*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 316708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3380
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #504 στις: Απρίλιος 06, 2011, 08:20:05 μμ »
Σχετικά με το θέμα της παρουσίας σου στο σχολείο πρέπει να μιλήσεις και με τον διευθυντή. Αν είναι άνθρωπος με κατανόηση (δύσκολο να βρεις τέτοια περίπτωση) θα σου πει ο ίδιος τι να κάνεις.
Ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται αν η άδεια ανατροφής τελειώνει πολύ νωρίτερα, π.χ. Μάρτιο. Υπάρχει η δυνατότητα άδειας άνευ αποδοχών και από ποιον εγκρίνεται; Σε επίπεδο ΠΥΣΔΕ ή ΚΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:10 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3380
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #505 στις: Απρίλιος 06, 2011, 08:21:04 μμ »
Όλα τα περιμένω πια......

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #506 στις: Απρίλιος 06, 2011, 08:40:45 μμ »
Η αληθεια ειναι πως οταν πηρα την αδεια μια γυναικα απο το γραφειο μου ειπε πως αν κολλησω καποιες αδειες γλυτωνω αυτες τις ημερες και παω απο Σεπτεμβρη.Μου ειπε πως ηταν κατι που εκαναν ολοι στην περιπτωση μου.Φυσικα εγω τοτε ημουν μεσα στην τρελη χαρα για ολα αυτα που δεν την ρωτησα για παραπανω λεπτομερειες .Βεβαια επειδη ημουν και αναπληρωτρια 3 χρονια νομιζα πως στις 21 Ιουνιου φευγουν ολοι(αναπληρωτες και μονιμοι).Γιατι πρεπει να παρουσιαστω 30-6 για αναληψη?Δηλαδη οσες μερες και να παρω ,στο τελος πρεπει ετσι κι αλλιως να παρουσιαστω στις 30??Αυτη ειναι μια λεπτομερεια που δεν την γνωριζα
gioagg η bitch έχει στο μυαλό της την Βθμια που το διδακτικό έτος τελειώνει 30/6, γι αυτό στο λέει. Εσύ καταλαβαίνω είσαι Αθμια. Τεσπά. Όπως και να χει, θα συμφωνήσω με την bitch. Ανάλυψη υπηρεσίας πρέπει να παρουσιαστείς να κάνεις την επόμενη μέρα απ' αυτή που λήγει η άδειά σου, ακόμα κι αν είναι να ζητήσεις κι άλλες μέρες άδειας. Μόνο εάν ζητήσεις αναρρωτικές μπορείς να μην παρουσιαστείς, διότι τότε .... υποτίθεται .... ότι δεν μπορείς να σηκωθείς από το κρεβάτι. Αλλά ακόμα κι έτσι, όταν λήξουν οι αναρρωτικές σου, πάλι θα πρέπει να πας.

Στο ρεζουμέ, εγώ θα σε συμβούλευα το εξής. Κατ' αρχάς ΜΗΝ αμελήσεις να κάνεις αναφορά ανάληψης, ακόμα κι αν από το τηλέφωνο σου πουν "έλα μωρέ , δεν πειράζει". Πίστεψέ με, ασχολούμενη με πολλούς φακέλους εκπαιδευτικών, μπορώ να σου πω ότι κάποιος κάπου κάποτε θα την χρειαστεί αυτή την ανάληψη υπηρεσίας, και τότε θα τρέχεις, 10 χρόνια μετά. Οπότε, βγάλε εισιτήρια (που τέτοια εποχή δεν θα είναι ακριβά) και βρες κανά ξενοδοχείο να κάνεις έναν διακανονισμό για τις μέρες που θα μείνεις, και εκμεταλλεύσου την περίοδο για να γνωρίσεις την περιοχή και να κάνεις έρευνα για σπίτι, για να μην τρέχεις τον Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #507 στις: Απρίλιος 06, 2011, 08:48:22 μμ »
Σχετικά με το θέμα της παρουσίας σου στο σχολείο πρέπει να μιλήσεις και με τον διευθυντή. Αν είναι άνθρωπος με κατανόηση (δύσκολο να βρεις τέτοια περίπτωση) θα σου πει ο ίδιος τι να κάνεις.
Ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται αν η άδεια ανατροφής τελειώνει πολύ νωρίτερα, π.χ. Μάρτιο. Υπάρχει η δυνατότητα άδειας άνευ αποδοχών και από ποιον εγκρίνεται; Σε επίπεδο ΠΥΣΔΕ ή ΚΥΣΔΕ;
[/quote

