*

Αποστολέας Θέμα: Απουσίες μαθητών  (Αναγνώστηκε 85041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 07:57:19 μμ »
σας παρακολουθω και ακρη δεν εχω βγαλει. ενω η ερωτηση ηταν ολικής αγνοίας, ακομα δεν εχω καταλαβει, μπαινουν ΝΑΙ ή ΟΧΙ απουσιες?!!

όχι βρε - δεν μπαίνουν πλέον απουσίες.. Τώρα πια προβλέπεται η....αναπλήρωση των ημερών της κατάληψης...(όσο ειδες εσύ αναπλήρωση άλλο τόσο είδα κι εγώ πάντως... 8) 8) 8)  )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:01:16 »

Αποσυνδεδεμένος katpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 04:22:17 μμ »
καλησπέρα !

θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει σε κάτι που αφορά τις απουσίες των μαθητών:

τι γίνεται αν κάποιος μαθητής απουσιάσει απο το σχολείο γιατί υπηρετεί τη στρατιωτική του θητεία? τι δικαιολογητικό χρειάζεται? ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 07:17:13 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 05:22:00 μμ »
Τι εννοείς; Χάνει τη χρονιά από απουσίες, αν περάσει το όριο.
Σε μένα έχει τύχει περίπτωση μαθητή που έφυγε φαντάρος πριν τη λήξη της χρονιάς και έδωσε εξετάσεις το Σεπτέμβριο, όμως δεν είχε περάσει το όριο απουσιών.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 06:41:04 μμ »
Σας παρακαλω γνωρίζει κάποιος νε με βοηθήσει ποσες απουσιες δικαιολογημένς; και πόσες αδικαιολογητες μπορεί να έχει μαθητής γυμνασίου; . Και από τις δικαιολογημένες ποσες ειναι από τον γονέα και πόσες από το γιατρό; Σας ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:01:16 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 07:49:53 μμ »
Σας παρακαλω γνωρίζει κάποιος νε με βοηθήσει ποσες απουσιες δικαιολογημένς; και πόσες αδικαιολογητες μπορεί να έχει μαθητής γυμνασίου; . Και από τις δικαιολογημένες ποσες ειναι από τον γονέα και πόσες από το γιατρό; Σας ευχαριστώ..

Μέχρι 64 αδικαιολόγητες + 50 δικαιολογημένες= 114
Ο γόνεας  δικαιολογεί μέχρι 10 ημέρες το χρόνο. Επειτα χρειάζεται χαρτί από γιατρό.
Αναλυτικά υπάρχουν  εδώ:
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank9_4_9_206.php
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 04:45:20 μμ »
Σημερα εβαλα ωριαια αποβολη σ εναν μαθητη,τον εστειλα στο Δ/ντη ο οποιος και του εδωσε αποβολη για τις υπολοιπες ωρες της ημερας. Την τελευταια ωρα αντιληφθηκα οτι ο μαθητης παρακολουθουσε κανονικα τα μαθηματα τις υπολοιπες ωρες ενω ειχε αποβληθει. Το ειπα στο Δ/ντη και μου απαντησε οτι υπαρχει νομος οτι ο μαθητης εχε δικαιωμα να παραμεινει στη ταξη αν θελει παρα την αποβολη. Του ζητησα να μου δειξει τον νομο αλλα ειχε δουλεια εκεινη την ωρα και δεν μπορουσε. Γνωριζετε καποιο link με τον αντιστοιχο νομο?? γιατι ψαχνω και δεν το βρισκω

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 06:09:40 μμ »
Σας παρακαλω γνωρίζει κάποιος νε με βοηθήσει ποσες απουσιες δικαιολογημένς; και πόσες αδικαιολογητες μπορεί να έχει μαθητής γυμνασίου; . Και από τις δικαιολογημένες ποσες ειναι από τον γονέα και πόσες από το γιατρό; Σας ευχαριστώ..

Μέχρι 64 αδικαιολόγητες + 50 δικαιολογημένες= 114
Ο γόνεας  δικαιολογεί μέχρι 10 ημέρες το χρόνο. Επειτα χρειάζεται χαρτί από γιατρό.
Αναλυτικά υπάρχουν  εδώ:
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank9_4_9_206.php

Νομίζω ότι ισχύει το αντίθετο. Στο Π.Δ. 60/2006 αναφέρει ότι: "2. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση στην περίπτωση κατά την οποία: α) Το σύνολο των απουσιών του μαθητή, που σημειώθηκε κατά το λήγον διδακτικό έτος, δεν υπερβαίνει τις πενήντα (50), ανεξάρτητα από τους λόγους πραγματοποίησής τους. β) Το σύνολο των απουσιών του μαθητή δεν υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσερις (114), από τις οποίες οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται, σύμφωνα με το άρθρο 3 του Π.Δ. 485/83 (ΦΕΚ 184 Α')"

Από αυτό φαίνεται ότι ένς μαθητής μπορεί να κάνει μέχρι και 50 αδικαιολόγητες απουσίες, άρα 64 δικαιολογημένες.


