*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 751726 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #504 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 10:27:18 πμ »
να που ισχύει το "Πολλοί δε έσονται πρώτοι έσχατοι και έσχατοι πρώτοι".
η πλήρη δικαιοσύνη.!! :(
ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ
άρα ηθικό δίδαγμα: μην πασχίζετε στην ζωή για προσόντα,πτυχία και προυπηρεσία, αυτά είναι άχρηστα διότι κάποτε θα έρθει η σειρά σας-ας είστε και τελευταίοι!!απλά περιμένετε και αφήστε τους άλλους να παιδεύονται...
τα λοιπά ότι "όλοι πρέπει να δουλέψουν" συμφωνούμε αλλά ΟΤΑΝ αποκτήσουν τα προσόντα των πρώτων θέσεων ΤΟΤΕ θα δουλέψουν, όπως περίμεναν και οι πρώτοι την σειρά τους τόσα χρόνια μαζεύοντας προσόντα.
οι τακτικές ότι δίνω σε όλους από λίγο για να είναι όλοι ευχαριστημένοι (ή για να φτάσω μέχρι αυτόν που θέλω) είναι γνωστές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:39 »

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #505 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 10:35:20 πμ »
Προφανώς για πολλούς εδώ ισχύει η εξής νοοτροπία:

Έστω ότι είσαι 5ος σε έναν πίνακα 17 ατόμων. Τότε:

Οι πρώτοι 4 είναι "καβαντζωμένοι", "λαμόγια", "όλοι ξέρουμε πως πήραν τα μόρια τόσα χρόνια", "ντροπή και αίσχος" και "αναξιοκρατία στο φουλ".

Ο 5ος είναι ο πλέον "άξιος" και "κατάλληλος" για να επιλεγεί, απλά οι συγκυρίες τον έφεραν σε αυτή τη θέση.

Από τη θέση 6 μέχρι και την έσχατη θέση του πίνακα είναι "ανάξιοι", "άχρηστοι" και "επικίνδυνοι" για την εκπαίδευση ενηλίκων!

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #506 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 11:28:50 πμ »
τι προβλημα υπαρχει ? ενοχλω κανενα που θελω να επιβεβαιωσω τα λεγομενα των διευθυντων? λιγες ειναι οι φορες πουν ο καθε προισταμενος θελει να βολεψει τους δικους του, σοβαρολογεις?

Στο ΚΕΕ που εργαζόσουν προφανώς δεν λειτουργούσαν σωστά.
Υπήρχε λίστα εκπαιδευτών και ήταν κυλιόμενη.
Αν εσύ πήρες 3 συνεχόμενα τμήματα και υπήρχαν κι άλλοι εκπαιδευτές τότε έγινε παρατυπία.
Θα έπρεπε να έχει γίνει αναφορά και για τον Προϊστάμενο ΚΕΕ αλλά και για σένα.
Η πλειοψηφία των ΚΕΕ δεν λειτουργούσε έτσι όπως ανέφερες, γι' αυτό μιλάς για βολέματα.
Άρα εσύ βολεύτηκες μ' αυτή την κατάσταση και τώρα που λειτουργεί το νέο ΚΕΕ-ΚΔΒΜ όπως θα έπρεπε, δεν σου αρέσει.
Λοιπόν έτσι είναι το δίκαιο. Η λίστα εκπαιδευτών είναι κυλιόμενη και δεν καταστρατηγείται.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #507 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 11:33:10 πμ »
Νομίζω ότι κανένας, έμπειρος τουλάχιστο, Υπεύθυνος Εκπαίδευσης δεν θα ξεκινούσε τμήμα με 8 ή 10 άτομα, τα 16 που ανέφερες είναι ένα λογικό όριο ασφαλείας. Άλλο όμως αυτό και άλλο να μην επιτρέπουν (απ' την Ομάδα Έργου) να ξεκινήσει τμήμα με λιγότερα από 12 άτομα, αν το ζητήσει ο Υπεύθυνος. Αν αυτό θέλουν πρέπει να στείλουν νέοτερη οδηγία, γιατί ο Οδηγός,  που αποτελεί τη μοναδική έγκυρη πηγή πληροφόρησης για την πλειονότητα των στελεχών, προσδιορίζει το κατώτατο όριο για έναρξη τμήματος στα 8 άτομα. Δεν νομίζω ότι περιμένει κανείς από λογικούς ανθρώπους να ζητήσουν επιβεβαίωση για το αν  η Ομάδα Έργου  πραγματικά εννοεί το 8 όταν το γράφει. Το ίδιο ισχύει και για το κατώτατο όριο εκπαιδευομένων για το διακοπή τμήματος, που στον Οδηγό ορίζεται σε λιγότερους από 6. Θα επικοινωνήσω με την Ομάδα Έργου τη Δευτέρα, αλλά αν έχουν κάνει τέτοιο λάθος στον Οδηγό, τότε πρέπει να είναι βέβαιοι ότι αυτή τη στιγμή, πιθανότατα, λειτουργούν αρκετά τμήματα που θα έπρεπε να έχουν κλείσει. Τέλος, το ότι οι αριθμοί που αναφέρεις ίσχυαν παλιότερα στα Κ.Ε.Ε. δεν αποκλείει το γεγονός να θέλησαν να τους αλλάξουν στα Κ.Δ.Β.Μ.

