*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία σε αναλφάβητους  (Αναγνώστηκε 4120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διδασκαλία σε αναλφάβητους
« στις: Μάιος 30, 2009, 06:30:14 μμ »
Καλησπερα σε ολους!!!
Εχω ενα προβλημα και θελω για ακομη μια φορα τη βοηθεια σας
Προκειται να διδαξω σε δυο 15χρονα παιδια την ελληνικη αλλα τα συγκεκριμενα δεν εχουν παει ποτε σχολειο,ξερουν ωστοσο να μιλουν αλλα οχι να διαβαζουν και να γραφουν.
Θελω αν καποιος εχει ασχοληθει ξανα με κατι τετοιο να μου δωσει καποιες οδηγιες-συμβουλες για το πρωτο μαθημα.Ή εστω αν καποιος εχει μια καλη ιδεα γιαυτο...Νιωθω πελαγωμενη γιατι δεν εχω ασχοληθει ξανα με τετοια περιπτωση.Να αρχισω με την αλφαβητα?Πως αυτο μπορει να γινει με εναν πιο ιδιαιτερο τροπο?γιατι δε θελω να κανω που κατι που δε θα τους εγειρει το ενδιαφερον για την επομενη φορα.Τι αλλο μπορω να κανω στα πρωτα μαθηματα??Ειναι δυσκολη περιπτωση το ξερω,αλλα αν μπορειτε βοηθειστε με ή εστω προτεινετε μου καποιο σχετικο βιβλιο που ισως  θα με βοηθουσε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2009, 06:56:56 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία σε αναλφάβητους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:18 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε αναλφάβητους
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2009, 08:06:46 μμ »
Μπορείς να προμηθευτείς τα βιβλία εκμάθησης της ελληνικής ως ξένης γλώσσας ή να τους ξεκινήσεις με τη γλώσσα της Α' δημοτικού. Βλέποντας και κάνοντας θα πας. Δυσκολη κατάσταση πράγματι. :-\
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε αναλφάβητους
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2009, 08:18:50 μμ »
Ρίξε μια ματιά στα βιβλία εκμάθησης της ελληνικής ως ξένης γλώσσας, γιατί τα περισσότερα απευθύνονται σε μεγαλύτερες ηλικίες. Η γλώσσα της α' δημοτικού απευθύνεται σε μικρότερα παιδιά και μπορεί να τους κάνει να βαρεθούν. Επίσης, για να τους κινήσεις το ενδιαφέρον θα μπορούσες να χρησιμοποιείς στο μάθημα έντυπο υλικό που νομίζεις ότι θα τους ενδιαφέρει (δηλαδή περιοδικά, εφημερίδες, αφίσες), να τους φέρεις στίχους τραγουδιών κλπ.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε αναλφάβητους
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2009, 08:29:45 μμ »
Δε νομίζω ότι τα βιβλία εκμάθησης της ελληνικής ως ξένης γλώσσας βοηθάνε γιατί στηρίζονται κυρίως σε ωρολογία π.χ επαγγέλματα,κατευθύνσεις κτλ.Βασίζονται περισσότερο σε λεξιλόγιο παρά σε σύνταξη.Άτομα που μιλούν ήδη την ελληνική γλώσσα αλλά δεν ξέρουν να γράφουν θεωρώ ότι χρειάζονται περισσότερο γραμματική-συντακτικό!
Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με την αβ για να εξοικειωθούν με την ορθογραφία και να ξεχωρίζουν τα "ι" και τα"ο" και να συνεχίσεις με γραμματική και σύνταξη.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία σε αναλφάβητους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:18 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε αναλφάβητους
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 31, 2009, 01:04:47 πμ »
Όσο το σκέφτομαι, αν δεν ξέρουν καθόλου ανάγνωση, μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσεις με το βιβλίο της α' δημοτικού. Η αλφαβήτα και η γραμματική-σύνταξη θα αρκούσαν, αν γνώριζαν ανάγνωση σε άλλη γλώσσα και πήγαιναν να μάθουν να διαβάζουν και ελληνικά. Τώρα θα πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή... Να μάθουν πρώτα αλφαβήτα και ανάγνωση και μετά γραμματική-συντακτικό.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε αναλφάβητους
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 31, 2009, 04:48:07 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!
Με αλφαβητα λεω να αρχισω απλα το θεμα ειναι με τι τροπο θα την διδαξω ωστε να μη βαρεθουν.Ψαχνω καποιον ιδιαιτερο τροπο.Μεσα απο ενα παιχνιδι ας πουμε...
Με βοηθησε πολυ και ενα site που βρηκα!Το επισυναπτω σε περιπτωση που χρειαστει σε καποιον αλλο απο εσας στο μελλον
http://www.geocities.com/nikosas2002/Glossa.htm
αν γνωριζετε και σεις καποιο με ασκησεις και εναλλακτικους τροπους διδασκαλιας της ελληνικης στειλτε!!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία σε αναλφάβητους
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2009, 05:09:04 μμ »
Διδάσκω Ελληνικά σε ξένους για τρίτο χρόνο φέτος. Βέβαια, το δικό σου πρόβλημα είναι μάλλον μεγαλύτερο, μιας και , απ' ό,τι κατάλαβα, τα παιδιά δε ξέρουν να διαβάζουν και να γράφουν. Θα βρεις αρκετά πλούσιο υλικό εδώ: http://www.ediamme.edc.uoc.gr/diaspora/index.php?kseni . Πρόκειται για υλικό για ομογενείς, αλλά εμένα με βοήθησε πολύ. Αν ψάξεις, θα βρεις ότι υπάρχουν βοηθήματα για όλες τις ηλικίες και τα επίπεδα. Έχω επίσης συγκεντρώσει μια αρκετά μεγάλη βιβλιογραφία για Ελληνικά σε ισπανόφωνους (που είναι και η πλειοψηφία των δικών μου μαθητών). Αν πιστεύεις πως μπορεί να βοηθήσει, θα χαρώ πολύ να σου τη στείλω, ή ακόμα και να σου φωτοτυπήσω κάποια βιβλία.
Καλή ευκολία! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160871
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 821
Σύνολο: 845

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.