*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154061 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1204 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:46:42 μμ »
Στο δικο σου κοπηκε κανενας; Που αν δεν ειχε εξετασεις για ν'αποδειξει τη γνωση του ο φοιτητης, μπορει οι εργασιες να μη γραφτηκαν καν απο τον ιδιο; ;)

Η ΚΥπρος ειναι γνωστη για τη δυσκολη εκπαιδευση της. Ρωτα εναν φιλολογο πώς του/της φαινονται τα θεματα των αρχαιων στις Παγκυπριες εξετασεις και να κανει συγκριση με τα αντιστοιχα των Πανελλαδικων να δουμε τι θα σου πει. Οποιος διαλεξε το συγκεκριμενο μτπχ πιστευοντας οτι θα παρει ευκολα ενα χαρτι, την εχει πατησει - καλυτερα να διαλεγε ενα αγγλικο (πανευκολα - εχω κανει και ξερω) ή το βουλγαρικο.
Ναι στο δικό μου κόπηκαν οι 3 από τους 15 και έχασαν και τη χρονιά για τις αιτήσεις λόγω του ότι παραπέμφθηκαν σε επόμενη εξεταστική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1205 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 09:59:54 πμ »
Βρε παιδιά γιατί ασχολείστε με τον κάθε άσχετο που επειδή δεν έχει τι να κάνει (και αποκλειστικά και μόνο λόγω εμπάθειας), κατακρίνει το πρόγραμμα; Απλά μην απαντάτε σε τέτοιου είδους σχόλια. Μόνο αυτό τους πρέπει! Έχει γεμίσει το φόρουμ πια με μηνύματα από τον κάθε ανίδεο που το μόνο που κάνει είναι να κράζει χωρίς λόγο! Το φόρουμ αυτό είναι για να γίνεται γόνιμη ανταλλαγή βάσιμων απόψεων και συμβουλών επι του προγράμματος και όχι για να δίνεται βήμα στον κάθε άσχετο!

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1206 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:05:05 πμ »
Αφού λύθηκε το θέμα με την αναγνώριση του μεταπτυχιακού τώρα πρέπει να βρούνε κάτι άλλο να ασχοληθούν...

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1207 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:06:56 πμ »
nenia, πραγματικά γελάω πολύ με όσα διαβάζω...  Μου θυμίζουν συνομιλίες νηπίων του τύπου "ο δικός μου μπαμπάς είναι πιο δυνατός από τον δικό σου!!!".   ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:18:49 πμ από annap »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1208 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:56:35 πμ »
Χα, χα ποιος να κοπεί ρε παιδιά, που αν κοπείς πρέπει να ξαναπληρώσεις το μάθημα 500+ ευρώ; Αυτό να δεις κίνητρο για μάθηση!!!!! Εγώ πάντως λόγω κακής συνεννόησης νόμιζα ότι μπορούσα να αφήσω μάθημα για άλλη εξεταστική και βρέθηκα να το δίνω με το "μαχαίρι στο λαιμό", με άμεσο κίνδυνο να κοπώ και να το ξαναπληρώσω ... ε, πραγματικά το έλιωσα στο διάβασμα το βιβλίο :P .  Να σκέφτομαι "διάβαζε γιατί χανόμαστε"!!! Τέλος πάντων, η ροή του προγράμματος είναι τέτοια που δεν σε αφήνει να κοπείς. Οι εργασίες, οι εβδομαδιαίες δραστηριότητες που στα πιο πολλά μαθήματα είναι υποχρεωτικές, σε προετοιμάζουν και για την τελική εξέταση. Και σε θέματα προθεσμιών είναι ανελαστικοί, δεν σε παίρνει να κάνεις ότι σου 'ρθει, οπότε στις εξετάσεις θέλεις λίγο ακόμα προσπάθεια.  Γραπτά κάτω από τη βάση στην πρώτη εξεταστική πάντως υπήρχαν και αν θυμάμαι καλά αυτό έχει βαθμολογική επιβάρυνση και στη δεύτερη εξεταστική, ενώ και την επανεξέταση την πληρώνεις!
Αυτά τα γράφω όχι για να απαντήσω στους γνωστούς αργόσχολους-κομπλεξικούς, αλλά για να ενημερώσω τους νέους. Όσα ξέρατε από τα ελληνικά πανεπιστήμια ξεχάστε τα, το δηλώνω ένα μάθημα και το σέρνω μέχρι να αποφοιτήσω, δεν παίζει. Ενημερωθείτε καλά για αυτά τα θέματα μόλις γραφτείτε (μάλιστα καλύτερα τις απορίες σας γραπτώς με email, γιατί στα τηλέφωνα είναι εύκολο να παρερμηνευθούν κάποια πράγματα και μετά δεν έχεις και απόδειξη ο τάδε μου είπε αυτό, οπότε μπορεί να βρεθείς εκτεθειμένος ... έτσι την πάτησα εγώ). Προσοχή όταν δηλώνετε μαθήματα, να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να ανταποκριθείτε.

