*

Αποστολέας Θέμα: Εθελοντές αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 67002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 05:51:10 μμ »
εθελοντική δουλειά σημαίνει κι ανασφάλιστη κύριοι...γιατί μην νομίζεις ό,τι δεν θα σου δίνει μισθό αλλά θα σε έχει ασφαλισμένο...απλά σκέψου να γλιστρήσεις μια μέρα από τις σκάλες του σχολέιου και να σπάσεις κανένα ποδάρι ή κεφάλι...ποιος  θα σε πληρώσει; κανένας, και φυσικά κανένας προϊστάμενος ΔΔΕ ή διευθυντής δεν θα σε βάλει στην τάξη γιατί καραδοκεί η Επιθεώρηση Εργασίας και κόβει οπίσθια...και κανείς δεν θα παίξει κορόνα γράμματα την θέση του επειδή εσύ θες μόρια...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 05:52:53 μμ από ERTA »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:15 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:03:38 μμ »
Ενώ να διδάσκεις ανασφάλιστος ωρομίσθιος με σύμβαση έργου δεν είναι εθελοντική εργασία;
Να πηγαίνεις ωρομίσθιος μακρυά από το σπίτι σου, ακόμα κι αν πληρώνεσαι , όταν πληρώνεσαι,δεν είναι εθελοντική εργασία; Αυτό το συγκεκριμένο το έκανε πλήθος εκπαιδευτικών στο παρελθόν και ίσως και τώρα. Τα ξεχάσατε;Και μάλιστα αυτό το έκαναν αυτοί που σήμερα είναι μεγαλύτεροι σε ηλικία. Ποιος ήταν ο λόγος που το έκαναν; Η μοριοδότηση.
Κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας τώρα.
Όσο υπάρχει η προσδοκία του διορισμού μέσω αναγνώρισης και μοριοδότησης της όποιας προϋπηρεσίας και δεν υπάρχουν εναλλακτικές διέξοδοι εργασίας, θα μας πατάνε μέχρι να μας λιώσουν. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα πηγαίνουν. Ακόμα και πληρώνοντας.Και σήμερα υπάρχουν ανασφάλιστοι εκπαιδευτικοί. Ποιος ενδιαφέρεται;

Και η ιστορία έδειξε ότι όσοι μάζεψαν προϋπηρεσία, όπως και να τη μάζεψαν, τον έχουν πετύχει το σκοπό τους.Διορίστηκαν. Τι να κάνουν και οι νέοι τώρα δηλαδή; Αυτό βλέπουν σαν μοναδική λύση.Απόκτηση προϋπηρεσίας μέσω εθελοντικής εργασίας. Είχε λυσσάξει το σύμπαν για τα 16μηνα, 30 μηνα, 24μηνα, αναδείχθηκε η προϋπηρεσία σαν το υπέρτατο προσόν. Και θέλετε να μετράει και πιο πολύ .Οσο πιο πολύ μετράει , τόσο πιο πολύ θα δουλεύουν όλοι τζάμπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 06:16:01 μμ από kakar »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:05:30 μμ »
Συνάδελφοι, όταν χρειάζονται 12 σελίδες για να εξηγήσουμε στο κάθε zelda -που υποτίθεται ότι είναι μορφωμένο άτομο, αφού έχει χαρτί πανεπιστημίου- για ποιο λόγο είναι παράλογο/ανήθικο/αντισυναδελφικό/αδιανόητο να δεχτεί έστω και ένας να δουλέψει αμισθί...ε, τότε...δεν υπάρχει καμιά ελπίδα.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:19:42 μμ »
Συνάδελφοι, όταν χρειάζονται 12 σελίδες για να εξηγήσουμε στο κάθε zelda -που υποτίθεται ότι είναι μορφωμένο άτομο, αφού έχει χαρτί πανεπιστημίου- για ποιο λόγο είναι παράλογο/ανήθικο/αντισυναδελφικό/αδιανόητο να δεχτεί έστω και ένας να δουλέψει αμισθί...ε, τότε...δεν υπάρχει καμιά ελπίδα.

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν & εγώ...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:15 »

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:20:55 μμ »
Και από πότε καλή μου Φωτεινή όποιος έχει πτυχίο είναι και μορφωμένος?

