*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 476007 φορές)

tiel και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1764 στις: Απρίλιος 10, 2023, 04:25:35 μμ »
Εγώ πάλι ξέρω ότι ένας μετατιθεμενος αρκεί να υπηρετήσει μια χρονιά στη διεύθυνση μετάθεσης και όχι υποχρεωτικά στην οργανική του για να ξαναζητησει μετάθεση.
Βελτίωση δεν θα μπορεί να ζητήσει.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:21 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1765 στις: Απρίλιος 10, 2023, 04:31:45 μμ »
Εγώ πάλι ξέρω ότι ένας μετατιθεμενος αρκεί να υπηρετήσει μια χρονιά στη διεύθυνση μετάθεσης και όχι υποχρεωτικά στην οργανική του για να ξαναζητησει μετάθεση.
Βελτίωση δεν θα μπορεί να ζητήσει.

Αν ένας μετατιθεμενος ( που μόλις ήρθε στο νομό με μετάθεση) δεν πάρει οργανική και υπηρετήσει στη διάθεση,μπορεί να πάρει μετάθεση. Αν πάρει οργανική πρέπει να την υπηρετήσει για να πάρει μετάθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2023, 04:35:19 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος XPap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1766 στις: Απρίλιος 10, 2023, 04:32:34 μμ »
Ερωτηση: όταν κλήθω να επιλέξω σχολείο για οργανική τοποθετηση δηλώνω και τις 20 επιλογές η μόνο εκεί που πραγματικά θέλω να παω; Αν δηλώσω ένα σχολείο που ειναι μακριά και πάρω οργανική μετά θα μπορω να κανω αιτηση απόσπασης εντος πυσδε η δεν πρέπει να το εχω δηλώσει γιατί είναι σαν αποδέχομαι τη θέση και δεν θα μπορώ να αιτηθω αποσπαση;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1767 στις: Απρίλιος 10, 2023, 04:51:08 μμ »
Εγώ πάλι ξέρω ότι ένας μετατιθεμενος αρκεί να υπηρετήσει μια χρονιά στη διεύθυνση μετάθεσης και όχι υποχρεωτικά στην οργανική του για να ξαναζητησει μετάθεση.
Βελτίωση δεν θα μπορεί να ζητήσει.

με βαση τα όσα αναγραφονται στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ ́ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ
1. Προϋπόθεση υπηρέτησης οργανικής για ένα έτος
της εγκυκλιου των μεταθεσεων, δεν συμφωνω με αυτό που ανεφερες. Για να θεμελιωσεις δικαιωμα μεταθεσης σε αλλη περιοχη πρεπει να υπηρετησεις την οργανικη που θα λαβεις. Αν ομως  υποθεσουμε οτι σε τοποθετησουν αναγκαστικα για το συμφερον της υπηρεσιας σε οργανικη θεση χωρις αιτηση σου (ή εστω με αιτηση σου και οχι αναγκαστικα) τον απριλη-μαη σε οργανικη θεση που ειχε τοτε 12 τουλαχιστον ωρες α αναθεσης ακαλυπτες και τον σεπτεμβρη δεν τις εχει λογω μειωσης των τμηματων , τοτε δυναται το πυσδε να σε διαθεσει εξ ολκληρου σε άλλη σχολικη μοναδα (και απο κει για συμπληρωση και σε άλλες) χωρις να σου στερειται το δικαιωμα για μεταθεση γιατι η μη υπηρετηση ιοργανικης δεν ηταν απο υπαιτιοτητα δικη σου. Σε καθε περιπτωση για να εγκρινει ο προισταμενος προσωπικου το αν υπηρετησες ή οχι την οργανικη σου σε περιπτωση που διατεθηκες ή αποσπαστηκες σε αλλο σχολειο,  ελεγχει αν αυτο εγινε κατοπιν δικης σου αίτησης ή οχι.

Στα ζητηματα αυτά αρμοδι-ος/α για απαντησεις ειναι ο/η προισταμεν-ος/η προσωπικου. Οποτε για σιγουρες απαντησεις καλυτερα να τεθει ερωτημα στο αντιστοιχο τμημα της δδε του καθε εκπαιδευτικου
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2023, 05:23:08 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:21 »

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1768 στις: Απρίλιος 10, 2023, 04:57:27 μμ »
Ερωτηση: όταν κλήθω να επιλέξω σχολείο για οργανική τοποθετηση δηλώνω και τις 20 επιλογές η μόνο εκεί που πραγματικά θέλω να παω; Αν δηλώσω ένα σχολείο που ειναι μακριά και πάρω οργανική μετά θα μπορω να κανω αιτηση απόσπασης εντος πυσδε η δεν πρέπει να το εχω δηλώσει γιατί είναι σαν αποδέχομαι τη θέση και δεν θα μπορώ να αιτηθω αποσπαση;

