*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 476023 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1792 στις: Απρίλιος 10, 2023, 07:29:51 μμ »

Lasid και anti ,το έχω γράψει πολλές φορές ότι αυτό που έγινε με τους νεοδιοριστους δεν είναι κάτι εξαιρετικό που ίσχυσε κατ' εξαίρεση για τους νεοδιόριστους.
Είναι αυτό που ισχύει για όλους : ότι όταν κάποιος υπηρετήσει μια χρονιά στη διάθεση κάποιου ΠΥΣΔΕ,όταν στη συνέχεια πάρει οργανική δεν οφείλει να την υπηρετήσει γιατί θεωρείται ότι έχει υπηρετηθεί.

Αυτο που λες μας βολευει ακομη περισσότεροι!  :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:58:22 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1793 στις: Απρίλιος 10, 2023, 07:49:51 μμ »
εσυ να δεις τι βραχυκυκλωμα μου εφτιαξες τωρα..με εκαψες. Θα προσπαθησω να συνελθω και να σκεφτω να σου απαντησω. Παντως  τα λεει ολα για τους νεοδιοριστους η εκυκλιος των μεταθεσεων, αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει με τα ζητηματα των νεοδιοριστων ειδικοτερα , καλυτερα να σου απαντησουν αλλοι συναδελφοι που υπηρξαν νεοδιοριστοι προσφατα οπως πχ ο trust . Nomizv θα σοθυ δωσουν ακριβεστερη απαντηση

Απλά εγώ νεοδιόριστος ήμουν το 2017  ;)

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1794 στις: Απρίλιος 10, 2023, 07:54:36 μμ »
Απλά εγώ νεοδιόριστος ήμουν το 2017  ;)
Προφανώς στο μυαλό όλων είσαι ένας νεαρός - νεοδιόριστος!  8)

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1795 στις: Απρίλιος 10, 2023, 08:08:54 μμ »
Και με αυτόν που ήρθε με μετάθεση;
Αυτος που πηρε μεταθεση, τον βαφτισα διαθεση πυσδε. Οποτε οτι εγραψα για αυτον με τη διαθεση πυσδε, εννοουσα αυτον που πηρε μεταθεση και πλεον ανηκει στη διαθεση του πυσδε. Οποτε ο μετατιθεμενος εχει πιθανοτητες να φορτωθει στον δευτερο γυρο στα εναπομειναντα κενα καποιο απο τα σχολεια Β,Γ,Δ,Ε. Θα εξαρτηθει απο το αν υπαρχουν αλλοι σε διαθεση πυσδε και το τι μορια εχουν. Οποτε εφοσον πηγε φετος στην περιοχη, θα πρεπει και να υπηρετησει αυτο το σχολειο (που ισως φορτωθει) ωστε του χρονου να ζητησει νεα βελτιωση θεσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:58:22 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1796 στις: Απρίλιος 10, 2023, 08:38:52 μμ »
Προφανώς στο μυαλό όλων είσαι ένας νεαρός - νεοδιόριστος!  8)
Πολύ εύστοχο

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1797 στις: Απρίλιος 10, 2023, 08:46:40 μμ »
Απλά εγώ νεοδιόριστος ήμουν το 2017  ;)
Έχω χάσει επεισόδια. Γίνονταν διορισμοί κ τότε λοιπον

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1798 στις: Απρίλιος 10, 2023, 10:24:06 μμ »
Έχω χάσει επεισόδια. Γίνονταν διορισμοί κ τότε λοιπον

1η φουρνιά επιλαχόντων του ΑΣΕΠ 2008. Χρωστούμενοι διορισμοί από τον ΑΣΕΠ του 2008 (διοριστέοι γραπτού ΑΣΕΠ). Αρνήθηκαν κάποιοι διοριστέοι και φώναξαν τους επόμενους. Ακολούθησαν άλλες 2 σειρές επιλαχόντων (συνολικά 3) κι η όλη διαδικασία ολοκληρώθηκε τον Οκτώβριο του 2018. Μέχρι τότε και να ήθελε ο οποιοσδήποτε να κάνει νέους διορισμούς, δεν είχε το δικαίωμα. Πώς λέμε ότι δε μπορεί να διορίσει σε περιοχή που δεν έχει δώσει μετάθεση; Κάτι αντίστοιχο. Αν δεν έχεις ολοκληρώσει τους διορισμούς του προηγούμενου ΑΣΕΠ, δε μπορείς να κάνεις νέο.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1799 στις: Απρίλιος 10, 2023, 10:32:15 μμ »
1η φουρνιά επιλαχόντων του ΑΣΕΠ 2008. Χρωστούμενοι διορισμοί από τον ΑΣΕΠ του 2008 (διοριστέοι γραπτού ΑΣΕΠ). Αρνήθηκαν κάποιοι διοριστέοι και φώναξαν τους επόμενους. Ακολούθησαν άλλες 2 σειρές επιλαχόντων (συνολικά 3) κι η όλη διαδικασία ολοκληρώθηκε τον Οκτώβριο του 2018. Μέχρι τότε και να ήθελε ο οποιοσδήποτε να κάνει νέους διορισμούς, δεν είχε το δικαίωμα. Πώς λέμε ότι δε μπορεί να διορίσει σε περιοχή που δεν έχει δώσει μετάθεση; Κάτι αντίστοιχο. Αν δεν έχεις ολοκληρώσει τους διορισμούς του προηγούμενου ΑΣΕΠ, δε μπορείς να κάνεις νέο.
δηλ οι διορισμοι αυτοι δεν ηταν συνέπεια δικαστικής απόφασης, καλά το λεω?

