*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 859292 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #672 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:18:42 μμ »
  Κάποιοι δε βάζανε το κουτάκι γιατί τους συνέφερε η διάταξη της Διαμαντοπούλου. Σου λέγανε θα δουλέψουμε σπιτάκι μας και αν κάνουνε καμιά στραβή και αλλάξουνε την διάταξη θα τους πιέσουμε νομικά και "συντροφικά"... Όλοι πρέπει να παραδεχτούμε ότι ήταν μια απαράδεκτη διάταξη που βόλευε αυτούς που ήταν ψηλά στον πίνακα και δεν έδινε κίνητρο στους εκπαιδευτικούς να καλύπτουν δυσπρόσιτα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:16 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #673 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:20:12 μμ »
Έκαναν προσλήψεις για ενισχυτική χωρίς να λάβουν υπόψη τις δηλωμένες περιοχές, μας  απαγόρευσαν να επιλέξουμε πάνω από δυο περιοχές (την πρώτη χρονιά μόνο ένα σκεδ και οι περισσότεροι ούτε που το έμαθαν) με αποτέλεσμα να δουλέψουν άτομα με ημερομηνία πτυχίου 2013 Διάβασε καλύτερα  το μήνυμα μου γιατί και εγώ υποστηρίζω το άνοιγμα από το 1/7/2010, αδικία είναι ο αιφνιδιασμός με αναδρομική ισχύ να λέμε και την αλήθεια όχι επειδή μας συμφέρει να μην ξέρουμε και ποιο είναι το σωστό
Δεν θα σβηστεί θα μετρήσει κάποια μέρα…

@kostasMath, τι σημαινει "Δεν θα σβηστεί θα μετρήσει κάποια μέρα…";;; Αν κι εφόσον γίνει ασεπ, μετά από χρόόόόνια, που επισης χιλιαδες ατομα θα εχουν συγκεντρωσει αυτα τα 16,8 μορια;
Τώρα που οσοι δουλεψαμε τα 4 χρονια και δε φαινεται πουθενα; Δε χανουμε τη θεση μας στον πινακα αναπληρωτων; Η μαλλον...δεν μας την κλέβουνε εντελως αδικα;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #674 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:20:55 μμ »
  Κάποιοι δε βάζανε το κουτάκι γιατί τους συνέφερε η διάταξη της Διαμαντοπούλου. Σου λέγανε θα δουλέψουμε σπιτάκι μας και αν κάνουνε καμιά στραβή και αλλάξουνε την διάταξη θα τους πιέσουμε νομικά και "συντροφικά"... Όλοι πρέπει να παραδεχτούμε ότι ήταν μια απαράδεκτη διάταξη που βόλευε αυτούς που ήταν ψηλά στον πίνακα και δεν έδινε κίνητρο στους εκπαιδευτικούς να καλύπτουν δυσπρόσιτα σχολεία.
Αυτοι που ηταν ψηλα στον πινακα και ηταν ενα βημα πριν το διορισμο μαλλον καταστραφηκαν απο το νομο Διαμαντοπουλου...να προσεχουμε τι λεμε..

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #675 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:24:42 μμ »
   Προσέχουμε πολύ καλά τι λέμε. Ο νόμος Διαμαντοπούλου προστάτεψε όλους όσους είχαν δικαίωμα διορισμού. Βλέπε 60-40 και 24μηνο. Μόνο αυτοί διορίζονται 4 χρόνια. Κάτι που δεν έγινε όταν καταργήθηκε η επετηρίδα π.χ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:16 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #676 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:25:09 μμ »
@kostasMath, τι σημαινει "Δεν θα σβηστεί θα μετρήσει κάποια μέρα…";;; Αν κι εφόσον γίνει ασεπ, μετά από χρόόόόνια, που επισης χιλιαδες ατομα θα εχουν συγκεντρωσει αυτα τα 16,8 μορια;
Τώρα που οσοι δουλεψαμε τα 4 χρονια και δε φαινεται πουθενα; Δε χανουμε τη θεση μας στον πινακα αναπληρωτων; Η μαλλον...δεν μας την κλέβουνε εντελως αδικα;

