*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)  (Αναγνώστηκε 42103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosMath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Την καλησπέρα μου αγαπητοί φίλοι.
Όπως μπορείτε να παρατηρήσετε αυτή είναι η πρώτη μου καταχώρηση.Είμαι φοιτητής στο 7ο έτος στο μαθηματικό Ιωαννίνων και προσπαθώ να τελειώσω την πανεύκολη αυτή σχολή.Είμαι πλέον στην πόλη μου και πηγαίνω Γιάννενα μόνο για εξεταστικές.Αποφάσισα λοιπόν ότι είναι καιρός να αρχίσω να προετοιμάζομαι για την μεταπτυχιακή μου πορεία και να ξεκινήσω να παραδίδω μαθήματα μαθηματικών σε παιδιά (γυμνασίου προς το παρών μιας που δεν έχω θεωρώ την ανάλογη εμπειρία ώστε να αναλάβω την ευθύνη για παιδιά Λυκείου).Θα σας παρακαλούσα να μου δώσετε κάποιες απαντήσεις και συμβουλές.

-Έχω μεγαλώσει με ιδιαίτερα οπότε έχω αρκετές εμπειρίες όσον αφορά αυτά, αλλά υπάρχουν βασικές απορίες.Καταρχάς η προτετοιμασία μου ποια είναι?Αγοράζω τα βιβλία Α,Β,Γ γυμνασόυ, μελετάω την ύλη, αγοράζω συγκεκριμένα βοηθήματα και στη συνέχεια ψάχνω για μαθητές?
-Είναι καλή περίοδος να ψάξω για μαθητές αυτό τον καιρό , ή έχω αργήσει?
-Ως φοιτητής 10ευρώ την ώρα είναι λογική τιμή ή είναι λίγα?
-Πόσο εντατικά πρεπει να είναι τα μαθήματα για μαθητές γυμνασίου?Εννοώ πόσες φορές την εβδμάδα.
-Τη διδακταία ύλη πού μπορώ να τη βρώ?

Αυτά όσον αφορά τα μαθηματικά.Πάμε στα Αγγλικά.Είμαι κάτοχος Proficiency και έχω εκδόσει εδώ και πολλά χρόνια άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.Θα άξιζε να προσπαθήσω για τη πρόσληψή μου σε κάποιο φροντιστήριο αγγλικών ή είναι καλύτερα να ψάξω για ιδιαίτερα?Μιλάω από άποψη απολαβών.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που ξοδέψατε έστω για να διαβάσετε την καταχώρηση μου και θα περιμένω τις συμβουλές σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2009, 06:38:07 μμ από PanosMath »
"Errors are not in the art but in the artificers."

-Isaac Newton-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος havito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ Ο3 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2009, 06:50:27 μμ »
Αυτά όσον αφορά τα μαθηματικά.Πάμε στα Αγγλικά.Είμαι κάτοχος Proficiency και έχω εκδόσει εδώ και πολλά χρόνια άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.Θα άξιζε να προσπαθήσω για τη πρόσληψή μου σε κάποιο φροντιστήριο αγγλικών ή είναι καλύτερα να ψάξω για ιδιαίτερα?Μιλάω από άποψη απολαβών.

δεν υπάρχουν μόνον οι απολαβές αλλά και τα έσημα!
επίσης τα 10 ευρώ την ώρα είναι πολύ καλά αν λογαριάσεις ότι είναι το 1/3 από το μεροκάματο ενός εργάτη!
τέλος δεν είναι αργά για να βρεις μαθητές ειδικά γυμνασίου που ξεκινούν συνήθως όταν βρουν τα σκούρα!
καλά βοηθήματα είναι του Στεργίου (σαββάλας)
όμορφες ελλιές από το Μπαγκλαντές

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2009, 07:48:44 πμ »
Στο θεμα του φροντιστηριου και των ιδιαιτερων:

Στο φροντιστηριο εχεις ενσημα, την εμπειρια της ταξης, και δικτυωνεσαι για τη μελλοντικη σου πορεια στα ιδιαιτερα.
Στα ιδιαιτερα, εχεις καλυτερες απολαβες, την "ανεση" της οργανωσης του χρονου σου αλλα και καπως πιο δυσκολο εργο, λογω του οτι δεν εχεις ξαναδιδαξει Αγγλικα, και δεν ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζεις... βεβαια κι εσυ εκπαιδευτικος εισαι, απλα θελει αλλη προετοιμασια.