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1209 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:13:04 μμ »
elia
πόσα μαθήματα πιστεύεις ότι μπορεί ένας εργαζόμενος να φέρεις εις πέρας σε κάθε εξάμηνο;
Τα σεμινάρια; Έχουν κι αυτά πολύ διάβασμα και εργασίες;

Αποσυνδεδεμένος maria-maria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1210 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:59:47 μμ »
Μπορεί κάποιος που κάνει το μεταπτυχιακό να μου πει ακρίβώς πόσα σεμινάρια, πόσα μαθήματα γενικού κορμού και πόσα κατεύθυνσης παίρνουμε είτε με διπλωματική είτε με τα 2 μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1211 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 01:18:58 μμ »
elia
πόσα μαθήματα πιστεύεις ότι μπορεί ένας εργαζόμενος να φέρεις εις πέρας σε κάθε εξάμηνο;
Τα σεμινάρια; Έχουν κι αυτά πολύ διάβασμα και εργασίες;
Δεν είναι μόνο αν είναι κανείς εργαζόμενος, είναι γενικότερα το τι υποχρεώσεις έχει, αλλά και το τι αντοχές έχει. Εγώ π.χ. το πρώτο τετράμηνο δήλωσα δύο μαθήματα και ένα σεμινάριο, και τελικά το ένα μάθημα αναγκάστηκα να το αφήσω (αυτό που παραλίγο να κοπώ), αλλά εκτός που δούλευα, έχω και δύο μικρά παιδιά και μηδενική βοήθεια. Στην αρχή έλεγα αντέχω το ξενύχτι και να παραμελώ τα παιδιά μου και να ζω σε ένα γενικότερο χάος, αλλά τελικά άρχισα λόγω εξάντλησης και κακής ψυχολογίας να έχω θέματα υγείας (συνεχείς ιώσεις που στο τέλος εξελίχτηκαν σε πνευμονία και η γιατρός ήταν κάθετη, ή ξεκουράζεσαι ή θα βρεθείς στο νοσοκομείο). Αν δεν μου προέκυπταν αυτά θα το είχα βγάλει και το τρίτο μάθημα, ήδη είχα κάνει κάμποση δουλειά για αυτό. Νόμιζα λοιπόν ότι είχα αντοχές, αλλά δεν...  Όμολογώ όμως ότι δεν είμαι και ο πιο οργανωτικός άνθρωπος (κλασική περίπτωση ενήλικα με διάσπαση προσοχής  ::)). Καθένας λοιπόν μόνος του μπορεί να κρίνει με βάση τις υποχρεώσεις, τις αντοχές του και τις δυνατότητες του. Πιστεύω όμως ότι αν οι υποχρεώσεις είναι μόνο δουλειά και υπάρχει όρεξη για διάβασμα και η πλήρης φοίτηση βγαίνει σχεδόν άνετα.

Τα σεμινάρια έχουν μόνο εργασίες μικρές ή μεγάλες, που η καθεμιά μεγάλη θέλει κάμποσες μέρες δουλειά.

