*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154239 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος worried but optimistic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1176 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:41:06 πμ »
Αξιότιμη κ. ..........,

 Παραθεση απο nenia

Η πληροφόρηση που έχετε ισχύει. Ο τίτλος δύναται να αναγνωριστεί και με τις δύο μορφές του ( εργασία ή δύο επιπλέον μαθήματα ). Η χρονική διάρκεια δε μας ενοχλεί εφόσον λάβετε 90 ECTS.

 

Με εκτίμηση,

Παπαβλασόπουλος Κοσμάς


Δυναται να αναγνωριστει, δεν ειναι ακομη αναγνωρισμενο. Αναγνωρισμενο ειναι το προγραμμα των 3 εξαμηνων που παρακολουθεις ως φοιτητης οταν παρευρισκεσαι στην παραδοση των μαθηματων στην Κυπρο. Το εξ'αποστασεως προγραμμα των 3,4,5 κλπ τετραμηνων δεν εχει ακομη κανεναν αποφοιτο, για να υποβαλλει τον τιτλο στον Δοαταπ και να διεκδικησει την αναγνωριση. Αυτο θα γινει Ιανουαριο του 2014 για πρωτη φορα και θα διεκδικηθει η πρωτη αναγνωριση για το εξ'αποστασεως προγραμμα...Λογικα θα την παρει... 
Μα και μονο που σου απανταει οτι εχει την δυνατοτητα να αναγνωριστει αποδεικνυει οτι δεν ειναι... αλλο εχει αναγνωριστει κι αλλο εχει την δυνατοτητα να αναγνωριστει...

Ξαναστειλε e-mail και αναδιατυπωσε το: Το εξ'αποστασεως προγραμμα ειναι αναγνωρισμενο ; (οχι αν εχει την δυνατοτητα να αναγνωριστει, αν ειναι αναγνωρισμενο και με ποια αποφαση. Να ειναι σαφες οτι ρωτας για το εξ'αποστασεως και οχι γενικα για το προγραμμα)

Κι εγω εχω δυναμαι να παω στο φεγγαρι, δεν εχω παει ομως.... δυναμαι να το κανω, κι εγω , κι εσυ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1177 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 01:02:21 πμ »
Βρε καλή μου Ιωάννα τη θεωρία του μ..... έλληνα άστην, την βλέπουμε ολημερίς! Επειδή ψοφησε η κατσικά κάποιου θέλει να ψοφήσει και του γείτονα!
Και για να μην κουράζεσαι πιά με κενές δημοσιεύσεις....μη το κάνεις βρε κοπελιά! Είδες κανέναν εδώ να προσπαθεί να σε πείσει να το κάνεις; Εσυ γιατί προσπαθεις να πείσεις τους υπολοιπους για το αντίθετο; Φαντάζομαι οτι έχεις κάποιο σκοπό και αναλώνεσαι στο να μας παραθέτεις όλες τις λεπτομέρειες.
Όσο για το πτυχίο του βιβλιοθηκονόμου....μια χαρά είναι! Μάλλον εσυ έχεις τελειώσει το ΜΙΤ και περιμένεις προσκληση απο τη Νασα. ;D

Εχει βγάλει αφρούς  μιλαμε!!!!! Τι με τα μεταπτυχιακα τα εχει βαλει, τι με τα σεμιναρια, τι δικη της μοριοδοτηση εχει βγαλει... Βαλτε την πρωτη στον πινακα αναπληρωτων,  να ησυχάσουμε !!!!

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1178 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 01:52:33 πμ »
Το ίσως το θεώρησα γιατί δε ζητάει πτυχίο Αγγλικής γλώσσας....Έχει αγγλική βιβλιογραφία και δεν ζητάει πτυχίο;;;;
ΕΛΕΟΣ

Ιωάννα, διάβασε σε παρακαλώ αυτό.. http://unic-greece.gr/%CE%A3%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%A6%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CE%96%CF%89%CE%AE/%CE%91%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82/tabid/115/language/el-GR/Default.aspx