Θα σου προτεινα κατι που εκανα κι εγω.
Ψαξε για φροντιστηριο να δουλεψεις ημιαπασχοληση, ωστε να δεις πως βγαινει η δουλεια, και να σε κατευθυνουν λιγο απο το φροντιστηριο ΚΑΙ συγχρονως βρες και ιδιαιτερα. Ετσι θα τα συνδυασεις ολα, ενσημα και καποιες καλες απολαβες στο συνολο, και θα μπεις πιο ευκολα και στην ολη διαδικασια.
Την επομενη χρονια αποφασιζεις τι σου αρεσει να κανεις.

Εγω εμεινα μια χρονια στο φροντιστηριο και μετα μονο ιδιαιτερα.

Καλη επιτυχια σε ολα!

Αποσυνδεδεμένος PanosMath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2009, 12:04:16 μμ »
Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μέχρι στιγμής!Θα ήθελα μόνο αν μπορείτε να με διαφωτίσετε λίγο στο θέμα της προετοιμασίας...

- Η δική μου δουλειά κοινώς πριν αναλάβω τα ιδιαίτερα μαθηματικών/αγγλικών ποιά είναι;

- Στο φροντιστήριο σου δίνουν απλά μια τάξη , τα teacher's book και σου λένε μπες και δίδαξε;Ή σε προετοιμάζουν κάπως;
"Errors are not in the art but in the artificers."

-Isaac Newton-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2009, 02:00:11 μμ »
Γι'αυτο σου λεω, ειδικα στα Αγγλικα, δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται.

Να προετοιμαζεσαι στην τυχη δε γινεται, οποτε αφου βρεις καποιο παιδι (μιλαω για Αγγλικα παντα) μπορεις να μας ρωτησεις η να παρεις σε εναν εκδοτικο οικο να σου στειλουν τα βιβλια δωρεαν για το αντιστοιχο επιπεδο. Μετα μελετας καλα το βιβλιο του δασκαλου και ρωτας και καποιον αν δε βγαζεις ακρη, οποτε εχεις πει στο παιδι στο μεταξυ να ξεκινησετε σ εκαμια εβδομαδα να ερθουν τα βιβλια. 

Γι'αυτο σου λεω οτι καλυτερα να πας πρωτα φροντιστηριο. Εκει θα ζητησεις απο τον εργοδοτη να σε καθοδηγησει, στο κατω κατω θα του πεις οτι δεν εχεις κανει ξανα μαθημα πριν σε προσλαβει.

Μια επισης καλη ιδεα ειναι να απευθυνθεις σε καποιο φροντιστηριο ωστε να παρακολουθησεις διδασκαλιες και να σε βοηθησουν να ξεκινησεις, χωρις να πληρωθεις, αρχικα βεβαια.


Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2009, 02:35:11 μμ »
Με συγχωρείς, αλλά δεν κατάλαβα.Τα Μαθηματικά σ'ενδιαφέρουν τελικά ή τα Αγγλικά? Το γεγονός ότι έχεις το Proficiency δε σημαίνει ότι μπορείς να διδάξεις κιόλας. Πήγαινε κάνε κάποιο σεμινάριο μεθοδολογίας να δεις αν σ'ενδιαφέρει πρώτα γιατί είναι κρίμα να μην σου αρέσει και να παρατήσεις τα παιδάκια στα κρύα του λουτρού.

Αποσυνδεδεμένος kwstas_pe03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2009, 02:55:50 μμ »
Το γεγονός ότι έχεις το Proficiency δε σημαίνει ότι μπορείς να διδάξεις κιόλας.

Φυσικά και μπορεί να διδάξει αφού έχει Proficiency. Αγγλικά θα διδάξει, δεν θα εξερευνήσει το διάστημα ο άνθρωπος! Μπορεί να ξεκινήσει με χαμηλότερο επίπεδο για αρχή.

