*

Αποστολέας Θέμα: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις  (Αναγνώστηκε 33651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 08:26:56 μμ »
Τι εννοείς προσοχή στους κανόνες της αίτησης ? Αναφέρεσαι στην δομή ( Αριστερά τα στοιχεία και δεξιά το κείμενο ) ή στο περιεχόμενο ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:19 »

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 09, 2007, 06:26:19 μμ »
Κυρίως τη δομή. Αλλά θέλει και λίγο προσοχή στο περιεχόμενο. Καλύτερα να είναι περιεκτικό και οχι ιδιάιτερα δηκτικό προς την υπηρεσία.
Η παιδεία δεν αποτελεί πλήρωσιν κάδου, αλλά αφήν λαμπτήρος...

Αποσυνδεδεμένος karkaletsis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:49:04 μμ »
Θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί εχω ακούσει διάφορα. Αν δηλώσεις για τοποθέτηση για παράδειγμα:

1. Νομας Α
2. Νομός Β
3 Δυσπρόσιτο Β
4. Νομος Γ
5. Δυσπρόσιτο Β

Υπάρχει περίπτωση ενώ πιάνεις τις επιλογές 1 και 2 να σε πάνε στο δυσπρόστιο (3η επιλογή). Έχω ακούσει ότι αν δηλώσεις δυσπρόσιτο σε βάζουν εκεί ανεξαρτήτως σειράς

Ξέρετε κάτι;

Αποσυνδεδεμένος malina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • CARPE DIEM!!!!
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 29, 2008, 08:43:12 μμ »
Δεν νομίζω. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι παίζει ρόλο η σειρά και μόνο. Το λέω και από προσωπική εμπειρία. Υπη΄ρξε χρονιά, ως αναπληρώτρια, που στην προσπάθειά μου να μαζέψω μόρια, είχα βάλει καμιά 10ριά δυσπρόσιτα στην αρχή και, τελικά, βρέθηκα στην 12η προτίμησή μου που ήταν 2 ώρες απόσταση από το σπίτι μου και όχι δυσπρόσιτο.

Καλού κακού, όμως, ρώτησε και στη Β/μια τον υπεύθυνο διορισμών ή στο ΥΠΕΠΘ (2103442000 τηλ. κέντρο. Ζήτησε να σε συνδέσουν με το τμήμα διορισμών. Αν πάρεις πρωί - γύρω στις 8-8 και κάτι- θα πιάσεις εύκολα γραμμή).

 :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:19 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 30, 2008, 08:44:14 πμ »
Η σειρά προτίμησης παίζει ρολο

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 30, 2008, 09:37:38 πμ »
Στην ιστοσελίδα της Β' Κυκλάδων είδα την ακόλουθη ανακοίνωση και με προβλημάτισε η δεύτερη παράγραφος:

«Πίνακας οργανικών και λειτουργικών κενών εκπ/κων Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης ν. Κυκλάδων για το σχολικό έτος 2008-09».

   
   Από τη Δ/νση ΔΕ Κυκλάδων ανακοινώθηκαν τα κενά (οργανικά και λειτουργικά) εκπ/κού προσωπικού ΔΕ για το σχολικό έτος 2008-09 κατά σχολείο και ειδικότητα. Επισημαίνεται ότι οι πίνακες  ασφαλώς θα τροποποιηθούν διότι δεν έχουν υπολογισθεί κενά που ενδεχομένως θα προκύψουν από παράταση ή χορήγηση εκπ/κών αδειών από το ΑΠΥΣΔΕ, συμπληρωματικές αποσπάσεις, παραιτήσεις από την υπηρεσία και νέες άδεις κύησης, λοχείας ή ανατροφής.
   Η συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ Κυκλάδων για τις εσωτερικές αποσπάσεις εντός νομού και τις προσωρινές τοποθετήσεις των ευρισκομένων στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ προβλέπεται να πραγματοποιηθεί το τελευταίο δεκαήμερο του Αυγούστου και ασφαλώς θα προηγηθεί των τοποθετήσεων των νεοδιορίστων.

