*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 764804 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexman27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1106 στις: Αύγουστος 22, 2013, 01:15:42 μμ »
Καλησπέρα η μάλλον καλημέρα και απο εμένα.
Πριν 8 μήνες ανέλαβα  για πρώτη φορα ενήλικη μαθητρια(25 ετών) και κάναμε γνωστή σειρά εκδοτικού οίκου για ενήλικες επίπεδο Α1-Α2. Το θέμα είναι πως παραπονιέται πως το βιβλίο  είναι βαρετό(καθε αλλο κατα την γνώμη μου) και πυκνογραμμένο. Θέλει κάτι διαφορετικό για να συνεχίσουμε ,περισσοτερο με θεματολογια teen. Εχω δουλεψει το Enterprise μονο και το Activate. Το θέμα ειναι πως συνεχιζω.....με βιβλια C class h D class. ΕΧΩ ΛΊΓΟ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. THANKS IN ADVANCE.

Ποιο είναι αυτό που δε της αρεσε;;

Το English for Adults. Γενικά υπάρχει ένα θεμα με την συγκεκριμμένη μαθήτρια, υπήρξε κακή μαθήτρια και φαίνεται πως υπολειπεται κάποιων γνώσεων βασικών.......π.χ το speaking test απαιτουσε να απαντήσει σε ερωτήσεις τυπου ''υπήρχε ηλεκτρισμος το 1610'' κτλ κτλ και δεν ήξερε αν υπηρχε ή οχι. Περιττο να αναφέρω το τι γινεται σε κεφάλαια που αφορούν έναν νέο τρόπο μάθησης, το ανοιχτό πανεπιστήμιο(δεν το είχε ακούσει στη ζωή της) ή θεατρικά έργα(σε  writing που ζητούσε κριτική θεατρικού έργου επέμενε να μη το γράψει γιατι δεν εχει δει πότε, με το ζόρι την έπεισα πως πρέπει να χρησιμοποιει την φαντασία της). Απο τη μιά βλεπω πως όντως ειναι αδιάφορη με τη θεματολογία του συγκεκριμμενου, απο την άλλη επειδη δεν μου χει τυχει ξανά φοβάμαι αφενώς την μετάβαση σε κάτι νέο και μάλλον πιο απαιτητικο και αφετέρου δεν είμαι σιγουρος πως να συνεχίσω απο το συγκεκριμμένο course, κάνοντας course επιπέδου(?).....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:08 »

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1107 στις: Αύγουστος 22, 2013, 01:49:09 μμ »
Καλησπέρα η μάλλον καλημέρα και απο εμένα.
Πριν 8 μήνες ανέλαβα  για πρώτη φορα ενήλικη μαθητρια(25 ετών) και κάναμε γνωστή σειρά εκδοτικού οίκου για ενήλικες επίπεδο Α1-Α2. Το θέμα είναι πως παραπονιέται πως το βιβλίο  είναι βαρετό(καθε αλλο κατα την γνώμη μου) και πυκνογραμμένο. Θέλει κάτι διαφορετικό για να συνεχίσουμε ,περισσοτερο με θεματολογια teen. Εχω δουλεψει το Enterprise μονο και το Activate. Το θέμα ειναι πως συνεχιζω.....με βιβλια C class h D class. ΕΧΩ ΛΊΓΟ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. THANKS IN ADVANCE.

Ποιο είναι αυτό που δε της αρεσε;;

Το English for Adults. Γενικά υπάρχει ένα θεμα με την συγκεκριμμένη μαθήτρια, υπήρξε κακή μαθήτρια και φαίνεται πως υπολειπεται κάποιων γνώσεων βασικών.......π.χ το speaking test απαιτουσε να απαντήσει σε ερωτήσεις τυπου ''υπήρχε ηλεκτρισμος το 1610'' κτλ κτλ και δεν ήξερε αν υπηρχε ή οχι. Περιττο να αναφέρω το τι γινεται σε κεφάλαια που αφορούν έναν νέο τρόπο μάθησης, το ανοιχτό πανεπιστήμιο(δεν το είχε ακούσει στη ζωή της) ή θεατρικά έργα(σε  writing που ζητούσε κριτική θεατρικού έργου επέμενε να μη το γράψει γιατι δεν εχει δει πότε, με το ζόρι την έπεισα πως πρέπει να χρησιμοποιει την φαντασία της). Απο τη μιά βλεπω πως όντως ειναι αδιάφορη με τη θεματολογία του συγκεκριμμενου, απο την άλλη επειδη δεν μου χει τυχει ξανά φοβάμαι αφενώς την μετάβαση σε κάτι νέο και μάλλον πιο απαιτητικο και αφετέρου δεν είμαι σιγουρος πως να συνεχίσω απο το συγκεκριμμένο course, κάνοντας course επιπέδου(?).....

