*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016  (Αναγνώστηκε 612836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 15, 2015, 04:40:55 μμ »
Θεωρω οτι η εγκυκλιος θ αναφερει σχετικα με την αρση της ποινης κ τελικα θα κανεις κανονικα αιτηση αναπληρωτη κ εσυ! Θα το δεις ;-) 
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:06:50 »

Αποσυνδεδεμένος eirinix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 15, 2015, 04:50:02 μμ »
 Οι πίνακες όμως θα ανοίξουν απο το 2012? Ή θα παραμεινουν κλειστοί?

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 15, 2015, 04:54:07 μμ »
Όταν κάποιος δηλώνει το κουτάκι και δεν πηγαίνει για λόγους οικονομικούς και όχι για ξαφνικό πρόβλημα υγείας θα πρέπει για 1 χρόνο να αποκλείεται από τους πίνακες για τον πολύ απλό λόγο ότι καθυστερεί την πρόσληψη εκπαιδευτικού στο Σχολείο και χάνονται διδακτικές ώρες.Φυσικά και το ανεύθυνο υπουργείο κάνει πολλά και διάφορα, χρόνια τώρα.Αυτοί θέλουν κρέμασμα,αλλά σε αυτό πελατειακό κράτος δεν υπάρχει δικαιοσύνη.Συμπέρασμα : οι περισσότεροι Έλληνες αξίζουν τους πολιτικούς που κυβερνάνε χρόνια και τους Ευρωπαίους τοκογλύφους τα 5 τελευταία χρόνια.Οι άλλοι να αλλάξουν χώρα σύντομα γιατί δεν υπάρχει προκοπή εδώ...

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 15, 2015, 05:07:45 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα συνάδελφοι. Δυστυχώς εγώ περίμενα πως και πως να ψηφισθεί η τροποποίηση σχετικά με την άρση της ποινής του διετούς αποκλεισμού των αναπληρωτών. Πέρυσι με πήραν στη Σκόπελο τέλη Φεβρουαρίου και δεν μπορούσα να πάω για οικονομικούς λόγους. Με πήραν μειωμένο ωράριο (500 ευρώ) ενώ τα έξοδα διαβίωσης στο νησί θα ήταν πάνω από 700-800 ευρώ. Οπότε δεν μπόρεσα να πάω. Θα πουν ορισμένοι, να μην δήλωνα το κουτάκι. Συμφωνώ εγώ ΦΤΑΙΩ, δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω,αλλά με 500 ευρώ συνάδελφοι πως θα τα έβγαζα πέρα;Μακάρι να αλλάξει κάτι..Και μακάρι όλοι εδώ μέσα που ''γράφουμε'', κάποτε να γίνουμε μόνιμοι και να έχουμε μία φυσιολογική ζωή, και να μην τρέχουμε σαν τους τσιγγάνους από εδώ και από εκεί (δεν έχω κάτι με τους ανθρώπους, σαν παράδειγμα της νομαδικής ζωής τους, τους αναφέρω).Βέβαια έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα στη χώρα αυτό φαντάζει σαν μία Ουτοπία, αλλά κάπου, κάπως, κάποτε ίσως και να γίνει..Να είστε καλά, καλή συνέχεια καλοκαιριού... 8)
Έχω την αίσθηση ότι τα προηγούμενα χρόνια δεν είχες ποινή, αν η πρόσληψη ήταν τέλη Φλεβάρη και μετά. Νομίζω γύρω στις 22 Φεβρουαρίου. Τουλάχιστον για την  πρωτοβάθμια. Μήπως σε πιάνει; Δεν μπορώ ομως να βρω επίσημα κάπου που να το αναφέρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:06:50 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 15, 2015, 05:10:47 μμ »
Όταν κάποιος δηλώνει το κουτάκι και δεν πηγαίνει για λόγους οικονομικούς και όχι για ξαφνικό πρόβλημα υγείας θα πρέπει για 1 χρόνο να αποκλείεται από τους πίνακες για τον πολύ απλό λόγο ότι καθυστερεί την πρόσληψη εκπαιδευτικού στο Σχολείο και χάνονται διδακτικές ώρες.Φυσικά και το ανεύθυνο υπουργείο κάνει πολλά και διάφορα, χρόνια τώρα.Αυτοί θέλουν κρέμασμα,αλλά σε αυτό πελατειακό κράτος δεν υπάρχει δικαιοσύνη.Συμπέρασμα : οι περισσότεροι Έλληνες αξίζουν τους πολιτικούς που κυβερνάνε χρόνια και τους Ευρωπαίους τοκογλύφους τα 5 τελευταία χρόνια.Οι άλλοι να αλλάξουν χώρα σύντομα γιατί δεν υπάρχει προκοπή εδώ...

συμφωνώ και εγώ παιδιά,αν κατάλαβα δηλαδή καλά
ο αποκλεισμός ( ποινή ) πρέπει να ισχύει,δε γίνεται τα παιδιά να αλλάζουν σε απομακρυσμένες περιοχές 5-7 καθηγητές κάθε χρόνο.
σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει, αλλά είναι καθαρά προσωπική άποψη.

