*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 549361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1470 στις: Ιούνιος 13, 2012, 07:03:51 μμ »
Γεια σας και από εμένα.

Έχω λάβει εδώ και ένα χρόνο τη βεβαίωση για το Α΄ επίπεδο, αλλά τα χρήματα όχι ακόμα. Πάνε 2 χρόνια σχεδόν. Μήπως τα έκοψαν?
Γιατί, παίρνουμε και χρήματα;;;!!! :o

Παλιά ναι έδιναν...τώρα ας πει κάαποιος που έχει πιστοποιηθεί πιο πρόσφατα...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:56:36 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1471 στις: Ιούνιος 13, 2012, 09:08:54 μμ »
Από πέρυσι τουλάχιστον δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δηλ. να δικαιούμαστε και χρήματα.
Τώρα, για παλαιότερα δεν ξέρω τι συνέβαινε. Κάτι είχα ακούσει κι εγώ ότι υπήρχε κάποιο ποσό που δινόταν.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος deus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1472 στις: Ιούνιος 14, 2012, 10:21:06 πμ »
Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα για όσους έγραψαν το προηγούμενο Σάββατο την πιστοποίηση α Επιπέδου.

Αποσυνδεδεμένος susanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1473 στις: Ιούνιος 14, 2012, 10:48:12 πμ »
Από πέρυσι τουλάχιστον δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δηλ. να δικαιούμαστε και χρήματα.
Τώρα, για παλαιότερα δεν ξέρω τι συνέβαινε. Κάτι είχα ακούσει κι εγώ ότι υπήρχε κάποιο ποσό που δινόταν.

Mια φορά κι έναν καιρό, τότε που η Ελλάδα ήταν μια πλούούούσια χώρα και οι δημόσιοι υπάλληλοι έπαιρναν και μισθό, πριν τις εξετάσεις πιστοποίησης οι εκπαιδευτικοί παρακολουθούσαν σχετικά μαθήματα επιμόρφωσης και όντως έπαιρναν ένα ποσό, με την προϋπόθεση βέβαια ότι περνούσαν τις εξετάσεις. Αν θυμάμαι καλά, ήταν γύρω στα 300€ - αυτό με επιφύλαξη. Τώρα πια ούτε σχετική επιμόρφωση για το α΄επίπεδο ούτε χρήματα, αυτά ξεχάστε τα! Εδώ θα ξεχάσουμε το μισθό μας σε λίγο!

καληαπερα σε ολους.Μηπως γνωριζει καποιος εαν θα βγουν νεες ημερομηνιες διοτι τωρα που το αποφασισα ειναι κλειστες ολες οι ημερομηνιες δηλ μεχρι 26 ιουνιου μοου βγαζει.Θα βγαλει μηπως για ιουλιο? ευχαριστω


Το ερώτημα έχει απαντηθεί πολλές φορές και παλιότερα. Ημερομηνίες βγαίνουν νέες αλλά σ τ α δ ι α κ ά. Αφού η περίοδος πιστοποίησης είναι μέχρι τον Ιουλιο, λογικά θα βγουν και νέες ημερομηνίες, οι οποίες βγαίνουν αφού πρώτα κλείσουν/γεμίσουν οι ήδη υπάρχουσες. Τι κάνεις εσύ; Περιμένεις και τσεκάρεις καθημερινά , γιατί κλείνουν γρήγορα. Τουλάχιστον σε Λαμία και Λάρισα που παρακολουθώ εγώ, νέες ημερομηνίες ανακοινώνονταν και τα Σαββατοκύριακα, οπότε μέχρι να τις δω εγώ Δευτέρα έκλειναν κιόλας! Όποιος ψάχνει ημερομηνίες πρέπει να είναι λίγο alert eke;ino to di;asthma.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:56:36 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1474 στις: Ιούνιος 15, 2012, 12:14:41 μμ »
Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση: το τμήμα που έχω δηλώσει για α επίπεδο έχει συμπληρωθεί για το επόμενο σάββατο. Επειδή όμως μου έχει τύχει κάτι σοβαρό (συγγενής σε νοσοκομείο για του οποίου την κατάσταση είναι όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά) ως πότε μπορώ να διαγράψω την αίτησή μου αν χρειαστεί;; πρέπει πριν τις 7 μέρες που προηγούνται της ημερομηνίας ή ακόμη και την τελευταία στιγμή; Αν κάποιος γνωρίζει έγκυρα τον παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει! ευχαριστώ προκαταβολικά!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1475 στις: Ιούνιος 15, 2012, 02:25:24 μμ »
Τροποποίηση της αίτησης μπορεί να γίνει πριν την οριστικοποίηση του προγράμματος, δηλαδή 7 ημέρες πριν την ημερομηνία εξέτασης.
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος susanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1476 στις: Ιούνιος 15, 2012, 02:33:03 μμ »
πρέπει πριν τις 7 μέρες που προηγούνται της ημερομηνίας ή ακόμη και την τελευταία στιγμή;
Eπιβάλλεται να το κάνεις πριν την οριστικοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος! Αυτή γίνεται 7 μέρες πριν την καθορισμένη ημερομηνία, άρα για την περίπτωσή σου θα γίνει αύριο. Επομένως, εσύ σήμερα κάνεις τροποποίηση της αίτησής σου. Αν δεν προλάβεις να τροποποιήσεις την αίτησή σου πριν την οριστικοποίηση του προγράμματος, τότε (εφόσον μετά το σύστημα δεν επιτρέπει τροποποίησης) θα προσμετρηθείς στους απόντες, που σημαίνει ότι θα έχεις δικαίωμα συμμετοχής άλλες δύο φορές στις εξετάσεις, κι όχι τρεις.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1477 στις: Ιούνιος 15, 2012, 02:34:59 μμ »
πρέπει πριν τις 7 μέρες που προηγούνται της ημερομηνίας ή ακόμη και την τελευταία στιγμή;
Eπιβάλλεται να το κάνεις πριν την οριστικοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος! Αυτή γίνεται 7 μέρες πριν την καθορισμένη ημερομηνία, άρα για την περίπτωσή σου θα γίνει αύριο. Επομένως, εσύ σήμερα κάνεις τροποποίηση της αίτησής σου. Αν δεν προλάβεις να τροποποιήσεις την αίτησή σου πριν την οριστικοποίηση του προγράμματος, τότε (εφόσον μετά το σύστημα δεν επιτρέπει τροποποίησης) θα προσμετρηθείς στους απόντες, που σημαίνει ότι θα έχεις δικαίωμα συμμετοχής άλλες δύο φορές στις εξετάσεις, κι όχι τρεις.
Τροποποίηση της αίτησης μπορεί να γίνει πριν την οριστικοποίηση του προγράμματος, δηλαδή 7 ημέρες πριν την ημερομηνία εξέτασης.