Τα σεμινάρια είναι τρία και τα υπόλοιπα μαθήματα είναι 9 ή 7+διπλωματική. Δεν τα λέει γενικού κορμού όμως, τα έχει χωρισμένα σε τρεις κατηγορίες. Θα σας ενημερώσουν για αυτά όμως μόλις σας στείλουν και κωδικούς για το moodle. Το επόμενο τετράμηνο ξεκινάει 30 Σεπτέμβρη οπότε μην αγχώνεστε, έχετε χρόνο. 

Αποσυνδεδεμένος shmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1212 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 01:22:30 μμ »
maria- maria, είναι 3 υποχρεωτικά σεμινάρια και 3 υποχρεωτικά κατεύθυνσης (δεν υπάρχει επιλογή). Πρέπει επίσης να πάρεις 3 μαθήματα κορμού  (επιλέγεις από λίστες, 2+1). Τέλος, είτε παίρνεις 3 μαθήματα επιλογής κατεύθυνσης είτε παίρνεις 1 επιλογής κατεύθυνσης και κάνεις διπλωματική. Επομένως συνολικά είτε επιλέγεις 9 μαθήματα + 3 σεμινάρια, είτε 7 μαθήματα + 3 σεμινάρια+ διπλωματική!

Αποσυνδεδεμένος maria-maria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1213 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 02:05:42 μμ »
Ευχαριστώ shmar!!!

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1214 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 02:31:53 μμ »
nenia, πραγματικά γελάω πολύ με όσα διαβάζω...  Μου θυμίζουν συνομιλίες νηπίων του τύπου "ο δικός μου μπαμπάς είναι πιο δυνατός από τον δικό σου!!!".   ;D ;D ;D
[/quote/]

Πραγματικά!!!Απλά βλέπω ότι είναι αστείρευτοι και ευρηματικοί:-) Κάθε φορά προκύπτει και ένα καινούριο πρόβλημα..Στην τελική ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει. Επίσης, υπάρχουν και άλλοι λόγοι για να κάνεις ένα τέτοιο μεταπτυχιακό και όχι μόνο για να δουλέψεις ως αναπληρωτής στην ειδική αγωγή( τους οποίους δε βρίσκω το λόγο να παραθέσω και δεν είμαι υποχρεωμένη να το κάνω για κανέναν). Όλοι κάνουμε τις επιλογές μας στην τελική. Απλά βαρέθηκα να ακούω ανυπόστατα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1215 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:09:19 μμ »
Σε περίπτωση που κοπείς σε ένα μάθημα, την επόμενη φορά το πληρώνεις από την αρχή; και τα 500 ευρώ;
Είχα την εντύπωση (δεν ξέρω λανθασμένη ή σωστή) πως δεν το πληρώνεις όλο. Το έχει ρωτήσει κάποιος επίσημα;

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1216 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:11:00 μμ »
Σε δια ζώσης που έγινε στην Αθήνα μας είχανε πει πως αν κοπείς σε μάθημα, το ξαναδίνεις σε επόμενη εξεταστική και απλά πληρώνεις ένα ποσό συμμετοχής στις εξετάσεις (70 ευρώ αν δεν κάνω λάθος). Κι επιπλέον συμφοιτήτριά μας που ξαναέδωσε το μάθημα λόγω ασθενείας μου είπε ότι δε χρειάστηκε να ξαναγράψει εργασίες ούτε να συμμετάσχει σε δραστριότητες. Προφανώς κρατάς το βαθμό που αντιστοιχεί σε αυτά τα δύο. Τέλος, από την ίδια έμαθα ότι δεν είχε καν πρόσβαση στην ύλη του μαθήματος μέσω moodle κατά το τετράμηνο που το έδινε για 2η φορά... Τώρα το θέμα περί επανακαταβολής όλου του χρηματικού ποσού (500€) δεν έχει ξανατεθεί από κανέναν. Τραβηγμένο να ισχύει πάντως. Anyway, είναι εύκολο να μάθουμε ρωτώντας τις συμβούλους...

Αποσυνδεδεμένος Dimitris85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1217 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:15:24 μμ »
Ευχαριστώ!  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.