δεν σου κλεβει τιποτα συναδελφε....σου λεει οτι θα μετρω απο εδω και περα ενημερωνοντας ολους να επιλεξουν με τα ιδια κριτηρια.....
Τα μορια θα τα περασει στον 3848...
Πολλοι που δουλεψανε τα 4 χρονια αμα δεν ειχασν κλειδωσει οι πινακες δεν θ8α δουλευαν καν αμα ισχυε οτι και πριν....καλα κανανε οι μεν και δεν δηλωσανε κουτακι...καλα κανανε οι δε και το δηλωσανε αλλα ολοι παιξανε με τους ιδιους κανονες....Οτι τα μορια δεν μετρανε εως οτου γινει ασεπ...απο εδω και περα σου λεει αλλαζω το τωρα ετσι ωψστε ολοι να ξερουν τους κανονες.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #677 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:27:24 μμ »
Αυτοι που ηταν ψηλα στον πινακα και ηταν ενα βημα πριν το διορισμο μαλλον καταστραφηκαν απο το νομο Διαμαντοπουλου...να προσεχουμε τι λεμε..
Ακριβώς

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #678 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:28:35 μμ »
Ο υπουργός λέει:Τρεξτε όλοι για κουτάκια και δυσπρόσιτα!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #679 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:29:36 μμ »
   Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αγχώνονται μερικοί συνάδελφοι που είναι ψηλά στον πίνακα. Θα πέσουν μερικές θέσεις και αν θέλουν να εργαστούν θα κάνουν και αυτοί το "αγροτικό" τους. Θα αφήσουν τις οικογένειες  πίσω και θα κάνουν τις διακοπούλες τους στα δυσπρόσιτα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #680 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:30:08 μμ »
Μια βασική αρχή που έμαθα από την θητεία μου στο Δημόσιο.
Μην τσακώνεσαι και μην προσωποποιείες.
Ευνοημένος διαχρονικά είναι αυτός για τον οποίος έγιναν οι Νόμοι.
Οι υπόλοιποι βουλώνουν τρύπες για να περνά αυτός ζάχαρη.
Συνήθως ο ευνοημένος δεν μιλά ή κουνά το δάχτυλο κατόπιν εορτής...

ΥΓ. Φυσικά αν θέλετε να συνεχίσετε τις αντιπαραθέσεις ή κάθετι που γράφεται να το προσωποποιείται είναι δικαίωμα σας. Ελευθερία έχουμε, Δικαιοσύνη έχουμε, Δημοκρατία έχουμε όπως και Ισότητα. Μας λείπει τίποτα? Ολα κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #681 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:30:26 μμ »
"αδικία είναι ο αιφνιδιασμός με αναδρομική ισχύ να λέμε και την αλήθεια όχι επειδή μας συμφέρει να μην ξέρουμε και ποιο είναι το σωστό…
Δεν θα σβηστεί θα μετρήσει κάποια μέρα…


Είμαστε με τα καλά μας  ή όχι? ΈΛΕΟΣ δηλαδή με όλες τις ανοησίες που ακούμε  εδώ πέρα!Απο που κ ωσπου είναι σωστό να ανοίξουν οι πίνακες απο το 2014 και μετά? . ! Δηλαδή τρέχουμε τεσσερα χρόνια στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα  και δεν θα μετρήσει αυτό ?  και το υποστηρίζετε αυτό το πράγμα? ΗΜΑΡΤΟΝ! Και δε θέλω να μετρήσει κάποτε, σε μερικά τέρμινα, σε 10 χρόνια που θα δώσει το ΔΝΤ το οκ ΑΣΕΠ , η σε 30 χρόνια που θα βγει η Ελλάδα απο την κρίση.  Όταν θα είμαι 40, 50, 60 .Έχω δουλέψει και απαιτώ να αναγνωριστεί.ΤΕΛΟΣ! Ρασντεβού στα δικαστήρια

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #682 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:30:42 μμ »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #683 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:31:08 μμ »
   Προσέχουμε πολύ καλά τι λέμε. Ο νόμος Διαμαντοπούλου προστάτεψε όλους όσους είχαν δικαίωμα διορισμού. Βλέπε 60-40 και 24μηνο. Μόνο αυτοί διορίζονται 4 χρόνια. Κάτι που δεν έγινε όταν καταργήθηκε η επετηρίδα π.χ.
Μαλλον δεν καταλαβες, η μεταβατικη που δοθηκε ηταν αστεια..η διορισμοι σε αυτη την περιοδο σχεδον μηδενικοι και οι καταργηση του ενιαιου πινακα στερησε απο αρκετους το διορισμο, εμειναν εξω ανθρωποι με ΑΣΕΠ και με αρκετα μεγαλο αριθμο μοριων που με το 60-40 θα διοριζονταν  για αυτο και ο Μπρατης προτεινει την επαναφορα του 60-40 ως την πιο δικαιη λυση  με την οποια ολα επαιρναν το δρομο τους ..

