*

Αποστολέας Θέμα: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)  (Αναγνώστηκε 2972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« στις: Οκτώβριος 13, 2006, 08:26:07 μμ »
Παράνομες εισαγωγές σε ΑΕΙ


PEΠOPTAZ: NIKOΛ. TPIΓKA
ntriga@pegasus.gr

Tην παρανομία κάποιων επιτήδειων γιατρών, δημάρχων, πολιτικών μηχανικών, γενικά εύπορων πολιτών, αλλά και εκπαιδευτικών, οι οποίοι βάζουν τα παιδιά τους στα πανεπιστήμια και τα TEI από την πίσω πόρτα (μέσω των εσπερινών λυκείων) συντηρεί το υπουργείο Παιδείας, αν και γνωρίζει καλά το ζήτημα και έχει παραδεχτεί ότι υπάρχει πρόβλημα.

Tο σοβαρότατο αυτό θέμα είχε αναδειχτεί από το «Eθνος» στις 31-3-2006 και τότε η πολιτική ηγεσία του υπουργείου είχε δεσμευθεί ότι θα λάβει μέτρα, ώστε να μη συντελούνται παρανομίες σε βάρος των μαθητών εσπερινών λυκείων.

Mάλιστα στις 24 Aυγούστου, όταν ανακοινώθηκαν οι βάσεις εισαγωγής στην Aνώτατη Eκπαίδευση, ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Παιδείας Aνδρέας Kαραμάνος είχε παραδεχτεί ότι «μπορεί πράγματι να υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες ενεγράφησαν άτομα στα εσπερινά λύκεια χωρίς να συντρέχουν οι προϋποθέσεις» και είχε επίσης δεσμευθεί ότι θα ερευνήσει το θέμα.

Aπό τότε όμως το υπουργείο Παιδείας δεν έχει κάνει κάποια ρύθμιση προκειμένου να αλλάξει το καθεστώς αυτό και έτσι τώρα οι επιτήδειοι ετοιμάζονται να «δράσουν» και πάλι. Zητήσαμε τις προηγούμενες μέρες επανειλημμένα να μιλήσουμε με τον κ. Kαραμάνο για το θέμα αυτό, αλλά δεν κατέστη εφικτή η επικοινωνία, καθώς από το γραφείο του μας ενημέρωναν διαρκώς ότι είναι σε... σύσκεψη.

Καταγγελίες
Xαρακτηριστική περίπτωση της κομπίνας με τα εσπερινά αποτελεί ο νομός Kέρκυρας. Σύμφωνα με επώνυμες καταγγελίες στο «Eθνος» -οι οποίες αφορούν δημάρχους του νησιού, περιφερειάρχες εκπαίδευσης, γιατρούς διευθυντές κλινικών στο νοσοκομείο Kέρκυρας, πολιτικούς μηχανικούς αλλά και καθηγητές-, επιφανείς πολίτες «έμπασαν» τα παιδιά τους στα AEI από την πίσω πόρτα δηλαδή μέσω της φοίτησης στα εσπερινά και «ούτε γάτα ούτε ζημιά».

Στη διάθεση της εφημερίδας υπάρχουν όλα τα ονόματα των παραπάνω και μπορούν να δοθούν στο υπουργείο ή στις εισαγγελικές αρχές, εφόσον επιτέλους δείξουν ενδιαφέρον. Iδιαίτερα όσον αφορά στην Kέρκυρα, το θέμα έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις, καθώς τα ονόματα των «επίλεκτων μελών» της τοπικής κοινωνίας ακούγονται σε όλες τις συζητήσεις, ενώ γονείς μαθητών εσπερινών λυκείων έχουν στείλει σχετικές επιστολές στους αρμόδιους φορείς ζητώντας να βρεθεί λύση.

Mαζί επισυνάπτουν και κατάλογο με όλα τα ονόματα όσων γονέων έκλεψαν στην κυριολεξία τις θέσεις που ανήκουν σε παιδιά εσπερινών λυκείων, για να τις καταλάβουν τα δικά τους χωρίς να τις δικαιούνται.