Τα ίδια ρώτησα και εγώ νωρίτερα, οπότε αν διαβασεις τις προηγούμενες σελίδες θα βγαλεις καποια ακρη.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1769 στις: Απρίλιος 10, 2023, 05:01:30 μμ »
Ερωτηση: όταν κλήθω να επιλέξω σχολείο για οργανική τοποθετηση δηλώνω και τις 20 επιλογές η μόνο εκεί που πραγματικά θέλω να παω;απο μηδεν μεχρι και 20. Αν ομως στην επομενη τελευταια φαση της τοποθετησησης στα εναπομειναντα μετανιωσεις και επιθυμησεις καποιο απο τα αδιαθετα σχολεια θα πρεπει να εχεις δηλωσει τουλαχιστον 1  εως και 20 σχολεια στη β φαση των βελτιωσεων-οριστ τοποθετησεων για να μπορεις να συμμετασχεις στις συμπληρωματικες δηλωσεις
 Αν δηλώσω ένα σχολείο που ειναι μακριά και πάρω οργανική μετά θα μπορω να κανω αιτηση απόσπασης εντος πυσδε η δεν πρέπει να το εχω δηλώσει γιατί είναι σαν αποδέχομαι τη θέση και δεν θα μπορώ να αιτηθω αποσπαση
απόσπαση μπορεις να αιτηθεις σε καθε περιπτωση (δηλ ειτε δηλωσες να παρεις το κενο ειτε σε βαλανε χωρις αιτηση σου), αλλα για να θεωρηθει οτι υπηρετησες την οργανικη σου και να δικεδικησεις στο μελλον μεταθεση ή βελτιωση δε θα πρεπει να εχεις αιτηθει απόσπαση.ΜΟνο αν σε διεθεσε εξ ολοκληρου σε αλλο σχολειο το πυσδε χωρις αιτηση οσυ θα θεωρειται οτι υπηρετησες οργανικη  ;

Αποσυνδεδεμένος XPap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1770 στις: Απρίλιος 10, 2023, 05:06:51 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!
ΥΓ. Οπότε καταλαβαίνω ότι όταν κάνουμε πρώτη φορά δήλωση για οργανικα κενα βάζουμε στην ουσία αυτά που θέλουμε και όχι απαραίτητα όλες τις επιλογες διοτι με τις βελτιώσεις μπορούν να γίνουν καραμπόλες και να απελευθερωθουν καλύτερα εναπομένοντα κενα. Ισχυει;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2023, 05:12:37 μμ από XPap »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1771 στις: Απρίλιος 10, 2023, 05:08:59 μμ »
Αν ένας μετατιθεμενος ( που μόλις ήρθε στο νομό με μετάθεση) δεν πάρει οργανική και υπηρετήσει στη διάθεση,μπορεί να πάρει μετάθεση. Αν πάρει οργανική πρέπει να την υπηρετήσει για να πάρει μετάθεση.
+

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1772 στις: Απρίλιος 10, 2023, 05:22:42 μμ »


Παλι μπερδευτηκα...

Εδω δεν υπάρχει η επιφυλαξη της εξαιρεσης νεοδιοριστου που ακομη και αν τοποθετηθεί τωρα σε οργανικό κενό (ειτε ηθελημενα ειτε αναγκαστικα) είναι λες και το εχει υπηρετησει ηδη λογω της προηγουμενης χρονιας που ηταν στην διαθεση? οποτε αυτος μπορει να κανει αιτηση βελτιωσης ή και μεταθεσης?

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1773 στις: Απρίλιος 10, 2023, 05:33:23 μμ »
Παλι μπερδευτηκα...

Εδω δεν υπάρχει η επιφυλαξη της εξαιρεσης νεοδιοριστου που ακομη και αν τοποθετηθεί τωρα σε οργανικό κενό (ειτε ηθελημενα ειτε αναγκαστικα) είναι λες και το εχει υπηρετησει ηδη λογω της προηγουμενης χρονιας που ηταν στην διαθεση? οποτε αυτος μπορει να κανει αιτηση βελτιωσης ή και μεταθεσης?
δεν γραφεις ομως ποιο απο τα δικα μου σε μπερδεψε.
Ο νεοδιοριστος διοριζεται σεπτεμβρη ετους χ και τοποθετειται λειτουργικα. Τον απριλιο-μαιο ετους χ+1 παιρνει οργανικη και ειτε την υπηρετησει ειτε οχι (πχ ζητησει και λαβει αποσπαση εντος πυσδε) μπορει να αιτηθει μεταθεση ή βελτιωση το 2ο ετος

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1774 στις: Απρίλιος 10, 2023, 05:40:21 μμ »
δεν γραφεις ομως ποιο απο τα δικα μου σε μπερδεψε.
Ο νεοδιοριστος διοριζεται σεπτεμβρη ετους χ και τοποθετειται λειτουργικα. Τον απριλιο-μαιο ετους χ+1 παιρνει οργανικη και ειτε την υπηρετησει ειτε οχι (πχ ζητησει και λαβει αποσπαση εντος πυσδε) μπορει να αιτηθει μεταθεση ή βελτιωση το 2ο ετος

Εσυ μην χαρα τα εξηγεις στον καθεναν μας, εγω τα βραχυκυκλωνω στο μυαλο μου, γιατι ειναι πραγματα που τωρα πρωτοασχολουμαι...

