*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)  (Αναγνώστηκε 42070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 22, 2009, 07:31:08 μμ »
γυναικα ενος ξαδερφου μου μου ζητησε να πω να δουλεψει στο φροντιστηριο που διδασκω γιατι εχει λεει λοουερ και δικαιουτε να διδαξει σε a και b junior.το ακουσα και εμεινα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 22, 2009, 07:36:39 μμ »
ΕΛΕΟΣ !!! Ελπίζω να ΜΗΝ το έκανες... ;)

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 22, 2009, 07:49:58 μμ »
  Εντάξει τότε elranna μου τότε από αύριο να αρχίσω και εγώ να διδάσκω αρχαία κατεύθυνσης, λογοτεχνία και λατινικά που στο κάτω-κάτω καλύτερα είχα γράψει στις πανελλήνιες από μερικούς που πέρασαν φιλολογία. Θα σου αρέσει; Με όλους τους φιλολόγους Αγγλικής δεν είπαμε να καταργηθούν οι επάρκειες, αλλά αυτοί που θέλουν να διδάξουν να παρακοληθήσουν σεμινάρια, κτλ όχι όποτε θέλει ο καθένας να βαφτίζεται!!! Το τραγικό είναι πως αυτοί οι επαρκειούχοι στα φροντιστήρια διδάσκουν και επίπεδο proficiency χωρίς να μπορούν να προσφέρουν τις απαραίτητες γνώσεις. αφού είσαι τόσο ανοιχτή σε όλα με τι κριτήρια ένας μαθηματικός θα διορθώνει εκθέσεις; Δομή, διαρθωτικές λέξεις, κτλ; Εδώ οι φιλόλογοι ψάχνετε ακόμη ένα βαθμολόγιο για τις πανελλήνιες εξετάσεις, τη στιγμή που εμείς το διαθέτουμε είδη.
Για αυτό το λόγο ο καθένας με το πανεπιστημιακό του χαρτί!!!

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 22, 2009, 07:58:58 μμ »
Προσωπικά, πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να διδάσκουν οι κάτοχοι Proficiency, ούτε κατόπιν σεμιναρίων. Άλλο τα σεμινάρια, άλλο το πανεπιστήμιο. Ας παίρνει όποις θέλει αυτό το δίπλωμα για βελτίωση των αγγλικών του, για κάποιο μεταπτυχιακό, για κάποια προκήρυξη κ.λπ., όχι όμως για να διατείνεται ότι είναι καθηγητής αγγλικών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 22, 2009, 08:02:45 μμ »
Drew, σε παρακαλώ, πότε είπα ότι είναι ικανοί όλοι οι κάτοχοι Proficiency να διδάξουν; Νομίζω ότι αν διαβάσεις προσεκτικά το μήνυμα μου, θα διαπιστώσεις ότι λέω ακριβώς το ανάποδο, ότι ΔΕΝ φτάνει ένα Proficiency, ούτε κατά διάνοια. Απλώς, θεωρώ ότι μπορούν να υπάρξουν εξαιρέσεις, οι οποίες με πολλή δουλειά και μεράκι, θα μπορούσαν να το κάνουν. Επιμένω ότι το καλύτερο είναι να διδάσκει κανείς το αντικείμενο το οποιό σπούδασε και αγαπάει. Ξαναδιάβασε, αν θέλεις το μήνυμα μου και θα δεις ότι κατά βάση, συμφωνούμε, απλώς δεν μου αρέσει γενικά η απολυτότητα και η υπερβολή.  :)

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 22, 2009, 08:08:33 μμ »
Drew, σε παρακαλώ, πότε είπα ότι είναι ικανοί όλοι οι κάτοχοι Proficiency να διδάξουν; Νομίζω ότι αν διαβάσεις προσεκτικά το μήνυμα μου, θα διαπιστώσεις ότι λέω ακριβώς το ανάποδο, ότι ΔΕΝ φτάνει ένα Proficiency, ούτε κατά διάνοια. Απλώς, θεωρώ ότι μπορούν να υπάρξουν εξαιρέσεις, οι οποίες με πολλή δουλειά και μεράκι, θα μπορούσαν να το κάνουν. Επιμένω ότι το καλύτερο είναι να διδάσκει κανείς το αντικείμενο το οποιό σπούδασε και αγαπάει. Ξαναδιάβασε, αν θέλεις το μήνυμα μου και θα δεις ότι κατά βάση, συμφωνούμε, απλώς δεν μου αρέσει γενικά η απολυτότητα και η υπερβολή.  :)

ΟΚ τότε ;) . Απλά δεν κατάλαβα καλά την τελευταία τοποθέτησή σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PanosMath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 22, 2009, 08:27:53 μμ »
Vera το θεωρω τιμή μου να μη με θεωρείς συνάδελφό σου.Αυτό που θα με κάνει πολύ καλύτερο εκπαιδευτικό από σένα είναι η διάθεσή, η δημιουργικότητα και η μεταδοτικότητά μου.Αυτά χρειάζεται ένα παιδί για να μάθει τα βασικά και όχι τη μιζέρια , τον επαγγελματισμό, την ξύλινη γλώσσα, τα πτυχία και τον εκφοβισμό που μας έχεις δείξει ότι διαθέτεις μεσα σε λίγες μόνο γραμμές.
I rest my case
"Errors are not in the art but in the artificers."