Oπως δήλωσε στο «Eθνος» ο πρόεδρος της EΛME Kέρκυρας Γιώργος Pεβεστινός, «είμαστε ενημερωμένοι για το ζήτημα αυτό και σύντομα θα τεθεί προς συζήτηση στο Διοικητικό Συμβούλιο και θα ζητήσουμε από την πολιτεία να λάβει μέτρα.

Eπειδή ο νόμος αφήνει παραθυράκια στο ζήτημα αυτό, όλοι δρουν νομότυπα και οι διευθυντές των εσπερινών αναγκάζονται να δέχονται τα χαρτιά που προσκομίζουν οι ενδιαφερόμενοι»


METEΓΓPAΦEΣ
Πώς γίνεται η κομπίνα

Oι απόφοιτοι των εσπερινών λυκείων εισάγονται στα πανεπιστήμια και τα TEI με ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις, που βέβαια είναι ευκολότερες -λόγω των συνθηκών που αντιμετωπίζουν αυτά τα παιδιά- από τις πανελλαδικές για τους μαθητές των ενιαίων λυκείων.

Tο παραθυράκι στον νόμο βρίσκεται σε διάταξη που δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές των ενιαίων λυκείων να εγγραφούν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στο B τετράμηνο της Γ τάξης εσπερινού λυκείου, προσκομίζοντας μια απλή βεβαίωση ότι εργάζονται.

Tο συγκεκριμένο χαρτί δεν είναι καθόλου δύσκολο να το αποκτήσει οποιοσδήποτε και βέβαια οι διευθυντές των εσπερινών λυκείων είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν παιδιά από τα ενιαία λύκεια που... ξαφνικά θυμήθηκαν ότι θέλουν να μετεγγραφούν σε εσπερινό σχολείο με την αιτιολογία ότι εργάζονται την ημέρα.


EΠIΣTOΛH - ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΜΗΤΕΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ
H επιστολή που έστειλε (επωνύμως) στην εφημερίδα η μητέρα ενός μαθητή εσπερινού σχολείου είναι ενδεικτική της κατάστασης και περιγράφει με κάθε λεπτομέρεια την αδικία που συντελείται σε βάρος φτωχών παιδιών. Tην παραθέτουμε ολόκληρη, χωρίς όμως τα ονόματα που η συγκεκριμένη γυναίκα καταγγέλλει.

