*

Αποστολέας Θέμα: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια  (Αναγνώστηκε 9852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 21, 2010, 05:35:10 μμ »
Εγώ προσωπικά θα απαντήσω με το ίδιο όπλο, τον νόμο. Θα πα΄ρω ό,τι άδεια μου επιτρέπεται, αναρρωτική κανονική, φοιτητική και θα δουλέψω για όσο με πληρώνουν. Τέρμα οι φωτοτυπίες με δικά μου έξοδα, οι παρουσιάσεις με τον υπολογιστή μου κ.λ.π. επιτέλους είμαστε ΚΑΙ εργαζόμενοι όχι μόνο δάσκαλοι. Συνεχώς πατούν πάνω στο επιχείρημα "είσαι δάσκαλος" λες και δουλεύουμε για την πλάκα μας. Αίσχος σε όλους! Θα εξηγήσω λοιπόν στους μαθητές μου την κατάσταση για να ξέρουν κι αυτοί τί θα περιμένουν από μένα. Αντί να μας αυξήσει τους μισθούς ώσετε να λειτουργήσουμε όσο τον δυνατόν καλύτερα στα πλαίσια της σημαντικής μας δουλείας, σε λίγο θα πληρωνόμαστσε πιό λίγο και από τον ανειδίκευτο εργάτη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:41 »

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 21, 2010, 11:41:19 μμ »
Είναι απλή μαθηματική λογική: στο σχολείο μου έχει 11 θέσεις Φιλολόγων (οι 10 έχουν 16 ώρες και ο ένας 18). Χρειάζονται ακόμη δύο Φιλολόγους (42 ώρες) διότι οι δύο θέσεις τη χρονιά που έρχεται θα είναι λειτουργικά κενά.

Αν πάρει δύο αναπληρωτές θέλει περίπου 2600 € για τα καθαρά ποσά το μήνα (άσε τα μεικτά). Αν μοιράσει τις 42 ώρες στους υπόλοιπους 9 συναδέλφους θα πάρουν 4-5 ώρες ο καθένας υπερωρία και αυτό θα κοστίσει 42*4=168 ώρες * 7 € = 1176 € (λιγότερα και από το μισθό ενός αναπληρωτή). Στοίχημα ότι θα το χρησιμοποιήσει και σαν χάπι για τη μείωση μισθού!

Συμπέρασμα: στα μικρά σχολεία της επαρχίας (μία τάξη - ένα τμήμα) ειδικά οι Φιλόλογοι δεν θα έχουν πρόβλημα. Εκεί όπου θα το αντιμετωπίσουν έντονα θα είναι στα μεγάλα σχολεία με τις πολλές συνταξιοδοτήσεις και τις άδειες ασθενείας (που θα πολλαπλασιαστούν γεωμετρικά)!!!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 22, 2010, 08:14:25 πμ »
για οσο θα ειναι σε λειτουργεια τα μικρα σχολεια  μεχρι να τα συμπτηξει και να τα κλεισει!!! με αυτη τη πολιτικη ειναι θεμα χρονου, οπως εγιναν σε πολλα δημοτικα οταν εφαρμοστηκε ο Καποδιστριας!!
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 22, 2010, 10:03:06 πμ »
Καταρχάς αυτές οι ώρες δεν λέγονται ώρες υπερωρίας αλλά ώρες κανιβαλισμού. Δεν είναι ώρες που προεκυψαν από μια ασθένεια ή μια εγκυμοσύνη σε κάποιο σχολείο. Είναι ώρες που είχαν αναπληρωτές – ωρομίσθιοι και του χρόνου 17.000 από αυτούς πετιούνται στο δρόμο. Το αν τις επιβάλλει ή όχι η Διαμαντοπούλου με αφήνει παγερά αδιάφορο. Γιατί η Διαμαντοπούλου αύριο θα φύγει. Ενώ οι εκπαιδευτικοί θα μείνουν. Και η πληγή που θα έχει ανοίξει, δεν γιατρεύεται με τίποτα.