ως ένα μήνα εγκρίνεται απο τη δ/νση για παραπάνω, εγκρίνεται από την περιφέρεια. επίσης, εξαρτάται απο το πόσα παιδιά έχεις. Υπάρχει τρίμηνη άνευ αποδοχών με....αποδοχές ( για συγκεκριμένες όμως περιπτώσεις - κοίτα καλύτερα τον Υπαλληλικό Κώδικα).
έχε υπόψη πάντως ότι κατά την άδεια άνευ αποδοχών πληρώνεις εσύ την ασφάλισή σου σε ποσοστό 100% και ο χρόνος αυτός δεν θεωρείται ούτε διδακτική προϋπηρεσία,ούτε συντάξιμος και πολύ περισσότερο ούτε χρόνος που θεμελιώνει δικαίωμα μετάθεσης.  ;)


Η αληθεια ειναι πως οταν πηρα την αδεια μια γυναικα απο το γραφειο μου ειπε πως αν κολλησω καποιες αδειες γλυτωνω αυτες τις ημερες και παω απο Σεπτεμβρη.Μου ειπε πως ηταν κατι που εκαναν ολοι στην περιπτωση μου.Φυσικα εγω τοτε ημουν μεσα στην τρελη χαρα για ολα αυτα που δεν την ρωτησα για παραπανω λεπτομερειες .Βεβαια επειδη ημουν και αναπληρωτρια 3 χρονια νομιζα πως στις 21 Ιουνιου φευγουν ολοι(αναπληρωτες και μονιμοι).Γιατι πρεπει να παρουσιαστω 30-6 για αναληψη?Δηλαδη οσες μερες και να παρω ,στο τελος πρεπει ετσι κι αλλιως να παρουσιαστω στις 30??Αυτη ειναι μια λεπτομερεια που δεν την γνωριζα
gioagg η bitch έχει στο μυαλό της την Βθμια που το διδακτικό έτος τελειώνει 30/6, γι αυτό στο λέει. Εσύ καταλαβαίνω είσαι Αθμια. Τεσπά. Όπως και να χει, θα συμφωνήσω με την bitch. Ανάλυψη υπηρεσίας πρέπει να παρουσιαστείς να κάνεις την επόμενη μέρα απ' αυτή που λήγει η άδειά σου, ακόμα κι αν είναι να ζητήσεις κι άλλες μέρες άδειας. Μόνο εάν ζητήσεις αναρρωτικές μπορείς να μην παρουσιαστείς, διότι τότε .... υποτίθεται .... ότι δεν μπορείς να σηκωθείς από το κρεβάτι. Αλλά ακόμα κι έτσι, όταν λήξουν οι αναρρωτικές σου, πάλι θα πρέπει να πας.

Στο ρεζουμέ, εγώ θα σε συμβούλευα το εξής. Κατ' αρχάς ΜΗΝ αμελήσεις να κάνεις αναφορά ανάληψης, ακόμα κι αν από το τηλέφωνο σου πουν "έλα μωρέ , δεν πειράζει". Πίστεψέ με, ασχολούμενη με πολλούς φακέλους εκπαιδευτικών, μπορώ να σου πω ότι κάποιος κάπου κάποτε θα την χρειαστεί αυτή την ανάληψη υπηρεσίας, και τότε θα τρέχεις, 10 χρόνια μετά. Οπότε, βγάλε εισιτήρια (που τέτοια εποχή δεν θα είναι ακριβά) και βρες κανά ξενοδοχείο να κάνεις έναν διακανονισμό για τις μέρες που θα μείνεις, και εκμεταλλεύσου την περίοδο για να γνωρίσεις την περιοχή και να κάνεις έρευνα για σπίτι, για να μην τρέχεις τον Σεπτέμβριο.

