*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 476050 φορές)

geoarna και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #322 στις: Ιούλιος 01, 2014, 11:30:52 μμ »
http://www.gdimitrakopoulos.gr/files/metatheseis_2012.pdf
σελίδες 5 και κυρίως 6,7.
Επίσης (αναλυτικότερα):
http://asekpkoz.blogspot.gr/2013/04/blog-post_3336.html
(Εγκύκλιος του τμήματος Γ της διεύθυνσης προσωπικού αθμιας του υπουργείου, κατά τη γνώμη μου στα bold βρίσκεται η απάντηση στο ερώτημα που σε απασχολεί):
Τα ζητήματα που σχετίζονται με τις υπεραριθμίες των εκπαιδευτικών ρυθμίζονται από τις διατάξεις του άρθρου 14 του Π.Δ. 50/1996, όπως το άρθρο αυτό έχει τροποποιηθεί ή συμπληρωθεί μεταγενέστερα με το άρθρο 12 του Π.Δ.100/1997.
Όπως αναφέρεται στην παρ. 3 του άρθρου 14 του Π.Δ. 50/96 οι εκπαιδευτικοί έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν εάν επιθυμούν να κριθούν ως υπεράριθμοι ή όχι.
Η όλη διαδικασία που ακολουθούν τα ΠΥΣΠΕ στο να χαρακτηρίσουν ονομαστικά τους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς είναι αυτή και μόνο αυτή που αναλυτικά περιγράφεται στην παρ. 3 του άρθρ. 14 του εν λόγω Π.Δ.
Μετά το χαρακτηρισμό ονομαστικά των υπεράριθμων εκπαιδευτικών ακολουθεί η τοποθέτησή τους με δήλωση για τοποθέτηση ή άλλως δήλωση προτίμησης συγκεκριμένης σχολικής μονάδας τοποθέτησης, διαδικασία κατά την οποία υπάρχουν οι ακόλουθες περιπτώσεις:
α) Στην περίπτωση που η υπεραριθμία σε ένα σχολείο οφείλεται σε ίδρυση αντίστοιχου νέου σχολείου (προφανώς επειδή προέκυψε ικανός αριθμός μαθητών μη δυνάμενος να απορροφηθεί από το υπάρχον σχολείο) στη σχολική περιφέρειά του και στο οποίο μετακινούνται μαθητές του αρχικού σχολείου, μπορούν να δηλώσουν αν επιθυμούν το νέο αυτό σχολείο. Τότε κατά απόλυτη προτεραιότητα τοποθετούνται στο νέο σχολείο και η τοποθέτησή τους γίνεται με βάση το σύνολο των μονάδων μετάθεσης (άρθρο 14 παρ. 5α του Π.Δ.50/96).
Οι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να τοποθετηθούν σε κενές οργανικές θέσεις σχολείων της ίδιας ομάδας όπου ανήκει το σχολείο στο οποίο κρίθηκαν ως υπεράριθμοι, τοποθετούνται κατά απόλυτη προτεραιότητα, συγκρινόμενοι μόνο μεταξύ τους, με βάση το σύνολο των μονάδων μετάθεσης και τις δηλώσεις προτίμησής τους σε κενές οργανικές θέσεις σχολείων της ίδιας ομάδας.
Αν δεν υπάρχουν κενές θέσεις στην ίδια ομάδα ή εάν οι όποιες θέσεις υπήρχαν έχουν καταληφθεί από άλλους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς με περισσότερες μονάδες μετάθεσης οι απομένοντες υπεράριθμοι τοποθετούνται κατά προτεραιότητα σε κενές θέσεις όμορης ομάδας σχολείων της ίδιας περιοχής μετάθεσης.
Από τη διατύπωση του άρθρου 14 παρ. 5 περ. β του Π.Δ. 50/96 όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 12 παρ. 1 του Π.Δ. 100/97 γίνεται σαφές ότι οι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί αποδεχόμενοι τη συγκεκριμένη διαδικασία με τη δήλωση επιθυμίας να τοποθετηθούν σε σχολεία της ίδιας ομάδας, αν υπάρχει κενό στην ίδια ομάδα σχολείων με το σχολείο όπου υπηρετούσαν, δεν τοποθετούνται σε σχολείο της όμορης ομάδας.
γ) Οι εκπαιδευτικοί που δεν κατέστη δυνατόν να τοποθετηθούν σε σχολεία της ίδιας ή όμορης ομάδας, σύμφωνα με τις προηγούμενες α και β περιπτώσεις τοποθέτησης (άρθρο 14 παρ. 5, περ. α και β του Π.Δ. 50/96), τοποθετούνται σε κενές θέσεις σχολείων της ίδιας περιοχής μετάθεσης κατά τη διαδικασία των διατάξεων του άρθρου 15 του ίδιου Π.Δ/τος συγκρινόμενοι με όλους τους εκπαιδευτικούς που ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση.
Επίσης, όσοι εκπαιδευτικοί χαρακτηρίστηκαν ονομαστικά υπεράριθμοι και δεν επιθυμούν να τοποθετηθούν στα σχολεία της ίδιας ή όμορης ομάδας, σύμφωνα με το άρθρ. 14 παρ. 5 του Π.Δ. 50/96 «τοποθετούνται σε κενές θέσεις σχολείων της ίδιας περιοχής μετάθεσης κατά τη διαδικασία των διατάξεων του άρθρου 15 αυτού του Π.Δ. συγκρινόμενοι με όλους τους εκπαιδευτικούς που ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση».
Η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφεται στις διατάξεις του άρθρου 15 παρ. 11, 12 εδ. α και β του Π.Δ. 50/96 και του άρθρου 13 παρ. 2 του Π.Δ. 100/97. Στην περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί δεν τοποθετηθούν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις της περιοχής μετάθεσης.
Οι εκπαιδευτικοί που εξακολουθούν να είναι υπεράριθμοι μετά τις παραπάνω ρυθμίσεις παραμένουν στο σχολείο όπου κρίθηκαν ως υπεράριθμοι ή στη Δ/νση αν το σχολείο έχει καταργηθεί και διατίθενται ή αποσπώνται σε άλλες σχολικές μονάδες για συμπλήρωση του ωραρίου τους.