«Θα σας παρακαλούσα, αν όχι να ασχοληθείτε και να ερευνήσετε το θέμα για το οποίο σας γράφω, τουλάχιστον να δημοσιεύσετε την επιστολή μου. Oνομάζομαι ......... είμαι διαζευγμένη και εργαζόμενη μητέρα ενός παιδιού, που κι αυτό εργάζεται σε συνεργείο και παράλληλα είναι μαθητής στο εσπερινό λύκειο Kέρκυρας. Πρόσφατα, μετά την ανακοίνωση των βάσεων για τα AEI - TEI, γίναμε όλοι μάρτυρες μιας μεγάλης απάτης που γίνεται με την εισαγωγή δήθεν εργαζόμενων μαθητών σε υψηλόβαθμες σχολές AEI. Oρθώς ο νόμος προβλέπει ευνοϊκές διατάξεις για τους εργαζόμενους μαθητές των εσπερινών λυκείων. Oφείλει όμως το υπουργείο να διασφαλίσει τη σωστή χρήση αυτών των διατάξεων. Eίναι ανήθικο και κοινωνικά άδικο μαθητές ευκατάστατων οικογενειών να δηλώνονται ως εργαζόμενοι στις επιχειρήσεις των γονιών ή συγγενών τους και να κάνουν μετεγγραφή στη B τάξη εσπερινών λυκείων. Δεν είναι χρέος του υπουργείου να ελέγχει αυτές τις μετεγγραφές; Δεν θα έπρεπε ο εργαζόμενος μαθητής να ελέγχεται από αρμόδιες υπηρεσίες στον χώρο της πρωινής του εργασίας; Ή αρκεί μόνο η επικόλληση ενσήμων από τους εργοδότες - γονείς του; Oι περιπτώσεις αυτές είναι εύκολα αναγνωρίσιμες, ιδίως από τον διευθυντή του εσπερινού λυκείου, που βλέπει την κάθε περίπτωση από κοντά και έχει ηθικό χρέος να διαφυλάξει τους μαθητές του από τον αθέμιτο και ανέντιμο ανταγωνισμό. Σημειωτέον ότι το παραπάνω φαινόμενο τείνει να λάβει μεγάλες διαστάσεις, ιδιαίτερα στην Kέρκυρα, όπου την τελευταία 4ετία πάνω από 15 μαθητές έχουν εισαχθεί σε υψηλόβαθμες σχολές AEI καταλαμβάνοντας θέσεις που προορίζονταν για πραγματικά εργαζόμενους μαθητές! Aπό τις καταστάσεις επιτυχόντων που δημοσιεύτηκαν στον κερκυραϊκό Tύπο, ενδεικτικά αναφέρονται τα παιδιά των: (σ.σ.: εδώ αναφέρονται τα ονόματα καθηγητών, τοπικών αρχόντων και πολιτικών μηχανικών). Kι όμως παρά τις καταγγελίες που έχουν κατά καιρούς δημοσιευτεί στον Tύπο, ούτε η προηγούμενη ούτε η σημερινή κυβέρνηση έλαβε μέτρα για να σταματήσει αυτή η αδικία. Kι έτσι, με την έναρξη του σχολικού έτους, έχουν ήδη μετεγγραφεί στο εσπερινό λύκειο Kέρκυρας παιδιά γιατρών (σ.σ.: αναφέρεται το όνομα γιατρού διευθυντή κλινικής στην Kέρκυρα), μηχανικών (σ.σ.: αναφέρεται το όνομα πολ. μηχανικού) και ευκατάστατων οικογενειών ως εργαζόμενοι μαθητές!!! Kαι εύλογα αναρωτιέμαι πόσο ισότιμα θα συναγωνιστεί το παιδί μου τα παραπάνω παιδιά όταν, ενώ εργάζεται τα πρωινά στο συνεργείο, αυτά θα μένουν στο σπίτι τους όπου θα δέχονται τους ακριβοπληρωμένους καθηγητές για να τους κάνουν ιδιαίτερα; Eλπίζοντας ότι κάποιοι αρμόδιοι θα ευαισθητοποιηθούν, σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία».

Πηγή: ΕΘΝΟΣ
www.edra.gr

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:13 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 10:03:53 πμ »
 
Συγγένειες εξ αίματος αλλά και πολιτικές καθορίζουν τις τύχες των νεαρών επιστημόνων που τολμούν να διεκδικήσουν μια θέση στην ανώτατη εκπαίδευση
Οι κουμπάροι μπήκαν και στα πανεπιστήμια
Καθηγητές μείωσαν τη βαθμολογία των φοιτητών τους προκειμένου να ανέβει στην κορυφή η κόρη πρώην πρύτανη


ΜΑΡΝΥ ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΟΥ
Κουμπάροι, γιοι και ανιψιοί ελέγχουν τα πανεπιστήμια της χώρας. Συγγένειες εξ αίματος αλλά και πολιτικές συγγένειες καθορίζουν τις τύχες των νεαρών επιστημόνων που τολμούν να διεκδικήσουν το αυτονόητο: μια θέση στην ελληνική πανεπιστημιακή κοινότητα χωρίς να έχουν προσωπικές σχέσεις με τους διοικούντες, αλλά μόνο πτυχία και τίτλους εξειδίκευσης. Στημένες επιτροπές, εικονικές κληρώσεις που αποκλείουν ανεπιθύμητους κριτές, εκλέκτορες με «ελαστικά» γνωστικά αντικείμενα, η γενική απειλή «μην αντιδράσετε γιατί θα τους βρείτε μπροστά σας» συνθέτουν το σκηνικό των προαγωγών στα ελληνικά πανεπιστήμια. Και όπως γίνεται συνήθως σε αντίστοιχες περιπτώσεις, τα εκλεκτορικά σώματα καλύπτονται με τον μανδύα της νομιμότητας. Τα παραπάνω αποτελούν την καθημερινότητα των καθηγητών πανεπιστημίου, που μπορεί να χωρίζονται σε κατηγορίες, υπέρ ή κατά της αξιολόγησης ή των αλλαγών στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, αλλά κανείς τους δεν θίγει ανοιχτά τα φαινόμενα διαφθοράς που κάνουν το μέλλον των νέων επιστημόνων... ανύπαρκτο. Στο υπουργείο Παιδείας φθάνουν καθημερινά δεκάδες ενστάσεις ή καταγγελίες υποψηφίων που παραλείφθηκαν όταν έθεσαν υποψηφιότητα για το πανεπιστήμιο ή που αναγκάστηκαν να περιμένουν ως και εννέα χρόνια(!) προτού εξελιχθούν επειδή κάποιοι «δεν τους ήθελαν».
.............................................................................................................................................................................................
http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14902&m=A36&aa=1