Όποιος δεχτεί αυτές τις ώρες (πέρα από την ανθρωποφαγία των συναδέλφων του):
-Δικαιώνει όλους αυτούς που φωνάζουν ότι εργάζονται λίγες ώρες οι εκπαιδευτικοί.
-Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τις χάσει σαν υπερωρίες στο μέλλον και θα περάσουν στο κανονικό του ωράριο. Γιατί θα είναι από τα πρώτα που θα κοπούν όταν ξανακληθεί η x κυβέρνηση να πάρει νέα μέτρα.
-Και τέλος με τι "μούτρα" θα διεκδικήσει ένα καλύτερο αυριο σαν εκπαιδευτικός όταν θα έχει συντελέσει στο μεγαλύτερο έγκλημα κατά των (ωρομισθίων – αναπληρωτών) συναδέλφων του; Τι θα λέει; Με ανάγκασε η κακιά Αννουλα; Εγώ δεν ήθελα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:41 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 22, 2010, 10:18:49 πμ »
Να το θέσω και διαφορετικά. Ως γονιός δεν θέλω τα παιδιά μου μου να κάνουν μάθημα σε 30άρια τμήματα ούτε με εκπαιδευτικούς που τα έχουν κυριολεκτικά παίξει και δεν μπορεί να βγει η φωνή τους. Υστερικοί θα είναι και τίποτε περισσότερο...
Σκεφτείτε 5η, 6η 7η ώρα με ένα μόνο κενό από την 1η ώρα. Βγαίνει; Όποιος πιστεύει ότι μπορεί να τα καταφέρει μάλλον δεν έχει μπει σε τάξη.
Δεν τον θέλω αυτόν τον εκπαιδευτικό να διδάσκει στα παιδιά μου, άδικο έχω;
Γιατί να μας πιάνει μόνο η ευαισθησία για τις πανελληνιες εξετάσεις κι όχι στο ποια θα είναι τελικά η καθημερινή μας συνεισφορά στους μαθητές μας;

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 22, 2010, 10:49:21 πμ »
Είναι απλή μαθηματική λογική: στο σχολείο μου έχει 11 θέσεις Φιλολόγων (οι 10 έχουν 16 ώρες και ο ένας 18). Χρειάζονται ακόμη δύο Φιλολόγους (42 ώρες) διότι οι δύο θέσεις τη χρονιά που έρχεται θα είναι λειτουργικά κενά.

Αν πάρει δύο αναπληρωτές θέλει περίπου 2600 € για τα καθαρά ποσά το μήνα (άσε τα μεικτά). Αν μοιράσει τις 42 ώρες στους υπόλοιπους 9 συναδέλφους θα πάρουν 4-5 ώρες ο καθένας υπερωρία και αυτό θα κοστίσει 42*4=168 ώρες * 7 € = 1176 € (λιγότερα και από το μισθό ενός αναπληρωτή). Στοίχημα ότι θα το χρησιμοποιήσει και σαν χάπι για τη μείωση μισθού!

Συμπέρασμα: στα μικρά σχολεία της επαρχίας (μία τάξη - ένα τμήμα) ειδικά οι Φιλόλογοι δεν θα έχουν πρόβλημα. Εκεί όπου θα το αντιμετωπίσουν έντονα θα είναι στα μεγάλα σχολεία με τις πολλές συνταξιοδοτήσεις και τις άδειες ασθενείας (που θα πολλαπλασιαστούν γεωμετρικά)!!!

Γιατί έχω την εντύπωση πως όταν έγιναν οι μειώσεις σε δώρα και επιδόματα ειπώθηκε πως κόβονται και τα χρήματα για τις υπερωρίες στο δημόσιο???[/b]

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 22, 2010, 10:52:27 πμ »
μέχρι 40 ώρες επιτρέπονται, δεν είδες που η Διαμαντοπούλου εξασφάλισε 195.000 ευρώ για τους 55 αποσπασμένους στο γραφείο της και στα γραφεία των υφυπουργών για υπερωρίες που θα κάνουν μέχρι τέλους 2010;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 22, 2010, 01:54:02 μμ »
Είναι απλή μαθηματική λογική: στο σχολείο μου έχει 11 θέσεις Φιλολόγων (οι 10 έχουν 16 ώρες και ο ένας 18). Χρειάζονται ακόμη δύο Φιλολόγους (42 ώρες) διότι οι δύο θέσεις τη χρονιά που έρχεται θα είναι λειτουργικά κενά.