Αυτό που επέλξες είναι κάπως απαρχαιωμένο (και κατά συνέπεια προσανατολίζεται μονο προς FCE) και πλέον ο Γρίβας έχει βγαλει το Practical English for Adults. Εγω αυτό δουλεύω και έχει ωραία θεματάκια, συγχρονα και το συμπληρώνω με φωτοτυπίες απο άλλα βιβλία για να ειναι πιο ολοκληρωμένο. Τσέκαρέ το στις εκθέσεις που είναι την άλλη εβδομάδα.  ::)
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος kkelly52

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1108 στις: Αύγουστος 25, 2013, 12:41:15 πμ »
Καλησπέρα!!!Μετά από διακοπή 5 ετών αρχίζω και πάλι τα ιδιαίτερα αγγλικών!Προσπαθώ να ενημερωθώ για τα βιβλία και να επιλέξω με ποιά θα δουλέψω!Θα ήθελα να μου πείτε με ποιες σειρές βιβλίων δουλεύετε για a,b junior και με τί συνεχίζετε για seniors?
Εγω δουλεψα περισυ το Fairyland a & b j της express κι εμεινα αρκετα ευχαριστημενη.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1109 στις: Αύγουστος 27, 2013, 08:46:09 πμ »
Καλησπέρα η μάλλον καλημέρα και απο εμένα.
Πριν 8 μήνες ανέλαβα  για πρώτη φορα ενήλικη μαθητρια(25 ετών) και κάναμε γνωστή σειρά εκδοτικού οίκου για ενήλικες επίπεδο Α1-Α2. Το θέμα είναι πως παραπονιέται πως το βιβλίο  είναι βαρετό(καθε αλλο κατα την γνώμη μου) και πυκνογραμμένο. Θέλει κάτι διαφορετικό για να συνεχίσουμε ,περισσοτερο με θεματολογια teen. Εχω δουλεψει το Enterprise μονο και το Activate. Το θέμα ειναι πως συνεχιζω.....με βιβλια C class h D class. ΕΧΩ ΛΊΓΟ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. THANKS IN ADVANCE.

Ποιο είναι αυτό που δε της αρεσε;;

Το English for Adults. Γενικά υπάρχει ένα θεμα με την συγκεκριμμένη μαθήτρια, υπήρξε κακή μαθήτρια και φαίνεται πως υπολειπεται κάποιων γνώσεων βασικών.......π.χ το speaking test απαιτουσε να απαντήσει σε ερωτήσεις τυπου ''υπήρχε ηλεκτρισμος το 1610'' κτλ κτλ και δεν ήξερε αν υπηρχε ή οχι. Περιττο να αναφέρω το τι γινεται σε κεφάλαια που αφορούν έναν νέο τρόπο μάθησης, το ανοιχτό πανεπιστήμιο(δεν το είχε ακούσει στη ζωή της) ή θεατρικά έργα(σε  writing που ζητούσε κριτική θεατρικού έργου επέμενε να μη το γράψει γιατι δεν εχει δει πότε, με το ζόρι την έπεισα πως πρέπει να χρησιμοποιει την φαντασία της). Απο τη μιά βλεπω πως όντως ειναι αδιάφορη με τη θεματολογία του συγκεκριμμενου, απο την άλλη επειδη δεν μου χει τυχει ξανά φοβάμαι αφενώς την μετάβαση σε κάτι νέο και μάλλον πιο απαιτητικο και αφετέρου δεν είμαι σιγουρος πως να συνεχίσω απο το συγκεκριμμένο course, κάνοντας course επιπέδου(?).....

Υπάρχει και η σειρά Moving On της Litera η οποία έχει ένα coursebook με vocabulary στη μια πλευρά μαζί με εικόνες, κείμενα τα οποία καταλήγουν σε ένα συμπέρασμα γενικό για τη ζωή μας και ερωτήσεις μετά reading comprehension. Ανά κάποια lessons έχει και ασκήσεις με λεξιλόγιο, παραθετικά, listening &speaking. Το workbook του είναι μαζί με το companion και έχει μόνο ασκήσεις όχι θεωρία γραμματικής. Αν θες δηλαδή θέλεις να κάνεις και θεωρία πρέπει να πάρεις ξεχωριστή γραμματική.
  Εγώ έκανα φέτος πρώτη φορά το Moving On 2, υπάρχει κ 3 για προετοιμασία του lower. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε σαν βιβλίο είναι κάτι απλό αλλά για το επίπεδο του είναι εντάξει. Δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω του Γρίβα γιατί μου φαίνονταν και μένα πυκνογραμμένα οπότε διάλεξα αυτά. Οι εκθέσεις του ήταν απλές και συγκεκριμένες στο 2 που κάναμε. Ανάλογα με το που θέλετε να φτάσετε επιλέγεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:08 »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1110 στις: Αύγουστος 27, 2013, 10:21:27 πμ »
για καποιον που θα δωσει φετος το ΚΠΓ Γ1 -Γ2 διαβαθμισμενο τι προτεινετε για προετοιμασια? βιβλια , τεστ, εκθεση

