*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14  (Αναγνώστηκε 694700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rhonan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2128 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 11:40:49 πμ »
να ρωτησω κατι ρε παιδια, μιλαω μ'εναν ανθρωπο που διαχειριζεται το εσπα, τον ρωταω συγκεκριμενα για το δικο μας εργο, ετσι τα λενε, αν ηθελε να με ξαποστειλει και να εχει το κεφαλι του ησυχο, δε θα μου ελεγε αυτα που γραφετε? θα μπορουσε πολυ απλα να μου πει πιστωσεις τελος, αυτες οι 300 εμειναν. ισα ισα ο ανθρωπος μου ειπε οτι οι 300 εχουν ηδη δεσμευτει για μας και υπαρχουν αλλες 3500 διαθεσιμες απο τις οποιες θα παρουν οταν μας καλεσουν.

Σε ευχαριστούμε πολύ Giota8 που μοιράζεσαι την ενημέρωσή σου μαζί μας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:23:13 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2129 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 12:02:06 μμ »
Κανείς δεν αμφισβητεί, αυτό που σου είπε ο άνθρωπος, ότι έχουν μείνει 3500 πιστώσεις. Το καίριο ερώτημα είναι που έχουν σκοπό να τις διαθέσουν. Γιατί μέσα σε αυτές τις πιστώσεις είναι  ενισχυτική,  παράλληλη και  ζεπ. Δεν πιστεύω να θεωρείς ότι έχουν μείνει, γενικά, ελεύθερες 3500 πιστώσεις, χωρίς να υπάρχει πρόβλεψη για το που θα διατεθούν. Άλλωστε όπως μας είπες ο συνολικός αριθμός των πιστώσεων είναι 10800 για όλα τα έργα του εσπα και αυτό δυστυχώς δεν αλλάζει.

φυσικα και οι πιστωσεις αυτες δεν ειναι αδεσποτες. καπου θα διατεθουν. αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι αποκλειετε το γεγονος καποιες να πανε και σε μας, οπως μου ειπαν? γιατι πρεπει να κλαιμε δηλαδη τον μακαριτη πριν καν γινει μακαριτης? και οντως ειπα οτι ο συνολικος αριθμος των πιστωσεων ειναι 10800, δεν ειπα ομως οτι αυτο δεν αλλαζει!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2130 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 12:12:54 μμ »
εχω την αισθηση οτι οποιος προλαβει ειναι εαν ισχυσει αυτο το νουμερο!  Η ενισχυτικη εχω την αισθηση οτι δεν θα καλυφθει απο αυτο το κονδυλι.  Επειδη υπηρξανε υπηρξανε τρελες αντιδρασεις και με τα 800 που βγηκαν απο το πουθενα (οι δασκαλοι ειναι υπεραριθμοι παντου πλεον απλα μεχρις στιγμη εχουν ασυλια και δεν μετακινουνται) ,  αλλα και με το γεγονος οτι συζηταμε παλι για αναπληρωτες δασκαλων ζεπ- παραλληλη βλεπω μια αναδιπλωση στο υπουργειο στο θεμα των ειδικοτητων. Τα κενα ειναι παρα πολλα 700 συνολικα στα αγγλικα 500 γυμναστων και 400 πληροφορικης. Παροτι που αυτο φαινεται στο survey  και τα μισα να ειναι ΕΑΕΠ επιβαλλεται να καλυφθουν λογω του γεγονοτος οτι για αυτο το προγραμμα  εχουν δοθει τα χρηματα απο τη ΕΕ και υπαρχουν και καποιοι που το κυνηγουν πλεον και νομικα. Ο <<αιρετος >> συνεχιζει να γραφει το 300 γιατι τον βολευει να βγει πρωτα η παραλληλη και να βολεψει πιο πολλους απο  τους δασκαλους προλαβαινοντας παλι τις πιστωσεις. Ομως το υπουργειο και επειδη παμε σιγα σιγα σε εκλογες ειτε δημοτικες ειτε ευροεκλογες ειτα κανονικες ,  ξερει οτι δεν μοιραζεται ετσι η πιτα,  γιαυτο και τις τελευταιες ημερες γινεται μια προσπαθεια να ανοιξει και το ΕΣΠΑ 2014-20(εξου και η καθυστερηση στις προσληψεις)
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2131 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 12:18:57 μμ »
Η αγωνία μου giota8 είναι για το πως θα διατεθούν αυτές οι πιστώσεις. Δεν έχω προεξοφλήσει τίποτα, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Απλά οι αριθμοί που σου ανέφερα (650 για παράλληλη, 400 περίπου για ζεπ και 2000 ενισχυτική) ακούγονται εδώ και πολύ καιρό. Τι να πω... μακάρι να γίνει φάση αναπληρωτών για τις ειδικότητες που δεν έχει καλέσει ακόμα, με βάση τα πραγματικά κενά, ώστε να δουλέψουν όσο γίνεται περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:23:13 »

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2132 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 12:27:07 μμ »
γινονται επισης προσπαθειες να αυξηθει η οροφη των 10800 που υπηρχε, αλλα θελει αποφαση υπουργικου συμβουλιου, δεν μπορει να αποφασιστεί μονομερώς απο το ΥΠΑΙΘ.

