*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1750656 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4606 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 04:30:37 μμ »
τίποτα δεν έχουμε χάσει. Του ασεπ είμαι όχι μόνο το 2008 αλλά και του 2006. Πώς κατάλαβες το αντίθετο;

Δεν με έχεις πείσει. Νομίζω ότι έχεις μπει στο φορουμ μόνο για δεις αντιδράσεις. Πετάς κάτι που λες ότι προτάθηκε, και μετά λες το πήραν πίσω... Θέλεις να δεις μέχρι που μπορεί να φτάσει το Υπουργείο για να μην υπάρξει κατακραυγή. Νομίζω πως είσαι καθαρόαιμο τρολλάκι του Υπουργείου.

Σε έχω ξαναρωτήσει... Ο νόμος Φίλη γιατί δεν θέλετε να ισχύσει μέχρι να γίνει νέος ασεπ;΄Ηταν νόμος που αφορούσε μόνο αναπληρωτές και μπορούσε να εφαρμοστεί  άμεσα.
Αυτό που ξέρω είναι ότι κερδίζετε χρόνο για να οδηγήσετε την κατάσταση οριακά και να ισχύσει πάλι το ίδιο συστημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:26 »

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4607 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 04:34:23 μμ »
Ας πούμε ότι ψηφίζεται το νέο σύστημα για τους αναπληρωτές.. Αν αλλάξουμε κυβέρνηση είναι υποχρεωμένη να το τηρήσει η μπορεί να φέρει κάτι δικό της; παντως αν όντως οι δικαστικές προσφυγές δικαιωθούν από τον ασεπ του 2008 η και των παλιότερων δεν θα υπάρχει λόγος ύπαρξης συστήματος διορισμών για κάποιες ειδικότητες.. . Θα πάρει αναγκαστικά κάποια στιγμή τους δικαιωθεντες.. Στους δασκάλους είναι αναγκαίο όμως που δεν έχουν ασεπ.. Τώρα στην ειδική αγωγή μιλάμε για 4500 δασκάλους νηπιαγωγούς ειδικότητες; αν δεν κάνω λαθος μέσα σε αυτές είναι κ τα ΕΒΠ.. δεν έχουν ξεκαθαρισει κατανομή. . Σταγόνα στον ωκεανό..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2018, 04:39:53 μμ από Arieta »

Αποσυνδεδεμένος Koma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4608 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 04:34:46 μμ »
Asepoula από πού προέκυψε ο Απρίλιος;;; Πότε οι αιτήσεις, πότε ο έλεγχος από ΑΣΕΠ.;;;; Δεν βγαίνει χρονικά

Αποσυνδεδεμένος makehan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Ραγιάδες...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4609 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 04:40:09 μμ »
Asepoula μας λες δηλαδή ότι πάλι θα μας εμπαίξει το Υπουργείο λέγοντας ότι θα βγάλει σύστημα μόνο για αναπληρωτές ενώ έχει εξαγγείλει μόνιμους διορισμούς έστω σε βάθος 3ετίας και αυτό εσείς που μπαινοβγαίνει στο Υπουργείο δεν το καταγγέλετε... Μάλλον έχει δίκιο η Πελαγονία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:26 »

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4610 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 04:46:51 μμ »
Με παρεξήγησες. Διάβασε αυτά που έχω γράψει. Δεν είμαι  τρολάκι κανενός. Ο νόμος Φίλη μας αρέσει και τον θέλουμε με κάποιες βελτιώσεις που τις έχω γράψει 100 φορές. Μεγαλύτερο ταβάνι που το ανεβάσαμε , και κάποιες  αλλαγές στα ακαδημαικά . Ο βαθμος του 2008 μετρά και τοθ 2006 όχι ακόμα και περιμένουμε κάποιες ενέργειες. Το νέο σύστημα θα είναι μεικτό ,σύστημα Φίλη θα είναι διαφοροποιημένο.