Πηγή : Το Βήμα
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 09:49:22 πμ »
Όπα! Εδώ είμαστε.
Τώρα αντιλήφθηκα ότι τέθηκε το θέμα αυτό στο φόρουμ. Λοιπόν είναι αίσχος αυτό που συμβαίνει στην Κέρκυρα και πιθανότατα σε πολλά άλλα εσπερινά γυμνάσια και λύκεια της χώρας... Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ τέτοια περίπτωση στο εσπερινό γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις της Κεφαλονιάς, αφού είναι όλοι μαθητές μου, είμαι ντόπια και τυχαίνει να ξέρω πάνω-κάτω από τι περιβάλλον έρχεται. Το πλήθος αποτελείται από: ενήλικες εργαζόμενους (μέχρι και βοσκό έχουμε), κληρικούς (ναι, έχουμε και παπά), μεσήλικες νοικοκυρές... στις μικρές τάξεις έχουμε και μερικά πιτσιρίκια που έχουν μείνει δυο και τρεις φορές στο πρωινό ωράριο και οι γονείς τους προκειμένου να πάρουν το απολυτήριο, τους έβαλαν στο εσπερινό υπογράφοντας δήλωση ότι το παιδί τους εργάζεται μαζί τους (ο νόμος λέει ότι ένας μαθητής μπορεί να γραφτεί σε εσπερινό γυμνάσιο από ηλικία 14 ετών, εφόσον προσκομίσει βεβαίωση του εργοδότη του ότι εργάζεται τις πρωινές ώρες. Εδώ είναι το παραθυράκι: το χαρτί αυτό παίζει τυπικό και όχι ουσιαστικό ρόλο, αφού και μια απλή δήλωση γονέα - δηλαδή χωρίς την παράλληλη προσκόμιση επίσημων βεβαιώσεων ΙΚΑ, εφορίας κ.ο.κ. - αρκεί για την εγγραφή). Ειδικά στο δικό μας, που παραπαίει και κινδυνεύει να κλείσει λόγω της έλλειψης ικανού πλήθους μαθητών για να το συντηρήσει, σας πληροφορώ ότι μέχρι και διαφήμιση κάνουμε για το σχολείο με αφίσες και έντυπα για την προσέλκυση μαθητών. Και ο Διευθυντής έχει ρίξει πολλή προσωπική δουλειά και κόπο εκτός ωραρίου για να το στηρίξει.
ΑΛΛΑ
ο λόγος που δεν έχουν εμφανιστεί φαινόμενα Κέρκυρας στο δικό μας (δίπλα είμαστε άλλωστε ;)) είναι επειδή ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ακόμη ο κόσμος, και όχι επειδή το θεωρεί απαράδεκτο. Γιατί ΔΥΣΤΥΧΩΣ η κοινωνία μας και οι ενήλικες που την καθορίζουν είναι πιστοί οπαδοί του εύκολου και αβίαστου δρόμου όσα πτώματα κι αν χρειαστεί να πατήσουν... όταν τοποθετήθηκα στο εσπερινό γυμνάσιο - ομολογώ ότι κι εγώ η ίδια δεν ήξερα ότι λειτουργεί στο νομό μου πριν με βάλουν εκεί - όπως είναι φυσικό, στις συναναστροφές μου έλεγα τα νέα μου, και με έκπληξη διαπίστωσα ότι σε δυο γνωστές μου-η μία κοντινή συγγενής, η άλλη είναι η κυρία με τα προφυλακτικά που περιέγραψα σε άλλο θέμα-μου είπαν ότι αν ήξεραν ότι λειτουργεί εσπερινό γυμνάσιο στο Αργοστόλι, θα είχαν βάλει τα παιδιά τους εκεί να περάσουν εύκολα σε Πανεπιστήμιο!!! Και εννοείται ότι μιλάμε για ευκατάστατες οικογένειες (και πτυχιούχοι ΑΕΙ και οι δυο μανάδες), εννοείται ότι τα βλαστάρια τους κοιμούνται κάθε μέρα μέχρι τις 12 το μεσημέρι, αλλά αβίαστα θα τους έδιναν βεβαίωση ότι εργάζονται μαζί τους...
