*

Αποστολέας Θέμα: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;  (Αναγνώστηκε 123034 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #182 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:28:10 πμ »
παιδια ξερετε αν το Action A εχει CDs? μπαινω στο φλωρα και στην macmillan και δεν μου βγαζει τιμη...

Έχει ψάξει κανείς τιμές και διαθεσιμότητα στο Amazon.co.uk;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:46:43 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #183 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:29:30 πμ »
Η new editions φαντάζομαι πως όχι αφού η όλη διαδικασία γίνεται μέσω online shop. Πρώτη φορά θα κάνω δικά τους βιβλία σε ιδιαίτερο.
 Στις άλλες epxress, burlington (μόλις μου έστειλε Mail και λέει στέλνει έως 3 βιβλία δωρεάν) κτλπ. έχω κάνει την διαδικασία εγγραφής εδώ και χρόνια κ δεν θυμάμαι αν ζητούσαν όλοι άδεια διδασκαλίας. Σίγουρα όλοι ζητάνε αφμ.  :D

Το ΑΦΜ για ποιο λόγο τούς χρειάζεται;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #184 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:34:34 πμ »
Η άδεια διδασκαλίας είναι άλλη για διδασκαλία σε φροντιστήριο και άλλη για κατ'οίκον; Χρειάζεται ανανέωση; Υποθέτω ότι όσοι έχουν πτυχίο ξένης φιλολογίας ή του ΤΞΓΜΔ δε χρειάζονται άδεια, δεδομένου ότι το πτυχίο τούς κατοχυρώνει το δικαίωμα διδασκαλίας.

@Matina7
Η αδεια διδασκαλιας βγαινει απο τη διευθυνση δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης και απαραιτητο για την εκδοση της ειναι και το πιστοποιητικο υγειας.Τουλαχιστον αυτη ηταν η διαδικασια καποια χρονια πριν αλλα δε νομιζω να εχει αλλαξει κατι. Παντως το πτυχιο δυστυχως δε μας καλυπτει. Θελει αδεια διδασκαλιας.

Πέρασα δύο φορές από κάποια επιτροπή μάλλον της Δευτεροβάθμιας για να πάρω επάρκεια/άδεια διδασκαλίας ή ό,τι άλλο ήταν. Τότε ήμουν ακόμη φοιτήτρια, οπότε χρησιμοποίησα τα πτυχία ξένων γλωσσών μου. Ζητούσαν και ακτινογραφία θώρακος. Αυτή δεν εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #185 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:44:54 πμ »
...πτυχίο...του ΤΞΓΜΔ δε χρειάζονται άδεια, δεδομένου ότι το πτυχίο τούς κατοχυρώνει το δικαίωμα διδασκαλίας.
Το πτυχίο του ΤΞΓΜΔ κατοχυρώνει δικαίωμα διδασκαλίας; Ισχύει αυτό επίσημα από τη σχολή ή τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας;

Και για να είμαι εντός θέματος. Συνήθως (για να μην πω πάντα) οι εκδοτικοί οίκοι προσφέρουν στους καθηγητές τα βιβλία καθηγητών ή όμοιο με του μαθητή αλλά με τυπωμένες λύσεις. Οπότε το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Άσε που από ό,τι ακούω όλο και πιο δύσκολα πια «μοιράζουν» βιβλία οι εκδοτικοί. Ο μαθητής επιβαρύνεται με την αγορά του βιβλίου. Ελπίζω να βοήθησα.