Αποσυνδεδεμένος kkelly52

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλια για ιδιαιτερα Αγγλικων
« Απάντηση #1111 στις: Αύγουστος 28, 2013, 10:46:20 πμ »
Καλημερα!!!! τι γνωμη εχετε για το quick steps της super course? εχω παιδακι που η μητερα θελει σε μια χρονια να κανουμε c και d ταυτοχρονα και της ειπαν λεει απο το φροντιστηριο οτι με τα quick steps γινεται χωρις να υπαρξουν κενα... να το τολμησω??? τι γνωμη εχετε????
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2013, 10:59:55 πμ από kkelly52 »

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλια για ιδιαιτερα Αγγλικων
« Απάντηση #1112 στις: Αύγουστος 28, 2013, 01:25:39 μμ »
Καλημερα!!!! τι γνωμη εχετε για το quick steps της super course? εχω παιδακι που η μητερα θελει σε μια χρονια να κανουμε c και d ταυτοχρονα και της ειπαν λεει απο το φροντιστηριο οτι με τα quick steps γινεται χωρις να υπαρξουν κενα... να το τολμησω??? τι γνωμη εχετε????

Αφού επιμένει, να το τολμήσεις. Δε μου έρχεται στο μυαλό κάποια άλλη σειρά που να καλύπτει μια τάξη σε μόλις 24 μαθήματα. Τα βιβλία φαίνονται συμπαθητικά, αλλά απ'ο,τι θυμάμαι έχει μόνο coursebook που είναι όλα σε ένα. Δε χάνεις και τίποτα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο μήπως και έχουν κάτι άλλο να σου προτείνουν. Επίσης, μπορείς να κάνεις τη C και μετά να πας στο B1 for all (του ίδιου εκδοτικού και μου άρεσαν περισσότερο από τα quick steps) που καλύπτει τα επίπεδα Β1 και Β2.

Αποσυνδεδεμένος kkelly52

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλια για ιδιαιτερα Αγγλικων
« Απάντηση #1113 στις: Αύγουστος 28, 2013, 02:59:10 μμ »
Καλημερα!!!! τι γνωμη εχετε για το quick steps της super course? εχω παιδακι που η μητερα θελει σε μια χρονια να κανουμε c και d ταυτοχρονα και της ειπαν λεει απο το φροντιστηριο οτι με τα quick steps γινεται χωρις να υπαρξουν κενα... να το τολμησω??? τι γνωμη εχετε????

Αφού επιμένει, να το τολμήσεις. Δε μου έρχεται στο μυαλό κάποια άλλη σειρά που να καλύπτει μια τάξη σε μόλις 24 μαθήματα. Τα βιβλία φαίνονται συμπαθητικά, αλλά απ'ο,τι θυμάμαι έχει μόνο coursebook που είναι όλα σε ένα. Δε χάνεις και τίποτα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο μήπως και έχουν κάτι άλλο να σου προτείνουν. Επίσης, μπορείς να κάνεις τη C και μετά να πας στο B1 for all (του ίδιου εκδοτικού και μου άρεσαν περισσότερο από τα quick steps) που καλύπτει τα επίπεδα Β1 και Β2.
ετσι λεω κι εγω...ευχαριστω για την ενθαρυνση γιατι με αγχωσε...οντως μονο coursebook εχει αλλα σκεφτομουν να δινω εξτρα υλικο οσον αφορα τις εκθεσεις γιατι νομιζω υστερει το βιβλιο αρκετα... και το  B1 for all καλη συμβουλη ....thanks again!!!