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:21:35 μμ »
 Ρε συ zelda , σίγουρα εφτιαξες το mood του υπουργού μας κυριακάτικα . Βρέθηκε ανθρωπος που τον υποστηρίζει ... Μου  θυμίζεις εκείνον το συνταξιούχο που επί Γιωργάκη  κατέθεσε τη σύνταξη του για να σωθεί η οικονομία. Τόση  εθελοδουλεια σε αυτή τη χώρα ;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 07:07:38 μμ από greco1 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:26:59 μμ »
Και από πότε καλή μου Φωτεινή όποιος έχει πτυχίο είναι και μορφωμένος?
Φυσικά και συμφωνώ με το ρητορικό σου ερώτημα. Δεν είναι απαραίτητα μορφωμένος όποιος έχει πτυχίο και το αντίστροφο. Να μην αρχίσουμε να αναφέρουμε άπειρα παραδείγματα αγράμματων ανθρώπων, που είχαν κοινωνική συνείδηση και αλληλεγγύη. Για το λόγο αυτό έγραψα "υποτίθεται ότι είναι μορφωμένο άτομο". Πάντως σε τόσο μαύρους καιρούς που ζούμε, είναι πραγματικά θλιβερό να μην είμαστε όλοι συσπειρωμένοι για να διεκδικήσουμε καλύτερες συνθήκες ζωής και για εμάς και για τα παιδιά μας αλλά ο καθένας να κοιτάει το τομάρι του και τα μόριά του! Ντροπή πραγματική...Καλό σας βράδυ!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:32:04 μμ »
Ρε συ zelda , σίγουρα εφτιαξες το mood του υπουργού μας κυριακάτικα . Βρέθηκε ανθρωπος που τον υποστηρίζει ... Μου  θυμίζεις εκείνον το συνταξιούχο που επί Γιωργάκη  κατέθεσε τη σύνταξη του για να σωθεί η οικονομία. Τόση εθελοδουλεια πια σε αυτή τη χώρα;
 

Και την κυρία από το Αγαθονήσι...!
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:37:42 μμ »
καλύτερα να πας να μαζεύεις σκουπίδια -το λέω γιατί το έχω κάνει και δεν μιλώ εκ του ασφαλούς, όπως γνωρίζω και άλλοι συνάδεφοι καθηγητικών σχολών έχουν κάνει χειρονακτικές δουλειές-και να έχεις μισθό και ΙΚΑ,  παρά αμισθί και ανασφάλιστος στα σχολεία του Λοβ με την ελπίδα την προϋπηρεσίας. Δεν υπάρχει πιο ταπεινωτικό για έναν εργαζόμενο, όσο κυριλέ δουλειά και να κάνει και να κολακεύεται η ματαιοδοξία του ό,τι εργάζεται στο πτυχίο του, από το να εργάζεται και να μην αμείβεται ...

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 06:39:27 μμ »
Συνάδελφοι, όταν χρειάζονται 12 σελίδες για να εξηγήσουμε στο κάθε zelda -που υποτίθεται ότι είναι μορφωμένο άτομο, αφού έχει χαρτί πανεπιστημίου- για ποιο λόγο είναι παράλογο/ανήθικο/αντισυναδελφικό/αδιανόητο να δεχτεί έστω και ένας να δουλέψει αμισθί...ε, τότε...δεν υπάρχει καμιά ελπίδα.
Το πτυχίο δε λέει τίποτα μόνο του. Ίσα ίσα, αν μείνεις μόνο σε αυτό, έχουμε "ΜΟΡΦΩΣΗ-ΜΟΡΦΗ=ΣΧΗΜΑ", δλδ καλούπι=> όχι κριτική σκέψη αλλά αποθηκευμένη και ποσοτική γνώση. Έχουμε επίσης άλλα παράγωγα, όπως το μόρφωμα κοκ...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 07:51:59 μμ »
Εγω ενα δεν καταλαβαινω:
το αισχρο δολωμα για τους εθελοντες αναπληρωτες, εχει νοημα αν οι διορισμοι στο μελλον συνεχισουν να γινονται εν μερει με βαση την προυπηρεσια, οποτε πρεπει παση θυσια να μαζεψεις μορια κανοντας και τον καραγκιοζη στην πλατεια του χωριου (πραγμα με το οποιο εννοειται οτι διαφωνω καθετα)
Αν ομως συμφωνα με το διαβοητο νομο 3848 της Διαμαντοπουλου, οι διορισμοι γίνονται εφεξής αποκλειστικά και μονο μεσω γραπτου διαγωνισμού ΑΣΕΠ, τι νοημα εχει να μαζειψεις 7 χιλιαδες μορια; (εμμισθα ή αμισθα, δεν εξεταζω αυτό)
Ειτε εισαι νεος και απειρος πτυχιουχος, είτε 40αρης+ με την απειρη προυπηρεσια, καταληγεις να βραζεις στο ιδιο καζανι.
Κι επειδη καμια εμπιστοσυνη δεν εχω στους κυβερνωντες και πως μπορουν εν μια νυκτι να καταργησουν νομους και να αλλαζουν συστημα διορισμων αναλογα με τα πελατειακα κριτηρια του εκαστοτε υπουργου, το μονο που εχω να συστησω είναι αξιοπρεπεια και επιφυλακη....

