*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154217 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eviv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3416 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 03:06:44 μμ »
Γεια σας! Θα ήθελα αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει δίνοντας μου πληροφορίες έτσι ώστε να κάνω τη δήλωση μαθημάτων. Στο μάθημα 510 Αρχές και μέθοδοι ποιοτικής και ποσοτικής έρευνας ποιον καθηγητή να επιλέξω? ο Δημόπουλος είναι καλός? δεν έχουν απομείνει πολλά διαθέσιμα τμήματα. Επίσης ποιον καθηγητή προτείνετε για το δεύτερο σεμινάριο? και για ένα δεύτερο μάθημα που θέλω να επιλέξω πως είναι το 529 Νοητική Υστέρηση-Αυτισμός? κάτι διάβασα στην περιγραφή για επισκέψεις σε σχολεία? έχει πολύ τρέξιμο σαν μάθημα? μ ενδιαφέρει το θέμα αλλά επειδή έχω περιορισμένο χρόνο αυτή τη περίοδο μήπως να επιλέξω κάποιο άλλο μάθημα αντί για αυτό? διαφορετικά από τα μαθήματα που είναι διαθέσιμα σκεφτόμουν τις Φιλοσοφικές διαστάσεις ή την Παιδαγωγική της συμπερίληψης με την Γεροσίμου ή την Ελιάδου. Κάποια βοήθεια θα ήταν πολύτιμη!
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3417 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 03:32:20 μμ »
Γιωργο καλημερα!
Το πρωτο θεμα στο 523 ηταν καθαροτατα αποστηθιση..(αξιοπιστια,τα ειδη της και πηγες σφαλματος).
Το δευτερο ηταν μεταξυ αποστηθισης και προσωπικης κρισης του τι ξερει γενικα για το θεμα(αξιολογηση στο εκπαιδευτικο πλαισιο,χρηση τεστ στις εκπαιδευτικες αξιολογησεις και οι προκλησεις που συναντωνται).
Και το τρτο το θεωρησα παρα πολυ ασαφες θεμα οπου ο καθενας μπορουσε να το αναπτυξει διαφορετικα..Νομιζω πως ηταν υποκειμενικη η απαντηση αρα δεν ξερουμε και πως τα πηγαμε(πως οι προκαταληψεις επηρεαζουν την κατασκευη των τεστ κ της αξιολογησης γενικοτερα).

Χαιρομαι που μπηκε εστω μια σταθερη ερωτηση(αποστηθισης) και μπορω να πω πως εχω πετυχει τη μια..αλλα για τις αλλες δυο δεν ημασταν προετοιμασμενοι με τετοιες σημειωσεις..


Στο πρώτο θέμα δεν έγραψα πάντως τις πηγές σφάλματος αλλά τους παράγοντες που μπορούν να μειώσουν την αξιοπιστία (Εξεταζόμενοι, το ίδιο το τεστ κτλ)...Το β υποερώτημα δεν θυμάμαι αλλά και αυτό νομίζω ήταν κρίσεως γιατί πρέπει να είναι αξιόπιστο ένα εργαλείο.. εγώ έβαλα και καλά γιατί μετρά συμπεριφορές και προσωπικά χαρακτηριστικά και ότι καλά αν βγει κάποια λάθος μέτρηση συμπεριφοράς ενός μαθητή υπάρχει περίπτωση τόσο ο μαθητής όσο και οι γονείς του να οδηγηθούν σε μια περιπέτεια που δεν υπάρχει λόγος να την υποστούν.. ή επίσης να ευνοηθεί ο μαθητής την ιδιαίτερη μεταχείριση ενώ δεν είναι σωστό...Ζωγράφισα στην ουσία..εκεί..

Στο δεύτερο θέμα το ξεκίνησα γενικά σε ποια εκπ/ση (αθμια δευτεροβάθμια κτλ χρησιμοποιούνται τα τεστ από ποιους και ανέφερα και στην αρχή κατά την διάρκεια και στο τέλος με την αθροιστική αξιολόγηση).. όσο για τις προκλήσεις.. ανέφερα ότι υπάρχουν και στον ίδιο τον εκπαιδευτικό για βελτίωση του διδακτικού του έργου των μεθόδων διδασκαλίας και των μέσων που χρησιμοποιεί αλλά και στον μαθητή για αισθήματα ικανοποίησης χαράς και πιστοποίησης των γνώσεων του.. ή και δυνατότητα βελτίωσης..

και στο τρίτο επειδή ήταν αδύνατον να θυμάμαι τα είδη της προκατάληψης.. το πήγα για τις ειδικές πληθυσμιακές ομάδες για το πόσο μεροληπτικοί ή αμερόληπτοι είμαστε.. καθώς και στους μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.. να μην επηρεαζόμαστε από την ιδιαιτερότητα τους.. να λαμβάνουμε υπόψη τη βαθμολογία που συγκέντρωσαν και αν δεν έχουμε σαφή εικόνα..να χρησιμοποιούμε και άλλα εργαλεία όπως την συνέντευξη και το ιστορικό..