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 15, 2015, 05:11:14 μμ »
Έχω την αίσθηση ότι τα προηγούμενα χρόνια δεν είχες ποινή, αν η πρόσληψη ήταν τέλη Φλεβάρη και μετά. Νομίζω γύρω στις 22 Φεβρουαρίου. Τουλάχιστον για την  πρωτοβάθμια. Μήπως σε πιάνει; Δεν μπορώ ομως να βρω επίσημα κάπου που να το αναφέρει.
Η Δευτ/θμια από 1η Μάρτη

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 15, 2015, 05:16:18 μμ »
εγώ πάντως για να έχω ήσυχη την συνείδησή μου , παρόλο που δεν θίγομαι ιδιαίτερα, έστειλα συνάδελφοι αυτό στον κύριο Κουράκη:Κύριε Υπουργέ,
Προφανώς σας γράφω σε μία χρονική στιγμή , όπου η κατάσταση στην χώρα είναι απίστευτα κρίσιμη και όπου όλοι μα όλοι είμαστε επηρεασμένοι. Όμως η ζωή έχει και συνέχεια. Και εξηγώ τον προβληματισμό μου. Μεγάλο μέρος αναπληρωτών καθηγητών είμαστε ανάστατοι, αγανακτισμένοι και απογοητευμένοι , από την παντελώς λαθεμένη απόφαση του υπουργείου να προχωρήσει στην ανακοίνωση της εγκυκλίου των αναπληρωτών μεθαύριο , χωρίς να έχουν ψηφιστεί οι διατάξεις του πολυνομοσχεδίου που είναι για ψήφιση στην βουλή και μας αφορούν. Δηλαδή χωρίς το άνοιγμα πινάκων από 2010-2014 , καθώς και την άρση τιμωρίας των αναπληρωτών που παραιτήθηκαν λόγω οικονομικής ανέχειας και οικογενειακών ενδεχομένως προβλημάτων. Πρόκειται για εξαιρετικά επείγον πρόβλημα που ρυθμίζει την λήψη σοβαρών αποφάσεων για τις οικογένειες πολλών συναδέλφων. Θα μπορεί ενδεχομένως να περάσει ως τροπολογία στην βουλή και να μπορέσουμε με τον σωστό τρόπο να κάνουμε τις επιλογές μας. Παρακαλώ θερμότατα να λάβετε σοβαρά υπ όψην σας τις αιτιάσεις μου. Είναι πολύ δύσκολες οι συνθήκες που καλούμαστε να ζήσουμε πλέον. Μην γίνουν ακόμα δυσκολότερες.
Σας χαιρετώ και σας εύχομαι καλή δύναμη!

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 15, 2015, 05:19:46 μμ »
Θα πρέπει κάποιος να σκεφτεί ότι όποιος έχει οικονομικό πρόβλημα και είναι πχ από τη Σκιάθο, δεν μπορεί να πάει στη Σκόπελο. Τι να κάνει όμως που πρέπει να τα δηλώσει όλα μαζί;; Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα νησιά των Κυκλάδων, Δωδεκανήσων κλπ!


Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 15, 2015, 05:29:16 μμ »
Η Δευτ/θμια από 1η Μάρτη
...και η πρωτοβάθμια από 22 Φεβρουαρίου και μετά.

συμφωνώ και εγώ παιδιά,αν κατάλαβα δηλαδή καλά
ο αποκλεισμός ( ποινή ) πρέπει να ισχύει,δε γίνεται τα παιδιά να αλλάζουν σε απομακρυσμένες περιοχές 5-7 καθηγητές κάθε χρόνο.
σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει, αλλά είναι καθαρά προσωπική άποψη.
Η άρνηση μπορεί να προέλθει από πολλούς λόγους. Νομίζω η δίχρονη είναι πολύ σκληρό μέτρο και με ανοιχτούς πίνακες είναι ικανή να σε θέσει μία για πάντα εκτός αναπλήρωσης. Το υπουργείο μπορεί να επισπεύδει την αναπλήρωση των παραιτηθέντων. Μην ξεχνάμε, για τα απομακρυσμένα δίνονται και πολλά κίνητρα, άρα θα μειώνονται από και πέρα οι αρνήσεις αφού αρκετοί θα τα επιλέγουν συνειδητά. Επίσης θα διατηρείται η τιμωρία για την τρέχουσα χρονιά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2015, 06:14:50 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 15, 2015, 06:24:28 μμ »
Καλός ο Καλόγηρος Βασίλης, καλός και ο Μπράτης αλλά καλύτερα είναι να περιμένουμε τι θα δηλώσει για το θέμα της νομοθεσίας που θα ακολουθηθεί για τους πίνακες, ο Κουράκης...
Οι πολιτικές εξελίξεις βέβαια τρέχουν και πολλές φορές κάτι που λέγεται σήμερα δεν ισχύει αύριο...

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 15, 2015, 06:26:34 μμ »
@ sikat τι κίνητρα δίνονται γα τα απομακρυσμένα εκτός της προύπηρεσίας?

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 15, 2015, 06:32:09 μμ »
Καλησπέρα και πάλι συνάδελφοι. Γύρω στις 15 Φλεβάρη ήταν.Και το αστείο ήταν ότι την ίδια περίοδο πήραν και την αδερφή μου, και αυτή δεν μπόρεσε να πάει...Δεν πειραζει. Φυσικά και φταίω εγώ που δήλωσα το κουτάκι (ρίσκαρα μπας και με πάρουν κάπου κοντά!), το παραδέχομαι το λάθος μου...Δεν πειράζει ότι και να γίνει. Μορφωμένοι άνθρωποι είμαστε,θα την βρούμε την άκρη!!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 15, 2015, 06:33:41 μμ »
@ sikat τι κίνητρα δίνονται γα τα απομακρυσμένα εκτός της προύπηρεσίας?
Εκκρεμεί ο νέος νόμος διορισμών...ίσως διπλά μόρια για διορισμό. Αν δεν κάνω λάθος, διπλά μόρια μετάθεσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.