*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 723209 φορές)

nikos99, nk25 και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2260
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4494 στις: Απρίλιος 27, 2024, 03:24:12 μμ »
Αυτό το γνωρίζω, αγαπητέ μου g.t. Εγώ ρωτάω όσοι έχουν κάνει και τα 3, Α1, Α2, Β και έχουν μετατεθεί ποια διεύθυνση θα κινήσει τη διαδικασία, αφού στη μία, από την οποία αξιολογήθηκες,  δεν θα ανήκεις πλέον και στην άλλη δεν έχεις αξιολογηθεί; Είναι λίγο ασαφές αυτό...

Δεν έχει σημασία που αξιολογήθηκες. Όπου και να αξιολογήθηκες την πράξη θα την εκδώσει, όπως είπε ο Μάριος, η διεύθυνση στην οποία ανήκεις εκείνη τη στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:06 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1777
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4495 στις: Απρίλιος 27, 2024, 03:26:12 μμ »
Αυτό το γνωρίζω, αγαπητέ μου g.t. Εγώ ρωτάω όσοι έχουν κάνει και τα 3, Α1, Α2, Β και έχουν μετατεθεί ποια διεύθυνση θα κινήσει τη διαδικασία, αφού στη μία, από την οποία αξιολογήθηκες,  δεν θα ανήκεις πλέον και στην άλλη δεν έχεις αξιολογηθεί; Είναι λίγο ασαφές αυτό...
αφου λοιπον καλη μου marphil διευκρινησεις οτι εχεις ολοκληρωσει και τα 3 πεδια και διαβαζοντας τη σχετικη νομθεσια δε βλεπω να υπαρχει καποια ασαφεια. Ειδικοτερα,
εχουμε την προχθεσινη
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-2023/9%CE%9B%CE%A3%CE%9F46%CE%9D%CE%9A%CE%A0%CE%94-%CE%9A%CE%9F6.pdf
 και η οποια λεει
α.
"Από τις παραπάνω διατάξεις συνάγεται ότι οι εκπαιδευτικοί και τα μέλη ΕΕΠ-ΕΒΠ που διορίζονται στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση μονιμοποιούνται εφόσον έχουν
συμπληρώσει δύο (2) έτη δοκιμαστικής (αρα απο το φεκ διορισμου) υπηρεσίας
και έχουν λάβει μέρος με επιτυχία στη διαδικασία αξιολόγησης του έργου τους, όπως προβλέπεται στο Κεφάλαιο Γ΄ του Μέρους Γ΄ (άρθρα 66 έως 80) του ν. 4823/2021 " και στο οποιο υπαγεσαι εσυ μιας και ολοκληρωσες επιτυχως (οπως πιστευω) τη διαδικασια
και
β.Ο/Η Διευθυντής/ρια Εκπαίδευσης  της παρούσας οργανικής θέσης εκδίδει τις πράξεις μονιμοποίησης των εκπαιδευτικών και των της αρμοδιότητάς τους, ύστερα από πρόταση του οικείου υπηρεσιακού συμβουλίου. "
Απο τα παραπανω λοιπον προκυπτει οτι μολις συμπληρωσεις τα 2 ετη δοκιμαστικης υπηρεσιας, το πυσδε οφειλει να ΚΑνει προταση και ο διευθυντης να εκδωσει διαπιστωτικη.
Ποτε συμπληρωνεις 2 χρονια? τελη αυγουστου
σε ποια δδε θα ανηκεις οργανικα τοτε? στην δδε μεταθεσης και η οποια θα σου βγαλει την διαπιστωτικη
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2024, 03:33:29 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4496 στις: Απρίλιος 27, 2024, 04:21:30 μμ »
Το προχθεσινό μού διέφυγε! Ευχαριστώ,  g.t., Μάριε και Victor! ;)

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4497 στις: Απρίλιος 27, 2024, 06:30:16 μμ »
Αν κάποιος πληρεί τις προϋποθέσεις μετάταξης, προλαβαίνει την έκδοση Διαπιστωτικης πραξης για να κάνει αίτηση; Νομίζω οι αιτήσεις είναι μέχρι τις 1/5 / 2024

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:06 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1777
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4498 στις: Απρίλιος 27, 2024, 06:54:15 μμ »
Αν κάποιος πληρεί τις προϋποθέσεις μετάταξης, προλαβαίνει την έκδοση Διαπιστωτικης πραξης για να κάνει αίτηση; Νομίζω οι αιτήσεις είναι μέχρι τις 1/5 / 2024
κατα τη γνωμη μου δυστυχως δεν προλαβαινει γιατι οι διαπιστωτικες ολων των νεοδιοριστων θα βγουν προς τα τελη αυγουστου, μιας και τοτε συμπληρωνεται η δοκιμαστικη διετια