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2133 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 01:07:19 μμ »
Ευχαριστούμε Γιώτα για τις πληροφορίες. Έχεις μάθει αν υπάρχουν πιθανότητες να καλέσουν από την ειδικότητά μας στη δευτεροβάθμια και στα κλασικά δημοτικά;

Αποσυνδεδεμένος mariag_83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Home is where your heart is (ΠΕ06)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2134 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 02:48:02 μμ »
Απορία:το φίκο τι κάθεστε και τον ακούτε;Έχει πέσει άπειρες φορές έξω...εκτός αυτού,ΔΕ μας γουστάρει.Έχει δηλώσει ορθά κοφτά ότι"δεν είναι δική μου αρμοδιότητα να ενημερώνω ειδικότητες,εσείς ανήκετε στην ΟΛΜΕ".Μας φτύνει στη μάπα κανονικότατα και εσείς ασχολείστε ακόμη;Είστε σοβαροί;Ρε τραβάτε του μια διαγραφή του ανεκδιήγητου να τελειώνουμε!!!
Πρόσεχε τι εύχεσαι,γιατί μπορεί όταν το αποκτήσεις να μην έχεις τι να το κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2135 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 05:43:57 μμ »
Απορία:το φίκο τι κάθεστε και τον ακούτε;Έχει πέσει άπειρες φορές έξω...εκτός αυτού,ΔΕ μας γουστάρει.Έχει δηλώσει ορθά κοφτά ότι"δεν είναι δική μου αρμοδιότητα να ενημερώνω ειδικότητες,εσείς ανήκετε στην ΟΛΜΕ".Μας φτύνει στη μάπα κανονικότατα και εσείς ασχολείστε ακόμη;Είστε σοβαροί;Ρε τραβάτε του μια διαγραφή του ανεκδιήγητου να τελειώνουμε!!!
Ναι αλλα τ 800 τα πηρε και μαλιστα εγραφε οτι δεν θα επηρεασουν. Οι δασκαλοι δεν ηταν στο εσπα και σε ωραια παρασκευη μεσημερι επονομαστηκε το ολοημερο καινοτομο προγραμμα......δυστυχως επηρεαζει !
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2136 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:16:42 μμ »
Πάντως τη βραδιά που έγιναν οι προσλήψεις μουσικών-θεατρολόγων και εικαστικών προφανός ο λεγάμενος δεν το ήξερε,δεν είχε ανακοινώσει τίποτα από πιο νωρίς,ίσα-ίσα που είχε πει και καληνύχτα στο κοινό του...άρα σχετικά με τις ειδικότητες,η ενημέρωσή του δεν είναι ό,τι καλύτερο.Κι εγώ πιστεύω πως προσπάθησε πριν γίνει η δική μας α' φάση να σπρώξει την παράλληλη για να χώσει δασκάλους πάλι,αλλά με τόσο πολλά κενά που έχουμε οι ειδικότητες,τα βρήκε μπαστούνια..Όσο για το 300 που επέμενε,εδώ και κάτι μέρες το κάνει γαργάρα..

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2137 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:47:58 μμ »
Τα μηνύματα δεν είναι αισιόδοξα! Παραθέτω ένα απόσπασμα:
"Είναι χαρακτηριστικά τα όσα ειπώθηκαν στη σύσκεψη των διευθυντών δημοτικών σχολείων της Β΄ Αθήνας και σχολικών συμβούλων με τον Διευθυντή Διεύθυνσης της Β΄ Αθήνας και τον Περιφερειάρχη (όπως τα μεταφέρει ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Γ. Σεφέρης»): Λειτουργήστε τα σχολεία όπως μπορείτε χωρίς άλλο προσωπικό. Υπάρχουν πολλά κενά αλλά δε θα καλυφθούν γιατί οι δεξαμενές στέρεψαν! Αν μπορείτε λειτουργήστε τα με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ), αν όχι λειτουργήστε τα όπως το παλιό σύστημα ή μεικτό. Ανά τρία - τέσσερα σχολεία, κάντε μετακινήσεις εκπαιδευτικών ώστε τουλάχιστον το ένα να είναι ΕΑΕΠ και τα άλλα να μην είναι..."

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%87%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2138 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 08:04:48 μμ »
Χρυσα στα υπολοιπα δημοτικα λιγο δυσκολο να καλυφθουν τα κενα απο τη στιγμη που εχουν τελειωσει οι πιστωσεις του κρατικου για την α/θμια. εκτος βεβαια κι αν καταφερουν να βρουν τροπο αν και μου φαινεται απιθανο. για την β/θμια αυτο που μου ειχαν πει πριν απο αρκετο καιρο ειναι οτι θα καλυψουν καποια κενα, λογω του οτι το μαθημα μας το επιλεγουν καποια παιδια για πανελληνιες. παρα τα οσα λεγονται υπαρχουν κενα και στη β/θμια και το υπουργειο τα γνωριζει, οχι τοσα οσα στην α/θμια αλλα υπαρχουν.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος dorothea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2139 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 10:48:23 πμ »
καλημερα σε ολους!αναρωτιεμαι αν τρεξει εσπα αυτην την εβδομαδα.εγω αρνουμαι να παρω στο υπουργειο γιατι ο καθε υπαλληλος μου λεει κατι διαφορετικο.

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2140 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 10:54:29 πμ »
Πάρε να γελάσουμε λίγο

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2141 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 10:54:35 πμ »
εγω παντως ξυπνησα απο ονειρο...[με ειχαν λεει παρει σε ενα νησι και με αλλη μια γυμναστρια ψαχναμε να βρουμε την α/μια...]και ξαφνικα πεταχτηκα και ξυπνησα!!!μωρε λετε???θα καταντησουμε ψυχωτικοι στο τελος.... :-\
ΠΕ06

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160750
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.