*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154283 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2772 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:37:33 πμ »
Έψαχναν τις σελιδες των σημειωσεων και των βιβλιων;;;;; Και απο πότε απαγορεύονται και τα προσωπικά σχόλια στα βιβλία μας;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2773 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:41:55 πμ »
στο 521 η εξεταση ηταν να αρχισει στις 15.00 και ξεκινησε στις 15.45!

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2774 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:48:49 πμ »
στο 521 η εξεταση ηταν να αρχισει στις 15.00 και ξεκινησε στις 15.45!

Αισχος.............

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2775 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:57:49 πμ »
Πότε να περιμένουμε τα αποτελέσματα για το 521 και 529;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2776 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 01:00:42 πμ »
Πότε να περιμένουμε τα αποτελέσματα για το 521 και 529;
thn alli vdomada 8a pane ta grapta kipro..

Αποσυνδεδεμένος ritsa asa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2777 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 01:02:22 πμ »
552.... Μάθημα "Οδύσσεια"

Μόνο έτσι μπορώ να το χαρακτηρίσω. Δηλώνω στο προηγούμενο τετράμηνο το συγκεκριμένο μάθημα. Το δήλωσα καθυστερημένα σε αντικατάσταση της διπλωματικής, που είδα ότι δεν έβγαινε σε 4 μήνες , παρόλες τις διαβεβαιώσεις των ακαδημαϊκών συμβούλων  . πάω να δώσω εξετάσεις χωρίς ο καθηγητής να μας έχει δώσει ανατροφοδοτηση σε καμία εργασία. (Να σημειώσω ότι παρόλα τα παράπονά μας ο καθηγητής μας έστελνε κάποια γενικά σχόλια και οι 2 ακαδημαϊκοί σύμβουλοι μου έλεγαν ότι δεν μπορούν να του κάνουν υποδείξεις στη δουλειά του).
Στην εξεταστική (παρόλες τις δεσμεύσεις του καθηγητή) μας έβαλε παπαγαλία, μεγάλα κομμάτια ύλης που περιείχαν πολλούς τεχνικούς όρους- πλήρη αποστήθιση. Με κόβει στο μάθημα με βαθμό 49 και μου στέλνει μια αστεία ανατροφοδότηση. Σε email μου του ζητώ εξηγήσεις και που απαντά ότι τα γραπτά μας είναι στο πανεπιστήμιο και δε μπορεί να κάνει κάτι. Με λίγα λόγια έχασα ένα τετράμηνο για ένα μάθημα.
Έρχεται λοιπόν η ώρα να ξαναδώσω μάθημα στις 12/9/2014 , του στέλνω ερώτηση να μου πει περίπου πως θα είναι τα θέματα και μου απαντάει ότι θα είναι ανάπτυξης και κριτικά. Καμία άλλη βοήθεια.
Πριν λίγες μέρες δείχνω τις εργασίες μου σε δύο καθηγητές  πανεπιστημίου της Ελλάδας. Φυσικά μου είπαν ότι οι παρατηρήσεις του και οι βαθμοί μου δεν ανταποκρίνονται στην εργασία του. Το ζήτημά μου είναι ότι μάλλον ο συγκεκριμένος καθηγητής μας εμπαίζει και δεν σέβεται τον κόπο μας και τα χρήματά μας.
Ήδη έχω ενημερώσει και τις δύο συμβούλους και τον κοσμήτορα της σχολής για το πρόβλημά μου , που το μόνο που μου λένε είναι ότι δεν μπορούν να παρέμβουν. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να συμβουλευτώ Νομικό.
Δε θέλω να περάσω το μάθημα χωρίς διάβασμα αλλά θέλω να είναι δίκαιοι και συνεπείς όπως εγώ.

ΥΓ. Έχω παπαγαλήσει όλες τις ενότητες, αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει με κάτι πιο συγκεκριμένο θα του έχω υποχρέωση. Με δυσκολεύει πολύ που δεν έχω πρόσβαση και στη πλατφόρμα αυτού του τετραμήνου στο 552.
 ΜΑΚΡΥΑ από το 552  Και επειδή ακούω και άλλους συναδέλφους να έχουν δυσκολίες με το συγκεκριμένο διδασκοντα, κάντε μια αναφορά στις συμβούλους. Καλή επιτυχία μας


Καλησπέρα,

Και εγώ έχω ζοριστεί πολύ με αυτό το μάθημα το έχω πάρει αυτό το εξάμηνο. Δεν εξηγεί τι θέλει. Άλλα λέει η εκφώνηση της εργασίας και άλλα ζητάει. Γενικά δεν είναι ξεκάθαρος και μπερδεύει περισσότερο. Πώς να θυμάσαι όλα αυτά απέξω είναι πολλά…Θυμάσαι τι θέματα σας είχαν πέσει;

Στην τελευταία τηλεδιάσκεψη είπε ότι θα βάλει 5 θέματα ένα για κάθε ενότητα:

Θέμα 1 : θέλει αποστήθιση γιατί θα μας ρωτήσει τι είναι π.χ. LMS και κάτι είπε για σύγχρονη και ασύγχρονη επικοινωνία και διαφορές μεταξύ των εργαλείων.