 Ξέρω ότι πιστοποιεί γνώση Γ2 για τις δύο ξένες γλώσσες εργασίας του κατόχου, όπως ακριβώς και τα πτυχία των ξένων φιλολογιών. Δεν ξέρω τι παίζει με το πτυχίο της ελληνικής φιλολογίας, δηλαδή αν πιστοποιεί γνώση επιπέδου Γ2 της ελληνικής. Επίσης, οι απόφοιτοι του ΤΞΓΜΔ έχουν το δικαίωμα να εργαστούν ως καθηγητές ξένων γλωσσών στον ιδιωτικό μόνο τομέα. Σιγά μην αναγνωριστεί ποτέ ως ξένη (πολυ)φιλολογία. Αν δεν απατώμαι, έγιναν προσπάθειες στο παρελθόν, αλλά συνάντησαν την ανρητική στάση των ξένων φιλολογιών. Παίζονται πολλά συμφέροντα με τα πτυχία. Εδώ το δημόσιο δεν αναγνωρίζει στους διαγωνισμούς του το πτυχίο Δημοσιογραφίας του ΑΠΘ. Μόνο στην Ελλάδα έχουμε συνδέσει το πτυχίο (τις "γνώσεις" του)με την εργασία. Έτσι ήμουν κι εγώ ως φοιτήτρια την ώρα που άλλες φίλες μου δίδασκαν η μια αρχαία, ενώ σπούδαζε Νομική, η άλλη μαθηματικά, ενώ ήμασταν στην ίδια σχολή, ξένες γλώσσες χωρίς να έχουν πάρει το πτυχίο. Μια άλλη, μαθηματικός, διδάσκει και φυσική και χημεία. Το ίδιο ισχύει και αντιστρόφως. Βλέπετε, είμαστε ό,τι ξέρουμε και μπορούμε να κάνουμε, όχι ό,τι σπουδάζουμε. Άργησα να το καταλάβω κι έχασα πολύτιμο χρόνο. Μ'αρέσει που πήγα και στην Αγγλική ως β' πτυχίο για να διοριστώ στο μέλλον και να μάθω να διδάσκω, αλλά ούτε διορίστηκα ούτε έμαθα κάτι περισσότερο για τη διδασκαλία. Όλα είναι θέμα εμπειρίας και τόλμης.

ΥΓ: γέμισα σχεδόν δύο σελίδες με δικές μου απαντήσεις, αλλά είναι επειδή διάβασα όλο το θέμα και είχα απορίες. Εξακολουθώ να απορώ γιατί πρέπει να περιοριζόμαστε στη "χάρτινη" διδασκαλία και να μη στραφούμε στη διαδραστική. Όταν έκανα ιδιαίτερα στα ιταλικά για το Β2, η καθηγήτρια μού έβαζε διαδραστικές ασκήσεις λεξιλογίου και γραμματικής από το ίντερνετ και τις κάναμε επί τόπου. Μιλάμε για φοβερή εμπειρία!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2013, 03:49:56 πμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:46:43 »

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #186 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 09:10:09 πμ »
Καλημέρα πιαδιά!!!Δηλαδή δεν μπορούμε να έχουμε δωρεαν βιβλία απο εκδοτικούς οίκους αν δεν έχουμε άδεα διδασκαλίας?
Σκέφτομαι να αρχίσω μερικά μαθήματα χωρίς άδεια διδασκαλίας μόνο με πτυχίο, θα υπάρξει πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #187 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:21:23 πμ »
Τω όντι, επιβάλλουν όποια τιμή γουστάρουν. Μιλάμε για τουλάχιστον 40 ευρώ το σετ για Β1 και άνω. Θυμάμαι όταν είχα πρωτοξεκινήσει ξένες γλώσσες η μάνα μου γκρίνιαζε γιατί το κόστος των βιβλίων ήταν υπερβολικά υψηλό ακόμη και για αρχάριους. Καλά στα γαλλικά είχαμε υποχρεωθεί να αγοράσουμε κι ένα βιβλίο καλλιγραφίας, γιατί οι Γάλλοι ακόμη και τώρα γράφουν καλλιγραφικά. Το ίδιο ισχύει και για τα ρώσικα. Πότε παρήγγειλες από το Super Course Publishing; Μπήκα στον ιστοχώρο τους (http://www.supercourse.gr/), αλλά δε βρήκα ούτε τις τιμές των βιβλίων ούτε γράφει πουθενά ότι αποστέλλονται δωρεάν ΔΩΡΕΑΝ βιβλία για τους καθηγητές. Και πώς αποδεικνύεται ότι κάποιος είναι καθηγητής, ειδικά αν δε διδάσκει σε φροντιστήριο αλλά ασχολείται μόνο με ιδιαίτερα; Υποθέτω ότι δίνουν δωρεάν όλο το πακέτο, όχι μόνο το βιβλίο που απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο στον καθηγητή. Θα μού πεις, κι ουσιαστικά είναι του μαθητή με λυμένες τις ασκήσεις, ίσως και με κάποιες σημειώσεις. Δεν ξέρω αν δίνουν και των ασκήσεων λυμένο. 