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1800 στις: Απρίλιος 10, 2023, 11:19:50 μμ »
δηλ οι διορισμοι αυτοι δεν ηταν συνέπεια δικαστικής απόφασης, καλά το λεω?
Όχι. Εκείνοι έγιναν το 2019.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1801 στις: Απρίλιος 11, 2023, 11:07:15 πμ »
Γεια σας συνάδελφοι!
Είμαι νεοδιόριστος που παρουσιάστηκα το 2022 και αναμένω για οριστική τοποθέτηση. Επειδή όπως βλέπω τα πράγματα πιστεύω πως δεν θα επιτύχω στις πρώτες μου επιλογές, σκέφτομαι το ενδεχόμενο της απόσπασης εντός ΠΥΣΔΕ. (Γενικά δεν με ενδιαφέρει να βγω εκτός ΠΥΣΔΕ)
Οι συνάδελφοι στο σχολείο όμως μου λένε ότι αν πάρω απόσπαση μετά δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση για βελτίωση. Ισχύει κάτι τέτοιο; Μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο σχετικό νόμο ή εγκύκλιο;
Επίσης ξέρει κανείς αν θα δοθούν φέτος οργανικά κενά σε Πρότυπα ΕΠΑΛ που ιδρύθηκαν το 2022; Κάποια στιγμή θα σταματήσουν να δίνονται ή έχω καταλάβει λάθος;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1802 στις: Απρίλιος 11, 2023, 02:35:13 μμ »
newteacher1, καλησπέρα. Ούτως ή άλλως και να ήθελες δεν μπορείς να πάρεις απόσπαση εκτός ΠΥΣΔΕ. Ο νεοδιόριστος πρέπει να υπηρετήσει για δυο χρονιές μέσα στην περιοχή του διορισμού του.

Όπως γράψαμε ήδη, όπου και να πάρεις οργανική μέσα στην περιοχή δεν έχει σημασία, διότι δεν έχεις υποχρέωση να την υπηρετήσεις. Πάρε την απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και θα έχεις κανονικά το δικαίωμα αίτησης βελτίωσης τον επόμενο χρόνο.

Αν υπάρχει κενό σε Πρότυπο ΕΠΑΛ θα δοθεί. Η νομοθεσία για τις οργανικές στα Πρότυπα ΕΠΑΛ είναι διαφορετική σε σχέση με τις οργανικές στα Πρότυπα Γυμνάσια - ΓΕΛ (όπου οι οργανικές χάνονται και όσοι τις είχαν πρέπει να αναζητήσουν αλλού οριστική τοποθέτηση).

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1803 στις: Απρίλιος 11, 2023, 03:25:51 μμ »