Με συγχωρείς, αλλά δεν κατάλαβα.Τα Μαθηματικά σ'ενδιαφέρουν τελικά ή τα Αγγλικά?

Έχει αναφέρει ότι τον ενδιαφέρουν και τα δύο.

Πήγαινε κάνε κάποιο σεμινάριο μεθοδολογίας να δεις αν σ'ενδιαφέρει πρώτα γιατί είναι κρίμα να μην σου αρέσει και να παρατήσεις τα παιδάκια στα κρύα του λουτρού.

Εσύ παρακολουθώντας κάποιο σεμινάριο κατάλαβες το θες να διδάξεις???
Γιατί εγώ δεν παρακολούθησα κανένα σεμινάριο, αλλά κατάλαβα ότι θέλω να διδάξω διδάσκοντας!!

Μην τον αποπαίρνεις τον άνθρωπο!!!


Συνάδελφε Πάνο!
Όσον αφορά τα μαθηματικά, πρώτα βρες μαθητή. Ύστερα, κάνε μια βιβλιογραφική ανασκόπηση στα βοηθήματα. Του Στεργίου όντως είναι πολύ καλά. Ξεκίνα να γράφεις δικές σου σημειώσεις για τα μαθήματά σου, θα σου είναι χρήσιμα για το μέλλον και για την πρόσληψή σου σε φροντιστήριο όταν θα πάρεις το πτυχίο σου.
Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 21, 2009, 07:40:01 μμ »
Το γεγονός ότι έχεις το Proficiency δε σημαίνει ότι μπορείς να διδάξεις κιόλας.

Φυσικά και μπορεί να διδάξει αφού έχει Proficiency. Αγγλικά θα διδάξει, δεν θα εξερευνήσει το διάστημα ο άνθρωπος! Μπορεί να ξεκινήσει με χαμηλότερο επίπεδο για αρχή.

Με συγχωρείς, αλλά δεν κατάλαβα.Τα Μαθηματικά σ'ενδιαφέρουν τελικά ή τα Αγγλικά?

Έχει αναφέρει ότι τον ενδιαφέρουν και τα δύο.

Πήγαινε κάνε κάποιο σεμινάριο μεθοδολογίας να δεις αν σ'ενδιαφέρει πρώτα γιατί είναι κρίμα να μην σου αρέσει και να παρατήσεις τα παιδάκια στα κρύα του λουτρού.

Εσύ παρακολουθώντας κάποιο σεμινάριο κατάλαβες το θες να διδάξεις???
Γιατί εγώ δεν παρακολούθησα κανένα σεμινάριο, αλλά κατάλαβα ότι θέλω να διδάξω διδάσκοντας!!

Μην τον αποπαίρνεις τον άνθρωπο!!!


Συνάδελφε Πάνο!
Όσον αφορά τα μαθηματικά, πρώτα βρες μαθητή. Ύστερα, κάνε μια βιβλιογραφική ανασκόπηση στα βοηθήματα. Του Στεργίου όντως είναι πολύ καλά. Ξεκίνα να γράφεις δικές σου σημειώσεις για τα μαθήματά σου, θα σου είναι χρήσιμα για το μέλλον και για την πρόσληψή σου σε φροντιστήριο όταν θα πάρεις το πτυχίο σου.
Καλή τύχη!
Δεν τον αποπαίρνω τον άνθρωπο. Απλώς, δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένας Μαθηματικός θέλει να διδάξει και Μαθηματικά και Αγγλικά! Τί σχέση έχει το ένα με το άλλο??? Όπως αντιλαμβάνομαι, η λύση των Αγγλικών είναι προσωρινή μέχρι να πάρει το πτυχίο του στα Μαθηματικά. Και το Proficiency δεν σημαίνει αυτόματα ότι ξέρεις την γλώσσα άριστα και μπορείς να διδάξεις. Όπως και σε οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα χρειάζονται σεμινάρια μετεκπαίδευσης και πολύς κόπος και διάβασμα.
Όσο για το πότε κατάλαβα εγώ ότι θέλω να διδάξω, η απάντησή μου είναι ότι το κατάλαβα στο Πανεπιστήμιο όπου κάναμε πολλά μαθήματα σχετικά με το tefl και, καθώς το απαιτούσε το κάθε μάθημα, διδάσκαμε κιόλας σε πραγματικούς μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος PanosMath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2009, 12:28:56 πμ »
Vera για να ψάχνομαι να διδάξω σημαίνει ότι ξέρω πως μπορώ να το κάνω.Τα Αγγλικά, εκτός του ότι είναι τόσο τραγικά εύκολη γλώσσα που το proficiency είναι υπεραρκετό,τα ξέρω καλύτερα απο πολλούς "δασκάλους" και "δασκάλες" που διδάσκουν ήδη.Στο θέμα μας...Ψάχνω να δουλέψω και να βγάλω λεφτά (για τον ίδιο λόγο κάνουμε όλοι μαθήματα , όχι απο την καλή μας την καρδιά) οπότε αν δεν μπορέσω να γεμίσω τις ώρες μου με Μαθηματικά , ευχαρίστως να κάνω και Αγγλικά.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας , με έχετε καλύψει πλήρως!Όταν βρώ μαθητές θα ενημερώσω ;)
"Errors are not in the art but in the artificers."

