*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο  (Αναγνώστηκε 31525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 11, 2011, 02:36:30 μμ »
Έχετε πάρει είδηση ότι 1) Θα διοριστούν ελάχιστοι απαπληρωτές 2) Οι διοριστέοι γ' φουρνιάς την έβαψαν 3) οι μισθοί μας θα πάνε στα 1000 ευρώ και πολλά λέω 4) θα μας αναγκάζουν να τρέχουμε σε 70 σχολεία για να συμπληρώμουμε ωράριο και αν αρνηθούμε θα μας ονομάζουν μόνιμους μειωμένου ωραρίου και θα πληρωνόμαστε ανάλογα, δλδ με ψίχουλα... This is the end, my friend!!! ΟΛΩΝ ΜΑΣ!
Επίσης οι καθηγητές Ιταλικών δεν ξέρω τι θά κάνουν. Ενδεχομένως να τους κρατήσουν στα σχολεία που έχουν οργανικές,γιατί σε κάποιες περιοχές (κυρίως νησιά) τα παιδιά τα προτιμάνε. Πάντως ΔΕΝ πρόκειται να διορίσουν άλλους.
Απορία: και καλά με τις δικές μας β' αναθέσεις καλύπτονται από φιλολόγους, με τους μαθηματικούς που τους λείπουν,τι θα κάνουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:15 »

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 11, 2011, 02:40:41 μμ »
Εριέτα: αντιλαμβάνεσαι λοιπόν και με όσα λες ότι, εφόσον ισχύει, θα έχετε ακόμη περισσότερους διεκδικητές και σ'επαναφέρω σ'αυτό που λέω και ξαναλέω: σε λίγο οι φιλόλογοι θα διδάσκουν ή ιστορία ή αρχαία κλπ κι έτσι δε θα έχουν το πολυ γνωστικό αντικείμενο  που θεωρητικά έχουν γιατί οι κυρίες προωθούν την ελαστική απασχόληση κι όπως έχουμε αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου σε λίγο θα έχουμε μόνιμους μειωμένου ωραρίου. Φυσικά γίνεται αντιληπτό ότι όχι μόνο δε θέλουν μόνιμους αλλά ούτε αναπληρωτές για να γλιτώσουν τα έξοδα. Μήπως λοιπόν να εστιάσουμε σ'αυτό και να μην μπαίνουμε στη λογική των διασπάσεων; Και εντάξει είναι και άσχημο. Δηλαδή πχ εγώ να μπαίνω στη λογική μερικών των άλλων ειδικοτήτων που σα μάρτυρες του Ιαχωβά μοιράζουν φυλλάδια έξω από τα δημοτικά να "μαζέψουν πελάτες"; Όχι, κατανοώ την αγωνία και την πείνα τους και πάνω απ'όλα καταλαβαίνω πως δε φταίνε αυτοί. Και στην τελική δε γουστάρω να είμαι στην εκπαίδευση, αν πρέπει να κάνω τον πλασιέ και να είμαι μπλεγμένη σε διαμάχες. Ηρεμία πάνω απ'όλα. Τι να το κάνω αν έχω μισθό (που δε θα έχω...) αν είναι να χάσω την ηρεμία μου; Κι ούτε και στα παιδιά φαίνεται ωραίο. Όχι διάσπαση.  Την καλησπέρα μου.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 11, 2011, 02:51:49 μμ »
Έχετε πάρει είδηση ότι 1) Θα διοριστούν ελάχιστοι απαπληρωτές 2) Οι διοριστέοι γ' φουρνιάς την έβαψαν 3) οι μισθοί μας θα πάνε στα 1000 ευρώ και πολλά λέω 4) θα μας αναγκάζουν να τρέχουμε σε 70 σχολεία για να συμπληρώμουμε ωράριο και αν αρνηθούμε θα μας ονομάζουν μόνιμους μειωμένου ωραρίου και θα πληρωνόμαστε ανάλογα, δλδ με ψίχουλα... This is the end, my friend!!! ΟΛΩΝ ΜΑΣ!
Επίσης οι καθηγητές Ιταλικών δεν ξέρω τι θά κάνουν. Ενδεχομένως να τους κρατήσουν στα σχολεία που έχουν οργανικές,γιατί σε κάποιες περιοχές (κυρίως νησιά) τα παιδιά τα προτιμάνε. Πάντως ΔΕΝ πρόκειται να διορίσουν άλλους.
Απορία: και καλά με τις δικές μας β' αναθέσεις καλύπτονται από φιλολόγους, με τους μαθηματικούς που τους λείπουν,τι θα κάνουν;