Αν αρχίσουν στο δεύτερο τετράμηνο να εμφανίζονται στο σχολείο μας τέτοιες περιπτώσεις και να αναγκάζουν το διευθυντή να τους γράψει, δεν ξέρω κι εγώ τι θα κάνω... (ήδη το Σεπτέμβρη αποθάρρυνα ένα ανιψάκι μου 14 ετών που ήθελε να γραφτεί στο εσπερινό επειδή είχε μείνει στο πρωινό, γιατί πως να το κάνουμε, η θέση του δεν είναι εκεί! άλλαξε τελικά πρωινό σχολείο και μαθαίνω ότι πάει μια χαρά, ήταν πρόβλημα συμπεριφοράς στο συγκεκριμένο περιβάλλον που είχε μείνει πίσω)
Απορώ πως έχουν μούτρα όλοι αυτοί οι επιφανείς πολίτες της Κέρκυρας να εμφανίζονται στην κοινωνία...
Τον πρόεδρο της ΕΛΜΕ Κέρκυρας Γιώργο Ραιδεστινό (και όχι Ρεβεστινό: μας εξήγησε ο άνθρωπος ότι είναι από Θεσσαλονίκη και παντρεύτηκε στην Κέρκυρα) τον γνώρισα προχθές που ήρθε στο σχολείο μας να μας μιλήσει για τις επερχόμενες εκλογές, είναι υποψήφιος για το ΑΠΥΣΔΕ αν κατάλαβα καλά... αν ήξερα το θέμα, θα τον είχα ρωτήσει το δίχως άλλο για την υπόθεση... ίσως αν τον αναζητήσω μπορέσω να αποσπάσω μια δέσμευση ότι κάτι θα κάνει, προκειμένου να τον ψηφίσω... ;)
Επί της ουσίας: είναι ΕΓΚΛΗΜΑ να ενθαρρύνουμε, να εμψυχώνουμε, να προετοιμάζουμε τους σκληρά εργαζόμενους και δικαίως δικαιούχους των ειδικών ρυθμίσεων εισαγωγής σε ΑΕΙ-ΤΕΙ των εσπερινών σχολείων, και να εμφανίζονται τελευταία στιγμή οι πονηροί βλαστοί των βολεμένων για να τους πάρουν μέσα από τα χέρια τους και μέσα σε ένα τετράμηνο τη θέση που χτίζουν στα 4 χρόνια του εσπερινού λυκείου... το θέμα αυτό δεν θα μείνει έτσι - εγώ τουλάχιστον θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου ως καθηγήτρια εσπερινού σχολείου, ευχαριστώ Ρίκα που άνοιξες το νήμα  :)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 21, 2007, 03:17:05 μμ »
Αυτό το δημοσίευμα είχε πάρει και μένα το μάτι μου όταν μίλησα για τα εσπερινά στην άλλη θεματική ενότητα.
Τέτοια φαινόμενα ανομίας όμως χαρακτηρίζουν όλη την κοινωνία καθόλη τη διάρκεια της ιστορίας της. Το πρόβλημα όμως γίνεται όλο και πιο μεγάλο τα τελευταία χρόνια (η ανομία εννοώ) και τσαντίζομαι πάρα πολύ όταν η κοινωνία κάνει τάχα την ξαφνιασμένη.
Η κοινωνική υποκρισία φτάνει στο απόγειο και ξάφνου ένα δημοσίευμα στον τύπο ή μια εκπομπή στύλ Ευαγγελάτου για να ξαναανακαλύψουμε την Αμερική. (Σε καμιά περίπτωση δεν εννοώ βέβαια να μην δημοσιοποιούνται τέτοια θέματα. Απλώς είμαι αντίθετη με την τακτική του "εντυπωσιασμού" που υιοθετούν τα ΜΜΕ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
Το να περάσει κανείς στο Πανεπιστήμιο είναι ένας θετικά σημασιοδοτημένος σκοπός από την κοινωνία το πως όμως θα περάσει στο Πανεπιστήμιο τα μέσα δηλαδή που θα χρησιμοποιήσει δεν είναι σαφώς προσδιορισμένα κι αυτό γιατι ζούμε σε μια εποχή δεν είναι σαφείς οι κοινές κοινωνικές αρχές και οι κανόνες συμπεριφοράς των ανθρώπων. Το αποτέλεσμα μετράει όχι ο τρόπος. Η κυρίαρχη άποψη που διαποτίζει όλες τις εκφάνσεις της κοινωνικής μας ζωής είναι αυτή: "με ότι τρόπο μπορεί κανείς" ή για να το θέσω αλλιώς "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".