-Isaac Newton-

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:20:44 μμ »
Εφόσον λοιπόν είναι τραγικά εύκολη γλώσσα και την ξέρεις καλύτερα (αναρωτιέμαι με ποιο κριτήριο το λες αυτό) από πολλούς "δασκαλους", φαντάζομαι ότι εξακολουθείς μέχρι σήμερα να διαβάζεις συνέχεια Αγγλικά βιβλία. Επίσης, φαντάζομαι ότι έχεις πάρει Proficiency του Cambridge γιατί είναι το μοναδικό Proficiency που ασχολείται  με την γλώσσα. Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις άριστα όλα τα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα και ξέρεις και πώς να τα ερμηνεύσεις (πολλές φορές και σε σύγκριση με την Ελληνική γραμματική και το συντακτικό). Και βεβαίως, γνωρίζεις να κάνεις πλάνα ετήσια, εβδομαδιαία, και ημερήσια γιατί υπάρχει ύλη που πρέπει να καλύπτεται σε κάθε τάξη και δεν βοηθούν μόνο τα teacher's books σ'αυτό.
Έτσι, λοιπόν, ακολουθώντας κι εγώ το παράδειγμά σου, καθ'ότι κι εγώ ήμουν πάρα πολύ καλή στα Μαθηματικά και έπαιρνα συνέχεια 20άρια, θα πάρω ένα καλό βοήθημα, θα το μελετήσω επισταμένως και θ'αρχίσω κι εγώ φέτος να διδάσκω Μαθηματικά για να γεμίσω τις ώρες μου. Ούτως ή άλλως, εδώ στην Ελλάδα είμαστε όλοι της αρπαχτής. Απ'όπου μπορέσουμε, να βγάλουμε χρήματα θέλουμε χωρίς να μας ενδιαφέρει αν είμαστε καταρτισμένοι για να κάνουμε κάποιο επάγγελμα. Και προτείνω και στους υπόλοιπους συναδέλφους, που ήταν άριστοι σε κάποιο άλλο μάθημα πλην αυτού που σπούδασαν, να κάνουν το ίδιο! Γιατί όχι?

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:30:53 μμ »
Vera για να ψάχνομαι να διδάξω σημαίνει ότι ξέρω πως μπορώ να το κάνω.Τα Αγγλικά, εκτός του ότι είναι τόσο τραγικά εύκολη γλώσσα που το proficiency είναι υπεραρκετό,τα ξέρω καλύτερα απο πολλούς "δασκάλους" και "δασκάλες" που διδάσκουν ήδη.Στο θέμα μας...Ψάχνω να δουλέψω και να βγάλω λεφτά (για τον ίδιο λόγο κάνουμε όλοι μαθήματα , όχι απο την καλή μας την καρδιά) οπότε αν δεν μπορέσω να γεμίσω τις ώρες μου με Μαθηματικά , ευχαρίστως να κάνω και Αγγλικά.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας , με έχετε καλύψει πλήρως!Όταν βρώ μαθητές θα ενημερώσω ;)