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 07:59:11 μμ »
Εγω δεν μπορω να κατηγορησω καποιον που θα παει
εθελοντης. Ξαφνικα ολοι γιναμε κριτες ανθρωπων που δεν ξερουμε
αλλα και σε ποια μοιρα βρισκονται. Ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται...

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 08:05:40 μμ »
Εγω ενα δεν καταλαβαινω:
το αισχρο δολωμα για τους εθελοντες αναπληρωτες, εχει νοημα αν οι διορισμοι στο μελλον συνεχισουν να γινονται εν μερει με βαση την προυπηρεσια, οποτε πρεπει παση θυσια να μαζεψεις μορια κανοντας και τον καραγκιοζη στην πλατεια του χωριου (πραγμα με το οποιο εννοειται οτι διαφωνω καθετα)
Αν ομως συμφωνα με το διαβοητο νομο 3848 της Διαμαντοπουλου, οι διορισμοι γίνονται εφεξής αποκλειστικά και μονο μεσω γραπτου διαγωνισμού ΑΣΕΠ, τι νοημα εχει να μαζειψεις 7 χιλιαδες μορια; (εμμισθα ή αμισθα, δεν εξεταζω αυτό)
Ειτε εισαι νεος και απειρος πτυχιουχος, είτε 40αρης+ με την απειρη προυπηρεσια, καταληγεις να βραζεις στο ιδιο καζανι.
Κι επειδη καμια εμπιστοσυνη δεν εχω στους κυβερνωντες και πως μπορουν εν μια νυκτι να καταργησουν νομους και να αλλαζουν συστημα διορισμων αναλογα με τα πελατειακα κριτηρια του εκαστοτε υπουργου, το μονο που εχω να συστησω είναι αξιοπρεπεια και επιφυλακη....
Δεν έχεις δίκιο, σύμφωνα με τον 3848 η προϋπηρεσία μοριοδοτείται με μέχρι 16,8 μόρια. Πιστεύεις ότι κάποιος νέος μπορεί να καλύψει άνετα αυτή τη διαφορά; Ο 40άρης που θα γράψει γύρω στο 70 κατα πάσα πιθανότητα διορίζεται.

Αποσυνδεδεμένος zelda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντές αναπληρωτές
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 08:48:49 μμ »
Το πτυχίο δε λέει τίποτα μόνο του. Ίσα ίσα, αν μείνεις μόνο σε αυτό, έχουμε "ΜΟΡΦΩΣΗ-ΜΟΡΦΗ=ΣΧΗΜΑ", δλδ καλούπι=> όχι κριτική σκέψη αλλά αποθηκευμένη και ποσοτική γνώση. Έχουμε επίσης άλλα παράγωγα, όπως το μόρφωμα κοκ...