'Οσο για αυτό "Αυτό που ξέρω είναι ότι κερδίζετε χρόνο για να οδηγήσετε την κατάσταση οριακά και να ισχύσει πάλι το ίδιο συστημα. " στο λέω ξεκάθαρα το σύστημα αλλάζει. Δεν μπορώ να γράψω παραπάνω εδώ.  Υπάρχουν ακόμη κάποιες λεπτομέρειες που προσπαθούμε να αλλάξουμε.
Koma τέλη Μαρτίου είναι το dead line από το υπουργείο για τη ψήφιση του νομοσχεδίου σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες μας. Επαναλαμβάνω δεν είναθ νομοθετική ρύθμιση αλλά νέος νόμος. Η διαβούλευση θα ξεκινήσει πολύ πιο γρήγορα , παίζει και 21 Δεκεμβρίου να δοθεί ώστε να ξεκινήσει η διαβούλευση το νέο έτος. Θα προσπαθήσουμε όμως να το πάμε λιγο πιο πίσω ώστε να κάνουμε μια ακόμη παρέμβαση.
makehan δεν είπα κάτι τέτοιο , διάβασε τι έχω γράψει. Ενιαίο μεικτ σύστημα για διορισμούς και αναπληρωτές. Διορισμοί θα γίνουν μόνο στην ειδική αγωγή. Σε όλους τους υπόλοιπους θα είναι ουσιαστικά για αναπληρωτές. Ναι ξεκάθαρα εμπαιγμός.Καλό βραδάκι σε όλους.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4611 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 04:53:11 μμ »
Με παρεξήγησες. Διάβασε αυτά που έχω γράψει. Δεν είμαι  τρολάκι κανενός. Ο νόμος Φίλη μας αρέσει και τον θέλουμε με κάποιες βελτιώσεις που τις έχω γράψει 100 φορές. Μεγαλύτερο ταβάνι που το ανεβάσαμε , και κάποιες  αλλαγές στα ακαδημαικά . Ο βαθμος του 2008 μετρά και τοθ 2006 όχι ακόμα και περιμένουμε κάποιες ενέργειες. Το νέο σύστημα θα είναι μεικτό ,σύστημα Φίλη θα είναι διαφοροποιημένο.

'Οσο για αυτό "Αυτό που ξέρω είναι ότι κερδίζετε χρόνο για να οδηγήσετε την κατάσταση οριακά και να ισχύσει πάλι το ίδιο συστημα. " στο λέω ξεκάθαρα το σύστημα αλλάζει. Δεν μπορώ να γράψω παραπάνω εδώ.  Υπάρχουν ακόμη κάποιες λεπτομέρειες που προσπαθούμε να αλλάξουμε.
Koma τέλη Μαρτίου είναι το dead line από το υπουργείο για τη ψήφιση του νομοσχεδίου σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες μας. Επαναλαμβάνω δεν είναθ νομοθετική ρύθμιση αλλά νέος νόμος. Η διαβούλευση θα ξεκινήσει πολύ πιο γρήγορα , παίζει και 21 Δεκεμβρίου να δοθεί ώστε να ξεκινήσει η διαβούλευση το νέο έτος. Θα προσπαθήσουμε όμως να το πάμε λιγο πιο πίσω ώστε να κάνουμε μια ακόμη παρέμβαση.
makehan δεν είπα κάτι τέτοιο , διάβασε τι έχω γράψει. Ενιαίο μεικτ σύστημα για διορισμούς και αναπληρωτές. Διορισμοί θα γίνουν μόνο στην ειδική αγωγή. Σε όλους τους υπόλοιπους θα είναι ουσιαστικά για αναπληρωτές. Ναι ξεκάθαρα εμπαιγμός.Καλό βραδάκι σε όλους.

Ποιος δεν θέλει το νόμο Φίλη; Απάντησε μου σε παρακαλώ πριν μας καληνυχτήσεις.
 Αφού του Υπουργείου πρόταση ήταν. Μη πείτε πάλι για τους δασκάλους. Αφού αυτοί ούτως ή άλλως δεν έχουν ασεπίτες.