Αρα όταν λες 2ο έτος εννοεις το Νοεμβριο του ετους χ+1 και όχι του 2ου έτους μετα από το χ+1?  χωρις να ειναι υποχρεωμενος το ετος Σεπτέμβριος χ+1 έως Ιουνιος χ+2 να υπηρετησει την οργανικη? ε? ::)

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1775 στις: Απρίλιος 10, 2023, 05:55:33 μμ »
ΥΓ. Οπότε καταλαβαίνω ότι όταν κάνουμε πρώτη φορά δήλωση για οργανικα κενα βάζουμε στην ουσία αυτά που θέλουμε και όχι απαραίτητα όλες τις επιλογες σωστά
 διοτι με τις βελτιώσεις μπορούν να γίνουν καραμπόλες και να απελευθερωθουν καλύτερα εναπομένοντα κενα.Σωστα. Ακου επιπλεον και το παραδειγμα: στη β φαση των βελτιωσεων πχ εχουμε οργανικο κενο στο σχολειο α και στο β. Ενας εκπαιδευτικος που ειναι στη διαθεση κανει αιτηση μονο για το α γιατι δεν του αρεσει το β, ένας εκαπιδευτικος του σχολειου δ κανει αιτηση βελτιωσης για το Α σχολειο και  ένας εκπαιδευτικος του σχολειου Γ κανει αιτηση βελτιωσης για το σχολειο δ, εστω και αν δεν βλεπει κενο (και πραττει αριστα κατ εμε μιας και το ιδιο πρεπει να κανουμε ολοι δηλ να δηλωνουμε οτι μας αρεσει και οχι μονο οπου βλεπουμε κενα λογω καραμπολων που διευθετουνται ταυτοχρονα στην β φαση)  γιατι παντα του αρεσε το δ σχολειο. Αν ο εκπκος του δ εχει περισσοτερα μορια απο αυτον που ηταν στη διαθεση παιρνει το α σχολειο. Ο εκπκος του Γ παιρνει το κενο του δ σχολειου και μενει αδιαθετο κενο του β σχολειου για τη τελευταια φαση που μπορουν να το διεκδηκησουν οσοι ειχαν υποβαλλει αιτηση στην β φαση ειτε ειχαν το β σχολειο στη δηλωση τους ειτε όχι. Αν ομως δεν ζηταγε βελτιωση αυτος του γ για το Δ σχολειο, τοτε θα μεταφερονταν προς καλυψη στην γ φαση τα κενα των σχολειων α +δ

 Ισχυει;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1776 στις: Απρίλιος 10, 2023, 05:59:24 μμ »
Εσυ μην χαρα τα εξηγεις στον καθεναν μας, εγω τα βραχυκυκλωνω στο μυαλο μου, γιατι ειναι πραγματα που τωρα πρωτοασχολουμαι...

Αρα όταν λες 2ο έτος εννοεις το Νοεμβριο του ετους χ+1 και όχι του 2ου έτους μετα από το χ+1?  χωρις να ειναι υποχρεωμενος το ετος Σεπτέμβριος χ+1 έως Ιουνιος χ+2 να υπηρετησει την οργανικη? ε? ::)
εσυ να δεις τι βραχυκυκλωμα μου εφτιαξες τωρα..με εκαψες. Θα προσπαθησω να συνελθω και να σκεφτω να σου απαντησω. Παντως  τα λεει ολα για τους νεοδιοριστους η εκυκλιος των μεταθεσεων, αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει με τα ζητηματα των νεοδιοριστων ειδικοτερα , καλυτερα να σου απαντησουν αλλοι συναδελφοι που υπηρξαν νεοδιοριστοι προσφατα οπως πχ ο trust . Nomizv θα σοθυ δωσουν ακριβεστερη απαντηση

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1777 στις: Απρίλιος 10, 2023, 06:05:53 μμ »
εσυ να δεις τι βραχυκυκλωμα μου εφτιαξες τωρα..με εκαψες. Θα προσπαθησω να συνελθω και να σκεφτω να σου απαντησω. Παντως  τα λεει ολα για τους νεοδιοριστους η εκυκλιος των μεταθεσεων, αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει με τα ζητηματα των νεοδιοριστων ειδικοτερα , καλυτερα να σου απαντησουν αλλοι συναδελφοι που υπηρξαν νεοδιοριστοι προσφατα οπως πχ ο trust . Nomizv θα σοθυ δωσουν ακριβεστερη απαντηση

Εκεί κολλάω, έχω μια υπόνοια ότι αυτό δεν ειναι στανταρ αλλα ότι έγινε τα δυο τελευταια χρόνια αλλα δεν σημαινει ότι θα γινει και στην εγκυκλιο του 2023-2024...εαν δεν ειναι νομοθετικά ρυθμισμενο τοτε ειναι ολα ρευστα και με ρισκο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 836
Σύνολο: 848

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.