Θα δεις οτι για μεταπτυχιακό, ζητάει πιστοποιημένη γνώση Αγγλικής. Αν ψάξεις αναλυτικότερα τα προγράμματα σπουδών, θα δεις ότι κάνεις τα μισά μαθήματα στα Ελληνικά και τα άλλα μισά στα Αγγλικά. Γενικότερα, το πανεπιστημίο της Λευκωσίας, συνεργάζεται με πανεπιστήμια της Αγγλίας και της Αμερικής, μεταγραφές κλπ, οπότε δεν στέκει αυτό που λες.
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1179 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 01:53:47 πμ »
Η απόφαση είναι 137/14-09-2012...Δε μπορώ να ασχοληθώ άλλο. Στην τελική ότι θέλει ας είναι. Έχω 6000 να πετάξω και τα πετάω εκεί....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1180 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:24:46 μμ »
Αξιότιμη κ. ..........,

 Παραθεση απο nenia

Η πληροφόρηση που έχετε ισχύει. Ο τίτλος δύναται να αναγνωριστεί και με τις δύο μορφές του ( εργασία ή δύο επιπλέον μαθήματα ). Η χρονική διάρκεια δε μας ενοχλεί εφόσον λάβετε 90 ECTS.

 

Με εκτίμηση,

Παπαβλασόπουλος Κοσμάς


Δυναται να αναγνωριστει, δεν ειναι ακομη αναγνωρισμενο. Αναγνωρισμενο ειναι το προγραμμα των 3 εξαμηνων που παρακολουθεις ως φοιτητης οταν παρευρισκεσαι στην παραδοση των μαθηματων στην Κυπρο. Το εξ'αποστασεως προγραμμα των 3,4,5 κλπ τετραμηνων δεν εχει ακομη κανεναν αποφοιτο, για να υποβαλλει τον τιτλο στον Δοαταπ και να διεκδικησει την αναγνωριση. Αυτο θα γινει Ιανουαριο του 2014 για πρωτη φορα και θα διεκδικηθει η πρωτη αναγνωριση για το εξ'αποστασεως προγραμμα...Λογικα θα την παρει... 
Μα και μονο που σου απανταει οτι εχει την δυνατοτητα να αναγνωριστει αποδεικνυει οτι δεν ειναι... αλλο εχει αναγνωριστει κι αλλο εχει την δυνατοτητα να αναγνωριστει...

Ξαναστειλε e-mail και αναδιατυπωσε το: Το εξ'αποστασεως προγραμμα ειναι αναγνωρισμενο ; (οχι αν εχει την δυνατοτητα να αναγνωριστει, αν ειναι αναγνωρισμενο και με ποια αποφαση. Να ειναι σαφες οτι ρωτας για το εξ'αποστασεως και οχι γενικα για το προγραμμα)

Κι εγω εχω δυναμαι να παω στο φεγγαρι, δεν εχω παει ομως.... δυναμαι να το κανω, κι εγω , κι εσυ...


Αγαπητε συναδελφε θελω να σου εξηγησω κατι σχετικά με τον ΔΟΑΤΑΠ γιατι μαλλον δεν τα ξέρεις και πολύ καλα τα πραγματα. Λοιπον κανενα μεταπτυχιακο συμφωνα με τον δοαταπ δε θεωρείται αναγνωρισμένο( ασχετα αν εχει οντως αναγνωριστει σε προηγουμενες χρονιες) αν δεν περασει ξανα τη διαδικασια αναγνώρισης!! Αυτος είναι και ο λογος που χρησιμοποιεί τη λέξη ''δύναται'' . Αν μιλησεις ο ιδιος με τον δοαταπ θα καταλάβεις αυτο που σου λέω. Ολα τα μεταπτυχιακα , ειτε αναγνωρίστηκαν απο δοαταπ σε προηγουμενες χρονιές είτε οχι καθε φορα που τελειώνει μια φουρνια περνανε απο δοαταπ. Πριν διαλέξω το μεπταπτυχιακο , το μόνο που μου διαβεβαιώσανε οτι ΘΑ αναγνωριστεί ειναι της Κυπρου. Για όλα τα αλλα τα εξ αποστάσεως  μου ειπανε οτι είναι επίφοβα και δεν ξέρουνε ακόμη , μαλιστα της βουλγαρίες είχε καποια σοβαρα θεματα..δε ξέρω τελικα τι έγινε με εκεινο.. Τωρα πιστευε οτι θελεις εσυ..