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα! Όσον αφορά τους μαθηματικούς... έχει τόσους καθηγητές Πληροφορικής στη διάθεση/υπεραριθμία, ε, όλο και κάποιοι θα βρεθούν για να διδάξουν Μαθηματικά του Γυμνασίου!  ;D
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 12, 2011, 03:55:16 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα! Όσον αφορά τους μαθηματικούς... έχει τόσους καθηγητές Πληροφορικής στη διάθεση/υπεραριθμία, ε, όλο και κάποιοι θα βρεθούν για να διδάξουν Μαθηματικά του Γυμνασίου!  ;D
Εεεεεεεε τόσο χρόνια οι μαθηματικοί με κάτι σεμινάρια επαίρναν τις θέσεις των πληροφορικών, τώρα θα τους "εξυπηρετήσουν" οι πληροφορικοί.... έτσι πάνε αυτά....  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2011, 04:04:44 πμ από cchatz »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:15 »

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 12, 2011, 10:18:57 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα! Όσον αφορά τους μαθηματικούς... έχει τόσους καθηγητές Πληροφορικής στη διάθεση/υπεραριθμία, ε, όλο και κάποιοι θα βρεθούν για να διδάξουν Μαθηματικά του Γυμνασίου!  ;D
Εεεεεεεε τόσο χρόνια οι μαθηματικοί με κάτι σεμινάρια επαίρναν τις θέσεις των πληροφορικών, τώρα θα τους "εξυπηρετήσουν" οι πληροφορικοί.... έτσι πάνε αυτά....  ;D

++++
σίγουρα, δανεικά είναι αυτά.... Εδώ σε μικρό νησί του ΒΑ Αιγαίου ήδη ανέθεταν μαθηματικά γυμνασίου σε Οικονομολόγο για συμπλήρωση ωραρίου, με το πρόσχημα "έλα, μωρέ, εύκολα είναι αυτά για σένα...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 12, 2011, 11:16:16 πμ »
Σε λίγο θα πουν ότι όποιοσδήποτε από οποιαδήποτε ειδικότητα έχει επάρκεια διδασκαλίας ξένης γλώσσας θα μπορεί να τη διδάσκει, όποιος έχει ΕCDL θα διδάσκει πληροφορική και όποιος έχει κάνει 3 χρόνια aerobic θα διδάσκει και γυμναστική. Άρα εγώ που συνδιάζω όλα τα παραπάνω και έχω και πτυχίο πιάνου θα διδάσκω αγγλικά-γαλλικά πληροφορική γυμναστική, μουσική και β' ανάθεση λογοτεχνία. Τα μαθηματικά θα τα διδάσκουν φτηνοί Ινδοί επιστήμονες μέσω τηλεεκπαίδευσης στον διαδραστικό που θα στηθεί στην πλατεία του χωριού. Επίσης επειδή δε θα υπάρχει άλλος θα είμαι ΚΑΙ διευθυντής του σχολείου.  Τέλεια!!! L' enseignant orchestre!
To σύνθημα θα είναι: Πρώτα ο μαθητής με ΕΝΑΝ καθηγητή για όλα. Το επιχείρημα θα είναι ότι η ψυχολογία του μαθητή βελτιώνεται όταν τα κάνει όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα....
Ω ρε που πάααμε;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2011, 11:45:30 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 12, 2011, 11:41:46 πμ »
spasiklaki μην βάζεις ιδέες!!!  ;)

Πάντως τους βόλευε μια χαρά να τα κάνουν μπάχαλο με τις ειδικότητες για να βολεύονται τα εκάστοτε βύσματα... έτσι έχουμε πολλούς θεολόγους, φιλόλογους, μαθηματικούς κ.α. που διδάσκουν πληροφορική(!),   :o :o :o και όλα τα φαινόμενα που περιγράφτηκαν παραπάνω... και αυτό γινόταν χρόνια...
το έχω ξαναγράψει πως στο γυμνάσιο που ήμουν εγώ, σε μια ορεινή πόλη, ο φυσικός μας έκανε και μαθηματικά (παρεπιπτώντως ήταν εξαιρετικός) και η φιλόλογος μας έκανε ένα εξάμηνο θρησκευτικά γιατί έφυγε η θεολόγος λόγω εγκυμοσύνης...