Αποσυνδεδεμένος sofaki4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1114 στις: Αύγουστος 28, 2013, 08:30:50 μμ »
θελω να μου πειτε καμια ιδεα για βιβλια σε επιπεδο b1+. θα παραλειψουμε την Β1 και θα παμε σε β1+ κατευθειαν.περσυ σε αντιστοιχη περιπτωση δουλεψα τα connect της burligton.ομως εξ'αρχης αυτα τα βιβλια δεν με καλυψαν,ειδικα απο εκθεση,με τιποτα!πιστευετε οτι πρεπει να δουλεψω και καποιο εξτρα writing?κι αν ναι,ποιο;
το ιδανικο βεβαια θα ηταν ενα βιβλιο με επιπεδο δυσκολιας που αυξανεται καθως προχωραμε σε κεφαλαια.

Αποσυνδεδεμένος sofaki4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1115 στις: Αύγουστος 28, 2013, 08:42:37 μμ »
το go ahead και το go ahead plus το εχει δουλεψει κανεις;δεν εχει καθολου sample pages γι'αυτο ρωταω.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1116 στις: Αύγουστος 30, 2013, 12:13:20 μμ »
εχψ ενα θεμα κ πειτε μου την αποψη σας. ξεκινησα ενα κοριτσακι a senior στην μεση της χρονια με τα spark. το συνεχισα για να μην τους πω να αλλαξουν βιβλια. το κοριτσακι με πολλα κενα ή μπερδεμενα πραγματα στο μυαλο της  απο junior ταξεις. το spark ηταν υπερβολικο απαιτητικο για αυτη.
 b senior συνεχισαμε με τα world wonders 2 κατι πιο βατο και με ξακαθαρη δομη. τωρα σκεφτομαι για c senior να παω στα here we go 3 και κυριως  :-[ (ντρεπομαι οκ) για οικονομικους λογους μιας που εχω τα βιβλια. αν συνεχισω τα ww3 θα πρεπει να πληρωσω κανα 60ε περιπου.
ο προβληματισμος μου ειναι πως θα φανει στους γονεις να αλλαζουν σειρα καθε χρονο, τι λετε? μηπως εγω το σκεφτομαι ετσι; απο παιδαγωγικης αποψης;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 12:27:18 μμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1117 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:20:03 μμ »
Evi, εντάξει, καλό είναι να συνεχίζουμε την ίδια σειρά για να υπάρχει μια συνέχεια, συνοχή κλπ. Αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα. Δεν είναι καιροί για €60άρια. Γιατί δεν τους λες ότι πιστευεις ότι το Here we go θα είναι καλύτερο για την ίδια και ότι είναι γενικά αρτιότερο βιβλίο; Δυστυχώς, αν τους αναφέρεις τον πραγματικό λόγο, δεν πρόκειται να σκεφτούν ότι είναι παράλογο να δίνει ο καθηγητής τόσα χρήματα κάθε χρονιά για κάθε μαθητή. Και αυτοί πονάνε που δίνουν τόσα για τα βιβλία αγγλικών κάθε χρονιά, αλλά αυτοί τα δίνουν για 1 παιδί. Κι εγώ που κάνω Pearson (Cosmic Kids) με τον γιο μου πρέπει να πληρώνω και για το παιδί αλλά και για μένα και προτίμησα να μην παίρνω τα teacher's παρά μόνο το coursebook. Έλεος με το τις τιμές!!! Το είπα και σε μία εκπρόσωπό τους στην έκθεση χθες. Έχε χάρη που τρελάθηκα κι εγώ και το παιδί με τη σειρά. Αλλιώς....

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1118 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:29:50 μμ »
επειδη τους εξηγησα, καλα οχι οτι με ρωτησαν ή ενοχληθηκαν, για ποιο λογο θα καναμε τα ww2 (οτι δλδ. θα ειναι καλυτερα κ πιο βατα για την iδια κτλπ) αμα τους ξαναπω τα ιδια, εε δεν νομιζω να τους κανει καλη εντυπωση...

σε καμια περιπτωση δεν θα τους ελεγα οτι θα τα αλλαζα για οικονομικους λογους. ασε που μεταξυ μας και προσωπικα δεν βρισκω σωστα να αλλαζω ή να επιλεγω ενα βιβλιο για οικονομικους λογους αλλα εχε χαρη που ειμαι σε φαση περιεργη...και το ww2 της εκατσε καλα και θεωρω  οτι το here we go 3 ειναι το ιδιο βατο.

αυριο εγω θα παω απο την εκθεση στο Met να δω τι παιζει.

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1119 στις: Αύγουστος 30, 2013, 03:59:41 μμ »
τι βιβλιο προτεινετε για Asenior?   
γενικα κανω τα spark αλλα προτιμω κατι πιο ευκολο για τον μαθητη μου αυτον γιατι δυσκολευεται..
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160403
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.