Δίνεις στοιχεία ΑΦΜ, όνομα, νομίζω ζητάνε και επάρκεια, πάντως μακράν η καλύτερη εταιρία! όλο το πακέτο ναι, αν έχεις επαρκές μαθητολόγιο (αυτοί δεν έχουν θέμα από ότι κατάλαβα).

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #188 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:43:41 πμ »
Η new editions φαντάζομαι πως όχι αφού η όλη διαδικασία γίνεται μέσω online shop. Πρώτη φορά θα κάνω δικά τους βιβλία σε ιδιαίτερο.
 Στις άλλες epxress, burlington (μόλις μου έστειλε Mail και λέει στέλνει έως 3 βιβλία δωρεάν) κτλπ. έχω κάνει την διαδικασία εγγραφής εδώ και χρόνια κ δεν θυμάμαι αν ζητούσαν όλοι άδεια διδασκαλίας. Σίγουρα όλοι ζητάνε αφμ.  :D

Το ΑΦΜ για ποιο λόγο τούς χρειάζεται;

Γιατί εκδίδουν παραστατικά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 06:17:46 μμ »
Τα παραστατικά σε τι χρησιμεύουν; Τα εκδίδει ο οίκος ως απόδειξη κίνησης εσόδων-εξόδων ή μήπως για να τα δηλώσουμε στη φορολογική μας δήλωση; Μα εγώ είμαι άνεργη κι ούτε έχω σκοπό να δηλωθώ στην Εφορία ως καθηγήτρια ιδιαιτέρων.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 11:23:01 μμ »

Υπάρχει υποχρέωση από τον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, για κάθε επιχείρηση που δίνει και δώρα ακόμα, να εκδίδει ειδικό παραστατικό για φορολογικούς λόγους.
Δεν χρειάζεται να δηλώσεις κάτι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 09:46:12 μμ »
Χρήσιμη πληροφορία. Δεν ήξερα ότι και αυτά τα βιβλία ανήκουν στο ίδιο καθεστώς με όσα πωλούνται στους μαθητές.
Για να συνοψίσουμε:

α) Ποιοι εκδοτικοί οίκοι κάνουν έκπτωση μόνο στους καθηγητές φροντιστηρίων και μόνο εφόσον η παραγγελία είναι μέσω του φροντιστηρίου;

β) Ποιοι, πέραν του Μπουκουβάλα, δίνουν δωρεάν βιβλία κατόπιν ηλεκτρονικής παραγγελίας;

γ) Ποιοι δίνουν δωρεάν βιβλία στις εκθέσεις;

δ) Ποιοι κάνουν έκπτωση σε όλους ανεξαρτήτως τους καθηγητές αγγλικών;

ε) Για να έχεις έκπτωση πρέπει να έχεις παρευρεθεί σε κάποια παρουσίαση έχοντας δηλώσει τα στοιχεία σου;


Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #192 στις: Αύγουστος 18, 2013, 09:34:09 μμ »
Οι εκθέσεις βιβλίων αγγλικής γλώσσας διαθέτουν όλες τα βιβλία των εκδοτικών οίκων, όπως γίνεται σε αυτήν που διοργανώνουν οι διεθνείς εκδοτικοί οίκοι, ή είναι μόνο χάσιμο χρόνου; Το καλοκαίρι είναι μαζεμένες τον Αύγουστο οι εκθέσεις ELT, PALSO και International Publishers στη Θεσ/νίκη, αλλά δεν ξέρω αν δίνουν σε όλες βιβλία. Στην τελευταία που πηγα πήρα κάποια. Αν στις δύο πρώτες δε δίνουν, να μην πάω καν.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #193 στις: Αύγουστος 18, 2013, 09:57:39 μμ »
οι ιδιοι εκδοτικοι πανε οποτε, απλα νομιζω υπαρχει μεγαλυτερη συμμετοχη και ποικιλια σε αυτη των ΙP . Λογικα ο,τι πολιτικη εχει ενας εκδοτικος στην εκθεση του Palso θα εχει και σε αυτη των IP.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #194 στις: Αύγουστος 20, 2013, 01:28:42 πμ »
οι ιδιοι εκδοτικοι πανε οποτε, απλα νομιζω υπαρχει μεγαλυτερη συμμετοχη και ποικιλια σε αυτη των ΙP . Λογικα ο,τι πολιτικη εχει ενας εκδοτικος στην εκθεση του Palso θα εχει και σε αυτη των IP.