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 06:25:25 μμ »
το ΠΔ60/2006 αναφέρεται στην αξιολόγηση μαθητών ΛΥΚΕΙΟΥ.
για το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ισχύει το ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!!  ::) ::)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 06:37:59 μμ »
Γνωριζετε το νομο για αυτο που ρωτησα παραπανω ?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 06:41:34 μμ »
θαρρώ στο καθηκοντολόγιο και συνδυαστικά σε άλλες διατάξεις. Θα προσπαθήσω να το ψάξω και να σου πω αν βρω άκρη. Δυστυχώς δεν τα βρισκεις όλα στο διαδίκτυο. Ειδικά κάτι παλιές εγκυκλίους των εγκυκλίων από τότε που η Ελλάδα είχε Βασιλά!!  :) 
 (στο μεταξύ όμως πάω για σουπερ μάρκετ και επιστρέφω αργότερα)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 06:52:47 μμ »
Σημερα εβαλα ωριαια αποβολη σ εναν μαθητη,τον εστειλα στο Δ/ντη ο οποιος και του εδωσε αποβολη για τις υπολοιπες ωρες της ημερας. Την τελευταια ωρα αντιληφθηκα οτι ο μαθητης παρακολουθουσε κανονικα τα μαθηματα τις υπολοιπες ωρες ενω ειχε αποβληθει. Το ειπα στο Δ/ντη και μου απαντησε οτι υπαρχει νομος οτι ο μαθητης εχε δικαιωμα να παραμεινει στη ταξη αν θελει παρα την αποβολη. Του ζητησα να μου δειξει τον νομο αλλα ειχε δουλεια εκεινη την ωρα και δεν μπορουσε. Γνωριζετε καποιο link με τον αντιστοιχο νομο?? γιατι ψαχνω και δεν το βρισκω

Από όσο γνωρίζω ισχύει το ακολουθο:


Π.Δ.104/79 Αρ.28

§3. Οι αποβαλλόμενοι μαθηταί δύναται να παραμείνουν εις το σχολείον κατά τας ώρας διδασκαλίας των μαθημάτων, απασχολούμενοι μερίμνη του Διευθυντού του σχολείου.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 06:57:47 μμ »
Σημερα εβαλα ωριαια αποβολη σ εναν μαθητη,τον εστειλα στο Δ/ντη ο οποιος και του εδωσε αποβολη για τις υπολοιπες ωρες της ημερας. Την τελευταια ωρα αντιληφθηκα οτι ο μαθητης παρακολουθουσε κανονικα τα μαθηματα τις υπολοιπες ωρες ενω ειχε αποβληθει. Το ειπα στο Δ/ντη και μου απαντησε οτι υπαρχει νομος οτι ο μαθητης εχε δικαιωμα να παραμεινει στη ταξη αν θελει παρα την αποβολη. Του ζητησα να μου δειξει τον νομο αλλα ειχε δουλεια εκεινη την ωρα και δεν μπορουσε. Γνωριζετε καποιο link με τον αντιστοιχο νομο?? γιατι ψαχνω και δεν το βρισκω

Από όσο γνωρίζω ισχύει το ακολουθο:


Π.Δ.104/79 Αρ.28

§3. Οι αποβαλλόμενοι μαθηταί δύναται να παραμείνουν εις το σχολείον κατά τας ώρας διδασκαλίας των μαθημάτων, απασχολούμενοι μερίμνη του Διευθυντού του σχολείου.
Mεσα στην ταξη ομως εχουν δικαιωμα να παραμεινουν.....??

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 07:26:36 μμ »
το ΠΔ60/2006 αναφέρεται στην αξιολόγηση μαθητών ΛΥΚΕΙΟΥ.
για το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ισχύει το ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!!  ::) ::)

Δεν πρόσεξα ότι πρόκειται για Γυμνάσιο. Αν και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά ανάμεσα στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2012, 07:28:57 μμ από sofoulitsa »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:49:42 μμ »
Συναδελφοι, καλημερα! Χρειαζομαι τη βοηθεια σας σε 2 θεματα διοτι δεν τα εχω αντιμετωπισει ξανα. Μονο το ενα ειναι σχετικο με απουσιες, αλλά θα γραψω και το δευτερο θεμα εδω, διοτι δε βρηκα σχετικο τοπικ:

1) Εχω μαθητη λυκειου με 58 αδικαιολογητες απουσιες. Απο αυτες, καποιες ειναι ωριαιες αποβολες περασμενες στο ποινολογιο, καποιες γραφουν στο απουσιολογιο "Ω.Α." αλλά δεν ειναι περασμενες στο ποινολογιο και καποιες ειναι απουσιες χωρις καν Ω.Α., τις οποιες εμαθα οτι συναδελφοι εβαλαν στον μαθητη βγαζοντας τον εξω απο την ταξη "για να εχουν την ησυχια τους", αλλά οταν τους ζητησα να τις περασουν στο ποινολογιο μου ειπαν "οχι". Η διευθυντρια κι η (ατυπη, οπως εμαθα) υποδιευθυντρια μου εχουν πει να τις περναω ολες ανεξαιρετως.