το θέμα είναι ότι με τους διορισμούς τόσων υπεράριθμων σε διάφορες ειδικότητες δεν ενδιαφέρονται για τα παιδιά, αλλά για την εξοικονόμηση πόρων, μας πετάν και την καραμέλα-δικαιολογία: ΔΝΤ και άντε να σηκώσεις κεφάλι ...

 ΝΑΙ να είμαστε ενωμένοι και στο ξύλο που θα τους δώσουμε γιατί πολύ το φοβάμαι αλλιώς δεν διορθώνεται η κατάσταση... 
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 13, 2011, 12:38:30 μμ »
Τα ιταλικα εχουν ελαχιστες οργανικες,gallikou,9 η λιγοτερες πανελλαδικως.Οργανικες δεν δινονται στη ζουλα ρε παιδια!

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 13, 2011, 01:23:21 μμ »
Συμφωνω απολυτα με MelG, spasiklaki και  gallikou. Στοχος του υπουργειου ειναι "πρωτα ο μαθητης" να φαει την παπαρα και μετα ο καθηγητης. Λοιπον, θελει να χρησιμοποιησει καθε εκπαιδευτικο στο επακρο ωστε να κανει απειροελαχιστες προσληψεις αναπληρωτων. Αυτο πρεπει να το καταλαβου ολοι και να αφησουν στην ακρη τις αντιπαλοτητες.
Δειτε και αυτο το αρθρο της κυριακατικης Ελευθεροτυπιας http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=12/06/2011&id=283760

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 13, 2011, 01:30:56 μμ »
Η υφυπουργος μιλαει για οικονομικη κριση που υπαγορευει την καταργηση της επιλογης.Ειναι κατι που αναμασουν και οι διαφοροι παπαγαλοι,βλεπε Ημερησια.Αυτο ειναι περα για περα αναληθες.Υπαρχει επαρκεια προσωπικου για να καλυψει τις αναγκες και να ωφεληθουν μαθητες και γονεις παραλληλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2011, 02:40:15 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 13, 2011, 01:31:18 μμ »
Στις Κυκλάδες που ήμουνα πέρυσι έμαθα ότι δόθηκαν οργανικές Ιταλικών, που δεν υπήρχαν τις προηγούμενες χρονιές.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 13, 2011, 01:33:07 μμ »
Η συσταση νεων οργανικων,ολων των κλαδων,εμφανιζεται με εγκυκλιους.Προφανως οι οργανικες αυτες εντασσονται στις 9 πανω κατω που εχουν τα ιταλικα

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 13, 2011, 01:37:04 μμ »
Η υφυπουργος μιλαει για οικονομικη κριση που υπαγορευει την καταργηση της επιλογης.Ειναι κατι που αναμασουν και οι διαφοροι παπαγαλοι,βλεπε Ημερησια.Αυτο ειναι περα για περα αναληθες.Υπαρχει επαρκεια προσωπικου για να καλυψει τις αναγκες και να οφεληθουν μαθητες και γονεις παραλληλα.
ναι αλλα σου λεει για να χω δυο γλωσσες στην ε' και στ' δημοτικου θα χρειαστει οπωσδηποτε να προσλαβω αμω γερμανικων ( ειπαμε ειμαστε πολλες αλλα δεν επαρκουμε ωστε να καλυψουμε ολα τα δημοτικα της Ελλαδας) οποτε τι κανω? καταργω την επιλογη.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 13, 2011, 01:39:47 μμ »
Μιλαω για ΕΠΑΡΚΕΙΑ σε ΜΟΝΙΜΟΥΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160618
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 647

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.