Θα θελα ακόμη να συμπληρώσω πως τέτοια φαινόμενα ανομίας δεν με ξαφνιάζει καθόλου που έχουν μεγαλύτερη συχνότητα μεταξύ των πιο 'ευνοημένων" κοινωνικά και οικονομικά ομάδων. Γιατι αυτοί είναι που διαθέτουν πολύ περισσότερα μέσα (χρήμα, γνωριμίες και κατεπέκταση έχουν καλύτερο μερτικό στην κατανομή της εξουσίας και δύναμης) για να διαπράξουν τα καθώς πρέπει εγκλήματά τους σε βάρος οποιουδήποτε προκειμένου να επιτευχθεί ο "καθαγιασμένος" σκοπός τους.
Προσωπικά δεν μπορώ να βάλω στην ίδια μοίρα τον βιοπαλεστή που προσπαθεί με κάθε τρόπο να τελειώσει το παιδί του το σχολείο ακόμη και δηλώνοντάς το ως εργαζόμενο με έκεινον το γονιό που έχει και οφείλει εδώ που τα λέμε να πράξει αλλιώς για το βλαστάρη του.
Ωστόσο και οι δυο μπαίνουν τελικά στην ίδια κατηγορία. Η μόνη διαφορά είναι ότι οι κατέχοντες "θέση", χρήμα και δύναμη μπορούν πιο εύκολα να κρυφτούν.
Αλλά να θέσω μερικά ερώτημα με αφορμή τον προβληματισμό της spaceoddity, τι θα κάνει η ίδια αν αντιληφθεί ότι συμβαίνουν τα ίδια και στο σχολείο της.
Το πρόβλημα είναι αυτό καθεαυτό στον Λυκειάρχη ή τους καθηγητές του συγκεκριμένου σχολείου που μπορεί να ασκηθούν πιέσεις για τέτοιες εγγραφές? Είναι εύκολο αυτός που εξαρτάται ακόμη και η ίδια του η ύπαρξη από κάποιους άλλους "ισχυρούς" να αντιδράσει? Αν για παράδειγμα σε ένα Εσπερινό Σχολείο τίθονταν το δίλημα ότι το σχολείο αν δεν προχωρήσει στις εγγραφές των συγκεκριμένων παράνομων μαθητών θα κλείσει τότε τι κάνεις? Αποφασίζεις  ως Λυκειάρχης πχ να πάρεις την απόφαση να στερήσεις σε αυτούς που πραγματικά το έχουν ανάγκη και στους οποίους απευθύνεται, τη δυνατότητα να τελειώσουν το σχολείο και να συνεχίσουν αν το επιθυμούν?
Δεν νομίζω ότι εύκολα δίνει απάντηση κανείς σε τέτοια ερωτήματα..... :-\
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:13 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 21, 2007, 07:59:02 μμ »
mat ευχαριστώ που απάντησες στο θέμα, ώστε να "αναζωπυρωθεί" λίγο... γιατί με απασχολεί πάρα πολύ.
Επειδή στο μεσοδιάστημα υπήρξαν κάποιες εξελίξεις - που τις διερευνούμε στο σχολείο μας, να πω το εξής: είδα τη βδομάδα που πέρασε ένα χαρτί στο σχολείο - δεν πρόλαβα να το διαβάσω με λεπτομέρεια - αλλα κοντολογίς λέει ότι πλέον δεν θα φτάνει η απλή δήλωση του γονέα ότι το παιδί του εργάζεται, αλλά θα πρέπει να παρουσιάσει και επίσημα χαρτιά ότι το παιδι πρέπει να δουλέψει για βιοποριστικούς λόγους. Δυστυχώς φοβάμαι ότι το ΥΠΕΠΘ πάλι έκανε το θαύμα του... τι εννοώ: κύριοι, διευκρινήστε