ΟΜΩΣ την περασμενη βδομαδα θορυβηθηκα διοτι ενας συναδελφος μου ειπε οτι παρανομω μετρωντας στο μαθητη απουσια που γραφει διπλα Ω.Α., ασχετα αν ειναι περασμενη στο ποινολογιο ή οχι. Μα εγω κανω αυτο που μου ειπε η διευθυντρια! Μηπως γνωριζετε το σχετικο νομο, διοτι θελω να τον διαβασω; Πρεπει να τις περναω ολες ή οχι; Δε θελω στην παιδαγωγικη συνεδριαση του τελους του ετους να μου πουν οτι φταιω εγω που τις περναγα ενω δεν επρεπε να τις περναω!

Επισης, αλλος συναδελφος μου ειπε οτι οι απουσιες που ειναι περασμενες στο ποινολογιο μπορουν να δικαιολογηθουν με αποφαση συλλογου στο τελος του ετους και θελω να ρωτησω αν ειναι υποχρεωτικο να ειναι ομοφωνη η αποφαση, διοτι εγω μπορει να μη θελω να συμφωνησω να δικαιολογηθουν για οοοολους τους μαθητες του σχολειου που ειναι σε αντιστοιχη θεση με τον συγκεκριμενο. (μπορει να μη θελω καν να συμφωνησω για τον συγκεκριμενο - εγω θεωρω οτι η φοιτηση καποιων μαθητων ειναι υπερβολικα ελλιπης και θα επρεπε να επαναλαβουν την ταξη μηπως μαθουν κατι παραπανω τη δευτερη φορα)

2) Θελουμε να παμε 12 μαθητες σε εκπαιδευτικη επισκεψη/ημεριδα σε κοντινο σχολειο, συμφωνα μ'ενα σχετικο εγγραφο που ηρθε στο σχολειο μας απο τη ΔΔΕ και τους σχολικους συμβουλους. Οταν ρωτησα τη διευθυντρια αν χρειαζεται να συμπληρωσω καποιο εντυπο για την επισκεψη, μιας κι οι μαθητες θα μετακινηθουν με αστικο λεωφορειο του ΟΑΣΑ απο το σχολειο και πισω σε αυτο, μου απαντησε οτι το μονο που χρειαζοταν ηταν προφορικη εγκριση του σχολικου συμβουλου, που της ειπε ναι. Οταν ρωτησα ποιος θα εχει την ευθυνη της μετακινησης, μου απαντησε οτι την ευθυνη την εχει εκεινη. Ειναι σιγουρο αυτο, συναδελφοι;;; Μου φαινεται αρκετα περιεργο να μπορουν δυο καθηγητες να παρουν καποιους μαθητες και να τους πανε εκτος σχολειου χωρις να πρεπει να συμπληρωσουν κανενα εντυπο. Επισης, μου φαινεται αρκετα περιεργο να εχει την ευθυνη της μετακινησης η διευθυντρια κι οχι εμεις οι δυο που θα συνοδευσουμε τους μαθητες.

Αν δεν εχω συμπληρωσει κανενα εντυπο οτι αναχωρω απο το σχολειο την ταδε ωρα, τοτε μηπως μπορω να φυγω απο το σχολειο με το αυτοκινητο, ενω ο συναδελφος να παει τους μαθητες με το λεωφορειο, ωστε στην επιστροφη που η ημεριδα θα εχει υπερβει το σχολικο ωραριο να φυγω κατευθειαν απο εκει, ενω εκεινος θα τους επιστρεψει στο σχολειο; (δε με βολευει ΚΑΘΟΛΟΥ το ωραριο της ημεριδας τη συγκεκριμενη μερα, αλλά αφου ειχα πει πριν απο καιρο στον συναδελφο που την οργανωνει οτι θα παω, πώς μπορω τωρα να μην παω...) Αλλά με αγχωνει πολυ η σκεψη να μετακινηθω ξεχωριστα απο τον συναδελφο και τους μαθητες, χωρις να ειμαι σιγουρη οτι εφτασαν κανονικά πισω στο σχολειο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.