*

Αποστολέας Θέμα: Από το 2010 μισθοί ιδιωτικού τομέα  (Αναγνώστηκε 91583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
ρε παιδια......δε ειμαι καθολου καλα θα παω στα κατσαβραχα..........και θα πληρωνω ενοικιο καμια 300-350 και θα παιρνω 700 ευρω΄΄
πωσ θα ζω;;;;;;;;;;;;;; μας δουλευον;;;;;;;;;;;;καθομαι και δουλευω στο σουπερ μαρκετ διλα στο σπιτι μου και ειμαι μια χρα αν ειναι και παλι 700 θα παιρνω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ θα πω κάτι, γιατί το έχω εδώ τόση ώρα και ας αρχίσετε να φωνάζετε κάποιοι. Αν έχει τα κότσια η κυβέρνηση ας αναγκάσει την εκκλησία να πληρώνει τους μισθούς των κληρικών και ας αφήσει ήσυχους τους χαμηλά αμοιβόμενους εκπαιδευτικούς. Μήπως φοβούνται σε αυτήν την περίπτωση;


ΣΩΣΤΟ !!!
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
έχω την εντύπωση ότι στο τέλος θα αρχίσουν οι παραιτήσεις από το δημόσιο
μάλλον αυτό θέλουν να κάνουν.
δλδ επίδομα μεταπτυχι;ακών δεν θα παίρνουν όσοι είναι μετεκπαιδευμένοι?
μήπως γνωρίζει κάποιος ποιός είναι ο βασικός στον ιδιωτικό τομέα?
βέβαια αυτό πρέπει πρώτα να ψηφιστεί,γιατί και οι εφημερίδες έχουν άλλες σκοπιμότητες και καμιά φορά δεν είναι αξιόπιστες.
μπορούμε βέβαια πάντα να αντιδράσουμε.....όχι να τα λέμε μόνο μεταξύ μας


Αποσυνδεδεμένος arianoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
έχω την εντύπωση ότι στο τέλος θα αρχίσουν οι παραιτήσεις από το δημόσιο
μάλλον αυτό θέλουν να κάνουν.
δλδ επίδομα μεταπτυχι;ακών δεν θα παίρνουν όσοι είναι μετεκπαιδευμένοι?
μήπως γνωρίζει κάποιος ποιός είναι ο βασικός στον ιδιωτικό τομέα?
βέβαια αυτό πρέπει πρώτα να ψηφιστεί,γιατί και οι εφημερίδες έχουν άλλες σκοπιμότητες και καμιά φορά δεν είναι αξιόπιστες.
μπορούμε βέβαια πάντα να αντιδράσουμε.....όχι να τα λέμε μόνο μεταξύ μας



λένε ότι επιδόματα οικογένειας και σπουδών θα εξακολουθήσουν να τα δίνουν...αυτό τους έλειπε...λιώσαμε τόσα χρόνια στα θρανία, δίνουν μόνο 45 ευρώ για το μεταπτυχιακό και θέλουν και να τα εξαφανίσουν όλα?θα πάω στο υπουργείο με κάμερες και θα κάψω και το πτυχίο και το μεταπτυχιακό!!!Ευαγγελάτε ετοιμάσου!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
ας τολμησουν οι αλητες να ψηφισουν κατι τετοιο και θα δειτε πως θα φυγουν νυχτα τα βρωμοσκυλα. συντεταγμενα ολοι εναντια στην αλητεια που παει να γινει στον κλαδο μας.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Ο βασικός μισθός στον ιδιωτικό και στο δημόσιο για τους εκπαιδευτικούς είναι ο ίδιος, δηλαδή περί τα 700 ευρώ. Το εξωδιδακτικό επίδομα κάνει τη διαφορά. Η μείωση μισθών δεν αφορά τους εκπαιδευτικούς. Το θέμα είναι τι θα γίνει με το επίδομα το εξωδιδακτικό για τους νεοπροσλαμβανόμενους από το 2010.

Αναριωτιέμαι, όμως,  αφού  σχεδιάζουν ενιαίο μισθολόγιο, γιατί δε μου αναγνωρίζουν τα 6 χρόνια (ασφαλισμένη) που έχω στην ιδιωτική εκπαίδευση, ώστε να μην αμείβομαι ως πρωτοδιόριστη; Εξίσωση δε θέλουν, ας μου αναγνωρίζουν μισθολογικά την προϋπηρεσία που απέκτησα αυτά τα χρόνια. Πάντως, αν είδατε ανακοίνωση στην ΑΒ, οι εργατοπατέρες ετοιμάζουν απεργίες.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
ακομα δεν μπορω να το πιστεψω...τουλαχιστον να γινουν εκλογες .ρε γματο για να μην ψηφιστει..και εκτος απο αυτο διανυουμε προεκλογικη περιδο και θα ανουν κατι τετοιο.....αρε καραμανλη............