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #684 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:32:12 μμ »
δεν διαβασες αυτο που ειπα...δεν χανεται προυπηρεσια

Θα στην περασει με το που θα εφαρμοστει ο 3848.

και εσενα επιλογη σου ηταν που το δηλωσες γνωριζοντας τον νομο οτι δεν πιανουν μορια.....και στο κατω της γραφης την προυπηρεσια θα την περασει κανονικα με τον 3848

Εγώ είμαι μόνιμος, δεν είμαι αναπληρωτής. Αλλά είδα ανθρώπους στο σχολείο μου που όλα αυτά τα χρόνια πήγαιναν από δυσπρόσιτο σε δυσπρόσιτο. Ε, λοιπόν, δεν πρέπει να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία αυτών των ανθρώπων;

Να το θέσω λίγο διαφορετικά: αυτός που ήταν ψηλά στον πίνακα δήλωνε λίγες περιοχές- συνήθως. Υπήρχαν όμως και κάποιοι που όσο ψηλά και να ήταν στον πίνακα, έβαζαν το κουτάκι. Έτσι είχαμε το φαινόμενο κάποιοι να φεύγουν με την Α' Φάση για όλα τα "εξωτικά" μέρη της Ελλάδας και στη Β' φάση να ανοίγουν κενά σε αστικές περιοχές, τα οποία μπορεί να τα καταλάμβαναν συνάδελφοι που δεν έβαζαν το κουτάκι.
Μαγκιά τους, δε λέω. Όμως ξαφνικά προκύπτει άνοιγμα των πινάκων και μάλιστα προτείνεται και η περίφημη διάταξη περί διπλασιασμού των μορίων -κατόπιν διορισμού κτλ. Τι συμβαίνει λοιπόν τώρα; Ξαφνικά -αυτό τουλάχιστον λαμβάνουν οι κεραίες μου- ορισμένοι από όσους υπηρετούσαν τόσα χρόνια κοντά στο σπίτι τους,θέλουν να πάνε δυο χρονάκια σε δυσπρόσιτο για να καβατζώσουν τα μόρια. Την ίδια ώρα, σιγά-σιγά άνθρωποι που όλα αυτά τα χρόνια τρέχαν στα κατσάβραχα νιώθουν κουρασμένοι και θέλουν να ψάξουν για μια καλύτερη τοποθέτηση. Τους αναγκάζει ή δε τους αναγκάζει με αυτό τον τρόπο να συνεχίσουν να υπηρετούν στα δυσπρόσιτα με οποιοδήποτε προσωπικό κόστος;

Επομένως, η γνώμη μου: ή θα ανοίξουν οι πίνακες και θα προσμετρηθούν αναδρομικά ΟΛΑ τα έτη -μαζί με τις ιδιαίτερες διατάξεις περί διπλασιασμού στα δυσπρόσιτα κτλ- στους πίνακες αναπληρωτών ή καλύτερα να μην ανοίξουν καθόλου!

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #685 στις: Αύγουστος 06, 2014, 03:32:20 μμ »
"αδικία είναι ο αιφνιδιασμός με αναδρομική ισχύ να λέμε και την αλήθεια όχι επειδή μας συμφέρει να μην ξέρουμε και ποιο είναι το σωστό…
Δεν θα σβηστεί θα μετρήσει κάποια μέρα…


Είμαστε με τα καλά μας  ή όχι? ΈΛΕΟΣ δηλαδή με όλες τις ανοησίες που ακούμε  εδώ πέρα!Απο που κ ωσπου είναι σωστό να ανοίξουν οι πίνακες απο το 2014 και μετά? . ! Δηλαδή τρέχουμε τεσσερα χρόνια στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα  και δεν θα μετρήσει αυτό ?  και το υποστηρίζετε αυτό το πράγμα? ΗΜΑΡΤΟΝ! Και δε θέλω να μετρήσει κάποτε, σε μερικά τέρμινα, σε 10 χρόνια που θα δώσει το ΔΝΤ το οκ ΑΣΕΠ , η σε 30 χρόνια που θα βγει η Ελλάδα απο την κρίση.  Όταν θα είμαι 40, 50, 60 .Έχω δουλέψει και απαιτώ να αναγνωριστεί.ΤΕΛΟΣ! Ρασντεβού στα δικαστήρια

  Συμφωνώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.