*

Αποστολέας Θέμα: Σποραδική απασχόληση  (Αναγνώστηκε 67352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pisti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 03, 2011, 05:37:51 μμ »
Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!! Ναι ευτυχώς τηρώ τις προϋποθέσεις για να πάρω έστω για ένα πεντάμηνο επιδότηση! Πιο πολύ ρωτάω και ψάχνω να δω τι ακριβώς γίνεται για να είμαι πιο υποψιασμένη σε μελλοντική παρόμοια περίπτωση!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:28:42 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 03, 2011, 05:42:02 μμ »
Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!! Ναι ευτυχώς τηρώ τις προϋποθέσεις για να πάρω έστω για ένα πεντάμηνο επιδότηση! Πιο πολύ ρωτάω και ψάχνω να δω τι ακριβώς γίνεται για να είμαι πιο υποψιασμένη σε μελλοντική παρόμοια περίπτωση!!
Εγώ προσέχω να είμαι τυπικός με τις δημόσιες υπηρεσίες και τις τράπεζες, ώστε να μην έχουν να μου πούνε ότι δεν έκανα ό,τι έπρεπε και μάλιστα εμπρόθεσμα. Αυτό απαίτει αρκετό χρόνο και οργάνωση, αλλά θεωρώ ότι αξίζει.
Ευτυχώς που μπορείς να βγάλεις νέο ταμείο ανεργίας...Άρα είσαι καλυμμένη...Κανένα πρόβλημα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος pisti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 03, 2011, 05:47:55 μμ »
Αχ κ εγώ το προσπαθώ παρα πολύ αλλά αυτό πραγματικά δεν το είχα προσέξει καθόλου!! Και μάλιστα ψάχνοντας με αφορμή αυτό το λάθος, βρήκα ότι και από τους αναπληρωτές δεν μου έχουν κολλήσει σωστά τα ένσημα, (μου έχουν κολλήσει λιγότερα,σε δύο μήνες μάλιστα!!!)αν είναι δυνατόν και προσπαθώ και με αυτούς να βρω μια ακρη!!! Και καλοκαιριάτικα όλοι είναι φευγάτοι!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 03, 2011, 06:21:23 μμ »
Αχ κ εγώ το προσπαθώ παρα πολύ αλλά αυτό πραγματικά δεν το είχα προσέξει καθόλου!! Και μάλιστα ψάχνοντας με αφορμή αυτό το λάθος, βρήκα ότι και από τους αναπληρωτές δεν μου έχουν κολλήσει σωστά τα ένσημα, (μου έχουν κολλήσει λιγότερα,σε δύο μήνες μάλιστα!!!)αν είναι δυνατόν και προσπαθώ και με αυτούς να βρω μια ακρη!!! Και καλοκαιριάτικα όλοι είναι φευγάτοι!
Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις και με τα ένσημα. Δεν μπορεί να έχει κλείσει η διεύθυνση εκπαίδευσης λόγω καλοκαιριού. Άλλο αν λείπει κάποιος συγκεκριμένος υπάλληλος που ασχολείται με τα ένσημα. Ακόμα κι αν είναι έτσι θα γυρίσει από την άδειά του και θα βρεις άκρη. Αφού είσαι οργανωτική και προσέχεις, δε σε φοβάμαι...  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:28:42 »