Οι τοποθετήσεις δλδ των νεοδιόριστων θα γίνουν κατά το τελευταίο δεκαήμερο του Αυγούστου;
[Ρωτάω, γιατί, αν ισχύει αυτό για κάθε ΠΥΣΔΕ, τότε όλες διαδικασίες (& οι προσλήψεις αναπληρωτών) πάνε χρονικά πιο πίσω.]

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2008, 09:46:50 πμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 30, 2008, 10:28:04 πμ »
Οι τοποθετήσεις νεοδιόριστων στα σχολεία γίνονται πάντα τέλος Αυγούστου (σε αρκετές περιπτώσεις και αρχές Σεπτεμβρίου).
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 30, 2008, 11:15:40 μμ »
Δεν υπάρχει περίπτωση να διοριστείς σε μια περιοχή ή δυσπρόσιτο σχολείο που δήλωσες πχ 7ο στη σειρά, και κάποιος παρακάτω από σένα να τοποθετηθεί πχ στην 4η δική σου επιλογή, με όποια σειρά και να τη δήλωσε. Όταν το "αρμόδιο" PC φτάσει στο όνομά σου, βλέπει αν είναι κενή η 1η σου επιλογή. Αν ναι, στη δίνει, αν όχι, ελέγχει τη 2η σου επιλογή κοκ. Στο παραπάνω παράδειγμα, για να πάθεις ζημιά, πρέπει το σύστημα να φτάσει στο όνομά σου να περάσει, τις 3 πρώτες σου επιλογές γιατί τα κενά καλύφθηκαν από τους παραπάνω, να δει ότι η 4η σου επιλογή είναι κενή και να το αγνοήσει, να πάει στην 5η σου κοκ. Πράγμα αδύνατο. Δεν ενδιαφέρεται το PC αν έχεις στη 8η ή στην 28η επιλογή σου δυσπρόσιτο. Η πρώτη φορά που θα βρει κενό σε επιλογή σου (αφού έχει εξετάσει όλους τους παραπάνω από εσένα), θα είναι και ο διορισμός σου. Γι΄ αυτό και οι του ΑΣΕΠ πρέπει να βάλουν ΝΑΙ σε όλα, και τα δυσπρόσιτα. Αν δεν τρέξει αυτή η επιλογή, σημαίνει ότι δεν υπήρξε ανάγκη. Αν τρέξει σημαίνει ότι αν δεν το έβαζε χανόταν ο διορισμός. Δεν πας σε "τυφλό" δυσπρόσιτο αν πράγματι είναι η σειρά σου για μία από τις (μέχρι) 30 επιλογές ή σε κάποια περιοχή προερχόμενη από το "ΝΑΙ σε όλες τις λοιπές περιοχές".

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 31, 2008, 07:35:53 πμ »
Αν όμως εξαντληθούν οι 30 επιλογές σου & γίνει χρήση του "ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ" (& δυσπρόσιτα & οι υπόλοιπες περιοχές), τότε τι γίνεται???