Νομίζω τα θέματα τα πήγαινες όπου ήθελες.. εκτός από το 1ο.....κινήθηκες καθόλου προς το πλαίσιο που λέω Γεωργία;;



Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3418 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 05:00:37 μμ »
Γιώργο (geonipap) Καλησπέρα! Για 521 και 523 ποιο προτείνεις να πάρω πρώτα ?
με ποιούς καθηγητές τα είχες πάρει εσύ? Αν και δεν έχω πολλές επιλογές!
521 (Μορφίδη - Ανδρεου - Κουντουρου)
523 (Staff)
Eγώ με Κουντουρου το είχα πάρει και έμεινα ικανοποιημένη και με την εργασία και την εξέταση στο τέλος ...σαν βαθμολογία και σαν γνώση...

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3419 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 05:08:04 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!! Μήπως μπορεί κάποιος που έδωσε το μάθημα Συμπερίληψη 621 να με βοηθήσει και να μου στείλει τι θέματα έπεσαν φέτος ή και άλλη χρονιά;; Να έχω μια ιδέα και να αρχίσω να διαβάζω;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3420 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 05:09:29 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!! Μήπως μπορεί κάποιος που έδωσε το μάθημα Συμπερίληψη 621 να με βοηθήσει και να μου στείλει τι θέματα έπεσαν φέτος ή και άλλη χρονιά;; Να έχω μια ιδέα και να αρχίσω να διαβάζω;;
Ας μου στείλει και σε προσωπικό μήνυμα...Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3421 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 06:00:02 μμ »
Γιωργο ναι καπως ετσι.. Οπως ειπες ο καθενας τα ανεπτυσσε οπως ηθελε.. εγω για παραδειγμα μιλησα για ολους τους συμμετεχοντες στο εκπαιδ.πλαισιο...και στο τριτο εγραψα συν τα τρια ειδη πολιτιστικης προκαταληψης αναφερομενη σε παραδειγματα..
θα φανει απο τα αποτελεσματα αν πλησιασαμε αυτα που ηθελε να γραψουμε..ηταν παντως πολυ υποκειμενικα και γνωμη μου δεν μας εκαναν καθολου συζητηση στις τηλεδιασκεψεις ωστε να μας κατευθυνουν.. Ηταν προσωπικη δουλεια του καθενος σ αυτο το μαθημα!!

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3422 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 06:28:49 μμ »
Γιωργο ναι καπως ετσι.. Οπως ειπες ο καθενας τα ανεπτυσσε οπως ηθελε.. εγω για παραδειγμα μιλησα για ολους τους συμμετεχοντες στο εκπαιδ.πλαισιο...και στο τριτο εγραψα συν τα τρια ειδη πολιτιστικης προκαταληψης αναφερομενη σε παραδειγματα..
θα φανει απο τα αποτελεσματα αν πλησιασαμε αυτα που ηθελε να γραψουμε..ηταν παντως πολυ υποκειμενικα και γνωμη μου δεν μας εκαναν καθολου συζητηση στις τηλεδιασκεψεις ωστε να μας κατευθυνουν.. Ηταν προσωπικη δουλεια του καθενος σ αυτο το μαθημα!!
έτσι ακριβώς....ειδικά αυτό για την προκατάληψη.. θαρρώ το περάσανε έτσι στις τηλεδιασκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3423 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 09:10:51 μμ »
η αβρααμιδου στο 511 ειναι πολυ καλη

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3424 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 10:25:54 μμ »
η αβρααμιδου στο 511 ειναι πολυ καλη

Η Ανδρέου ειναι καλή??
Ξέρει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος Annoulitsa1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3425 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 08:04:46 πμ »
η αβρααμιδου στο 511 ειναι πολυ καλη
και στην βαθμολογία ?

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3426 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 08:52:03 πμ »
ναι και στην βαθμολογια!

Αποσυνδεδεμένος Annoulitsa1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3427 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 09:31:42 πμ »
ναι και στην βαθμολογια!
  Καλημέρα σε ευχαριστώ πολυ! Απλα σε ρωτάω γιατί σε έμενα στις τηλεδιασκέψεις μου φάνηκε λίγο αυστηρή.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3428 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 09:44:54 πμ »
μην ανησυχεις!Α θα παρεις! :)

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #3429 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 11:36:13 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΩΣ ΑΡΧΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ, ΕΔΩΣΑ ΔΥΟ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΟΥΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΙ, ΚΟΒΟΥΝ Ή ΒΟΗΘΟΥΝ;ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΑΚΙ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.