Έχεις δίκιο, πιθανότατα να τους άλλαξαν. Αλλά με αυτά τα νούμερα [6 & 8] πολλά τμήματα θα είναι επισφαλή και μπορεί να διακοπεί η λειτουργία τους.
Σε ένα χωριό σε Νομό της Στερεάς που θα ξεκινούσε Ιταλικά, πήρε τηλ ο Υπεύθυνος στα κεντρικά και είπε ότι έχει 12 άτομα και του είπαν να περιμένει μέχρι να μαζευτούν τουλάχιστον 16 άτομα για να ξεκινήσει το τμήμα.
Η Ομάδα Έργου απαγορεύει να ξεκινάνε τμήματα με λιγότερο από 12 άτομα.
Είναι τραγικό να ξεκινάει τμήμα με 8 άτομα. Πόσα θα μείνουν στο τέλος; 3;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2013, 11:41:25 πμ από evikdvm »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:39 »

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #508 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 11:38:30 πμ »
Και μεις καταλάβαμε ότι η πλειοψηφία που δεν είναι είναι πρώτοι συμφωνούν με την ιδέα να πάρουν όλοι ώρες στα ΚΔΒΜ ακόμα και ο τελευταίος που έχει 0 μόρια και δεν έχει ξαναβρεθεί σε τάξη ενηλίκων ας πειραματιστεί στους εκπαιδευόμενους και ας πάρει τα ίδια λεφτά με τον πρώτο. Λογικό για τη χώρα της "αδικίας "που όλοι γκρινιάζουν ότι οι άξιοι αδικούνται και πάντα ένας από το τέλος τρώει τη θέση κάποιου πιο άξιου. Και πάντα για όλα φταει κάποιος υπουργός γιατί εμείς είμαστε πάντα δίκαιοι.

Και να συμπληρώσω ότι το να διαφωνεί κάποιος με αυτό το σύστημα δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να λέει την αποψή του ούτε πιστεύω είναι σωστό να του απαντάμε ότι αφου δε σου αρέσει το σύστημα επιλογής εκπαιδευτών μην διδάσκεις στα ΚΔΒΜ. Απαράδεκτο κατά την αποψή μου.

Κάποιος που έχει μηδέν μόρια σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει προλάβει να αποκτήσει εμπειρία στην εκπαίδευση ενηλίκων. Δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστος εκπαιδευτής.
Γι' αυτό και οι εκπαιδευτές των ΚΔΒΜ θα κάνουν σεμινάριο "Εκπαίδευση Εκπαιδευτών Ενηλίκων".
Επίσης δεν βλέπω πού είναι απαράδεκτο? να λέω κι εγώ την γνώμη μου, για το αν κάποιου δεν του αρέσουν οι κανονισμοί της Μη Τυπικής Εκπαίδευσης και των ΚΔΒΜ, να μην δουλέψει σ'αυτά αλλά να προτιμήσει να δουλέψει κάπου αλλού.
Λέω κάτι πολύ απλό!

Αποσυνδεδεμένος agnes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #509 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:10:21 μμ »
πρωτη φορα φετος εργαστηκα στα κδβμ και ειμαι μικρη σε ηλικια, εχω να πω οτι ειναι πολυ δυσκολος κλαδος. αν υπαρχει μεγαλη διαφορα ηλικιας δε σου εχουν εμπιστοσυνη και σου υποβαθμιζουν την υλη την οποια δε την πηρα ετοιμη.εψαξα διαβασα και παλευω να κρατησω τα ατομα.
εχετε μηπως καμια συμβουλη να δωσετε οι πιο εμπειροι?
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #510 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:16:28 μμ »
Κάποιος που έχει μηδέν μόρια σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει προλάβει να αποκτήσει εμπειρία στην εκπαίδευση ενηλίκων. Δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστος εκπαιδευτής.
Γι' αυτό και οι εκπαιδευτές των ΚΔΒΜ θα κάνουν σεμινάριο "Εκπαίδευση Εκπαιδευτών Ενηλίκων".
Επίσης δεν βλέπω πού είναι απαράδεκτο? να λέω κι εγώ την γνώμη μου, για το αν κάποιου δεν του αρέσουν οι κανονισμοί της Μη Τυπικής Εκπαίδευσης και των ΚΔΒΜ, να μην δουλέψει σ'αυτά αλλά να προτιμήσει να δουλέψει κάπου αλλού.
Λέω κάτι πολύ απλό!