Αποσυνδεδεμένος lazarefa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 09, 2008, 06:01:21 μμ »
Η φίλη μου έχοντας πάρει μετάθεση από το ΠΥΣΔΕ όπου υπηρετούσε την περίοδο 2007-08 ως νεοδιόριστη, αποφάσισε κι έκανε τον περασμένο Απρίλη αίτηση απόσπασης προκειμένου να παραμείνει για ένα χρόνο ακόμα στην υφιστάμενη θέση της. Η αίτηση εγκρίθηκε. Όπως προβλέπεται, στις 30/6/08 παρουσιάστηκε στο ΠΥΣΔΕ μετάθεσης προς ανάληψη υπηρεσίας. Τις μέρες εκείνες το ΠΥΣΔΕ μετάθεσης έβγαλε τα λειτουργικά κενά για την περιοχή μετάθεσής της, όπου προς έκπληξή της διαπίστωσε ότι δόθηκαν λειτουργικά κενά στην ειδικότητά της από λύκειο μικρού νησιού το οποίο την ενδιέφερε μεν, αλλά θεωρόντας όταν βγήκαν οι μεταθέσεις ότι δε θα παίξει ως πιθανή τοποθέτηση, ζήτησε και πήρε απόσπαση στην παλιά της θέση. Έλα που όμως τώρα άλλαξαν τα δεδομένα και την ενδιέφερε το συγκεκριμένο νησί της περιφέρειας μετάθεσής της. Από κουβέντα με το προσωπίκό του ΠΥΣΔΕ μετάθεσης, της είπαν να υποβάλλει αίτηση ανάκλησης απόσπασης, προκειμένου να είναι στο ΠΥΣΔΕ μετάθεσης και να τοποθετηθεί (πιθανότατα) στο εν λόγω νησί. Υπ΄ όψη ότι ήταν η μοναδική μετατιθέμενη της ειδικότητάς της στην περιφέρεια μετάθεσής της η οποία περιλαμβάνει 5 νησιά...
Όταν ανακοινώθηκαν τα λειτουργικά κενά του ΠΥΣΔΕ μετάθεσης, όπως προανέφερα περιλαμβάνονταν δύο κενά της ειδικότητάς της: Ένα 4 ωρών στο νησί που την ενδιέφερε κι ένα 2 ωρών σε γειτονικό νησί με ίδια μοριοδότηση. Από ότι της είπαν από το ΠΥΣΔΕ μετάθεσης, και στα 2 αυτά νησιά, άτομα της ειδικότητάς της θα συμπλήρωναν ωράριο διότι θα έκανα αρκετές ώρες σε μαθήματα β ανάθεσης, ελλείψει αντίστοιχων ειδικοτήτων...
Τελικά στις 28 ιουλίου βγήκε η β φάση αποσπάσεων και ανακλήσεων Β-θμιας όπου και συμπεριλαμβανόταν. Μέρες πριν από αυτό, είχε κάνει δήλωση προτίμησης στο ΠΥΣΔΕ μετάθεσης όπου είχε δηλώσει το νησί με τις 4 ώρες που την ενδιέφερε.
Κατά την ανακοίνωση των διορισμών νέων μονίμων εκπαιδευτικών στις 2 Αυγούστου, εκπλαγήκαμε αμφότεροι, βλέποντας ότι, ενώ η ανάκλησή της είχε εγκριθεί και ήταν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ μετάθεσης για τη συγκεκριμένη περιοχή με τα 2 δηλωμένα λειτουργικά κενά στα 2 νησάκια, παρόλα αυτά πήραν και 2 νεοδιόριστους....
Έτσι αυτή τη στιγμή, για μια περιφέρεια με 2 κενά 4 και 2 ωρών αντίστοιχα σε 2 νησάκια, υπάρχουν 3 εκπαιδευτικοί της αυτής ειδικότητας: Η φίλη μου ως μετατιθέμενη μόνιμη που δεν έχει ακόμα τοποθετηθεί αλλά έχει κάνει δήλωση προτίμησης για το ένα νησάκι, και 2 νεοδιόριστοι οι οποίοι θα παρουσιαστούν σε 10 μέρες περίπου για να αναλάβουν υπηρεσία και να τοποθετηθούν. Το ερώτημα είναι, ποιανού την προτίμηση θα λάβουν οι του ΠΥΣΔΕ πρώτα υπόψη; (Προφανώς ένας εκ των τριών θα κριθεί υπεράριθμος). Θεωρητικά νομίζω της φίλης μου, ως υφιστάμενης μόνιμης σε εκκρεμότητα....Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 09, 2008, 06:20:20 μμ »
Απ' ό,τι ξέρω, πρώτα γίνονται οι τοποθετήσεις των ήδη μονίμων (στη διάθεση ή από απόσπαση) και μετά των νεοδιόριστων, που τοποθετούνται στα εναπομείναντα λειτουργικά κενά. Δε "συγκρίνονται", δηλαδή, μεταξύ τους.Δες την ανακοίνωση της Β/θμιας Κυκλάδων:

Η συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ Κυκλάδων για τις εσωτερικές αποσπάσεις εντός νομού και τις προσωρινές τοποθετήσεις των ευρισκομένων στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ προβλέπεται να πραγματοποιηθεί το τελευταίο δεκαήμερο του Αυγούστου και ασφαλώς θα προηγηθεί των τοποθετήσεων των νεοδιορίστων.
http://dide.kyk.sch.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=119

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε μένουν κενά για τους νεοδιόριστους, άρα δημιουργείται υπεραριθμία. Μπορεί να τους τοποθετήσουν κι αυτούς προσωρινά σε αυτό το σχολείο ή άλλο για να πληρώνονται και μετά να ξεκινήσει η διαδικασία της ρύθμισης υπεραριθμίας. Η φίλη σου, ως πιο παλιά στο σχολείο, προηγείται είτε θέλει να κριθεί υπεράριθμη είτε όχι. Αν, δηλαδή, θέλει να φύγει φεύγει, αν θέλει να μείνει μένει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2008, 06:59:40 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος triton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 27, 2008, 08:20:47 μμ »
Καλησπέρα. Θέλω βοήθεια απ' όλους που γνωρίζουν κάτι σχετικό. Τοποθετήθηκα με οργανική σε ένα σχολέιο με λίγα μόρια (4). Έκανα αίτηση για απόσπαση σε ένα άλλο σχολείο με περισσότερα μόρια (8). Στο σχολείο αυτό χρειάζονται 4,5 φιλολόγους. Πήγαμε 5  φιλόλογοι. Οι τρείς φιλόλογοι ήταν στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ, εγώ που πήγα με απόσπαση και ανήκω στο ίδιο ΠΥΣΔΕ και ο 5ος φιλόλογος που ήρθε με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ. Μαθαίνω με μεγάλη μου έκπληξη ότι ο Διευθυντής της Δ.Δ.Ε θεωρεί εμένα 5ο φιλόλογο και θα με στείλει και σε 2ο σχολείο για την συμπλήρωση του ωραρίου.Εγώ ήξερα ότι η σειρα τοποθέτησης έχει ως εξής:
1) Αυτοί που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ
2) Αυτοί που είναι εντός ΠΥΣΔΕ
3) Αυτοί που έρχονται με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ
Κάνω λάθος; Η Δικαιολογία που προβάλει είναι ότι αυτός που έρχεται από άλλο ΠΥΣΔΕ έχει περισσότερα χρόνια υπηρεσίας.
Εγώ έμαθα από κάποιο έτομο της Δ.Δ.Ε ότι γνωρίζονται και θέλει να της δώσει τα μόρια.
Γι' αυτό λοιπόν θέλω την βοήθεια από όλου σας. Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό και ακόμη καλύτερα αν γνωρίζει νόμο ,εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ ή οτιδήποτε άλλο σχετικό έγγραφο να μου το πεί γιατί δεν θέλω να το αφήσω έτσι.
 Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ Οι φιλόλογοι που έχουν οργανικοί στο σχολείο λείπουν με απόσπαση σε άλλα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 27, 2008, 08:40:20 μμ »
Στη σειρά που αναφέρεις πρέπει να προστεθεί στην κορυφή και η μηδενική κατηγορία που προηγείται:

0) Αυτοί που έχουν μέσον.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 27, 2008, 08:47:22 μμ »
Στη σειρά που αναφέρεις πρέπει να προστεθεί στην κορυφή και η μηδενική κατηγορία που προηγείται:

0) Αυτοί που έχουν μέσον.

Αυτή ήταν- είναι και θα είναι πάντοτε  η μόνη απάντηση στην ερώτηση
Το επακόλουθο ερώτημα... θα αλλάξει κάτι???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160403
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.