Να προσθέσω ότι δεν κάνουμε όλοι για τον ίδιο λόγο μάθημα. Έφυγα από εκδοτική εταιρεία όπου έβγαζα τα διπλάσια απ'αυτά που βγάζω τώρα, μόνο και μόνο γιατί λατρεύω τη διδασκαλία και δεν μ'ενδιαφέρει που κάθομαι με το επίδομα 3 μήνες το καλοκαίρι ούτε που τρέχω από φροντιστήριο σε ιδιαίτερο και τούμπαλιν μέχρι τις 10 το βράδυ. Ούτε με ενδιαφέρει που τα πρωϊνά μου, κάθομαι και ετοιμάζω την ύλη μου και διορθώνω γραπτά. Ούτε που αγοράζω συνέχεια βιβλία για να ενημερώνομαι για τις εξελίξεις στον χώρο μου. Και βέβαια, δεν με νοιάζει που πληρώνω πάντα κάθε χρόνο για να κάνω κάποιο μετεκπαιδευτικό σεμινάριο που θα ωφελήσει κι εμένα και τους μαθητές μου. Πρωτίστως, λοιπόν, όπως και άλλοι συνάδελφοι που έχω δει εδώ μέσα, κάνουμε μάθημα από την καλή μας την καρδιά και ύστερα για να βγάλουμε χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος kwstas_pe03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:55:53 μμ »
Εφόσον λοιπόν είναι τραγικά εύκολη γλώσσα και την ξέρεις καλύτερα (αναρωτιέμαι με ποιο κριτήριο το λες αυτό) από πολλούς "δασκαλους", φαντάζομαι ότι εξακολουθείς μέχρι σήμερα να διαβάζεις συνέχεια Αγγλικά βιβλία. Επίσης, φαντάζομαι ότι έχεις πάρει Proficiency του Cambridge γιατί είναι το μοναδικό Proficiency που ασχολείται  με την γλώσσα. Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις άριστα όλα τα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα και ξέρεις και πώς να τα ερμηνεύσεις (πολλές φορές και σε σύγκριση με την Ελληνική γραμματική και το συντακτικό). Και βεβαίως, γνωρίζεις να κάνεις πλάνα ετήσια, εβδομαδιαία, και ημερήσια γιατί υπάρχει ύλη που πρέπει να καλύπτεται σε κάθε τάξη και δεν βοηθούν μόνο τα teacher's books σ'αυτό.

Καταρχήν, φαντάζεσαι πολλά! Μπορείς να τον ρωτήσεις τον άνθρωπο να σου απαντήσει.

Επίσης, φαντάζομαι ότι έχεις πάρει Proficiency του Cambridge γιατί είναι το μοναδικό Proficiency που ασχολείται  με την γλώσσα.

Το Proficiency του Cambridge δεν είναι αρκετό για να διδάξεις αυτή την τρομερά δύσκολη γλώσσα που δεν γνωρίζει κανείς! Αν δεν κάνει διδακτορικό ο άνθρωπος πάνω σε αυτή τη γλώσσα θα του είναι δύσκολο ως αδύνατο να την διδάξει!!



Έτσι, λοιπόν, ακολουθώντας κι εγώ το παράδειγμά σου, καθ'ότι κι εγώ ήμουν πάρα πολύ καλή στα Μαθηματικά και έπαιρνα συνέχεια 20άρια, θα πάρω ένα καλό βοήθημα, θα το μελετήσω επισταμένως και θ'αρχίσω κι εγώ φέτος να διδάσκω Μαθηματικά για να γεμίσω τις ώρες μου.

Αφού ήσουν τόοοσο καλή στα Μαθηματικά, μπορείς να διδάξεις στο δημοτικό και λίγο στο Γυμνάσιο τα παιδιά αν διαβάσεις αρκετά, αλλά στο Λύκειο δεν μπορείς να διδάξεις, γιατί δυστυχώς τα μαθηματικά είναι όντως δύσκολα για κάποιον που δεν τα έχει σπουδάσει.