πολύ σωστά τα λέει η happiness  - επιτέλους συμφωνούμε!! χαχα - Οντως, νόμιζα ότι επρόκειτο για β/θμια ...μετά που είδα 21 ιουνιου κατάλαβα ότι πρόκειται για α/θμια. Κατά τα άλλα πάντως, έχει απόλυτο δίκιο η happiness!! Και σκέψου και αυτο που σου έγραψε ο/η geo33 - αν χρειαστείς απο Σεπτέμβρη μέχρι Δεκέμβριο μέρες άδειας (  γιατί με δύο παιδιά μαζί σου όλο και κάποιο θα αρρωστήσει κάποια στιγμή ) τι θα κάνεις; Καλύτερα να κρατήσεις καβάτζα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2011, 09:07:08 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:10 »

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #508 στις: Απρίλιος 06, 2011, 09:34:37 μμ »
Εγω ειχα αδεια ανατροφης περισυ μεχρι 21 Ιουνιου, 22 παρουσιαστηκα κανονικα στο σχολειο, και μαλιστα πηραν τηλ. απο τη διευθυνση και ζητησαν να μου μιλησουν, για να διαπιστωσουν αν οντως παρουσιαστηκα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #509 στις: Απρίλιος 07, 2011, 08:36:02 πμ »
Εγω ειχα αδεια ανατροφης περισυ μεχρι 21 Ιουνιου, 22 παρουσιαστηκα κανονικα στο σχολειο, και μαλιστα πηραν τηλ. απο τη διευθυνση και ζητησαν να μου μιλησουν, για να διαπιστωσουν αν οντως παρουσιαστηκα.
Ωπ! σωστοί κέρβεροι στην διεύθυνσή σου  ;D χαχα
Εντάξει, η gioagg δεν είπε να την κοπανήσει χωρίς λόγο και αιτία. Απλά λέει να χρησιμοποιήσει μερικές άδειες για να καλύψει εκείνο το διάστημα, πράγμα που δεν είναι παράνομο. Απ ότι φαίνεται όμως, μπορεί κάτι τέτοιο να την βολέψει προσωρινά, αλλά είναι πιθανόν να τις δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος B.F.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #510 στις: Απρίλιος 07, 2011, 02:21:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
Γνωρίζω ότι το θέμα έχει ψιλοκαλυφθεί, απλά θα ήθελα να επιβεβαιώσω κάποια πράγματα με βάση την εμπειρία σας.
Στις 31/5 λήγει η άδεια ανατροφής μου κ θα ζητήσω άδεια ανευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου ως τις 29/6.
Η υποχρέωση μου θα είναι να παρουσιαστώ για ανάληψη υπηρεσίας στις 30/6?
Επίσης για τον ίδιο λόγο σκέφτομαι να ζητήσω κ 2 χρόνια άνευ αποδοχών(για ανατροφή τέκνου κάτω των 6).
Η αίτηση αυτή πρέπει να γίνει ως το τέλος ιουνίου?
Η νέα αναληψη υπηρεσίας θα γίνει μετά απο 2 χρόνια?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #511 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:21:12 μμ »
30/6 πρέπει να παρουσιαστείς για ανάληψη υπηρεσίας.

Δε χρειάζεται να χρεωθείς τους δύο μήνες του καλοκαιριού για την διετη άνευ αποδοχών πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να την ξεκινήσεις απο 1/9/2011.Η αίτηση αυτή μπορεί να γινει είτε 30/6 είτε το τελευταίο δεκαήμερο του αυγούστου.

Καλό είναι πάντως, εφόσον θα αναλάβεις 30/6 να ενημερώσεις τον διευθυντή διεύθυνσης ( και όχι τον προϊστάμενο του γραφειου εφόσον τα γραφεία καταργούνται οσονούπω) ώστε να υπολογίσει το κενό σου στα λειτουργικά κενά που θα ανακοινωθούν για τις τοποθετήσεις του σεπτεμβρίου. Με τον τρόπο αυτό διευκολύνεις την υπηρεσία και κάνεις κι εσύ τη δουλειά σου.