Οι εκπαιδευτικοί των παραπάνω περιπτώσεων μπορούν, εφόσον το επιθυμούν, να μετατεθούν κατά προτεραιότητα το ίδιο ή τα επόμενα σχολικά έτη στο σχολείο που κρίθηκαν ως υπεράριθμοι, αν σε αυτό δημιουργηθούν κενές θέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2014, 11:55:19 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:19:55 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #324 στις: Ιούλιος 01, 2014, 11:57:13 μμ »
αυτά που παρέθεσα παραπάνω είναι στην ουσία το νομικό πλαίσιο της πρώτης απάντησής μου, οι λεγόμενοι υπεράριθμοι γ περίπτωσης  ;D κινδυνεύουν από τη λεγόμενη αυτοδίκαιη τοποθέτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2014, 12:02:35 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #325 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:41:57 πμ »
Αρα στην ουσία τελικά αν δεν υπάρχουν θέσεις στην ομάδα σου ή στην όμορη κρίνεσαι μαζί με τους άλλους..δεν έχεις επιλογή να μην κριθείς παρα μόνο για την ομάδα σου..και να μείνεις στην διάθεση σε περιπτωση που οι θεσεις στην ομάδα σου είναι λιγοτερες από τα άτομα που είναι υπεράριθμοι και αναγκαστικά πας με τους υπόλοιπους..ΟΚ το κατάλαβα  Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας! :) ;)
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:19:55 »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #326 στις: Ιούλιος 09, 2014, 01:12:50 μμ »
Παιδιά καλημέρα!!Εκμπέμπω SOS !!Πριν 2 χρόνια κρίιθικα υπεράριθμη  λόγω συγχωνευσης του σχολείου μου. Μέχρι στιγμής δεν εχω πάρει οργανική. Φέτος συγχωνεύτηκε και άλλο ένα σχολείο στο σχολέιο που ειμαι εγω υπεράριθμη. Πήγα στην πρωτοβάθμια  να ρωτήσω για κενα κτλ και μου είπανε οτι απο την στιγμή που φέτος συγχωνέυτηκε και άλλο σχολείο εγω δεν είμαι υπεράριθμη...ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΟΟ?????Η να αρχίσω να κινούμαι νομικα?????Εκ νέου δεν θα ξαναγίνει η κρίση υπεράριθμων???και δεν πρέπει κι εγω να κριθώ!!!!!ΒΟΗΘΗΣΤΕ γιατί κάτι δεν βλέπω καλα!!!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #327 στις: Ιούλιος 09, 2014, 05:52:51 μμ »
Όταν συγχωνευονται 2 σχολεία συγκρίνονται μεταξύ τους οι εκπαιδευτικοί (της ίδιας ειδικότητας για τη βθμια) και των 2 σχολείων και υπεράριθμος κρίνεται ο τελευταίος τοποθετηθείς (εκτός κι αν δηλωσει και κάποιος άλλος ότι επιθυμεί οποτε υπεραριθμος είναι αυτός με τα περισσότερα μόρια) ως ημερομηνία τοποθέτησης λαμβάνεται η ημερομηνία τοποθέτησης των κρινόμενων εκπαιδευτικων (οργανικά πάντα) στα σχολεία που συγχωνεύτηκαν
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #328 στις: Ιούλιος 09, 2014, 08:55:19 μμ »
 @ taratazoum, τελικά εσύ επιθυμείς να είσαι υπεράριθμη ή όχι;
  