Θέμα 2: Υποθετικό σενάριο με μαθητές σε τάξη που θα είναι σχετικό με τις Υποστηρικτικές Τεχνολογίες. Ποιες πρέπει να χρησιμοποιήσουμε (έτσι κατάλαβα)

Θέμα 3: Υποθετικό σενάριο για πλατφόρμες όπως το Moodle που θα πρέπει να πούμε ποια είναι τα καλύτερα κριτήρια – μεθόδους για αξιολόγηση.

Θέμα 4: Θα μας ρωτήσει για ένα δύο στάνταρντ. Επίσης κάτι είπε και για το wcag ότι θα ρωτήσει.

Θέμα 5: 10 ερωτήσεις Σωστό – λάθος που θα πρέπει να αιτιολογήσεις το λάθος. Από την 5 ενότητα αλλά μπορεί να έχει και από την 4 ενότητα.
Ένα παράδειγμα είναι: Το εναλλακτικό κείμενο πίσω από μια εικόνα χρησιμοποιείται για να μπορέσει ο αναγνώστης οθόνης να δώσει το τι λέει η εικόνα σε έναν τυφλό. ΣΩΣΤΟ

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω λίγο.




Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2778 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 01:04:00 πμ »
Καλησπέρα και από εμένα.θα συμφωνησω πως στο 610 τα θέματα ηταν δύσκολα σε σημείο να αγχωνομαι για το αν θα το περάσω. Κρίμα γτ γενικότερα ο Παναγιδης ηταν κάλος σαν καθηγητής. Μήπως θυμάται κανεις π έχει δώσει το 501 Να μ πει τι ήθελε η μελέτη περίπτωσης και γενικότερα τι να προσεξω?
Δεν περίμενα τετοια αντίδραση από τον Παναγίδη.. και ένα τόσο κακογραμμένο και κακοδιατυπωμένο δοκίμιο...εκείνο με το νόμισμα των 2 ευρω ότι έιναι πιο βαρετό από το νόμισμα του 1 ευρω;; είναι επιπέδου μεταπτυχιακού η ερώτηση;; γιατί έτσι μας απάντησε στο φόρουμ.. τι περιμένατε ανάκλησης να είναι τα θέματα;


Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2779 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 01:15:04 πμ »

Καλησπέρα,

Και εγώ έχω ζοριστεί πολύ με αυτό το μάθημα το έχω πάρει αυτό το εξάμηνο. Δεν εξηγεί τι θέλει. Άλλα λέει η εκφώνηση της εργασίας και άλλα ζητάει. Γενικά δεν είναι ξεκάθαρος και μπερδεύει περισσότερο. Πώς να θυμάσαι όλα αυτά απέξω είναι πολλά…Θυμάσαι τι θέματα σας είχαν πέσει;

Στην τελευταία τηλεδιάσκεψη είπε ότι θα βάλει 5 θέματα ένα για κάθε ενότητα:

Θέμα 1 : θέλει αποστήθιση γιατί θα μας ρωτήσει τι είναι π.χ. LMS και κάτι είπε για σύγχρονη και ασύγχρονη επικοινωνία και διαφορές μεταξύ των εργαλείων.

Θέμα 2: Υποθετικό σενάριο με μαθητές σε τάξη που θα είναι σχετικό με τις Υποστηρικτικές Τεχνολογίες. Ποιες πρέπει να χρησιμοποιήσουμε (έτσι κατάλαβα)

Θέμα 3: Υποθετικό σενάριο για πλατφόρμες όπως το Moodle που θα πρέπει να πούμε ποια είναι τα καλύτερα κριτήρια – μεθόδους για αξιολόγηση.

Θέμα 4: Θα μας ρωτήσει για ένα δύο στάνταρντ. Επίσης κάτι είπε και για το wcag ότι θα ρωτήσει.