Αν πάρει δύο αναπληρωτές θέλει περίπου 2600 € για τα καθαρά ποσά το μήνα (άσε τα μεικτά). Αν μοιράσει τις 42 ώρες στους υπόλοιπους 9 συναδέλφους θα πάρουν 4-5 ώρες ο καθένας υπερωρία και αυτό θα κοστίσει 42*4=168 ώρες * 7 € = 1176 € (λιγότερα και από το μισθό ενός αναπληρωτή). Στοίχημα ότι θα το χρησιμοποιήσει και σαν χάπι για τη μείωση μισθού!

Συμπέρασμα: στα μικρά σχολεία της επαρχίας (μία τάξη - ένα τμήμα) ειδικά οι Φιλόλογοι δεν θα έχουν πρόβλημα. Εκεί όπου θα το αντιμετωπίσουν έντονα θα είναι στα μεγάλα σχολεία με τις πολλές συνταξιοδοτήσεις και τις άδειες ασθενείας (που θα πολλαπλασιαστούν γεωμετρικά)!!!

Γιατί έχω την εντύπωση πως όταν έγιναν οι μειώσεις σε δώρα και επιδόματα ειπώθηκε πως κόβονται και τα χρήματα για τις υπερωρίες στο δημόσιο???[/b]
Kαμμια σχεση οι εικονικες υπερωριες στο δημοσιο(πχ στον ΟΣΕ) με τις εκπαιδευτικες υπερωριες σε σχολεια.
Τωρα αν σου επιβαλει το ΠΥΣΔΕ και η ΒΒαθμια 5 ωρες υπερωρια εσυ τι μπορεις να κανεις?? Τι μπορεις να επικαλεστεις?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:19:44 μμ »
Αν αρνηθούμε όλοι να πάρουμε τις υπερωρίες, τι μπορούν να μας κάνουν; Σε όλο το δημόσιο οι υπερωρίες περικόπτονται, ακριβώς γιατί όλοι ξέρουν πως οι περισσότερες είναι πλασματικές,  ενώ σε μας που ξέρουν πως είναι πραγματικότατες θα μας τις επιβάλουν; Ε, λοιπόν, δε θα το ανεχτούμε!Το διδακτικό ωράριο των εκπαιδευτικών και οι διακοπές τους έχουν καθοριστεί, όχι επειδή το ελληνικό κράτος τους συμπαθεί ιδιαίτερα αλλά γιατί η φύση της δουλειάς δεν επιτρέπει επιπλέον, για να διατηρήσουν την ψυχική τους υγεία και να μην επιβαρυνθούν αντίστοιχα τα ασφαλιστικά ταμεία. Τώρα, αν εμείς υποταχτούμε στο θέατρο του παραλόγου που θέλει να περάσει η κα Διαναντοπούλου εις βάρος της υγείας μας και κατ' επεκταση και των μαθητών μας, είμαστε άξιοι της τύχης μας!

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:47:20 μμ »
Αν αρνηθούμε όλοι να πάρουμε τις υπερωρίες, τι μπορούν να μας κάνουν;

Δυστυχώς, εάν το θέμα πάει στη Δ/νση και το ΠΥΣΔΕ σου επιβάλει (μέχρι) πέντε ώρες υπερωρίες, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Αν αρνηθείς, έχουν δικαίωμα να σου κάνουν αναφορά, ΕΔΕ κλπ. για άρνηση εκτέλεσης καθήκοντος/υπηρεσίας. Και ο νόμος -ακόμα και αυτός που είναι τώρα σε ισχύ- τους καλύπτει...
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 22, 2010, 03:28:35 μμ »
Αν αρνηθούμε όλοι να πάρουμε τις υπερωρίες, τι μπορούν να μας κάνουν;

Δυστυχώς, εάν το θέμα πάει στη Δ/νση και το ΠΥΣΔΕ σου επιβάλει (μέχρι) πέντε ώρες υπερωρίες, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Αν αρνηθείς, έχουν δικαίωμα να σου κάνουν αναφορά, ΕΔΕ κλπ. για άρνηση εκτέλεσης καθήκοντος/υπηρεσίας. Και ο νόμος -ακόμα και αυτός που είναι τώρα σε ισχύ- τους καλύπτει...