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος greece

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1478 στις: Ιούνιος 16, 2012, 08:47:26 μμ »
Καλησπερα, νεα στο φορουμ κ θα ήθελα να μάθω απο αυτούς που ήδη έχουν δώσει για Α επίπεδο στις τελευταίες εξετάσεις, σε ποια έκδοση office εξετάστηκαν.
Εχω ακούσει για κέντρα που εξετάζουν στο Office του 2007 ή του 2000.Τι ισχυεί τελικά?

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1479 στις: Ιούνιος 17, 2012, 01:06:32 μμ »
"Βγήκαν" νέες ημερομηνίες πιστοποίησης μέχρι και τις 14 Ιουλίου.

Όσοι ενδιαφέρεστε σπεύσατε να δηλώσετε!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1480 στις: Ιούνιος 28, 2012, 12:48:31 μμ »
Παιδιά βγήκαν τα αποτελέσματα για όσους έδωσαν την Κυριακή 24/6/2012!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1481 στις: Αύγουστος 19, 2012, 08:36:16 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω ΕCDL (όλες τις ενότητες) και θα ήθελα να δώσω για την πιστοποίηση α' επιπέδου. Όσοι έχουν ΕCDL, απαλλάσσονται από τις εξετάσεις και πάνε κατευθείαν στο β' επίπεδο ή όχι?
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1482 στις: Αύγουστος 19, 2012, 08:53:43 μμ »
Είμαι ειδικότητα ΠΕ 19 και θέλω να συμμετέχω στην επιμόρφωση  Β Επιπέδου για την ειδικότητα μου. Γνωρίζει  κανείς γιατι στην ιστοσελίδα για την επιμόρφωση Β επιπέδου που μόλις μπήκα δεν υπήρχε καμιά ανακοινωση ,αν έχουν ξεκινήσει να  γίνονται αιτήσεις τον μήνα Αυγούστο για να δηλώσω συμμετοχή;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1483 στις: Αύγουστος 19, 2012, 10:25:18 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω ΕCDL (όλες τις ενότητες) και θα ήθελα να δώσω για την πιστοποίηση α' επιπέδου. Όσοι έχουν ΕCDL, απαλλάσσονται από τις εξετάσεις και πάνε κατευθείαν στο β' επίπεδο ή όχι?
Ευχαριστώ.

Για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις τα σεμινάρια β΄ επιπέδου πρέπει να αποκτήσεις username και password από την πιστοποίηση α΄επιπέδου, άρα να συμμετάσχεις στην εξέταση του α΄επιπέδου.

Όσον αφορά τη μοριοδότηση της γνώσης χρήσης  ΤΠΕ (πχ για διορισμούς-προσλήψεις μετά το νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ ή κατάληψη διοικητικής θέσης) είτε ECDL είτε τουλάχιστον 4 μαθήματα από κάποιο πτυχίο είτε πιστοποίηση α΄επιπέδου είναι ισοδύναμα.



Είμαι ειδικότητα ΠΕ 19 και θέλω να συμμετέχω στην επιμόρφωση  Β Επιπέδου για την ειδικότητα μου. Γνωρίζει  κανείς γιατι στην ιστοσελίδα για την επιμόρφωση Β επιπέδου που μόλις μπήκα δεν υπήρχε καμιά ανακοινωση ,αν έχουν ξεκινήσει να  γίνονται αιτήσεις τον μήνα Αυγούστο για να δηλώσω συμμετοχή;

Για τους επιμορφούμενους η επιμόρφωση Β΄επιπέδου αφορά τη χρήση ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία και η ειδικότητά σου της πληροφορικής (ΠΕ19) δεν αφορά τα γνωστικά αντικείμενα που μπορούν να διδαχθούν με ΤΠΕ αλλά το εργαλείο. Άλλωστε οι ειδικότητες που έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν την επιμόρφωση είναι συγκεκριμένες προς το παρόν (ΠΕ70, ΠΕ60, ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04).

Οι επιμορφωτές είναι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων κλάδων- ειδικοτήτων. Επειδή, όμως, δεν πληρώνονται όσα είχαν συμφωνηθεί στην έναρξη του τελευταίου προγράμματος επιμόρφωσης υπάρχει καθυστέρηση τόσο ως προς τη διόρθωση των σεναρίων όσων εκπαιδευτικών συμμετείχαν στις τελευταίες εξετάσεις πιστοποίησης (Νοέμβρης 2011), όσο και ως προς την έναρξη νέων προγραμμάτων επιμόρφωσης Β΄επιπέδου.

Πιθανόν να καθυστερήσει πολύ η έναρξη νέων προγραμμάτων επιμόρφωσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160862
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.