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 04, 2011, 04:25:55 μμ »
Καλησπέρα !
Είμαι ταμείο ανεργίας και παίρνω επίδομα. Εργάστηκα 6 βδομάδες το καλοκαίρι θερινή περίοδο και έκανα σποραδική απασχόληση. Την Τρίτη τελειώνει η σύμβαση μου και απολύομαι ξανά... Τί χαρτιά πρέπει να καταθέσω αυτή τη φορά στον Οαέδ; Προφανώς τη σποραδική υπογεγραμμένη με τις 2 ημέρες που θα έχω δουλέψει μέσα στον Αύγουστο, την απόλυση και τί άλλο; Χρειάζεται κάτι ακόμα;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 04, 2011, 05:36:58 μμ »
Καλησπέρα !
Είμαι ταμείο ανεργίας και παίρνω επίδομα. Εργάστηκα 6 βδομάδες το καλοκαίρι θερινή περίοδο και έκανα σποραδική απασχόληση. Την Τρίτη τελειώνει η σύμβαση μου και απολύομαι ξανά... Τί χαρτιά πρέπει να καταθέσω αυτή τη φορά στον Οαέδ; Προφανώς τη σποραδική υπογεγραμμένη με τις 2 ημέρες που θα έχω δουλέψει μέσα στον Αύγουστο, την απόλυση και τί άλλο; Χρειάζεται κάτι ακόμα;
Θεωρώ ότι αυτά είναι αρκετά. Ουσιαστικά θα πας να κάνεις διακοπή της σποραδικής απασχόλησης για να μη σου κάνουν παρακράτηση από το μηνιαίο ταμείο ανεργίας σου. Δε χρειάζεται και τόσα δικαιολογητικά όσα σου ζήτησαν αρχικά για να εγκριθείς ως επιδοτούμενη άνεργη! Καλού κακού κάνε, όμως, ένα τηλέφωνο στην υπηρεσία και ρώτησε, μη τυχόν χρειάζονται και τίποτε άλλο και πηγαίνεις δεύτερη φορά!

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 04, 2011, 07:39:53 μμ »
Καλησπέρα !
Είμαι ταμείο ανεργίας και παίρνω επίδομα. Εργάστηκα 6 βδομάδες το καλοκαίρι θερινή περίοδο και έκανα σποραδική απασχόληση. Την Τρίτη τελειώνει η σύμβαση μου και απολύομαι ξανά... Τί χαρτιά πρέπει να καταθέσω αυτή τη φορά στον Οαέδ; Προφανώς τη σποραδική υπογεγραμμένη με τις 2 ημέρες που θα έχω δουλέψει μέσα στον Αύγουστο, την απόλυση και τί άλλο; Χρειάζεται κάτι ακόμα;
Θεωρώ ότι αυτά είναι αρκετά. Ουσιαστικά θα πας να κάνεις διακοπή της σποραδικής απασχόλησης για να μη σου κάνουν παρακράτηση από το μηνιαίο ταμείο ανεργίας σου. Δε χρειάζεται και τόσα δικαιολογητικά όσα σου ζήτησαν αρχικά για να εγκριθείς ως επιδοτούμενη άνεργη! Καλού κακού κάνε, όμως, ένα τηλέφωνο στην υπηρεσία και ρώτησε, μη τυχόν χρειάζονται και τίποτε άλλο και πηγαίνεις δεύτερη φορά!

Ευχαριστώ! Τηλέφωνο;;;; Όσες φορές έχω καλέσεις δεν το σηκώνουν ποτέ  ή είναι κατειλημμένο!!! Όσο για την κατάσταση μέσα στον Οαέδ, πριν από 3 μέρες που πήγα να καταθέσω τη σποραδική ρώτησα στις πληροφορίες που πρέπει να πάω και μου είπαν να πάρω χαρτάκι και να περιμένω στη σειρά......περίμενα 25 νούμερα, περίπου δηλαδή 1 ώρα και 10 λεπτά και όταν έφτασε η σειρά μου μου είπαν ότι δεν το κάνουν από εκείνα τα γραφεία αλλά από το τάδε γραφείο παραδίπλα που πηγαίνεις χωρίς νούμερο και εξυπηρετείσαι σχεδόν αμέσως γιατί είναι για συγκεκριμένα πράγματα.....
Ο υπάλληλος στις πληροφορίες μονίμως πίνει φραπεδάκι και καπνίζει ...ας τον αφήσουμε λοιπόν στην ησυχία του γιατί τελικά μόνο σε μπελάδες με έβαλε!!!!