Να προσθέσω ότι δεν κάνουμε όλοι για τον ίδιο λόγο μάθημα. Έφυγα από εκδοτική εταιρεία όπου έβγαζα τα διπλάσια απ'αυτά που βγάζω τώρα, μόνο και μόνο γιατί λατρεύω τη διδασκαλία και δεν μ'ενδιαφέρει που κάθομαι με το επίδομα 3 μήνες το καλοκαίρι ούτε που τρέχω από φροντιστήριο σε ιδιαίτερο και τούμπαλιν μέχρι τις 10 το βράδυ. Ούτε με ενδιαφέρει που τα πρωϊνά μου, κάθομαι και ετοιμάζω την ύλη μου και διορθώνω γραπτά.

Και εγώ με τη σειρά μου να προσθέσω ότι εκτός του ότι λατρεύω τη διδασκαλία έχω και παιδί να θρέψω και δυστυχώς το επίδομα του καλοκαιριού δεν μου αρκεί!!! Γιατί επίσης πρέπει να πληρώνω σπίτι, λογαριασμούς και πάρα πολλά άλλα!


 Πρωτίστως, λοιπόν, όπως και άλλοι συνάδελφοι που έχω δει εδώ μέσα, κάνουμε μάθημα από την καλή μας την καρδιά και ύστερα για να βγάλουμε χρήματα.

Τα θερμά μου συγχαρητήρια!!!!
Αφού λοιπόν είσαι ευτυχισμένη με αυτό που κάνεις, να σου στείλω τον λογαριασμό της τραπέζης μου να μου καταθέτεις τα ταπεινά χρήματα που βγάζεις από τα μαθήματά σου, για να ταίσω και εγώ με τη σειρά μου το παιδί μου.
Σε ευχαριστώ πολύ!! :D


Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 22, 2009, 02:09:39 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D

να σου δώσω και τον δικό μου?

Ας χαλαρώσουμε λιγάκι! Δεν είναι λίγοι αυτοί που με προφίσενσι κάνουν μάθημα σε μικρές τάξεις σε φροντιστήριο αγγλικών,ξέρω και κάποιους που κάνουν και ιδιαίτερα.
Δεν είναι λίγοι οι γονείς που μέχρι και το γυμνάσιο βοηθάνε τα παιδιά στα μαθήματα του σχολείου,όσο να πεις ένα Πυθαγόρειο το ξέρουμε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 22, 2009, 02:15:47 μμ »
Συμφωνω... Μη βγαζετε μαχαιρια, ο καθενας εχει τις αποψεις του και οι υπολοιποι πρεπει να τις σεβομαστε, ακομα κι αν δε συμφωνουμε.

Ναι, αλλοι διδασκουν γιατι τους αρεσει, αλλοι ομως απλα χρειαζονται τα εξτρα χρηματα.

Γιατι μια δασκαλα να διδασκει Αγγλικα χωρις proficiency και καποιος που το εχει να μην μπορει;

Σιγουρα διδασκαλια δεν κανεις απο τη μια στιγμη στην αλλη, αλλα επισης σιγουρα, κι εμεις οι των Αγγλικων, αν θυμηθουμε το πρωτο μαθημα που καναμε, μαλλον απεχει...παρασαγγας απο το τι κανουμε τωρα. Με τον ιδιο τροπο, αν καποιος εχει μερακι και ορεξη να διαβασει και κατι σχετικα με μεθοδολογια, και να το προσπαθησει, γιατι να μη διδαξει...

Η αριστη γνωση των Αγγλικων παντως δε νομιζω οτι σημαινει οως ξερεις το παραμικρο. Κι εμενα οι μαθητες μου με εχουν ρωτησει κατι που δεν ξερω, αλλα το εμαθα.

Δε στηριζω βεβαια και την αποψη της αρπαχτης, αλλα μιλαμε για καποιον που ηδη προοριζεται για εκπαιδευτικος αλλου κλαδου, αρα δεν ειναι και τελειως εκτος τοπου...

Κ εγω ημουν καλη στα Μαθηματικα, btw. Αν δεν περναγα Αγγλικη θα πηγαινα Μαθηματικα!  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160908
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.