-Isaac Newton-

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 22, 2009, 09:09:12 μμ »
Εγώ στη θέση σου μια φορά,με αγγλικά δε θα ασχολιόμουν,εκτός κι αν χρειαζόμουν χρήματα.
Θα είναι πιο επικοδομητικό για εσένα να κάτσεις να τριφτείς με τα μαθηματικά του σχολείου,παρά με τα αγγλικά.
Ξεκίνα από τώρα να ψάχνεις και ιδιαίτερα,τώρα που είσαι μικρός,ώστε όταν τελειώσεις με το καλό να έχεις πελατεία έτοιμη και να μη ξεκινήσεις από την αρχή.
Είναι πολύ βασικό βγαίνοντας από τη σχολή να έχεις δουλειά.
Είναι επίσης πολύ βασικό να κοιτάξεις να τελειώσεις τη σχολή σου.
Αυτή είναι τώρα η προτεραιότητά σου και όχι τα αγγλικά.
Απλά αν είναι να αφιερώσεις κάποιες ώρες για δουλειά,καλύτερα να τις αφιερώσεις για τα μαθηματικά.
Επίσης,θα ήταν χρήσιμο σε βάθος χρόνου,να βρεις ιδιαίτερα στον τόπο που μεγάλωσες και όχι εκεί που σπούδασες.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 22, 2009, 09:24:33 μμ »
ΤΕΜ, πάλι συμφωνούμε !  ;)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 22, 2009, 09:25:37 μμ »
Είσαι το άλτερ έγκο μου.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 22, 2009, 09:36:30 μμ »
Λες ;;;  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 22, 2009, 09:38:13 μμ »
παίζει

Αποσυνδεδεμένος maria22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 22, 2009, 11:06:14 μμ »
Από όσες περιπτώσεις έχω ακούσει, οι κάτοχοι Proficiency στα ιδιαίτερα ισχυρίζονται ότι είναι πτυχιούχοι αγγλικής φιλολογίας ( δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι). Στα φροντιστήρια όμως;;; Προφανώς λένε την αλήθεια. Άρα μήπως έχουν ευθύνη και αυτοί που τους προσλαμβάνουν;;; Και μάλιστα με ίδια αμοιβή ανά ώρα με τους πτυχιούχους πανεπιστημίου;;; Οι καθηγητές αγγλικής είναι πιο αρμόδιοι από μένα να μιλήσουν επί του θέματος. Πιστεύω ότι αδικούνται πολύ με αυτήν την ιστορία, όπως και εμείς με τους φοιτητές και τους απόφοιτους οποιασδήποτε σχολής που παραδίδουν φιλολογικά, αν είναι δυνατόν...


Αυτό ακριβώς λέω και εγώ......... και γι'αυτό ανέφερα στον Πάνο να αναζητήσει εργασία σε φροντιστήριο όσον αφορά τα αγγλικά... αν το φροντ το δέχεται γιαί ρε παιδιά να'χει πρόβλημα ο ίδιος;;;; Και όπως είπα και εμένα μου είχε γίνει ρόταση να διδάξω αγγλικά αλλά δεν δέχτηκα. Όπως δε μου αρέσει να ασχολούνται άλλων ειδικοτήτων με το αντικείμενο μου έτσι και εγώ δεν μπαίνω σε ξένα χωράφια

Αποσυνδεδεμένος maria22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε νέο καθηγητή κατ'οίκον (Μαθηματικά/Αγγλικά)
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 22, 2009, 11:09:17 μμ »
 Οι θεολόγοι μπορούν να κάνουν ιστορία όλων των τάξεων, για να συμπληρώσουν ωράριο. Το ίδιο και οι καθηγητές ξένων γλωσσών. Οι φιλόλογοι επίσης μπορούμε να κάνουμε κοινωνιολογία, ιστορία τέχνης, θεατρολογία, ψυχολογία, δίκαιο, κοινωνική και πολιτική αγωγή και κατί άλλα τέτοιου τύπου μαθήματα, δεν τα θυμάμαι όλα τώρα. Οι φιλόλογοι διαμαρτυρόμαστε χρόνια γι'αυτο, ειδικά για την ιστορία. Το γεγονός όμως ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο στον κλάδο μας δεν αποτελεί δικαιολογία για τους άλλους κλάδους.  Δεν θα έπρεπε να συμβαίνει για κανένα ;)



Αναφέρεσαι φαντάζομαι για διορισμένους......... Εγώ ανέφερα τα ιδιαίτερα.. Άλλο να διδάσκεις εκ του ασφαλούς καθώς γνωρίζεις ότι θα κινηθείς σε όσα αναφέρει το βιβλίο και άλλο να έχεις να ασχοληθείς με πολλές όψεις του ίδιου θέματος όπως κάνουμε στα ιδιαίτερα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.