Πφ! Τα είπα και εκτονώθηκα!!! Γραφειοκρατία και ανεύθυνοι δημόσιοι υπάλληλοι που δυσκολεύουν τη ζωή μας!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 04, 2011, 11:24:34 μμ »
@Iris_καλά έκανες και τα είπες αλλά δεν μου είπες το πιο σημαντικό. Σε ποιον ΟΑΕΔ γίνονται αυτά.
Αν είσαι στην Αθήνα και έχει πολύ κόσμο (μεγάλη προσέλευση) τότε πώς να σηκώσουν τηλέφωνο;
Φυσικά δε δικαιολογώ σε καμιά περίπτωση τον κηφήνα που κάθεται στο γραφείο του με φραπέ και τσιγάρο.
Εγώ στη θέση σου θα τραβούσα μια καταγγελία και στον ίδιο και στον διευθυντή της υπηρεσίας που του το επιτρέπει, διότι ο διευθυντής θα έπρεπε να τον κάνει να πειθαρχήσει ή να τον καταγγείλει ο ίδιος πηγαίνοντάς τον σε ΕΔΕ.
Τώρα τα είπα κι εγώ και εκτονώθηκα γιατί με ενοχλεί πολύ αυτή η συμπεριφορά του στυλ
"Δεν μπορεί να με αγγίξει κανείς...Κάνω ό,τι θέλω".

Και επειδή εγώ ανήκω σε σε έναν ΟΑΕΔ που οι υπάλληλοί του λειτουργούν πάρα πολύ καλά και οργανωμένα,
αύριο θα πάρω τηλέφωνο για να ρωτήσω και μέχρι το μεσημέρι θα σου πω αν χρειάζεται άλλο δικαιολογητικό.
Όπως κατάλαβες σε αυτόν τον ΟΑΕΔ όχι μόνο σηκώνουν τηλέφωνο αλλά και εξυπηρετούν άρτια & γρήγορα
και για να τους επαινέσουμε λίγο αναφέρομαι στο υποκατάστημα ΚΠΑ του ΟΑΕΔ Νεάπολης Θεσσαλονίκης! Εύγε!

Δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι ανεύθυνοι. Υπάρχουν και ευσυνείδητοι που κάνουν τη ζωή μας εύκολη!
Στο κάτω κάτω κι εμείς στο δημόσιο εργαζόμαστε έστω και με σύμβαση και αισιοδοξούμε να γίνουμε μόνιμοι,
είναι στο χέρι μας να αλλάξουμε την εικόνα των υπαλλήλων και της δημόσιας υπηρεσίας απορρίπτοντας τέτοια λανθασμένα πρότυπα συμπεριφοράς και φυσικά καταγγέλοντάς τα. Αλλιώς η Ελλάδα δε θα αλλάξει ποτέ!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 05, 2011, 01:16:08 μμ »
@Iris_ όπως υποσχέθηκα πήρα τηλέφωνο και από τον ΟΑΕΔ Νεάπολης Θεσσαλονίκης μου απάντησαν ότι πηγαίνεις μόνο με την απόλυση από τον εργοδότη όπου δούλευες σποραδικά κι εκείνοι σταματάνε την περικοπή.
Δε χρειάζεται κανένα επιπλέον δικαιολογητικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2011, 01:18:02 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 05, 2011, 01:39:30 μμ »
@Iris_ όπως υποσχέθηκα πήρα τηλέφωνο και από τον ΟΑΕΔ Νεάπολης Θεσσαλονίκης μου απάντησαν ότι πηγαίνεις μόνο με την απόλυση από τον εργοδότη όπου δούλευες σποραδικά κι εκείνοι σταματάνε την περικοπή.
Δε χρειάζεται κανένα επιπλέον δικαιολογητικό.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :) :) :)
 :-\  Φυσικά και δε γενικεύω και γι' αυτό έγραψα ''ανεύθυνοι δημόσιοι υπάλληλοι'', διότι θεωρώ ότι υπάρχουν και αρκετοί ευσυνείδητοι οι οποίοι όμως δυστυχώς χάνονται μέσα στα τόσα που γίνονται καθημερινά, συν το ότι το έργο τους  το εκτελούν με δυσκολία εξαιτίας των εμποδίων που μπαίνουν από τους κηφήνες και από το ίδιο το κράτος φυσικά με όλη αυτή τη γραφειοκρατία......