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1181 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 09:34:52 πμ »
Καλημέρα! Σε νέα επικοινωνία με το ΔΟΑΤΑΠ(έγγραφη και αυτή ) με ενημέρωσαν για το εξής:

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει κριθεί από τον ΔΟΑΤΑΠ. Επειδή όμως πρόκειται για μεταπτυχιακό πρόγραμμα χρησιμοποιούμε την φράση «δύναται να αναγνωριστεί» διότι κάποιος μπορεί να έχει βασικό πτυχίο που δεν αναγνωρίζεται για διαφόρους λόγους. Τότε σε αυτή την περίπτωση δεν είναι δυνατή η αναγνώριση του μεταπτυχιακού παρά το γεγονός ότι έχει εγκριθεί από το ΔΣ.

 

Με εκτίμηση,

Παπαβλασόπουλος Κοσμάς 

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1182 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 09:47:13 πμ »
Νenia τί εννοεί με τη φράση, διότι κάποιος μπορεί να έχει βασικό πτυχίο που δεν αναγνωρίζεται για διαφόρους λόγους

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1183 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 09:52:18 πμ »
Προφανώς μιλάει για βασικά πτυχία που αποκτήθηκαν στο εξωτερικό και δεν έχουν υποβληθεί στο ΔΟΑΤΑΠ για αναγνώριση ή για πτυχία που έχουν αποκτηθεί στο εξωτερικό, υποβλήθηκαν στο ΔΟΑΤΑΠ και δεν αναγνωρίστηκαν. Τα πτυχία ελληνικών πανεπιστημίων είναι ούτως ή άλλως αναγνωρισμένα από το ελληνικό κράτος οπότε δεν εμπίπτουν σ' αυτή τη διάταξη.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1184 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 10:03:09 πμ »
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες σου!!!! :D

Αποσυνδεδεμένος fotkar23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1185 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:23:46 πμ »
Από τη στιγμή που δηλώνουμε μαθήματα τι γίνεται μετά ;
Μας στέλνουν το πρόγραμμα ; Κωδικούς ; Πόσες μέρες πρέπει να περάσουν ;

Αποσυνδεδεμένος elma1588

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1186 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 12:59:12 μμ »
Ρε Παιδιά εσάς σε πόσο καιρό σας απάντησαν ;; Έχω στείλει τα χαρτια μου πάνω από μήνα πλέον αλλα τίποτα ακομη! Και στο τηλέφωνο δε μου δίνουν καμία πληροφορία! Υπάρχει καταληκτική ημερομηνία;

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1187 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 03:33:06 μμ »
Επίσης να παραθέσω ακόμη τα εξής:

Και τα δύο προγράμματα έχουν εγκριθεί (αναφέρεται στο εξ αποστάσεως και στο δια ζώσης) . Η δεύτερη «θεωρία» για τα 2,5 χρόνια σπουδών δεν ισχύει.( αναφέρεται στη θεωρία ότι το  εξ αποστάσεως πρόγραμμα δεν αναγνωρίζεται επειδή τα μεταπτυχιακά προγράμματα του ΕΑΠ είναι 2,5 χρόνια)

 

Με εκτίμηση,

Παπαβλασόπουλος Κοσμάς


Ελπίζω επιτέλους να σταματήσει τώρα όλη αυτή η παραφιλολογία και να ασχοληθούμε με την ουσία του πράγματος, δηλαδή τις σπουδές! Ουφ...

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1188 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 10:42:22 μμ »
Προλαβαίνω να κάνω αίτηση? Γνωρίζετε? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ΚατεριναΙ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1189 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 12:44:09 μμ »
καλημερα σας!εχω περασει και εγω σε αυτο το περιβόητο μεταπτυχιακο της Κυπρου Ηγεσια στην Εκπαιδευση. εχω πληρώσει τα πρωτα 455 ευρω εδω και μια εβδομαδα και δεν εχω κανενα νεοτερο απο αυτους. Υπαρχει καποιος  που ξεκιναει τωρα τον Οκτωμβριο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160630
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.