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4499 στις: Απρίλιος 27, 2024, 07:12:07 μμ »
κατα τη γνωμη μου δυστυχως δεν προλαβαινει γιατι οι διαπιστωτικες ολων των νεοδιοριστων θα βγουν προς τα τελη αυγουστου, μιας και τοτε συμπληρωνεται η δοκιμαστικη διετια
Η δοκιμαστική διετία η δική μου ολοκληρώθηκε στις 8/8/2023 καθώς διορίστηκα στις 8/2021 όπως και όλη εκείνη η φουρνιά. Σύμφωνα με το νομο θα πρέπει να εκδοθεί η Πράξη Μονιμοποίησης μέχρι τις 1/5/2024 όπου λήγει η υποβολή αίτησης των Μεταταξεων σύμφωνα με την εγκύκλιο

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1777
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4500 στις: Απρίλιος 27, 2024, 07:19:38 μμ »
Η δοκιμαστική διετία η δική μου ολοκληρώθηκε στις 8/8/2023 καθώς διορίστηκα στις 8/2021 όπως και όλη εκείνη η φουρνιά. Σύμφωνα με το νομο θα πρέπει να εκδοθεί η Πράξη Μονιμοποίησης μέχρι τις 1/5/2024 όπου λήγει η υποβολή αίτησης των Μεταταξεων σύμφωνα με την εγκύκλιο
Ναι οκ εχεις δικιο, αναφερθηκα σε ολους τους νεοδιοριστους αλλα μαλλον ειχα στο μυαλο μου οσους συμπληρωνουν φετος τη διετια δηλ τους νεοδιοριστους 22. Παντως η προχθεσινη εγκυκλιος δεν βαζει συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα και νομιζω οτι το αφηνει στην διακριτη ευχερεια του καθε πυσδε. Ομως το να προλαβουν μεχρι 1/5 να συνεδριασουν και να ανεβασουν διαυγεια μου φαινεται αδυνατο

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4501 στις: Απρίλιος 27, 2024, 07:24:47 μμ »
Ναι οκ εχεις δικιο, αναφερθηκα σε ολους τους νεοδιοριστους αλλα μαλλον ειχα στο μυαλο μου οσους συμπληρωνουν φετος τη διετια δηλ τους νεοδιοριστους 22. Παντως η προχθεσινη εγκυκλιος δεν βαζει συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα και νομιζω οτι το αφηνει στην διακριτη ευχερεια του καθε πυσδε. Ομως το να προλαβουν μεχρι 1/5 να συνεδριασουν και να ανεβασουν διαυγεια μου φαινεται αδυνατο
Δεν διαφωνώ. Σωστά περιγράφεις τη διαδικασία. Αλλά αν κάποιος υποβάλει αίτηση στο οικείο ΠΥΣΔΕ για μετάταξη και δεν έχουν προλάβει να.εκδοσουν την Διαπιστωτικη Πράξη τοτε πάει Διοικητικό το πράγμα. Το υπουργείο θα πρέπει ή να δώσει παράταση στις αιτήσεις μεταταξεων ή να βγάλει νέα εγκύκλιο. Πάντως ρώτησα και το Victor123 δεν βρήκα σε ποιο σημείο αναφέρει η εγκύκλιος των Μεταταξεων ότι στο ΠΥΜ πρέπει να εμπεριέχεται η Διαπιστωτικη Πράξη

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1777
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4502 στις: Απρίλιος 27, 2024, 07:26:34 μμ »
Δεν διαφωνώ. Σωστά περιγράφεις τη διαδικασία. Αλλά αν κάποιος υποβάλει αίτηση στο οικείο ΠΥΣΔΕ για μετάταξη και δεν έχουν προλάβει να.εκδοσουν την Διαπιστωτικη Πράξη τοτε πάει Διοικητικό το πράγμα. Το υπουργείο θα πρέπει ή να δώσει παράταση στις αιτήσεις μεταταξεων ή να βγάλει νέα εγκύκλιο. Πάντως ρώτησα και το Victor123 δεν βρήκα σε ποιο σημείο αναφέρει η εγκύκλιος των Μεταταξεων ότι στο ΠΥΜ πρέπει να εμπεριέχεται η Διαπιστωτικη Πράξη
στη σελ 7
συμφωνω οτι το υπουργειο παρανομει με το να σας εχει απο περυσι α-μονιμοποιητους