Την αίτησή σου θα την στέλνεις στο αρμόδιο ΑΠΥΣΔΕ μέσω της Δ.Δ.Ε στην οποία ανήκεις.
Τέλος, τη νέα ανάληψη υπηρεσίας θα την κάνεις την επόμενη μέρα απο τη λήξη της άδειας άνευ αποδοχών.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος B.F.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #512 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:36:34 μμ »
Σ'ευχαριστώ bitch. Πάντα κατατοπιστική!! :)
Και κάτι ακόμη..η 2ετής άδεια για ανατροφή τέκνου κάτω των 6 δεν εγκρίνεται αμέσως απ'την διεύθυνση?(χωρίς έγκριση απο απυσδε?).Αν δεν κάνω λάθος διαβάζοντας τον νόμο?

Αποσυνδεδεμένος gioagg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #513 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:37:15 μμ »
Επισης υπαρχει και ενα ακομη προβλημα.Στην περιοχη τοποθετησης μου υπηρχαν 2 νηπιαγωγεια αλλα φετος επειδη εγω πηρα την αδεια (και δεν ξερω και για ποιους αλλους λογους)λειτουργησε μονο το ενα τμημα χωρις καθολου προνηπια.Η κοπελα που ανελαβε το δευτερο τμημα οπως και εγω διοριστηκαμε μαζι την ιδια χρονικη περιοδο.Μολις ομως ειδα πως με τις μεταθεσεις μια κοπελα δηλωσε την περιοχη που ειμαστε εμεις και αρα ειμαστε 2 νηπιαγωγεια κλασσικα και 3 κοπελες.Τι γινεται τωρα?Εγω οταν τελειωσει η αδεια μου η και απο το νεο σχολικο ετος θα ειμαι σε διαθεση η κατι τετοιο?Η θα με στειλουν οπου θελει το γραφειο?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #514 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:45:12 μμ »
εφ όσων ξέρω - γιατί το αντικειμενο των αδειών δεν το έχω φέτος και ενδεχομένως κάτι να έχει αλλάξει - η ΔΔΕ εγκρίνει άδειες άνευ αποδοχών διάρκειας έως ένα μήνα. Για μεγαλύτερα διαστήματα γνωμοδοτεί το ΑΠΥΣΔΕ. Θα ρωτήσω αύριο στη διεύθυνση και αν προκύπτει κάτι διαφορετικό θα σε ενημερώσω.  ;) Στο μεταξύ θα ξανακοιτάξω τον υπαλληλικό κώδικα - αν και όλες τις διευκρινιστικές τις έχω στο Γραφείο...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος B.F.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #515 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:48:53 μμ »
Να'σαι καλά  :)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3380
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #516 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:51:31 μμ »
Γνωρίζετε περιπτώσεις άδειας ανευ αποδοχών για την ανατροφή τέκνου που να έχει απορριφθεί; Γιατί θεωρώ εύλογο για μια μητέρα που τελειώνει η άδειά της και δεν υπηρετεί στον τόπο κατοικίας της να μην θέλει να επιστρέψει εκεί που είναι τοποθετημένη. Μια διευκρίνιση όμως: H άδεια άνευ αποδοχών μπορεί να δοθεί αμέσως μετά την άδεια λοχείας, έτσι ώστε η άδεια ανατροφής να ζητηθεί μετά την άδεια άνευ αποδοχών; Στο σχολείο που ήμουνα πέρυσι μια καθηγήτρια αυτό έκανε, απ' όσο θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος B.F.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #517 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:57:47 μμ »
Ο νόμος αναφέρει ότι η άδεια ανατροφής 2 έτων ανευ αποδοχών(για τέκνο κάτω των 6) χορηγείται υποχρεωτικά αν ζητηθεί..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160137
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 658
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 615
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.