Θέμα 5: 10 ερωτήσεις Σωστό – λάθος που θα πρέπει να αιτιολογήσεις το λάθος. Από την 5 ενότητα αλλά μπορεί να έχει και από την 4 ενότητα.
Ένα παράδειγμα είναι: Το εναλλακτικό κείμενο πίσω από μια εικόνα χρησιμοποιείται για να μπορέσει ο αναγνώστης οθόνης να δώσει το τι λέει η εικόνα σε έναν τυφλό. ΣΩΣΤΟ

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω λίγο.


Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2780 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 01:50:01 πμ »
Παράθεση
Καλησπέρα και από εμένα.θα συμφωνησω πως στο 610 τα θέματα ηταν δύσκολα σε σημείο να αγχωνομαι για το αν θα το περάσω. Κρίμα γτ γενικότερα ο Παναγιδης ηταν κάλος σαν καθηγητής. Μήπως θυμάται κανεις π έχει δώσει το 501 Να μ πει τι ήθελε η μελέτη περίπτωσης και γενικότερα τι να προσεξω?

Αφορούσε αγκυροβολημένη διδασκαλία. Εγώ είχα μαζί μου τις ανατροφοδοτήσεις που είχε κάνει στις ομαδικές εργασίες και εστίασα στις παρατηρήσεις που είχε κάνει πάνω στις εργασίες αυτές. Δεν είχα κανένα θέμα. Μόνο πρόσεχε γιατί οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής είναι τσιμπημένες.
Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος nefos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2781 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:52:36 πμ »
Δυστυχώς 'εκανα το λάθος κια για λίγες ώρες απέσυρα την επιλογή μου (529) και επέλεξα το 522!!!!!Δεν ξέρω τι να κάνω!!!!είμαι στο τελευταίο τετράμηνο και έχουν κλείσει οι άλλες επιλογές εκτός από το μάθημα της Δυσλεξίας που έχω επιλέξει!!!!!!!!!!!!!πήρα τηλ. τις ακαδημαικές συμβούλους και μου είπαν οτι μπορεί να ανοίξει κάποιο από τα άλλα επιλεγόμενα μαθήματα!!

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2782 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:57:02 πμ »
Αφορούσε αγκυροβολημένη διδασκαλία. Εγώ είχα μαζί μου τις ανατροφοδοτήσεις που είχε κάνει στις ομαδικές εργασίες και εστίασα στις παρατηρήσεις που είχε κάνει πάνω στις εργασίες αυτές. Δεν είχα κανένα θέμα. Μόνο πρόσεχε γιατί οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής είναι τσιμπημένες.
Καλή επιτυχία


Στο τμημα μου δεν εδωσε καν ανατροφοδοτησεις ο καθηγητης.....

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2783 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:41:23 μμ »
γεια σας! Μήπως υπάρχει κανείς που να παρακολούθησε την τηλεδιάσκεψη στο 523; εγώ δεν πρόλαβα λόγω εργασίας και έτσι δεν ξέρω πού να εστιάσω! Είπε κάτι για τα ιστορικά στοιχεία, τα παραδείγματα των ιστοσελίδων και αυτά που έχουν ως τίτλο : προς ενημέρωσή σας, αν πρέπει να τα διαβάσουμε; προσωπικά δεν τα διαβάζω, ούτε αυτά, ούτε τους μαθηματικούς τύπους. Ελπίζω να μη χρειάζονται!

Αποσυνδεδεμένος ekpaideusi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2784 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 05:44:53 μμ »
Αφορούσε αγκυροβολημένη διδασκαλία. Εγώ είχα μαζί μου τις ανατροφοδοτήσεις που είχε κάνει στις ομαδικές εργασίες και εστίασα στις παρατηρήσεις που είχε κάνει πάνω στις εργασίες αυτές. Δεν είχα κανένα θέμα. Μόνο πρόσεχε γιατί οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής είναι τσιμπημένες.
Καλή επιτυχία

Θα συμφώνησε με τη maria math οτι και σε μας ο καθηγητης δεν έδωσε ανατροφοδότηση. Θεωρεις οτι οι σημειώσεις αρκούν για τις ερωτήσεις?

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2785 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 07:08:38 μμ »
Θα συμφώνησε με τη maria math οτι και σε μας ο καθηγητης δεν έδωσε ανατροφοδότηση. Θεωρεις οτι οι σημειώσεις αρκούν για τις ερωτήσεις?
Δεν αρκούσαν ούτε οι σημειώσεις ούτε το βιβλίο...ήθελε να τα έχεις καταλάβει πολύ πολύ καλά.. και κάποια θεωρώ ότι ήταν και εκτός ύλης..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.