Πραγματικά όποτε κάποιος υπάλληλος είναι εξυπηρετικός και πρόθυμος τον επιβραβεύω γιατί τον λυπάμαι με τόσα που έχουν δει τα μάτια μου τον τελευταίο καιρό σε ΙΚΑ ,Οαέδ και ΚΕΠ.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2012, 10:33:49 μμ από Iris_ »

Αποσυνδεδεμένος thCnd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 08, 2012, 06:50:52 μμ »
Καλησπέρα,
εργάζομαι σποραδικά σε φροντιστήρια και είμαι στο ταμείο ανεργίας. Σήμερα που πήγα για την έγκριση του Απριλίου μου είπαν από τον ΟΑΕΔ ότι η σποραδική εργασία δεν ισχύει για τους καθηγητές (υποθέτω στον ιδιωτικό τομέα).Έχετε ακούσει κάτι; Δηλαδή εγώ που έιχα 2 ένσημα την εβδομάδα από σποραδική διαγράφομαι πλέον από άνεργη;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 08, 2012, 11:43:10 μμ »
Τόσο καιρό ίσχυε κανονικά η σποραδική απασχόληση για τους καθηγητές. Απλά δεν είχαμε τα μειωμένα ένσημα που απαιτούνταν για την εποχιακή απασχόληση. Αν είχε αλλάξει κάτι για τη σποραδική απασχόληση θα το ακούγαμε.
Αυτός που σου το είπε ήταν προϊστάμενος ή κανένας άσχετος υπάλληλος σκέτη παραπληροφόρηση;
Προσωπικά προτιμώ όταν μου λένε κάτι που ξέρω ότι δεν ισχύει, να ζητάω αμέσως τον προϊστάμενό τους.
Πιστεύω ότι δικαιούσαι το ταμείο ανεργίας εφόσον κολλάς κάτω από 12 ένσημα το μήνα. Να ξαναπάς στον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 20, 2012, 06:35:27 μμ »
ας κάνω κ εγώ μια ερωτησούλα... θα ξαναεργαστώ για τη θερινή περίοδο σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης, για 4 ώρες. "κόβεται" εντελώς το επίδομα ανεργίας ή απλώς μειώνεται? θυμάμαι ότι αν έχει κάποιος 12 ώρες σε 3 μέρες, απλώς μειώνεται και δεν κόβεται το ταμείο.
ευχαριστώ!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 20, 2012, 08:02:11 μμ »
ας κάνω κ εγώ μια ερωτησούλα... θα ξαναεργαστώ για τη θερινή περίοδο σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης, για 4 ώρες. "κόβεται" εντελώς το επίδομα ανεργίας ή απλώς μειώνεται? θυμάμαι ότι αν έχει κάποιος 12 ώρες σε 3 μέρες, απλώς μειώνεται και δεν κόβεται το ταμείο.
ευχαριστώ!
Ναι, έτσι ακριβώς είναι και ονομάζεται σποραδική απασχόληση. Η μείωση είναι τόσα ημερομίσθια όσα ένσημα έχεις το μήνα. Προτείνω να βάλεις τις 4 ώρες σε μια μέρα, αν γίνεται, οπότε θα παίρνεις τα 21 από τα 25 ημερομίσθια επιδότησης. Δηλαδή 14,40 €/ημέρα x 21 μέρες = 302,40 €.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.