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1777
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4503 στις: Απρίλιος 27, 2024, 07:29:15 μμ »
Δεν διαφωνώ. Σωστά περιγράφεις τη διαδικασία. Αλλά αν κάποιος υποβάλει αίτηση στο οικείο ΠΥΣΔΕ για μετάταξη και δεν έχουν προλάβει να.εκδοσουν την Διαπιστωτικη Πράξη τοτε πάει Διοικητικό το πράγμα. Το υπουργείο θα πρέπει ή να δώσει παράταση στις αιτήσεις μεταταξεων ή να βγάλει νέα εγκύκλιο. Πάντως ρώτησα και το Victor123 δεν βρήκα σε ποιο σημείο αναφέρει η εγκύκλιος των Μεταταξεων ότι στο ΠΥΜ πρέπει να εμπεριέχεται η Διαπιστωτικη Πράξη
ανεφερε στους αιρετους το ζητημα για να θεσουν αιτημα συνεδριασης πυσδε γι αυτο το ζητημα

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4504 στις: Απρίλιος 28, 2024, 04:07:22 μμ »
Συνάδελφος μου πλήρωσε καθηγητή πληροφορικής για να του φτιάξει κάποια αρχεία διαδραστικά για το σχέδιο μαθήματος που ήθελε να παρουσιάσει στον Σύμβουλο στα πλαίσια της παρακολούθησης της διδασκαλίας!!! Τελικά τι γίνεται εδώ πέρα; Μήπως θα δίνουμε και φακελάκι στον Σύμβουλο όπως κάναμε παλιά για να μπούμε εντατική;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4505 στις: Απρίλιος 28, 2024, 04:13:16 μμ »
Πρέπει το Υπουργείο να επανεξετάσει λίγο τον νόμο... μπαίνουμε σε περίεργα μονοπάτια πλέον. Οι Σύμβουλοι πρέπει να είναι Σύμβουλοι και όχι επιθεωρητές... Γνωρίζω αρκετούς νεοδιόριστους με τρελό άγχος για την μονιμοποίηση τους και Συμβούλους με ύφος δέκα καρδιναλίων... λυπηρό. Πείτε μου σε ποιόν άλλο κλάδο εργαζομένων οι υπάλληλοι περνάνε από 40 κύματα στην αξιολόγηση; Νομίζω μόνον οι εκπαιδευτικοί. Αντί  να μας συμβουλεύουν και να μας στηρίζουν μας κάνουν γλύφτες διευθυντή και Συμβούλου...
Υ.Γ... Τελικά αναβαθμίστηκε η ποιότητα της εκπαίδευσης στην Ελλάδα ή ακόμη; Το δούλεμα συνάδελφοι πρέπει να έχει και ένα όριο....

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4506 στις: Απρίλιος 28, 2024, 04:42:29 μμ »
Πρέπει το Υπουργείο να επανεξετάσει λίγο τον νόμο... μπαίνουμε σε περίεργα μονοπάτια πλέον. Οι Σύμβουλοι πρέπει να είναι Σύμβουλοι και όχι επιθεωρητές... Γνωρίζω αρκετούς νεοδιόριστους με τρελό άγχος για την μονιμοποίηση τους και Συμβούλους με ύφος δέκα καρδιναλίων... λυπηρό. Πείτε μου σε ποιόν άλλο κλάδο εργαζομένων οι υπάλληλοι περνάνε από 40 κύματα στην αξιολόγηση; Νομίζω μόνον οι εκπαιδευτικοί. Αντί  να μας συμβουλεύουν και να μας στηρίζουν μας κάνουν γλύφτες διευθυντή και Συμβούλου...
Υ.Γ... Τελικά αναβαθμίστηκε η ποιότητα της εκπαίδευσης στην Ελλάδα ή ακόμη; Το δούλεμα συνάδελφοι πρέπει να έχει και ένα όριο....
Σωστός σε όλα +++++++++

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4507 στις: Απρίλιος 28, 2024, 05:18:25 μμ »
Συνάδελφος μου πλήρωσε καθηγητή πληροφορικής για να του φτιάξει κάποια αρχεία διαδραστικά για το σχέδιο μαθήματος που ήθελε να παρουσιάσει στον Σύμβουλο στα πλαίσια της παρακολούθησης της διδασκαλίας!!! Τελικά τι γίνεται εδώ πέρα; Μήπως θα δίνουμε και φακελάκι στον Σύμβουλο όπως κάναμε παλιά για να μπούμε εντατική;

Πάντως, όσοι σύμβουλοι έχω ακούσει, καταλαβαίνουν ποιος προσπαθει να κάνει πρώτη φορά κάτι για εντυπωσιασμό ή ποιος δεν έχει ιδέα για το τι είναι αυτό που κάνει, τα σχολιάζουν και τα αναφέρουν ως αντιπαράδειγμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160220
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.