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4612 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 04:57:41 μμ »
Αυτοί που έριξαν το νόμο Φίλη ήταν η πρωτοβάθμια μέσω πολιτικών προσώπων. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις με άτομα που γνωρίζουν την υπόθεση. Δεν ήταν μόνο η φασαρία που έγινε τότε αλλά κυρίως αυτό. Δεν είχε να κάνει με τον ασεπ αλλά με το ταβάνι των 60 μηνών και τα ακαδημαικά που δεν τα ήθελαν.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4613 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 05:01:14 μμ »
τώρα δεν είναι μόνο αυτοί όμως. ;)
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4614 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 05:02:24 μμ »
Αυτοί που έριξαν το νόμο Φίλη ήταν η πρωτοβάθμια μέσω πολιτικών προσώπων. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις με άτομα που γνωρίζουν την υπόθεση. Δεν ήταν μόνο η φασαρία που έγινε τότε αλλά κυρίως αυτό. Δεν είχε να κάνει με τον ασεπ αλλά με το ταβάνι των 60 μηνών και τα ακαδημαικά που δεν τα ήθελαν.
Ενώ τώρα δεν θα έχει ούτε ταβάνι ούτε ακαδημαικά...

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4615 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 05:05:37 μμ »
στα ακαδημαικά διαφωνούμε αλλά... δν θα μπορούν να κάνουν τίποτα τώρα .Αυτή είναι η διαφορά με το τότε. Καληνύχτα.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4616 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 05:09:10 μμ »
Αυτοί που έριξαν το νόμο Φίλη ήταν η πρωτοβάθμια μέσω πολιτικών προσώπων. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις με άτομα που γνωρίζουν την υπόθεση. Δεν ήταν μόνο η φασαρία που έγινε τότε αλλά κυρίως αυτό. Δεν είχε να κάνει με τον ασεπ αλλά με το ταβάνι των 60 μηνών και τα ακαδημαικά που δεν τα ήθελαν.

Άρα η μεγάλη διαφορά που θα έχει το νέο σύστημα με το νόμο Φίλη θα είναι λες ότι  θα έχει ποιο μεγάλο ταβάνι η προϋπηρεσία; Μα όσο περνούν τα χρόνια το ταβάνι θα πρέπει να ανεβαίνει ή να μην υπάρχει καθόλου. Όμως πάλι ερχόμαστε σε αδιέξοδο διότι κανένας διορισμός στο δημόσιο δεν αναγνωρίζει τόσο μεγάλα ταβάνια στη προϋπηρεσία.
Για τί ταβάνι μιλάμε; 200 μήνες;
 Με τρια χρόνια ακόμα αδιοριστίας το ταβάνι θα  πρέπει να πάει 260 μήνες, αν μετράν και τα δυσπρόσιτα. Ξέρεις  εσύ κανένα διαγωνισμό με μόρια να αναγνωρίζει τέτοιες προϋπηρεσίες;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4617 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 06:54:25 μμ »
Μονο και μονο που αναφερθηκε οτι παει να περασει Απριλη με εκλογες προ των πυλων.....καταλαβαινουμε για τι εμπαιγμο μιλαμε πια.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4618 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 07:04:56 μμ »
Μονο και μονο που αναφερθηκε οτι παει να περασει Απριλη με εκλογες προ των πυλων.....καταλαβαινουμε για τι εμπαιγμο μιλαμε πια.
Μιλάμε για ένα σύστημα που δεν πρόκειται να ισχύσει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4619 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 07:27:46 μμ »
Tην Πρωταπριλια θα ερθει...μαζι με τους διορισμους.... ;D ;D ;D

Μονο και μονο που αναφερθηκε οτι παει να περασει Απριλη με εκλογες προ των πυλων.....καταλαβαινουμε για τι εμπαιγμο μιλαμε πια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.