Η συζήτηση δε βγάζει πουθενά από ότι βλέπω και ο καθένας κοιτάει το σπίτι του. Αυτός που έχει 0 μόρια μου λέτε ότι πρέπει να πάρει τμήμα όπως και ο πρώτος και να δουλέψει όσο και ο πρώτος και όταν μιλάμε για τελευταίο σε μεγάλες πόλεις μιλάμε για θέση 120 και βάλε. Και ούτε είπαμε ότι ο τελευταίος είναι άχρηστος. Απλά δεν είναι πρώτος δεν έχει μεταπτυχιακά, διδακτορικά, προϋπηρεσία κτλ κτλ. Και σεις μου λέτε για τμήμα και όχι ώρες και βράσε όρυζα.
Η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά. Ακολουθήστε το σύστημά σας. Απλά τους προτείνω να κάνουν καλύτερα κλήρωση και να μη κουράζουν το κόσμο με το να στέλνει τα δικαιολογητικά του και καλά για να κάνουν λίστα προτεραιότητας με μόρια. (Φίλε μου έχεις διδακτορικό, 2 μεταπτυχιακά, προϋπηρεσία αλλά ατυχήσατε θα πάρετε 25 ώρες όπως και ο τελευταίος που δεν έχει προσόντα). Και μεις όταν ξεκινήσαμε είχαμε 0 μόρια και τρέχαμε να κάνουμε διδακτορικά και μεταπτυχιακά και δουλεύαμε σε φροντιστήρια για 8 ευρώ την ώρα και δε μας πήρε κανείς τηλέφωνο και μας είπε καλημέρα σας κερδίσατε 500-1000 ευρώ τα θέλετε;
Και το ότι δουλεύουν το κόσμο φαίνεται και από το σεμινάριο που αναφέρεις. Πιο σεμινάριο πέρασε ένας χρόνος και δεν έγινε τίποτα. Οι εκπαιδευτές κάνουν τα μαθήματα και μετά θα τους κάνετε σεμινάριο. Απίστευτα πράγματα!!!
Και κάτι τελευταίο για να κλείσω με αυτή τη συζήτηση και εγώ όπως και όλοι θα δουλέψουμε στα ΚΔΒΜ και ας μη μας αρέσει το σύστημα και όπως μας δουλεύουν αυτοί θα τους δουλεύουμε και εμείς
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2013, 12:21:14 μμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #511 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:24:00 μμ »
Και γω που τηλεφωνησα για να δω τι γινεται με τα ΚΔΒΜ του νομου μου, ο υπευθυνος επισης μου ειπε για κυλιομενες λιστες. Οποτε, καλως κακως αλλη κουβεντα, ειναι κεντρικη οδηγια. Δεν μπορει μονοι τους οι υπευθυνοι σε ολη την Ελλαδα να συνεννοηθηκαν για κυλιομενες λιστες.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #512 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:27:07 μμ »
πρωτη φορα φετος εργαστηκα στα κδβμ και ειμαι μικρη σε ηλικια, εχω να πω οτι ειναι πολυ δυσκολος κλαδος. αν υπαρχει μεγαλη διαφορα ηλικιας δε σου εχουν εμπιστοσυνη και σου υποβαθμιζουν την υλη την οποια δε την πηρα ετοιμη.εψαξα διαβασα και παλευω να κρατησω τα ατομα.
εχετε μηπως καμια συμβουλη να δωσετε οι πιο εμπειροι?
ευχαριστω

Μόλις ανέφεραν για σεμινάριο Εκπαιδευτών στην Εκπαίδευση ενηλίκων λίγο πιο πάνω. Αλλά η ειρωνία είναι ότι θα το κάνουν όταν τελειώσεις τα μαθήματα

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #513 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:45:10 μμ »
Και γω που τηλεφωνησα για να δω τι γινεται με τα ΚΔΒΜ του νομου μου, ο υπευθυνος επισης μου ειπε για κυλιομενες λιστες. Οποτε, καλως κακως αλλη κουβεντα, ειναι κεντρικη οδηγια.
με πίεση όλα μπορούν να αλλάξουν στο κάτω -κάτω αυτοί είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας γιαυτό και οφείλουν να προσαρμοστούν.
Σε καμιά άλλη περίπτωση σε όλο το δημόσιο δεν ακολουθείται αυτή η εφεύρεση του "κυλιώμενου" πίνακα.
όποιος βρει άλλη περίπτωση καταπάτηση της ιεραρχίας όπου ο τελευταίος μπορεί να πάρει ίδιες ώρες (=τμήματα) με τον πρώτο κερδίζει.....