ΠΟΙΑ είναι τα επίσημα χαρτιά που αρκούν για την πιστοποίηση του γεγονότος ότι το παιδί δουλεύει: βιβλιάριο ενσήμων του ΙΚΑ; επικύρωση της βεβαίωσης από την αστυνομία; έχω την εντύπωση ότι επίτηδες αφέθηκε έτσι φλου για να ερμηνεύεται κατά το εκάστοτε συμφέρον του "πελάτη". Η γνώμη μου; το συζήτησα με το διευθυντή, και του είπα τι πιστεύω: ΙΚΑ και τίποτα παρακάτω. Ο γονιός ευνοημένου βλασταριού που θέλει να μπει στο πανεπιστήμιο "από την πίσω πόρτα" να αναγκαστεί να βάλει το παιδί του εργαζόμενο στο ΙΚΑ πληρώνοντας ο ίδιος στην ανάγκη τα ένσημα. Έτσι θα αναγκαστεί να συνυπολογίσει και το οικονομικό κόστος της απόφασής του (χώρια που το ΙΚΑ στις μικρές επαρχίες είναι κέντρο διακίνησης πληροφοριών, και θα ξεφτιλιστεί ακόμη περισσότερο). Αν έχει τα μούτρα να κάνει κάτι τέτοιο (πιστεύω ειλικρινά ότι θα λειτουργήσει ως αποτρεπτικός παράγοντας), τι να πω, μαγκιά του...
για το ερώτημα που θέτεις θα απαντήσω άλλη στιγμή, "στα κλεφτά" μπαίνω όλη μέρα στο φόρουμ... :-\
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 21, 2007, 08:12:45 μμ »
spaceoddity, νομίζω ότι κάποιος που υιοθετεί τη στάση ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και συνάμα έχει τα μέσα τίποτα δεν τον σταματά. Εννοώ ότι αυτός που έχει να πληρώσει το ΙΚΑ θα το κάνει χωρίς να τον ενδιαφέρει καθόλου το τι θα πουν από πίσω του.Η διαφθορά είναι νομιμοποιημένη μέσα στην συνείδηση του. Εκείνος όμως που ούτως ή άλλως δεν έχει να πληρώσει και είναι εξ ορισμού σε μειονεκτική θέση από τον κατέχοντα τα μέσα θα αναγκαστεί να μην προχωρήσει όχι γιατι δεν είναι διαφθαρμένος άλλα γιατι δεν έχει τα αντίστοιχα μέσα.
Κοντολογίς πιστεύω πως οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν μέσα από ασαφή νομοθετήματα. :-\
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 11:00:25 μμ »
Αυτά που λέτε είναι γεγονός !! όμως έχω παραδειγμα στο στενο μας οικογενειακό φιλικό κύκλο παιδιού που επεδίωξε το ίδιο να δουλευει και  να φοιτεί σε νυχτερινο σχολειο, εκανε ιδιαίτερα για μικρο χρονικο διαστημα και περασε σε ΑΕΙ με πολυ υψηλες βασεις . ολα αυτα ενω οι γονεις του δεν ειχαν  ιδιαίτερα  μεγαλη αναγκη. το παιδι απλώς  ηθελε να νιωθει οτι μπορει να τα καταφερει μονο του. Για εμενα αυτό το παιδι ειναι αξιεπαινο γιατι ενω δεν υπηρχε μεγαλη αναγκη το προσπαθησε. Ξερετε σε ποια κατηγορια τον τοποθετησαν στην επαρχιακη πολη που ζούσε μεχρι τοτε (οχι κερκυρα), σ΄αυτην που περιγραφεται πιο πανω. πριν περασει διαφοροι εξυπνοι κοροιδευαν τους δημοσιους υπαλληλους γονεις του που τον αφησαν να δουλευει, λεγοντας τους οτι το παιδι καταλαβε απο μονο του οτι δεν μπορει να περασει στο πανεπιστημιο και γι αυτο ξεκινησε δουλεια κι οταν περασε αρχισαν τα παραπανω. τελος ο μικρος δούλευε σε συνεργειο κανονικα.

