα...αυτό που είπα για 4-9:30 είναι οι ώρες που γίνονται συνήθως τα μαθήματα,όχι το πόσες ώρες διδάσκεις τη μέρα...η προϋπηρεσία φυσικά δε μετράει...Στο τέλος κάθε 50 ωρών δίνουν και εξετάσεις,στην ύλη που έχεις παραδώσει...εσύ διαλέγεις τα θέματα,τα διορθώνεις και δίνεις και μία κατάσταση με τους βαθμούς του καθενός,ο οποίος όμως δε φαίνεται στο πτυχίο,όσο περίεργο και να ακούγεται!Αυτά..αν θέλετε και κάτι άλλο και το γνωρίζω,ευχαρίστως να απαντήσω...

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 25, 2006, 07:51:06 μμ »
να απαντούσε και κάποιος για την προυπηρεσία θα το εκτιμούσα δεόντως! ;D

Mετράει παιδιά  ;D η προυπηρεσία για το μισθολογικό κλιμάκιο όταν διοριστεί κανείς; Ή θεωρείται εκπαίδευση ενηλίκων και δε μετράει; ???
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος desmix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 07:49:33 μμ »
να απαντούσε και κάποιος για την προυπηρεσία θα το εκτιμούσα δεόντως! ;D

Mετράει παιδιά  ;D η προυπηρεσία για το μισθολογικό κλιμάκιο όταν διοριστεί κανείς; Ή θεωρείται εκπαίδευση ενηλίκων και δε μετράει; ???

Οταν ειχα ρωτησει  καποιον υπευθυνο 2βαθμιας για την προυπηρεσια στα ΚΕΕ μου ειπε να την καταθεσω γιατι ολα παιζουν ρολο.
Ιδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 08:51:18 μμ »
Σήμερα πέρασα από το ΚΕΕ και έμαθα το εξής: Γίνεται λέει κάποια ανακατάταξη στη λίστα προτεραίοτητας των καθηγητών με βάση το ποιοι δούλεψαν πέρυσι....... και τμήματα μάλλον θα ξεκινήσουν μετά τις εκλογές.......

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 27, 2006, 03:24:22 μμ »
Η προυπηρεσια στα ΚΕΕ δεν μετραει στα σχολεια Β/θμιας ή Α/θμιας.
Η προυπηρεσια στα ΣΔΕ μετραει στα σχολεια Β/θμιας και Α/θμιας γιατι οδηγει στην
αποκτηση απολυτηριου Γυμνασιου, εξαλου η προκυρηξη των εκπαιδευτικων που βγαινει
καθε καλοκαιρι το λεει ξεκαθαρα, αν την εχεις διαβασει αναλυτικα.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 27, 2006, 04:42:08 μμ »
Ρε παιδιά ημαρτον! Το ξέρουμε αυτό!! Ρωτάω εδώ κι 1 μήνα αν μετράει η προυπηρεσία για το μισθολογικό κλιμάκιο όταν είναι κανείς μόνιμος! Αυτό ρωτάω.............. ;D
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 11, 2006, 10:10:13 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είναι το πρώτο μου post στο Forum.Χθές μόλις το ανακάλυψα.
Από το σχολείο στο οποίο εργάζομαι μόνιμος ΠΕ19(διορίστηκα με ΑΣΕΠ 2005 τέτοιο καιρό) με ενημέρωσαν για ένα πρόγραμμα ΗΡΩΝ του ΙΔΕΚΕ..για πληροφορική σε αρχάριους.

Ευχαριστώ για τις προηγούμενες απαντήσεις σχετικά με το ωράριο και τις ώρες(4-9.30 και 50ώρες κτλ)

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τελικά αξίζει οικονομικά.
Πόσο πήραν αυτοί που συμμετείχαν για ένα σεμινάριο πληροφορικής 50ωρών σαν εκαπιδευτές; (δεν ξέρω αν οι βοηθοί παίρνουν τα ίδια...επίσης κάπου αναφέρθηκε ότι οι μόνιμοι γίνονται εκπαιδευτές ενώ άλλοι γίνονται βοηθοί...διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 11:10:02 πμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είναι το πρώτο μου post στο Forum.Χθές μόλις το ανακάλυψα.
Από το σχολείο στο οποίο εργάζομαι μόνιμος ΠΕ19(διορίστηκα με ΑΣΕΠ 2005 τέτοιο καιρό) με ενημέρωσαν για ένα πρόγραμμα ΗΡΩΝ του ΙΔΕΚΕ..για πληροφορική σε αρχάριους.

Ευχαριστώ για τις προηγούμενες απαντήσεις σχετικά με το ωράριο και τις ώρες(4-9.30 και 50ώρες κτλ)

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τελικά αξίζει οικονομικά.
Πόσο πήραν αυτοί που συμμετείχαν για ένα σεμινάριο πληροφορικής 50ωρών σαν εκαπιδευτές; (δεν ξέρω αν οι βοηθοί παίρνουν τα ίδια...επίσης κάπου αναφέρθηκε ότι οι μόνιμοι γίνονται εκπαιδευτές ενώ άλλοι γίνονται βοηθοί...διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Ευχαριστώ πολύ
Καλημέρα...Δε ξέρω αν το είδες αυτό: http://www.alfavita.gr/monimanapl/pliroforikiiron.pdf
Πάντως από γνωστούς που έχουν δουλέψει σε ΗΡΩΝ ξέρω ότι κάποια χρήματα δεν τα έχουν πάρει ακόμη...Τώρα είναι στην κρίση του καθενός...

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 14, 2006, 07:02:59 μμ »
Υπάρχουν κάπου online οι αιτήσεις για τα προγράμματα Ήρων και Ησίοδος; Οι αιτήσεις κατατίθενται μόνο στη Β/θμια κάθε νομού;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160515
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 659
Σύνολο: 682

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.