Μπράβο, συγχαρητήρια. Βρέθηκε κάποιος να διαφωνήσει με τις απόψεις της στοάς, αμέσως τον βγάλαμε και αμόρφωτο. μόρφωση=μορφή-σχημα ε? Ποοοοο, ρε μεγάλε, που το σκέφτηκες αυτό? Μπράβο, συνεχίστε έτσι, πείτε και ότι ο μορφωμένος είναι ο πεπαιδευμένος, ο πεφωτισμένος άνθρωπος.. πείτε και άλλες φιλοσοφικές μπούρδες που μάθατε στα φροντιστήρια του ασεπ για να δώσετε παιδαγωγικά. Τουλάχιστον εγώ τα άκουγα τσάμπα στην ασπαιτε.
Πότε μωρέ ο εκπαιδευτικός κλάδος αντέδρασε σε κάθε αγγαρεία που επιβλήθηκε από την εκάστοτε κυβέρνηση στο δρόμο για την εργασία? Ποιος αντέδρασε στην ωρομισθία? Ποιος αντέδρασε στον ασεπ. αδιαμαρτύρητα δεχτήκατε να κάτσετε σαν βλάκες στις φροντιστηριακές αίθουσες ολόκληροι μαντράχαλοι και μαντραχαλες για να ξαναδιαγωνιστείτε που?? στην ύλη του πτυχίου σας!! Και κορδώνεστε κιόλας όσοι πετύχατε στον ασεπ, γίνατε και 'ασεπίτες' , έχετε δικό σας επίθετο, δικό σας προσδιορισμό. Που σημαίνει ότι το αποδεχθήκατε ολοκληρωτικά, ότι οι γνώσεις του πτυχιούχου πρέπει να αμφισβητούνται και ότι ο ασεπ είναι το κριτήριο.
Και μετά έχουμε την ωρομισθια. Τρέχει ο άλλος ωρομίσθιος στα Γκράβαρα για 200 ευρω, μακριά από τον τόπο του, αφού οι περιφερειακές διευθύνσεις είναι μεγάλες. Εκεί δεν θίγονται τα εργασιακά? Από τους πρώτους κλάδους που ξεκίνησε η ελαστική μορφή εργασίας μέσω του ωρομισθίου είναι ο εκπαιδευτικός, ακόμα κ στις εποχές της ευημερίας.
Δηλαδή με την λογική σας, όποιος δέχεται να δουλέψει ωρομίσθιος είναι κυβερνητικός?
Εγώ πριν σε προηγούμενη ανάρτηση μου δεν είδατε ότι έγραψα να κρατήσετε την πίσσα και τα πούπουλα για τους γονείς σας και τα δυο βρωμοκόμματα που ψήφιζαν όλα αυτά τα χρόνια και μας έφεραν εδώ. Είναι ντροπή σας αυτά που γράφετε.
και επιμένω, δεν σας νοιαζουν τα εργασιακά των εκπαιδευτικών και των πολιτών γενικότερα. Δεκάρα δεν δίνετε.  Απλά δεν γουστάρετε να απειληθούν οι πινακες σας. Λες και είναι δικοί σας οι πινάκες, τους θεωρείτε κλειστό κλαμπ. Και μάλιστα μιλάτε εσείς, που πολλοί από εσάς πήρατε τα πρώτα σας μόρια ξεκολλώντας από τον πίνακα μηδενικής, με μέσον! Γλείψατε στις καλές εποχές που τα δυο βρωμοκόμματα μεσουρανούσαν, τους κατάλληλους πολιτικούς κώλους και καταφέρατε να πετύχετε την πδσ ή την ωρομισθία που επιθυμούσατε. Και τώρα τι? Τώρα το παίζετε κύριοι και κυρίες πουλώντας ηθική και θεωρεία στον άνεργο?
Εγώ όμως επειδή δεν είμαι κύριος λόγω του ότι είμαι στην απόξω και πηγαινοέρχομαι σαν βλάκας στον οαεδ, θα κάνω ότι χρειαστεί για να επιβιώσω και δεν δέχομαι κριτική από κανέναν. Αυτό έλειπε να δέχομαι και κριτική για τις επιλογές μου, στην προσπάθεια να ανελιχθώ από τον πάτο! Και μάλιστα από σας, κύριοι μορφωμένοι, πρώην δαπίτες και πασπίτες, γλοιώδη πολιτικά ερπετοειδή στις σχολές σας, λες και δεν σας θυμάμαι, που μου έχετε και άποψη τώρα!
το ανάθεμα να το ρίχνατε νωρίτερα στους ωρομίσθιους που ήταν και η αρχή του τέλους για τα εργασιακά. Αλλά ξέχασα, από εκεί ξεκινήσατε εσεις..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.