1. Τα Π.ΕΠΑ.Λ. στελεχώνονται από εκπαιδευτικούς αυξημένων τυπικών και ουσιαστικών προσόντων, με την κατάλληλη επιστημονική κατάρτιση, την παιδαγωγική επάρκεια και εμπειρία, ώστε να είναι σε θέση να εφαρμόσουν καινοτόμες διδακτικές πρακτικές, να αξιοποιήσουν σύγχρονο εκπαιδευτικό υλικό στην επαγγελματική εκπαίδευση, πιλοτικές δράσεις σύνδεσης με την αγορά εργασίας και τις ανάγκες της τοπικής κοινωνίας και να εκπληρώσουν τους γενικούς σκοπούς των Π.ΕΠΑ.Λ., όπως καθορίζονται στην παρ. 1 του άρθρου 16 του ν. 4763/2020 (Α’ 254).
2. Το μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό της υφιστάμενης σχολικής μονάδας ΕΠΑ.Λ. όπου ιδρύεται και λειτουργεί παράλληλα Πρότυπο ΕΠΑ.Λ., διατηρεί την οργανική του θέση και μετά την πλήρη λειτουργία του νεοϊδρυθέντος Π.ΕΠΑ.Λ., κατά το διδακτικό έτος 2023-2024, οι ανωτέρω εκπαιδευτικοί εντάσσονται, με τις οργανικές τους θέσεις, στο εκπαιδευτικό προσωπικό του Π.ΕΠΑ.Λ.
3. Οι ανωτέρω εκπαιδευτικοί των Π.ΕΠΑ.Λ. επιμορφώνονται στο Κέντρο Επιμόρφωσης που ιδρύεται σε κάθε Π.ΕΠΑ.Λ. στα αντικείμενα της διδασκαλίας τους, ιδίως για την περιοδική ενημέρωσή τους για τις εξελίξεις στην επιστήμη τους και τη διδακτική των αντικειμένων τους, καθώς και για την απόκτηση των δεξιοτήτων που απαιτούνται για το εκπαιδευτικό τους έργο στο Π.ΕΠΑ.Λ. Στην επιμόρφωση συνδράμουν κυρίως Α.Ε.Ι., ερευνητικοί φορείς και επιχειρήσεις της περιοχής.
4. Όσοι από τους ανωτέρω εκπαιδευτικούς δεν επιθυμούν την ένταξή τους στο Π.ΕΠΑ.Λ., τοποθετούνται κατά απόλυτη προτεραιότητα, συγκρινόμενοι με τους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς, με βάση το σύνολο των μονάδων μετάθεσης και τις δηλώσεις προτίμησής τους σε κενές οργανικές θέσεις σχολείων της ίδιας ομάδας, και όπου αυτό δεν είναι δυνατόν, σε κενές θέσεις σχολείων όμορης ομάδας της ίδιας περιοχής μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1804 στις: Απρίλιος 12, 2023, 01:39:54 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μάλλον έχω πέσει θύμα παραπληροφόρησης τελικά... Ως προς τα Π. ΕΠΑΛ από ότι καταλαβαίνω κάποια στιγμή θα ζητηθούν αυξημένα προσόντα για να πάρεις θέση αλλά δεν είναι ξεκάθαρο πότε ακριβώς...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1805 στις: Απρίλιος 12, 2023, 02:11:33 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι!
Είμαι νεοδιόριστος που παρουσιάστηκα το 2022 και αναμένω για οριστική τοποθέτηση. Επειδή όπως βλέπω τα πράγματα πιστεύω πως δεν θα επιτύχω στις πρώτες μου επιλογές, σκέφτομαι το ενδεχόμενο της απόσπασης εντός ΠΥΣΔΕ. (Γενικά δεν με ενδιαφέρει να βγω εκτός ΠΥΣΔΕ)
Οι συνάδελφοι στο σχολείο όμως μου λένε ότι αν πάρω απόσπαση μετά δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση για βελτίωση. Ισχύει κάτι τέτοιο; Μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο σχετικό νόμο ή εγκύκλιο;
Επίσης ξέρει κανείς αν θα δοθούν φέτος οργανικά κενά σε Πρότυπα ΕΠΑΛ που ιδρύθηκαν το 2022; Κάποια στιγμή θα σταματήσουν να δίνονται ή έχω καταλάβει λάθος;

Στις 15 /11/21  ήρθε στις διευθύνσεις εκπαίδευσης διευκρινιστική από το υπουργείο σύμφωνα με το οποίο οι νεοδιοριστοι που παίρνουν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ/ ΠΥΣΠΕ κατα το δεύτερο έτος έχουν κανονικά δικαίωμα για βελτίωση θέσης. Αυτό μου απάντησαν εν τέλει  σε σχετικό ερώτημα από τη ΔΠΕ όπου ανήκω(στην αρχή δεν ήταν σίγουροι ούτε αυτοί), καθώς κ'γω πήρα οργανική πέρυσι τον Απρίλιο αλλά φέτος υπηρετώ σε άλλο σχολείο ,εντός ΠΥΣΠΕ,με απόσπαση. Τον Οκτώβρη που γίνονταν αιτήσεις μετάθεσης έκανα κανονικά αίτηση για βελτίωση θέσης( ειπώθηκε εδώ στο pde ότι αν δεν δικαιούμασταν θα μας έκοβε το σύστημα όταν κάναμε την αίτηση)κ περιμένω πότε θα μας καλέσουν να δηλώσουμε σχολεία. Ελπίζω πως δεν θα αλλάξει κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2023, 02:14:00 μμ από georgia06 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160663
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 966
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 962
Σύνολο: 973

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.