 και θα σου την επιβάλει όταν θα ξερει ότι δεν πρόκειται να σταλεί αναπληρωτής ή ωρομίσθιος για την κάλυψη των κενών αφού δεν θα έχει εξαντληθεί η υποχρεωτική υπερωρία των μονίμων συναδέλφων.
Μέχρι σήμερα στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων το ΠΥΔΣΕ/ΠΥΣΠΕ δεν έπαιρνε αποφάσεις υπερωριακής ανάθεσης διότι οι πιστώσεις αναπληρωτών ωρομισθίων ήταν ανεξάρτητες από τις υπερωρίες (κι αν θέλετε κι από τη συμπλήρωση ωραρίου σε αρκετές περιπτώσεις). Τώρα που συνδέονται οι υπερωρίες με τις προσλήψεις θα αναγκαστούν να πράξουν διαφορετικά.
Από του χρόνου δε, όλα αυτά θα διαχειρίζονται σε επίπεδο υπουργείου μέσω των στοιχείων που θα καταχωρούνται σε υπολογιστικό πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 22, 2010, 03:38:59 μμ »
Αν αρνηθεί μόνο ένας, φυσικά μπορεί να τα κάνει όλα αυτά το ΠΥΣΔΕ. Άμα αρνηθούμε όλοι όμως; Ή μήπως νομίζετε πως οι παλιοί συνάδελφοι που κοντεύουν στη σύνταξη και που δεν κάνουν ούτε τις 16 ώρες που υποχρεούνται, θα δεχτούν να κάνουν 21, δηλαδή το ωράριο με το οποίο ξεκίνησαν όταν ήταν 22 χρονών; Το πολύ-πολύ να θελήσουν να τις φορτώσουν στους νεότερους. Αν λοιπόν και εμείς αρνηθούμε, τι μπορεί να κάνει το ΠΥΣΔΕ; ΕΔΕ για όλους τους εκπαιδευτικούς;

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 22, 2010, 03:43:11 μμ »
Αν αρνηθεί μόνο ένας, φυσικά μπορεί να τα κάνει όλα αυτά το ΠΥΣΔΕ. Άμα αρνηθούμε όλοι όμως; Ή μήπως νομίζετε πως οι παλιοί συνάδελφοι που κοντεύουν στη σύνταξη και που δεν κάνουν ούτε τις 16 ώρες που υποχρεούνται, θα δεχτούν να κάνουν 21, δηλαδή το ωράριο με το οποίο ξεκίνησαν όταν ήταν 22 χρονών; Το πολύ-πολύ να θελήσουν να τις φορτώσουν στους νεότερους. Αν λοιπόν και εμείς αρνηθούμε, τι μπορεί να κάνει το ΠΥΣΔΕ; ΕΔΕ για όλους τους εκπαιδευτικούς;

Ακριβώς. Το θέμα είναι να αντιδράσουμε ομαδικά και έγκαιρα. Με κάθε τρόπο Μέσα από το ξαναζωντάνεμα των συνελεύσεων ,των συλλόγων, της  συμμετοχής σε συνδικαλιστικές παρατάξεις που να αποστασιοποιούνται από πελατειακές τακτικές.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Περι υπερωριων μονιμων τη νεα σχολικη χρονια
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 23, 2010, 01:32:24 πμ »
Σαφώς και δεν συμφωνώ με την πολιτική της Διαμαντοπούλου, ούτε με τη λογική που διέπει τις αποφάσεις της. Οϋτε κι έχω ψηφίσει στη ζωή μου το κόμμα της κι έτσι δεν έχω κι ενοχές ότι με την ψήφο μου συνετέλεσα σ' αυτό που συντελείται.

Απλώς σας περιέγραψα το σενάριο που θα υλοποιηθεί στο σχολείο από Σεπτέμβρη. Και απόφαση Συλλόγου να έχουμε που δεν θα δίνει υπερωρίες, τα περιθώρια αντίδρασης είναι ανύπαρκτα (λέτε να μην το ξέρουν;). Και σαφώς πάμε για αύξηση ωραρίου - είναι οφθαλμοφανές ('εστω κι αν στην αρχή το βαπτίσουν υπερωριακή απασχόληση)...ΘΑ το ξεβαπτίσουν μόλις οι Σύλλογοι ένας ένας θα αρνούνται τις υπερωρίες...

Κεκτημένα τέλος!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.