Δηλαδή, αν πάω και στην έκθεση της PALSO και των IP, οι οποίες είναι πολύ κοντά χρονικά, μπορώ να πάρω βιβλία από τον ίδιο εκδοτικό οίκο και στις δύο εκθέσεις; Ο Super Course έδινε μόλις ένα την άνοιξη, ενώ ο Hamilton έδινε ολόκληρη σειρά για συγκεκριμένο επίπεδο. Συγκεκριμένα πήρα το Hot Shots και γραμματικές 1-3 για τις τάξεις senior. Μάλλον έχουν άλλη για να ολοκληρωθεί το Β2. Πήρα και το Download B1, αλλά δεν ξέρω γιατί σταματά απότομα η σειρά. Πάντως η φόρμα και μορφοποίηση του Download τα σπάει! Όσοι μαθητές έχουν κόλλημα με την τεχνολογία θα το λατρέψουν. Λέτε να πουν κάτι αν πάω και στις δύο εκθέσεις και ζητήσω δωρεάν βιβλία; Μου λείπουν κι άλλες σειρές για να καλύψω όσο περισσότερα επίπεδα μπορώ. Έτσι κι αλλιώς, διαφήμιση κάνουμε. Αυτό μού είπε και ο υπάλληλος του Hamilton. Μάς δίνουν ένα δωρεάν αντίτυπο, με σκοπό να τους φέρουμε τουλάχιστον 2-3 πελάτες. Κρίμα που δεν ακολουθούν το παράδειγμά του κι άλλοι οίκοι. Αυτός ο Γρίβας έχει ξεφύγει. Θυμάμαι τα βιβλία του που είχα στη Junior, κλασικά τα 2 Build It Up και κάποια άλλα. Δεν ξέρω πώς μπορεί και τα πουλά τόσο ακριβά. Και, κατά τη γνώμη μου, είναι κάπως υπερεκτιμημένος. Ο δε Μπουκουβάλας έχει καποιες αρκετά καλές σειρές, αλλά θέλει ανανέωση. Τα περισσότερα παιδιά ασχολούνται με την τεχνολογία, τα ηλ.παιχνίδια, τον αθλητισμό... τα δε αγόρια με τα ακριβά αυτοκίνητα/μηχανές και τις γυναίκες. Αν κρίνω από το ξαδερφάκι μου και τους φίλους του... οι λογαριασμοί τους στο φβ είναι γεμάτοι με γκόμενες και αυτοκίνητα! Τα δε κοριτσόπουλα με γυναικεία μοντέλα, φωτό με ανδρόγυνα και τα γνωστά ρητά, ενίοτε φωτό από ποτά, καφέδες, μπαράκια κτλ. Πολύ βιάζονται να μεγαλώσουν. Εγώ τι κατάλαβα; Αχ, και σαν έρθουν τα πρώτα -άντα...

Αποσυνδεδεμένος kkelly52

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 28, 2013, 10:54:34 πμ »
Χθες πηγαμε στην εκθεση εκδοτων ξενογλωσσων βιβλιων στη θεσ/κη κι εμαθα οτι η Burlington συνεχιζει να δινει δωρεαν μεχρι 3 βιβλια, η Litera ολα τα teacher's αλλα πληρωνεις τα εξοδα αποστολης και η supercourse για καθε βιβλιο μαθητων που παραγγελνεις απο αυτους σου στελνει δωρεαν ενα teacher's χωρις υποχρεωτικα να ειναι το ιδιο. Αυτα..... ::) οποιος μαθει κατι για τους υπολοιπους ας ενημερωσει....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160393
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 719
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.