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #329 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:27:16 μμ »
@ taratazoum, τελικά εσύ επιθυμείς να είσαι υπεράριθμη ή όχι;

επιθυμώ να κρατήσω την υπεραριθμία μου όταν δεν καταφέρω να βρω οργανικό κενό, διότι οπως πολύ καλά γνωρίζουμε  προηγείσαι μετα στις τοποθθετήσεις στα λειτουργικά...
και αλλιως παίρνεις οργανικό κενό σαν υπεράριθμος και  αλλίως αν είσαι στην διάθεση...και όταν είσαι υπεράριθμος δεν μπορείς να χάσεις με το έτσι θέλω κενό στην ομάδα σχολείων σου , και προηγέισαι  και ρωτάω γιατι κάποιοι στην πρωτοβάθμια μου, μου είπαν οτι δεν είμαι για  πάντα υπεράριθμη...αυτά..ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΘΕΛΩ ΟΡΓΑΝΙΚΗ, αλλα ο καθένα κοιτάει την περιοχή συμφερόντων του ,,και η δικια μου ήταν στην περιοχή του σχολείου μου... ;)
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #330 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:06:10 μμ »
πολύ σωστά σου τα είπαν στην αθμια σου κανείς δεν είναι για πάντα υπεράριθμος..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #331 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:50:35 μμ »
πολύ σωστά σου τα είπαν στην αθμια σου κανείς δεν είναι για πάντα υπεράριθμος..

δεν πρεπει πρωτα να πάρει οργανική για να γίνει άρση της υπεραριθμίας???
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #332 στις: Ιούλιος 10, 2014, 12:23:15 πμ »
νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει, ο υπεράριθμος έχει οργανική ακόμα και αν έχει 0 ωρες στο σχολείο οργανικής του, αν κάποιος κριθεί υπεράριθμος τότε μπορεί να διεκδικήσει νέα οργανική (άρση υπεραριθμίας), αν δεν είναι υπεράριθμος και θέλει να αλλάξει οργανική αλλάζει με βελτίωση.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #333 στις: Ιούλιος 10, 2014, 12:31:38 πμ »
νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει, ο υπεράριθμος έχει οργανική ακόμα και αν έχει 0 ωρες στο σχολείο οργανικής του, αν κάποιος κριθεί υπεράριθμος τότε μπορεί να διεκδικήσει νέα οργανική (άρση υπεραριθμίας), αν δεν είναι υπεράριθμος και θέλει να αλλάξει οργανική αλλάζει με βελτίωση.
και αν κάποιος κριθεί υπεράριθμος και διεκδικήσει νέα οργανική και δεν καταφέρει να βρει τότε παραμένει στο σχολείο οργανικής του???
Σε ευχαριστώ πολύ silcut..τα έχω κάνει στο κεφάλι μου ..
Κρίθηκα υπεράριθμη εδω΄και δύο χρόνια και με αυτόν τον τρόπο αναζητώ οργανική και επειδή δεν βρίσκω μενω στο σχολείο οργανικής μου. Φέτος όμως επειδη σε αυτόο συγχωνεύτηκε και αλλο σχολείο μου είπανε ότι έχω χάσει την οργανική μου και ειμαι πλέον στην διάθεση, δεν μπαίνω καν σε διαδικασία υπεραριθμίας..(Δεν ξέρω να σου δίνω να καταλάβεις) , όπως και να έχει σας ζάλισα..ευχαριστώ για όλα :) :)
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #334 στις: Ιούλιος 14, 2014, 09:12:18 μμ »
στο ερώτημα που έχεις θέσει σχετικά με το τι γίνεται αν κάποιος υπεράριθμος διεκδικήσει νέα οργανική και δεν καταφέρει να βρει, έχεις ήδη μόνη σου απαντήσει (με βάση την προσωπική σου εμπειρία), όσον αφορά τα υπόλοιπα
κανείς δε μπαίνει στη διάθεση από συγχώνευση σχολείων, απλά κάποιοι βγαίνουν υπεράριθμοι κλπ.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #335 στις: Ιούλιος 16, 2014, 12:09:52 μμ »
Μαρούσι,  16-7-2014             
Αρ. Πρωτ.: 111154/Δ1
ΘΕΜΑ: «Διευκρινίσεις επί τοποθετήσεων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης»  μετά την ολοκλήρωση της διενέργειας των μεταθέσεων σχολικού έτους 2013-2014.
http://www.ipaideia.gr/dieukriniseis-epi-topothetiseon-ekpaideutikon-protovathmias-ekpaideusis.ccb960578346e4de907f1e5e40d568a6.htm
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 959
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 963
Σύνολο: 973

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.