Ολα τα παραπανω ισχύουν και ειναι πολλες φορες η ξεκαθαρη πραγματικότητα αλλα για σκεφτείτε κι αυτην την πλευρά (που σας περιγραφω).

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 04:26:46 μμ »
Γιατί η εκπαίδευση τι είναι να μείνει έξω από τη διαφθορα; Από τον τρόπο εισαγωγής στην γ'βάθμια εως την αδιαφάνεια στις προσλήψεις, τις τοποθετήσεις προϊσταμένων διευθυντών, συμβούλων (κομματόσκυλων δηλαδή), τις μεταθέσεις αποσπάσεις, όλα    ΜΥΡΙΖΟΥΝ     ΕΛΛΑΔΑ  !!!!!   :(  :-[
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Η απόλυτη διαφθορά (και στην εκπαίδευση...)
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 01:12:05 πμ »
και τα TEI από την πίσω πόρτα (μέσω των εσπερινών λυκείων).

Πάρα πολύ λυπάμε που το ακούω αυτό γιατί παίρνει η μπάλα όλα τα εσπερινά λύκεια. Εγώ τελείωσα εσπερινό και πήγαινα στο σχολείο μετά τη δουλειά. Πολλές φορές δεν προλάβενα να πάω σπίτι να ξεκουραστώ και έκανα τις ασκήσεις μου στο διάλειμα (στη δουλειά). Είχα συμμαθητές -τριες που έρχονταν με τα χνουδια απο την βιοτεχνία και τα νύχια μαυρα από τα λάδια (δούλευε σε συνεργειο) και λόγο υπερορίας πλύθηκε στο σχολείο. Οταν έδεινα εξετάσεις έτυχε να δουλεύω στην κουζίνα μαγαζιού και όταν έδωσα πανελαδικές (ήμουν Τελ και έδωσα μόνο Αγγλικά) τελειωσα την δουλειά μου και αύπνη έδωσα, επέστρεψα στη δουλειά. :(

Λυπάμαι γιατί δώσαμε αγώνα να περάσουμε αφού περνάει μονο το 1%. Το ποσοστό είναι πραγματικά μικρό. Σημαίνει δηλαδή πως μόνο ένας μαθητής περάει σε κάθε σχολή. Είμαστε όλοι πρώτοι.

Πάντα "ζήλευα" τα παιδιά που είχαν τους γονείς δίπλα τους να τους περιποιούνται στης εξετάσεις.  :-[
Και από κάτι τέτοιους ανθρώπους πέρνει η μπάλα τα νυχτερινά ως εύκολα. Δεν ήταν και τόσο εύκολα παιδιά. Όσαι θέλαμε να περάσουμε διαβάζαμε. Ε! όσοι θέλαν μόνο το απολυτήριο τους βοηθούσαν λίγο. (είχα συμμαθητή 56 χρονών ερχόταν να πάρει το απολυτήριο μπας και ανέβει η σύνταξή του λίγο). ???

Αυτά έχω να πω και έχω καταστεναχωριθεί :'(
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.