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #514 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 12:54:30 μμ »
Οι κυλιόμενες λίστες εκπαιδευτών υπήρχαν από την εποχή των ΚΕΕ. Είναι κεντρική οδηγία.
Τα ΚΔΒΜ είναι η συνέχιση των ΚΕΕ.
Τα ΚΔΒΜ ανήκουν στην Μη Τυπική Εκπαίδευση και υπάρχει ειδικός Νόμος για την Δια Βίου Μάθηση και διαφορετικοί κανονισμοί στην Μη Τυπική Εκπαίδευση από την Τυπική.
Αυτά που λέτε μερικοί ότι θα προσαρμοστούν τα ΚΔΒΜ επειδή στο Δημόσιο (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο) ισχύει κάτι άλλο τότε είστε γελασμένοι.
Δεν θα αλλάξει ο κανονισμός των ΚΔΒΜ επειδή έτσι κάποιους τους βολεύει.
Καταρχήν η διδασκαλία στα ΚΔΒΜ δεν μετράει, ως μόρια, στα Σχολεία (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο) και στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
Επίσης, προς ενημέρωση, υπάρχουν στην Ευρώπη τα αντίστοιχα ΚΔΒΜ. Πού νομίζετε ότι βασίστηκαν τα ΚΔΒΜ Ελλάδας και οι κανονισμοί τους;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2013, 12:57:15 μμ από evikdvm »

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #515 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 01:04:40 μμ »
Τα ΚΔΒΜ είναι η συνέχιση των ΚΕΕ.
καμία σχέση τα ΚΔΒΜ είναι κατά πολύ ευρύτερο:
"Σας ενημερώνουμε ότι βάσει του Ν.4093 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, στο άρθρο Θ.18 ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ Θ΄

Σε όλα τα Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Κ.Ε.Κ.) και σε όλα τα Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών (Ε.Ε.Σ.) οι άδειες ίδρυσης και λειτουργίας παύουν να ισχύουν την 31η Δεκεμβρίου 2013.

Όλα τα Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Κ.Ε.Κ.) μετονομάζονται ως Κέντρα Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου 2 (ΚΔΒΜ2) και,

Όλα τα Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών (Ε.Ε.Σ.) μετονομάζονται ως Κέντρα Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου 1 (ΚΔΒΜ1)."

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #516 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 01:12:21 μμ »
καμία σχέση τα ΚΔΒΜ είναι κατά πολύ ευρύτερο:
"Σας ενημερώνουμε ότι βάσει του Ν.4093 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, στο άρθρο Θ.18 ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ Θ΄

Σε όλα τα Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Κ.Ε.Κ.) και σε όλα τα Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών (Ε.Ε.Σ.) οι άδειες ίδρυσης και λειτουργίας παύουν να ισχύουν την 31η Δεκεμβρίου 2013.

Όλα τα Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Κ.Ε.Κ.) μετονομάζονται ως Κέντρα Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου 2 (ΚΔΒΜ2) και,

Όλα τα Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών (Ε.Ε.Σ.) μετονομάζονται ως Κέντρα Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου 1 (ΚΔΒΜ1)."

Τα ΚΔΒΜ τα οποία λειτουργούν τώρα. Κέντρα Δια Βίου Μάθησης στους Δήμους. Σ' αυτά αναφέρομαι.
Δεν ανέφερα για το αν θα διευρυνθούν.
Σαφώς και θα γίνει κάτι τέτοιο από την στιγμή που ο θεσμός της ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ εδραιώνεται για τα καλά (επιτέλους) και στην χώρα μας!

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #517 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 01:26:44 μμ »
Ειναι κεντρικη οδηγια και δεν το βλεπω να αλλαζει. Προφανως τους βολευει. Δεν ισχυει πουθενα αλλου βεβαιως και ειναι λιγο αδικο για οσους τρεχουν για  για μεταπτυχιακα και επιμορφωσεις η για αυτους που εχουν παραπνω προυπηρεσια. Φανταστειτε λιγο να γινοταν το ιδιο στους αναπληρωτες και τους  ωρομισθιους στη πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια!! η  στα ΣΔΕ κλπ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 615
Σύνολο: 624

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.