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
ακομα δεν μπορω να το πιστεψω...τουλαχιστον να γινουν εκλογες .ρε γματο για να μην ψηφιστει..και εκτος απο αυτο διανυουμε προεκλογικη περιδο και θα ανουν κατι τετοιο.....αρε καραμανλη............
Αχ, βρε Σοφία, αυτά τα νομοσχέδια ψηφίζονται  με ανοχή από όλες τις πλευρές. Τι θα άλλαζε, αν αλλάζαμε κυβέρνηση; Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς, που λέει και ο λαός. Αν ο κόσμος εξακολουθεί να πηγαίνει στις παραλίες, όταν έχουμε εκλογές, και αφήνει να αποφασίζουν οι υπόλοιποι για το μέλλον του, ίσως καλά παθαίνουμε όσα παθαίνουμε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
ακομα δεν μπορω να το πιστεψω...τουλαχιστον να γινουν εκλογες .ρε γματο για να μην ψηφιστει..και εκτος απο αυτο διανυουμε προεκλογικη περιδο και θα ανουν κατι τετοιο.....αρε καραμανλη............

βρε, ποιες εκλογες και πρασινα αλογα μου λετε!!
μα καλα ποσο αφελεις πρεπει να ειμαστε, αυτο ποτε μου δεν το καταλαβα.
και εξηγω....
και εκλογες να γινουν παλι ενα απο τα 2 μεγαλα κομματα της πελατειας και της υποκρισιας θα βγαλουμε.
και παλι, επειδη τα γουρουνια την ιδια μουρη εχουν (κατα την παροιμια), τιποτα δεν θα αλλαξει.

αν πιστευετε οτι με το να γινουν εκλογες λυνεται το προβλημα,.....τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

εδω με το καπνισμα που θεσμοθετησαν ειναι σαν να μου λενε και τον τροπο που θελουν να πεθανω!!!
ειπα καπνισμα και αντε να παρω το πακετο να κατεβω 5 οροφους να παω στο πεζοδρομιο να το κανω κατω απο τον ηλιο....(ευτυχως περνουν και κοριτσακια ντυμενα ελαφρα....)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
 Υπάρχει ένα σαθρό πολιτικό σύστημα, αλλά ποιος το συντηρεί; Ας κοιταχτούμε όλοι στους καθρέφτες μας να βρούμε τους υπαίτιους της κακοδαιμονίας μας.

Παρεπιπτόντως, επειδή ακούγεται ότι όσοι δε θίγονται δε θα αντιδράσουν, είμαι από τις πρώτες που θα απεργήσουν, δε μπα να με έχουν στείλει και στους Φούρνους της Ικαρίας.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
προσπαθω να πιαστω απο καπου...δεν ξερω αλλα ρεσυ ειναι αδικο δηλαδη σε τι διαφερω εγω απο αυτον που εδωσε τον ιδιο ασεπ με εμνα απλα ειναι 130 θεσεις πιο πανω απο εμενα και θα τον παρουν τον σεπετμβρη;;σε τι;; και εγω εκνα ονειρα τι θα κανς στην ταξη μου κτλ;;
με τα λεφτα που θα παιρνω με το ζορι θα ζω...με το ζορι

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5711
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Κατά πρώτον, Μάρκο, απ' ό,τι βλέπω,  καλό σου έκαναν με την απαγόρευση του καπνίσματος. Εκτός από το ότι δεν επιβαρύνεις την υγεία των άλλων και προστατεύεις λίγο και τη δική σου, αναπτύσσεις και τις κοινωνικές σου σχέσεις... ;)

Κατά δεύτερον, ηρεμήστε λίγο με το μισθολόγιο. Από το 2004 ακούω ότι έρχεται το νέο μισθολόγιο και ακόμα το περιμένω. Είναι σαφές βέβαια ότι τώρα ψάχνουν να βρουν χρήματα και εξετάζουν πιθανά σενάρια, αν τα πράγματα δυσκολέψουν κι άλλο. Μέχρι να κατασταλάξουν όμως κάπου, μπορεί να αλλάξουν αρκετά δεδομένα. Οπότε μην πανικοβάλλεστε εκ των προτέρων. Θα δούμε το φθινόπωρο...
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Υπάρχει ένα σαθρό πολιτικό σύστημα, αλλά ποιος το συντηρεί; Ας κοιταχτούμε όλοι στους καθρέφτες μας να βρούμε τους υπαίτιους της κακοδαιμονίας μας.

Παρεπιπτόντως, επειδή ακούγεται ότι όσοι δε θίγονται δε θα αντιδράσουν, είμαι από τις πρώτες που θα απεργήσουν, δε μπα να με έχουν στείλει και στους Φούρνους της Ικαρίας.

Μπραβο LK, σωστα τα λες....
παρεπιπτοντως οι Φουρνοι ειναι πολυ ωραιο μερος (για καλοκαιρι βεβαιως,βεβαιως)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος arianoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
σορρυ αν είναι χαζή η ερώτηση αλλά τι είναι το εξωδιδακτικό επίδομα?
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160454
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 735
Σύνολο: 758

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.